PDA

Επιστροφή στο Forum : Καινούρια γραμμή από Tellas



harry79
07-03-08, 16:28
Καλησπέρα παιδιά,

ήθελα να ρωτήσω αν κανείς έχει ανάλογη εμπειρία ώστε να με βοηθήσει. Σε λίγο καιρό τελειώνω μια οικοδομή. Συγκεκριμένα προσθήκη ορόφου σε υπάρχουσα μονοκατοικία όπου εκεί έχουμε ήδη το zisto. Δεν πρόκειται δηλαδή για πολυκατοικία κτλ. Στο καινούριο σπίτι θέλω φυσικά να βάλω τηλέφωνο κτλ. Επειδή θα ήθελα να αποφύγω τον πανάκριβο ΟΤΕ και το να δεσμευθώ κι εκεί κανα χρόνο, μπορεί η Tellas να σου φέρει απευθείας γραμμή; Κι αν ναι; Τι γίνεται; Πόσο καιρό χρειάζεται κτλ;

blueseal
07-03-08, 16:42
Καλησπέρα παιδιά,

ήθελα να ρωτήσω αν κανείς έχει ανάλογη εμπειρία ώστε να με βοηθήσει. Σε λίγο καιρό τελειώνω μια οικοδομή. Συγκεκριμένα προσθήκη ορόφου σε υπάρχουσα μονοκατοικία όπου εκεί έχουμε ήδη το zisto. Δεν πρόκειται δηλαδή για πολυκατοικία κτλ. Στο καινούριο σπίτι θέλω φυσικά να βάλω τηλέφωνο κτλ. Επειδή θα ήθελα να αποφύγω τον πανάκριβο ΟΤΕ και το να δεσμευθώ κι εκεί κανα χρόνο, μπορεί η Tellas να σου φέρει απευθείας γραμμή; Κι αν ναι; Τι γίνεται; Πόσο καιρό χρειάζεται κτλ;

Νομίζω πώς αυτό δεν γίνεται και μάλιστα κινδυνεύεις να μπλέξεις..Κάνε αίτηση στον Οτέ για γραμμή και αμέσως μολις σου την εγκαταστήση κάνε αίτηση στην Tellas ή σε όποιον εναλλακτικό θέλεις για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Δεν έχεις καμία δέσμευση με τον Οτε εκτός αν μπλέξεις με conn-x.

harry79
07-03-08, 16:53
Φίλε μου αυτό είχα σκεφτεί κι εγώ για σιγουριά. Απλά μετά άκουσα τα περί δέσμευσης και δε μου άρεσε.

Συμφέρει όμως τον ΟΤΕ να βάζει γραμμές και μετά να τις χάνει; Γιατί λογικά θα βγάζει από την εγκατάσταση μόνο, σωστά;

........Auto merged post: harry79 added 7 Minutes and 31 Seconds later........

Έχεις δίκιο τελικά φίλε. Το επιβεβαίωσα στο 134. Τηλεφωνικά κάνεις την αίτηση και έρχεται ο τεχνικός. Απλά ζητά αποδεικτικό σχέσης με το χώρο, πχ λογαριασμό ΔΕΗ κτλ, κάτι που για την ώρα δεν υπάρχει.

ermis333
07-03-08, 19:38
Πάρε ΟΤΕ γραμμή, κάτσε 2 μήνες στον ΟΤΕ και μετά κάνε αίτηση στην Tellas.....μην σκεφτείς ούτε κατά διάνοια να αναφέρεις για Tellas σε OTEτζή.

ariadgr
07-03-08, 19:40
Πάρε ΟΤΕ γραμμή, κάτσε 2 μήνες στον ΟΤΕ και μετά κάνε αίτηση στην Tellas.....μην σκεφτείς ούτε κατά διάνοια να αναφέρεις για Tellas σε OTEτζή.

Δεν χρειάζεται να κάτσεις 2 μήνες στον ΟΤΕ, απλά να τους πληρώσεις αρκεί. ;)

nyannaco
08-03-08, 00:52
Συμφέρει όμως τον ΟΤΕ να βάζει γραμμές και μετά να τις χάνει; Γιατί λογικά θα βγάζει από την εγκατάσταση μόνο, σωστά;.

Οχι ακριβώς... όταν αλλάξεις πάροχο, ο ΟΤΕ νοικιάζει τη γραμμή (το περίφημο last mile) στον πάροχο.. και εδώ αρχίζουν τα δεινά μας:crazy:

apostol70
08-03-08, 02:05
Καλά για τί να μην ζητήσει κατευθέιαν γραμμή από Tellas με νέα αριθμοδότηση; Πιο γρήγορα την βάζει ο ΟΤΕ;

ariadgr
08-03-08, 02:15
Καλά για τί να μην ζητήσει κατευθέιαν γραμμή από Tellas με νέα αριθμοδότηση; Πιο γρήγορα την βάζει ο ΟΤΕ;

Ο χρόνος παράδοσης ανενεργού βρόχου από τον ΟΤΕ αυξήθηκε πλέον σε 25 εργάσιμες (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=181965)...

vasiliou
08-03-08, 02:39
Ο χρόνος παράδοσης ανενεργού βρόχου από τον ΟΤΕ αυξήθηκε πλέον σε 25 εργάσιμες (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=181965)...

Ευτυχώς που πρόλαβα και μπήκα με το παλιό..
Και ο ατιμος πΟΤΕ παντα το εξατλει την χρονική περίοδο παράδωσεις του νέου βρόχου!
Σε μένα απο την μέρα που τους έστειλε η Τρελλας την εντολή εως να μου βάλει την νεα γραμμή ο πΟΤΕ έκανε 10μερες αλλα ήθελε και αλλες 3ης (εργάσιμες) εως να ειδοποιήσει την τελλας οτι την έβαλε,γιατι εγω πέτυχα τον οτετζι να την βάζει και επαιρνα τηλ την τελλας συνεχεία να δω ποτε θα της έδινε το οκ ο οτε..... Με λίγα λογία αφου ο νομός τον καλύπτει γιατί να μην τον εξαντλεί τον χρόνο ώστε να δεινοπαθούν όσοι δεν τον διαλέγουν(γιατι αν πας σε αυτόν max 5-6μερες και είσαι οκ).. Τωρα και με της 25 μέρες καλα κρασιά για νεους βρόχους 1μισο μηνά και βαλεεεε(και αυτο γιατί 2-3 μέρες να πάει η αίτηση απο οταν την υπογράψεις,αλλες 2-3 μέρες να στείλουν το αίτημα στον οτε,μετά άλλες 25μερε που εχει πλέον περιθώριο να στην βάλει ο οτε την γραμμή και άλλες 3-5 να έρθει ο τεχνικώς να κάνει την μικτονόμηση αμέσως αμέσως 40μερουλες στην καλύτερη!)
Απλα ΕΛΕΟΣ:worthy::worthy:

harry79
11-03-08, 14:42
Πάντως η τύπισσα στο 134 είπε ότι δεν υπάρχει καμία δέσμευση και ότι και την επόμενη μέρα αν θες, φεύγεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.