PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-x πρόβλημα με αποσυνδέσεις σε 1Mbps



blinkkl
07-03-08, 19:14
Χαίρετε,
Εδώ και μήνες προσπαθώ να έχω μια ανθρώπινη σύνδεση και έχω απελπιστεί. Είπα να βάλω conn-x ο άνθρωπος γιατί λένε ότι μπορείς να εμπιστευτείς τον ΟΤΕ (μην πω τωρα). Έχω ένα πρόβλημα για το οποίο οι τόσο καλά προετοιμασμένοι τεχνικοί του ΟΤΕ δεν βρήκαν λύση. Όποιος βρει λύση σ'αυτό το πρόβλημα θα αποδείξει ότι ο ΟΤΕ δεν έχει τεχνικούς έχει ερασιτέχνες χρήστες τουαλέτας. Λοιπόν το πρόβλημα έχει ως εξής:
Το modem μου κάνει συνέχεια reboot μόνο του στα καλά καθούμενα με αποτέλεσμα ούτε rapidshare να μπορώ να χρησιμοποιήσω (δεν προλαβαίανω να κατεβάσω τίποτα) ούτε ένα video στο youtube καλά καλά να βλέπω. Έχω απελπιστεί και 99% θα βάλω άλλη εταιρία. Παρακαλώ πολύ όποιοσ έχει ψυχή να βοηθήσει. Έχω 1 mbps. Ήρθαν οι τεχνικοί 3 φορές σπίτι μοθ και ο ένας αναιρούσε αυτά που είχε πει ο πρηγούμενος (ο ένας είναι πιο παλιός και πιο έξυπνος από τον άλλο). Μου άλλαξαν και modem και μου έβαλαν καινούργιο μοντέλο (philips cga5722n/te)

Δείξτε έλεος. Θέλω να δω lost ο άνθρωπος και θα βάλω τα κλάματα να πουμε. Έχω φτάσει σε σημείο να θέλω να βάλω dial-up.

Επίσης συγχωρέστε με αν μίλησα λίγο άσχημα αλλά τα νεύρα έχουν κάποια όρια...

ariadgr
07-03-08, 19:24
Τα στατιστικά συγχρονισμού δώσε μας

blinkkl
07-03-08, 19:28
Stream Type
Actual Data Rate

Up Stream
188 (Kbps.)

Down Stream
765 (Kbps.)


Operation Data / Defect Indication:

Operation Data

Noise Margin

Upstream
4294967280 dB

Downstream
31 dB

Attenuation

Upstream
6 dB

Downstream
17 dB

αυτό εννοείς?

Valandil
07-03-08, 19:37
Πρέπει να χει φάει κόλλημα,δες Upstream Att.
Ρίξε κάνα reboot.

blinkkl
07-03-08, 20:28
σωστα τωρα δειχνει
noise margin up 35 down 31
att up 6 sown 17

........Auto merged post: blinkkl added 45 Minutes and 16 Seconds later........

Λοιπόν κανείς?????

Βοηθήστε ρε παίδια! Δεν ξέρω πια πού να απευθυνθώ!!
Μέχρι χτες έπαιρνα κάθε μέρα τηλέφωνο μπας και ξυπνήσουν!

blinkkl
08-03-08, 13:22
Ακόμα τίποτα...


συνεχίζω να ελπίζω..:(

oDy
08-03-08, 13:38
Κάνει reboot το μόντεμ ή αποσυγχρονίζει;

blinkkl
08-03-08, 13:44
κάνει reboot, δηλαδά τα φωτάκια σβήνουν και ξαναμπαάνει στη διαδικασάα του αναβοσβησήματος μεχρι να ξανασυνδεθεί παλι..
παρεπιπτόντως τη συνδεση χρισημοποιούν 2 laptop acer ο ένας 5920g (vista) παίνει με wireless και ο αλλος ειναι παλιός aspire 1600 (xp) και μπαίνει με καλώδιο

vaggos_fromhell
08-03-08, 14:26
κάνει reboot, δηλαδά τα φωτάκια σβήνουν και ξαναμπαάνει στη διαδικασάα του αναβοσβησήματος μεχρι να ξανασυνδεθεί παλι..
παρεπιπτόντως τη συνδεση χρισημοποιούν 2 laptop acer ο ένας 5920g (vista) παίνει με wireless και ο αλλος ειναι παλιός aspire 1600 (xp) και μπαίνει με καλώδιο

Σε πρωτη φάση κάνε αναβάθμιση του firmware. Σε δεύτερη δοκίμασε άλλο ρούτερ.

jmakro
08-03-08, 14:31
δοκιμασε αλλο ρουτερ και αλλαξε καμια τηλεφωνικη πριζα

blinkkl
08-03-08, 18:55
εχω αλλάξει ρούτερ έβαλα εκείνο το καινούργιο που δίνει ο οτε και δεν αλλαξε τίποτα.. θα δοκιμάσω upgrade

όσο για την πρίζα γιατί να φταίει; Αφού μου άλλαξαν και όριο και μου είπαν οτι η γραμμή είναι πεντακάθαρη

........Auto merged post: blinkkl added 11 Minutes and 31 Seconds later........

http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbint/cpcontent.pl?slg=ENG&mid=Link_Software&cat=PC_NETWORKING_CA&sct=ROUTERS_GATEWAYS_SU&session=20080308103802_87.203.169.151&grp=PC_PRODUCTS_GR&ctn=CGA5722/00&dct=FUS&did=ENG&file=/files/c/cga5722_00/cga5722_00_fur_eng.pdf
ρε παιδιά κατέληξα εδώ όπου πριν το download μου βγάζει ένα pdf και δείτε απλώς την πρώτη σελίδα..

γράφει αν έχετε το cga5722n/te (αυτό που έχω) πατήστε εδώ και με πετάει στην αρχική του conn-x.gr

???? το update να το κατεβάσω ή μήπως δεν είναι συμβατό με το modem μου? Φοβάμαι μην χειροτερέψουν τα πράγματα!

g_alkis
08-03-08, 18:59
εχω αλλάξει ρούτερ έβαλα εκείνο το καινούργιο που δίνει ο οτε και δεν αλλαξε τίποτα.. θα δοκιμάσω upgrade

όσο για την πρίζα γιατί να φταίει; Αφού μου άλλαξαν και όριο και μου είπαν οτι η γραμμή είναι πεντακάθαρη

........Auto merged post: blinkkl added 11 Minutes and 31 Seconds later........

http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbint/cpcontent.pl?slg=ENG&mid=Link_Software&cat=PC_NETWORKING_CA&sct=ROUTERS_GATEWAYS_SU&session=20080308103802_87.203.169.151&grp=PC_PRODUCTS_GR&ctn=CGA5722/00&dct=FUS&did=ENG&file=/files/c/cga5722_00/cga5722_00_fur_eng.pdf
ρε παιδιά κατέληξα εδώ όπου πριν το download μου βγάζει ένα pdf και δείτε απλώς την πρώτη σελίδα..

γράφει αν έχετε το cga5722n/te (αυτό που έχω) πατήστε εδώ και με πετάει στην αρχική του conn-x.gr

???? το update να το κατεβάσω ή μήπως δεν είναι συμβατό με το modem μου? Φοβάμαι μην χειροτερέψουν τα πράγματα!

Κατέβασε το δεν γίνεται να χειροτερέψει κάτι. Και ηρέμησε

blinkkl
08-03-08, 20:08
το εγκατέστησα και το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει...

δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση αλλά έχω την αίσθηση ότι συμβαίνει λιγότερο όταν συνδέομαι με καλώδιο.

blinkkl
09-03-08, 17:38
έχει κανείς να προτείνει τπτ άλλο;

alany
09-03-08, 20:19
Εγώ το πέρασα σε philips cga5722s/te που είναι modem για isdn γραμμή. Το αποτέλεσμα; Να μην συγχρονίζει με isdn γραμμή παρά μόνο με pstn.

blinkkl
09-03-08, 21:41
εγώ πάντως το έχω σε pstn

vessis
10-03-08, 02:53
Βάλε καθαρά τον ρούτερ επάνω στην γραμμή χωρίς κανένα τηλέφωνο πουθενά.
Σύνδεσε μόνο μία συσκευή Η/Υ και με LAN γραμμή.
Ξανακάνε εγκατάσταση από την αρχή του ρούτερ και της σύνδεσής σου σαν νάβαζες τώρα την σύνδεση.
Πές μας τα αποτελέσματα.

nn555
10-03-08, 17:36
Φίλε με πόσα διαφορετικά modem προσπάθησες να συνδεθείς?

Εγώ έβαλα conn-x πριν τα Χριστούγεννα με USB modem Baudec είχα ακριβώς
το ίδιο πρόβλημα με εσένα δε προλάβενα να κάνω τίποτα έκανε απο μονο του reboot.....
2 βδομάδες ειχα αγανακτήσει!!! :censored:
Δοκίμασα με ένα αλλο Buadec ενός φίλου κ τίποτα.
Μετα με ενα philips κ παλι τίποτα.
Μέχρι που βρήκα ενα Sagem, το δοκιμάζω κ για μια ολόκληρη μέρα ολα ηταν μια χαρά...
Την επόμενη πέρνω τηλ στον ΟΤΕ κ τους λέω το πρόβλημα κ οτι θέλω να αντικαταστήσω
το Bautec με Sagem κ μου λεέι οτι το Bautec είναι καλήτερο απο το Sagem αλλά τελικά επέμεινα κ μου είπε να περάσω απο τα γραφεία των τεχνικών,
να δώσω το Buadec για να μου δώσουν ενα Sagem.
Απο τοτε το παλιοSagem με έχει βγάλει ασπροπρώσοπο
κ όλη την ημέρα είμαι online κ κατεβάζω.

Δε σου λέω να βάλεις Sagem απλά δοκίμασε κ με αλλα modem μήπως δείς διαφορά........ :hmm:

blinkkl
10-03-08, 19:10
χμμμμ παράξενα πράγματα... πρέπει να βρω sagem να δοκιμάσω...

θα κάνω κ αυτό που λέει ο vessis.

πάντως ρε παιδιά αν είναι δυνατον να μην ξέρουν οι τεχνικοί τη λύση στο πρόβλημα!

με άλλες εταιρίες συμβαίνει το ίδιο; γενικά αν είναι να βάλω άλλη εταιρία ποια μου προτείνετε? hol?

@ ADSLgr.com All rights reserved.