PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με γραμματα σκληρων



pakis7361
07-03-08, 22:33
Ας ξεκινήσω από την αρχη.
είχα δυο σκληρούς(ATA), χωρισμένους σε δυο partition τον καθένα και μετά από κολλήματα και τρομερές καθυστερήσεις του pc ανακάλυψα ότι έφταιγε ο σκληρός.
Ετσι αποφάσισα να αγοράσω έναν καινούριο. πήρα έναν 160gb sata. τον βάζω πάνω και προσπαθώ να ρίξω τα windows. με το που bootαρει το cd μου βγάζει μήνυμα ότι υπήρχε πρόβλημα στους σκληρούς και ότι τα windows το λύσανε και κάτι τέτοια. δεν έδωσα και πολλή σημασία και συνέχισα κανονικά. όταν τελείωσα με την εγκατάσταση και άνοιξε κανονικά είδα ότι τον έναν σκληρό μου τον ένωσε και μου τον άφησε ξεκρέμαστο. με την διαχείριση δίσκων τον έκανα πάλι ενεργό αλλά 120gb προγραμμάτων, torrent και αλλά, χάθηκαν όπως ήταν λογικό. τώρα προσπαθώ να κάνω recovery όλα τα αρχεία του σκληρού και βλέπουμε.
Παρόλα ταύτα το βασικό πρόβλημα μου είναι ότι τα windows είναι αποθηκευμένα σε δίσκο με γραμμα διαδρομής F.
Και ρωτώ;
Είναι καλό να έχεις τα windows εγκατεστημένα σε άλλο δίσκο εκτός από τον C;
και αν πρέπει να το κάνω σε C πως μπορώ να δώσω το γραμμα C σε αυτών που θέλω εγώ; Μέσω bios ή με επανεγκατάσταση τον windows θα μπορέσω να αλλάξω τα γράμματα των δίσκων.

Με το partition magic είδα ότι μπορείς να αλλάξεις τα γράμματα αλλά είναι υγιές να γίνει η θα φάει κάνα σκάλωμα και θα ξαναγυρίσω στο format. άλλαξα το γραμμα του υπάρχοντα δίσκου C (που ήταν άδειος)και το έκανα Κ έτσι ώστε να υπάρχει διαθέσιμο το γραμμα C.

Ευχαριστώ και ελπίζω να μην σας ζάλισα :rofl::rofl:

WAntilles
08-03-08, 00:08
Όσο έχεις το μυαλό σου περιορισμένο από γράμματα, θα έχεις προβλήματα.

Σταμάτα να σκέφτεσαι με γράμματα.

Ο σωστός τρόπος σκέψης είναι π.χ. controller-3-κανάλι-4-partition-7.



ΥΓ: Τα Windows NT-Class εγκαθίστανται και λειτουργούν το ίδιο πλήρως και άψογα σε οποιοδήποτε γράμμα.

glazarou
08-03-08, 00:19
εχω δημιουργησει 2 partitions απο τα οποια στο F βρισκοντε τα windows και στο C εγκαθηστω οτι προγραμμα θελω,δεν εχεις κανενα απολυτως προβλημα απλα εγω το εκανα για να εχω σε ενα ξεχωριστω σημειο μονο το windows και εξαναγκασμου καποια προγραμματα που δεν μπορεις να ορισεις manual το σημειο εγκαταστασης.

@ ADSLgr.com All rights reserved.