PDA

Επιστροφή στο Forum : Αίτηση αναβάθμισης φοιτητικού OnDSL Kit στα 8mbps



Charis.a
08-03-08, 16:41
Έστειλα email στην ΟΤΕΝΕΤ και τους ρώτησα τι πρέπει να κάνω για να κάνω αναβάθμιση από τα 2mbps στα 8. Μου έστειλαν μια αίτηση για να τη συμπληρώσω και να τη στείλω με ΦΑΞ.

Στην αίτηση, στο πεδίο "Επιθυμητή υπηρεσία", γράφει "OnDSL Bundle Student/ΔΕΠ 8Mb"

Αυτό το "Bundle" σωστά είναι γραμμένο εκεί η θα έχω τρεχάματα με αυξημένη χρέωση?

Απ' ότι γνωρίζω το Bundle είναι κανονική μη φοιτητική υπηρεσία της ΟΤΕΝΕΤ.
Αυτό που έχω τώρα ονομάζεται OnDSL Kit Student.

Φυσικά, γράφει και το Student, αλλά είπα να ρωτήσω για να είμαι σίγουρος.

Flareman
08-03-08, 23:55
Γράφει Bundle γιατί δε θες το Kit, θες να αλλάξεις τον τύπο της συνδέσεως. Και η σύνδεση που είχες ήταν Bundle, ως κομμάτι περιλαμβανόμενο στο Kit. Λογικά η χρέωση θα είναι η αναμενόμενη, στην τιμή του πακέτου ΔΕΠ.

Θερμή παράκληση, αν η σύνδεσή σου είναι ΔΕΠ διευκρίνισέ το στο thread topic (δεν είναι φοιτητικό, είναι μελών ΔΕΠ), για να μη μπλέκονται οι λοιποί χρήστες - εναλλακτικά, συνεχίζουμε την κουβέντα στο σχετικό νήμα περί του ΔΙΟΔΟΣ, αφού τόσο των φοιτητών όσο και του διδακτικού προσωπικού είναι τεχνικά ισοδύναμα ως πακέτα.

Charis.a
09-03-08, 01:40
Η σύνδεσή μου είναι student.

Η συγκεκριμένη αίτηση πρέπει να είναι ίδια και για ΔΕΠ και για student.

Άμα προσέξεις γράφει Student/ΔΕΠ.

Δηλαδή όλα οκ με την αίτηση, να τη στείλω?

Flareman
09-03-08, 17:13
Η σύνδεσή μου είναι student.

Η συγκεκριμένη αίτηση πρέπει να είναι ίδια και για ΔΕΠ και για student.

Άμα προσέξεις γράφει Student/ΔΕΠ.

Δηλαδή όλα οκ με την αίτηση, να τη στείλω?
Αντιγράφω:


Γράφει Bundle γιατί δε θες το Kit, θες να αλλάξεις τον τύπο της συνδέσεως. Και η σύνδεση που είχες ήταν Bundle, ως κομμάτι περιλαμβανόμενο στο Kit. Λογικά η χρέωση θα είναι η αναμενόμενη, στην τιμή του πακέτου ΔΕΠ.

Επομένως ναι, υποθέτω πως αν τη στείλεις δε θα έχεις πρόβλημα.

Kyaner
13-03-08, 15:43
Aλλη αίτηση η οτενετ δεν έχει να σου στείλει, δεν δίνει άλλες συνδέσεις εκτος από φοιτητικές.-

Charis.a
18-03-08, 13:37
Μπράβο στον ΟΤΕ!

Έστειλα χτες μεσημέρι την αίτηση και σήμερα ξύπνησα και είμαι αναβαθμισμένος!

Αστροβασίλης
18-03-08, 16:15
Διαφορές από τα 2 στα 8 Mbit είδατε;;
Δήλαδή αξίζει;

Charis.a
18-03-08, 20:17
Για την ώρα η διαφορά δεν αξίζει.

Κατέβαζα με 213kb/sec και από rapidshare και από ntua.

Τώρα κατεβάζω με 700kb/sec από ntua και το μέγιστο που είδα σε rapidshare είναι 300kb/sec.
Από ntua όμως δεν κατεβάζω ποτέ.

Από torrents άστο καλύτερα... πολύ αργό λόγω TS.

Θα περιμένω λίγες μέρες ακόμα να δω αν διορθωθεί αυτό με το rapidshare.

4kkkk
18-03-08, 21:59
Αν δεν εισαι premium στο ραπιντ δεν θα δεις μεγαλη ταχυτητα αφου χρειαζεται να κατεβαζεις πολλα αρχεια ταυτοχρονα να πιασεις το μεγιστο.

Charis.a
19-03-08, 12:33
Αν δεν εισαι premium στο ραπιντ δεν θα δεις μεγαλη ταχυτητα αφου χρειαζεται να κατεβαζεις πολλα αρχεια ταυτοχρονα να πιασεις το μεγιστο.

Έχεις δίκαιο φίλε.

Έγινα premium, κατεβάζω πολλά κομμάτια ταυτόχρονα, και πιάνω συνολική ταχύτητα στο max, δηλαδή 1mb/sec.

Fixer
20-03-08, 11:07
Εγώ πάλι δεν έκανα καμία αίτηση για να μου αναβαθμήσουν την φοιτητική μου σύνδεση από 1mbit σε 8mbit, έγινε

αυτόματα. Άλλα από τότε κάθε μία ώρα τρώω disconnect.. Και η μέγιστη ταχύτητα που συνδέομαι ειναι τα

6.7mbit ,έκει ισως να φταίει και το μόντεμ μου.

Charis.a
20-03-08, 12:43
Εγώ πάλι δεν έκανα καμία αίτηση για να μου αναβαθμήσουν την φοιτητική μου σύνδεση από 1mbit σε 8mbit, έγινε

αυτόματα. Άλλα από τότε κάθε μία ώρα τρώω disconnect.. Και η μέγιστη ταχύτητα που συνδέομαι ειναι τα

6.7mbit ,έκει ισως να φταίει και το μόντεμ μου.

Εγώ ήμουν στα 768 και με έκαναν 2.

Τώρα το έκανα 8 "χειροκίνητα" :p

akis21
20-03-08, 17:51
Παιδια μπορειτε να μου πειτε ποια αιτηση συμπληρωσατε??

@ ADSLgr.com All rights reserved.