PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτησεις



akaloith
08-03-08, 18:01
υπάρχει σχετικό νήμα, δεν είναι ανάγκη ο καθέ ενας να ανοίγει ενα για αυτά που θα ήθελε,

Ποιο ειναι το σχετικο νημα? Επισης αν ειδες ρωταω και για την υλοποιηση της επιλογης του snmargin οπως και για το προβλημα των λογαριασμων. Αυτα αναφερονται καπου και δε τα βλεπω? Να σβηνετε, να κλειδωνετε θεματα αλλα να και καποιος λογος, καποιος κανονας που παραβιαζεται.

1)Ρωταω λοιπον τι εγινε η υλοποιηση της ρυθμισης του snmargin.
2)Ρωταω αν θα προσθεσουν χρονο ομιλιας προς κινητα.
3)Ρωταω τι εγινε με τον λογαριασμο.
Και θα ηθελα να μη σβησεις το μηνυμα γιατι δε κανω κατι κακο. Μια απαντηση ζητω σε 3 πολυ απλα ερωτηματα.




Με ποια σειρα θα προστεθουν οι παρακατω υπηρεσιες?
1) δωρεαν χρονος ομιλιας προς κινητα?
2) 3play?
Για μια εταιρια που θεωρειται ανταγωνιστικη θεωρω προφανες οτι δε θα αργησει να τις προσθεσει στο υπαρχον πακετο της.
Γιατι το τελευταιο "δωρο" που ειχαμε ηταν τα 24mbit και εγω συγκεκριμενα απο τα 16mbit πηγα στα 12mbit (λογω του snmargin). Οποτε απο τα mbit χορτασα. Και 12 να μου δινατε στην ιδια ταχυτητα θα ειχα κλειδωσει (ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΦΤΑΙΕΙ Η ΓΡΑΜΜΗ ΜΟΥ). Οποτε αυτο ηταν σκετο φιασκο. Θα δωσετε τιποτα πιο ανταγωνιστικό? Ηρθε ο καιρος!
Σας μιλαω ως πελατης αλλα και ως συνεργατης (μιας που εχω συστησει πολλα ατομα στη netone). Πλεον η netone ουτε φθηνη ειναι ουτε ανταγωνιστικη. Χρειαζεται εμπλουτισμο το βασικο πακετο, στην ιδια φυσικα τιμη. Και τον χρειαζεται τωρα που ο κοσμος αναβαθμιση περιμενε στα 24 και υποβαθμιστηκε τελικα!

Οσο για εκεινη τη σκεψη που θα ρυθμιζουμε εμεις το snmargin δυναμικα σε τι φαση βρισκομαστε?
Σκεψη? Σχεδιαση? Υλοποιηση? Δοκιμες? Ετοιμο?
Ελπιζω να με βγαλετε λαθος αλλα πιστευω πως δεν εχει προχωρησει ιδιαιτερα και απλα κερδισατε λιγο χρονο απο την γκρινια ολου του κοσμου για το snmargin

Το προβλημα με το λογαριασμο? Βλεπω εχει φρικαρει το online bill. Μαλλον το δυσεκτο ετος (29/2) του πεσε βαρυ? Ειμαστε κοντα στην επιλυση του?

ariadgr
08-03-08, 19:25
Εισαγωγή, οδηγίες και κανόνες του support forum της NetOne (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=97089):


Η εταιρεία δεσμέυει πολύτιμους ανθρώπινους πόρους για να δώσει απάντησή στα ερωτήματά σας και ο χρόνος αυτός είναι περιορισμένος.

Γιαυτό το λόγο λοιπόν δεν επιτρέπεται η κατάχρηση τους από τα μέλη π.χ. άνοιγμα πολλών ερωτήσεων σε μικρό χρονικό διάστημα από ένα μέλος.

Χρησιμοποιείστε πρώτα την αναζήτηση του forum πρίν υποβάλετε το ερώτημα σας για να βεβαιωθείτε ότι δεν υπάρχει ήδη ανάλογο θέμα και απάντηση. Παρακαλώ να σεβαστείτε τον κόπο και τον χρόνο που διαθέτουν.

Αρα λοιπόν, για το SN margin (εκτός του ότι έχει ήδη απαντήσει η εταιρία) μπορείς να διάβασεις εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=180696), για τα κινητά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=182760), και αν έχεις κάποιο πρόβλημα με το ebilling:


Επίσης πρέπει να γίνει σαφές ότι το forum αυτό δεν αντικαθιστά το customer care της Net One αλλά λειτουργεί επικουρικά, για την επίλυση τεχνικών προβλημάτων θα πρέπει να επικοινωνείτε με την Net One στο 13860 (αστική χρέωση).

@ ADSLgr.com All rights reserved.