PDA

Επιστροφή στο Forum : PPPoA Bridged setings στο Jetspeed 500i ??



Maax
17-09-03, 04:39
Έχει δοκιμάσει κανείς το PPPoA Bridged σε Jetspeed 500i και ποιές είναι οι σωστές ρυθμίσεις που πρέπει να έχει ;
Γενικώς αν λειτουργεί το PPPoA Bridged στο Jetspeed 500i ;;;;

Αυτό που θέλω να κάνω είναι: έχω ένα pc που τρέχει Linux software Firewall της Astaro (http://www.astaro.com) και έχει την δυνατότητα να συνδεθεί με PPTP over Ethernet (PPPoA-DSL) connection

Thanks

Athlon_XP
17-09-03, 04:46
Νομίζω πως κάποιος ή μπορεί και κάποιοι δουλεύουν αποκλειστικά με αυτό το πρωτόκολο. Σε εμένα πάντως μόνο με PPPoA Routed δούλευε. Τα δοκίμασα όλα τα άλλα αλλά δεν γινόταν τίποτα. Μόνο στην Αθήνα δουλεύουν είτε σε PPPoA είτε σε PPPoE γιατί τα DSLAM τα έχουν σε λειτουργία autosence.

UGF_GreekMind
17-09-03, 08:17
Ρε παιδιά, το έχει γράψει κι άλλος αυτό !

Δεν μπορώ να καταλάβω πως θα γίνει bridged το ΡΡΡοΑ.
Απ' ότι ξέρω ΡΡΡοΑ είναι routed και ΡΡΡοΕ είναι bridged. Μπορεί να συμβεί και το αντίθετο ;

Athlon_XP
17-09-03, 11:41
Υπάρχει και PPPoA routed και PPPoA bridged. Για την ακρίβεια υπάρχουν τα εξής πρωτόκολα: RFC 1483 Routed, RFC 1483 Bridged, PPPoA routed, PPPoA bridged, IPoA routed, PPPoE routed. Τουλάχιστον αυτά υποστηρίζει το Jetspeed 500/500i και συνήθως τα περισσότερα ADSL modems.

UGF_GreekMind
17-09-03, 16:49
Δυσκολεύομαι να καταλάβω τεχνικά πως θα κάνεις bridg(ing) ΡΡΡ πακέτα. Που κάνει τη "γέφυρα" ; Αφού στέλνει ΡΡΡ πακέτα στο ΑΤΜ (δεν παρεμβάλεται ethernet).
Υπάρχει RFC για ΡΡΡοΑ(B) ή ΡΡΡοΕ(R) ;

Σημείωση : Το RFC1483R είναι το IPoA. Καθαρά ΙΡ στο ΑΤΜ.

Maax
17-09-03, 19:09
Δυσκολεύομαι να καταλάβω τεχνικά πως θα κάνεις bridg(ing) ΡΡΡ πακέτα. Που κάνει τη "γέφυρα" ; Αφού στέλνει ΡΡΡ πακέτα στο ΑΤΜ (δεν παρεμβάλεται ethernet).
Υπάρχει RFC για ΡΡΡοΑ(B) ή ΡΡΡοΕ(R) ;

Σημείωση : Το RFC1483R είναι το IPoA. Καθαρά ΙΡ στο ΑΤΜ.
Μα και εγώ δυσκολεύομαι να το κάνω να δουλέψει και γι αυτό έκανα την ερώτηση μήπως και το δοκίμασε κανείς, αλλά εάν δεν δουλεύει τότε γιατί υπάρχει το PPPoA bridged στο JetSpeed 500i !!!!!!!!!!!
Έστειλα ένα email και στην Intracom να μου στείλει πληροφορίες για το PPPoA bridged και πως θα το κάνω να δουλέψει..............

Maax
18-09-03, 11:58
Λοιπόν μου απάντησαν απο την Intracom:

Αγαπητέ κύριε,

ΑΝ το authentication και το PPP το κάνει το linux τότυε δεν χρειάζεται ΡΡΡοΑ bridged αλλά RFC1483 bridged. Αν το linux δεν μπορεί να κάνει authentication και ΡΡΡ τοτε χρειάζεται το ΡΡΡοΑ bridged. Όμως, για να επιτευχθεί αυτό θα πρέπει πρώτα να ζητηθεί από τον ΟΤΕ.

Οπότε για να δουλέψει το PPPoA bridged και το RFC1483 bridged στο JetSpeed 500i θα πρέπει να συνεννοηθουμε με τον ΟΤΕ για τον τρόπο σύνδεσης που θέλουμε και φυσικά με χρέωση 40 € + φπα :x για να γίνει η αλλαγή.
Μετά απο αρκετά τηλεφωνήματα στον ΟΤΕ και 134 έχουμε 2 επιλογές προτοκόλλου σύνδεσης ΡΡΡοΑ και ΡΡΡοΕ και μόλις έκανα την αλλαγή σε ΡΡΡοΕ

chatasos
18-09-03, 13:27
Να πω την αλήθεια, πάλι δεν το κατάλαβα...
8O 8O 8O

orion
18-09-03, 14:19
Μετά απο αρκετά τηλεφωνήματα στον ΟΤΕ και 134 έχουμε 2 επιλογές προτοκόλλου σύνδεσης ΡΡΡοΑ και ΡΡΡοΕ και μόλις έκανα την αλλαγή σε ΡΡΡοΕ


kai na peis oti de sto pa....sto fonaza o kakomiris...

:P

UGF_GreekMind
18-09-03, 17:17
Έφαγα τα μάτια μου...

Από το http://www.faqs.org/rfcs/rfc2364.html (ΡΡΡοΑ)

"9. LCP Configuration Options
....
....
When viewed peer to peer, a PPP link may be bridged over multiple
physical layer sections. For each such AAL5 section, the LCP framing
options MUST be actively negotiated by the bridging convertors
independently of the LCP framing options in use by other physical
layer sections."

Δηλαδή μάλλον μιλάμε για bridging μεταξύ πολλών διαφορετικών ATM Adaption Layers 5. Αν μπορεί να δώσει άλλος άλλη εξήγηση περιμένω...

momo
23-09-03, 05:59
den iparxei ali exigisi mipos mperdeftikes me aal3?

UGF_GreekMind
23-09-03, 09:18
Θα μπορούσε να ήταν brigded connections μεταξύ AAL3/4 και AAL5, αλλά δε μιλάει γι' αυτό το RFC. Τι εννοείς ;

lacacitos
26-09-03, 19:55
Πιθανόν να δουλεύει σαν PPP με BCP (RFC3518) αν και δεν εχω ιδέα αν υποστηρίζεται σε PPPoATM. Φαντάζομαι ότι αν είναι κάτι τέτοιο δεν έχει καμία ιδιαίτερη χρησιμότητα....

@ ADSLgr.com All rights reserved.