PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα εγκαταστασης XP,disk boot failure



chrisfinl
08-03-08, 21:23
Καλησπερα φιλοι.Απο χτες το βραδυ αντιμετωπιζω ενα τρελο προβλημα.Αναβαθμισα τον υπολογιστη μου (μαλλον καλυτερα πηρα καινουργιο) και με τα κομματια που μου εμειναν (motherboard,cpu,ram) εφτιαξα εναν δευτερο αγοραζοντας απλα ενα νεο σκληρο και ενα dvd-rom.Το προβλημα που εχω ειναι οτι ενω ο υπολογιστης βλεπει τις συσκευες μου κανονικα, οταν βαζω το cd των XP και του εχω δωσει εντολη να μπουταρει απο το το dvd-rom και ξεκιναει,το dvd-rom ναι μεν φαινεται να διαβαζει το cd των XP αλλα μετα απο λιγο μου βγαζει το εξης μηνυμα: Disk boot failure,Insert system disk and press enter.Δοκιμασα να βαλω αλλο cd των xp αλλα παλι τα ιδια.Εχετε καμμια ιδεα για το πως θα γινει να μπουταρει επιτελους ο υπολογιστης;.Η συνθεση του υπολογιστη μου ειναι η εξης:
Motherboard: Abit NF7-S V1.0
CPU:AMD ATHLON 2.2GHz
RAM:1024
HDD: WD 160 GB SATA
DVD-ROM RW IDE
MODEM PCI (τα παλια για dial-up)

notios7
08-03-08, 21:32
το δισκακι μηπως εχει γρατζουνιστει?:whistle:

hemlock
08-03-08, 21:32
1.Κοιτα το Jumper του drive
2.Επιλογη σαν first boot device απο το Bios του drive.

chrisfinl
08-03-08, 22:24
Παιδια, το δισκακι δεν ειναι γρατζουνισμενο,εξαλλου εχω δοκιμασει δυο δισκακια αλλα παλι τα ιδια.Το jumper ειναι στο Μaster και η το συνδεω ως αλλαξει τιποταμε το master της καλωδιοταινιας.Θα βαλω ενα αλλο dvd-rom να δω μηπως αλλαξει τιποτα.Καμμια αλλη ιδεα;

........Auto merged post: chrisfinl added 42 Minutes and 18 Seconds later........

Μολις ανακαλυψα τι με ταλαιπωρουσε 2 μερες τωρα...το καναλι IDE1 που συνεδεα το dvd ειναι χαλασμενο.Το εβαλα στο IDE2 και τωρα φορτωνω τα XP.Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας παιδια:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.