PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-x Torrent Settings



Navarxida
09-03-08, 07:53
Ελπίζω αυτό το ποστ να βοηθήσει όσους είχαν το ίδιο πρόβλημα με εμένα.

Είχα conn-x 4Mbps και ενώ με το firefox και τα downloads από σελίδες γενικά ήμουν πολύ καλά (300-400 Kbps download) στο utorrent που χρησιμοποιώ δεν έπιανε με τίποτα πάνω από 15-20 Kbps.

Mετά από πολλές μέρες ψάξιμο σε διάφορα φόρουμ (συμπεριλαμβανομένου αυτού που διαβάζετε τώρα) και του portforwarding, τα κατάφερα και είπα να βάλω εδώ μερικά screenshots για να βοηθηθούν όσοι έχουν το ίδιο πρόβλημα.

Λοιπόν θα υποθέσω ότι έχετε όλοι διαβάσει τα υπόλοιπα ποστς εδώ και στο portforward.com αν δεν τα έχετε διαβάσει πάτε να τα διαβάσετε...εδώ θ βάλω τα screenshots χωρίς ΠΟΛΛΕΣ εξηγήσεις... υποτίθεται ότι καταλαβαίνεται τι έχω κάνει :p

Eλπίζω να σας βοηθήσει το μικρό αυτό guide που έφτιαξα ... για απορίες ποστ εδώ και θα απαντάω (πού και πού :whistle:)

Αυτάααα

giorgosts
09-03-08, 10:28
1. Καλώς ήλθες στο forum

2. Greeklish απαγορεύονται.

3. Στο βήμα 2 θα βάλεις το upload της γραμμής σου, δηλ 256Kb/sec όχι 10Mbit που έχεις τώρα. Τα υπόλοιπα θα ρυθμιστούν αυτόματα.

4. Μην ξεχάσεις να βάλεις υποχρεωτικό encryption, για να ξεπεράσεις το πρόβλημα με το (υπαρκτό ή μη) traffic shaping της otenet. Βλέπε εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=180115

Navarxida
09-03-08, 10:33
1. Καλώς ήλθες στο forum

2. Greeklish απαγορεύονται.

3. Στο βήμα 2 θα βάλεις το upload της γραμμής σου, δηλ 256Kb/sec όχι 10Mbit που έχεις τώρα. Τα υπόλοιπα θα ρυθμιστούν αυτόματα.

4. Μην ξεχάσεις να βάλεις υποχρεωτικό encryption, για να ξεπεράσεις το πρόβλημα με το (υπαρκτό ή μη) traffic shaping της otenet. Βλέπε εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=180115


1. Thanks :)

2. Didn't know that. (English allowed?)

3. Done

4. Σωστός. Απο 200kbps/sec έφτασε τα 350+. Thanks :oneup:

no_logo
09-03-08, 13:22
Υπάρχουν οδηγοί στο adslgr για το πως να κάνει ο χρήστης port forward στο ρούτερ του ΟΤΕ.

Το θετικό από το post σου, πέρα απο την πρόθεση σου να βοηθήσεις που είναι καλοδεχούμενη :oneup: , είναι πως δεν εγκατέλειψες την προσπάθεια να ρυθμίσεις το ρούτερ και το torrent client σου και να δηλώσεις συμμετοχή στο προσφιλές σπορ όσων ονειρεύονται traffic shaping

Μπράβο σου λοιπόν και καλά downloads

g_alkis
09-03-08, 13:39
To UPnP πρέπει να είναι enabled?? Νομίζω όχι

no_logo
09-03-08, 13:53
To UPnP πρέπει να είναι enabled?? Νομίζω όχι

αν έχεις κάνει portforwarding δεν χρειάζεται

tp!
10-03-08, 03:30
Navarxida καλώς ήρθες στο forum και από μένα, αλλά έχω μια απορία!!!
Τελικά απο 15-20kb/s (που λες στο πρώτο post) η από 200kb/s (που λες στο δεύτερο post) έφτασε στα 350+kb/s;
H είχες 15-20kb/s και μετά από το portforwarding πήγε 200kb/s, και μετά έκανες ρυθμίσεις (που είπε ο @giorgosts) ανάλογα το upload που έχεις να βάλεις και πήγε 350+kb/s;.

:oops:

Navarxida
10-03-08, 09:40
Navarxida καλώς ήρθες στο forum και από μένα, αλλά έχω μια απορία!!!
Τελικά απο 15-20kb/s (που λες στο πρώτο post) η από 200kb/s (που λες στο δεύτερο post) έφτασε στα 350+kb/s;
H είχες 15-20kb/s και μετά από το portforwarding πήγε 200kb/s, και μετά έκανες ρυθμίσεις (που είπε ο @giorgosts) ανάλογα το upload που έχεις να βάλεις και πήγε 350+kb/s;.

:oops:

Είχα 15-20 χωρίς ρυθμίσεις.
Πήγα στα 200+ με τις ρυθμίσεις
και τέλος 350+ με το encryption ON.


ΥΓ. Εχουν αφαιρεθεί οι εικόνες γιατί μάλλον κάτι δεν έκανα καλά? Τι όμως?

giorgosts
10-03-08, 11:12
ΥΓ. Εχουν αφαιρεθεί οι εικόνες γιατί μάλλον κάτι δεν έκανα καλά? Τι όμως?Πρέπει να σε έχουν ειδοποιήσει οι mods. Στις εικόνες φαινόταν ότι το υλικό που ήθελες να κατεβάσεις δεν ήταν νόμιμο. Αυτό απαγορεύεται από τους κανόνες του forum. Αν στις εικόνες δεν απεικονίζεται παράνομο υλικό, εμείς (και όλος ο κόσμος που μας βλέπει), υποθέτουμε ότι το υλικό σου είναι νόμιμο, δηλ. ότι επιτρέπεται η κατοχή και αναδιανομή του.

D_J_V
10-03-08, 12:46
ας ξαναμπούν οι εικόνες τότε "πειραγμένες" να μην φαίνεται τι κατεβάζει ή αλλιώς ας σβηστεί όλο το νήμα γιατί απλά διαβάζουμε 5-6 μηνύματα και δεν ξέρουμε που αναφέρονται!!!

twingo
10-03-08, 20:58
Ελπίζω αυτό το ποστ να βοηθήσει όσους είχαν το ίδιο πρόβλημα με εμένα.

Είχα conn-x 4Mbps και ενώ με το firefox και τα downloads από σελίδες γενικά ήμουν πολύ καλά (300-400 Kbps download) στο utorrent που χρησιμοποιώ δεν έπιανε με τίποτα πάνω από 15-20 Kbps.

Mετά από πολλές μέρες ψάξιμο σε διάφορα φόρουμ (συμπεριλαμβανομένου αυτού που διαβάζετε τώρα) και του portforwarding, τα κατάφερα και είπα να βάλω εδώ μερικά screenshots για να βοηθηθούν όσοι έχουν το ίδιο πρόβλημα.

Λοιπόν θα υποθέσω ότι έχετε όλοι διαβάσει τα υπόλοιπα ποστς εδώ και στο portforward.com αν δεν τα έχετε διαβάσει πάτε να τα διαβάσετε...εδώ θ βάλω τα screenshots χωρίς ΠΟΛΛΕΣ εξηγήσεις... υποτίθεται ότι καταλαβαίνεται τι έχω κάνει :p

Eλπίζω να σας βοηθήσει το μικρό αυτό guide που έφτιαξα ... για απορίες ποστ εδώ και θα απαντάω (πού και πού :whistle:)

Αυτάααα

Μήπως θα ήθελες να μας δώσεις την διεύθυνση ώστε να διαβάσουμε την διαδικασία και να δούμε και τις φωτογραφίες στο σάϊτ που μας αναφέρεις;

Ευχαριστώ!

vag01
26-05-08, 04:54
μπορεις να ξαναποσταρεις τις εικονες;χωρις να φαινεται αυτο που κατεβαζες;

pain
26-05-08, 14:54
όντος αν σου είναι εύκολο ξαναποσταρε της εικόνες να κάνω μια σύγκριση :whistle:
ευχαριστώ :cool:

Harry Hunt
21-09-08, 13:54
επειδή φάινεται να κάνουν δουλειά οι ρυθμίσεις που ήταν στην παρουσιασή σου, υπάρχει περίπτωση να τις ανεβάσεις κάπου που να επιτρέπεται ή να τις μεταλλάξεις ώστε να εμφανιστούν ξανά ? Θα ήταν μεγάλη βοήθεια για πολλούς που έχουμε μπλέξει με download 10-30 kb/s.

@ ADSLgr.com All rights reserved.