PDA

Επιστροφή στο Forum : Έγινε η ενεργοποίηση...



Σελίδες : [1] 2

Ranma
17-09-03, 11:30
Επιτέλους έγινε η ενεργοποίηση της γραμμής και αύριο θα έρθει και το μόντεμ με courier :D :D :D
Εν όψει της νέας μου σύνδεσης ξέρεις κανείς πως ακριβώς μπορώ να δω σε τι ταχύτητα είναι σεταρισμένη η γραμμή μου? Το μόντεμ είναι της US Robotics - USB- .

krge
17-09-03, 12:35
Σε ποιά περιοχή είσαι ??

Ranma
17-09-03, 13:52
Είμαι στην Πλατεία Βικτωρίας.

krge
17-09-03, 13:54
384/128

SfH
17-09-03, 14:34
Megia!
Egw akoma perimenw :(

Athlon_XP
17-09-03, 14:39
Με γειά σου και από εμένα. Μην το χαρίζεις. Δόστου να καταλάβει στα downloads για να μην σου παραπονιέται μετά όπως κάνει εμένα μερικές φόρες (όταν φυσικά δεν ξέρω τι να κατεβάσω).

xenbast_
17-09-03, 15:08
κάποιεαπότηνκόλαση κι εγώ μία από τα ίδια...πόσες μέρες περιμένεις;

maik13
17-09-03, 16:32
Καλοριζικη. Ξερεις σε τι Dslam εισαι?

Ranma
17-09-03, 18:17
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια :oops:
Φίλε Athlon_XP μέχρι να τελειώσω αυτά που θέλω θα έχω γεράσει :D
xenbast kai someonefromhell εύχομαι να έχετε την ενεργοποίηση το συντομότερο δυνατό, όσο για την ερώτηση του φίλου maik13 είμαι σε DSLAM SIEMENS :D :D

chrispen
17-09-03, 19:24
me geia me geia , kai egw akoma perimenw!!

Ranma
17-09-03, 20:20
Eυχαριστώ, ευχαριστώ, αλλά μιας και δεν απάντησε κανείς μέχρι τώρα θα ξαναρωτήσω αν ξέρει κανείς πως ακριβώς μπορώ να δω σε τι ταχύτητα είναι σεταρισμένη η γραμμή μου (όταν με το καλό πάρω το μόντεμ και έχω το account από την ACN )...
PS: Εύχομαι γρήγορη ενεργοποίηση σε όσους ακόμα περιμένουν (ξέρω πόσο ψυχοφθόρα είναι αυτή η αναμονή)

momo
17-09-03, 21:09
den mporeis na deis ala mporeis na kaneis ena speed test na deis pou kinise pano kato

Ranma
17-09-03, 21:16
Απο ότι έχω διαβάσει όμως αυτά τα τέστ ταχύτητας είναι αμφίβολης αξιοπιστίας...

Athlon_XP
17-09-03, 23:20
Το καλύτερο και αξιόπιστο speedtest που μπορείς να κάνεις είναι download ένα αρχείο περίπου 5 MB από τον ftp server του ISP στον οποίο έχεις λογαριασμό. Είπα 5 ΜΒ γιατί μέχρι να το κατεβάσει θα έχει σταθεροποιηθεί η ταχύτητα και δεν θα έχει παίζει συνεχώς όπως συμβαίνει πχ σε ένα αρχείο με μικρότερο μέγεθος.

Ranma
18-09-03, 00:01
Σε ευχαριστώ Athnon_XP,θα το δοκιμάσω μόλις έχω το μόντεμ και την σύνδεση και θα σου πω τα αποτελέσματα (ελπίζω να είμαι από τους τυχερούς με την ταχύτητα σε μεγαλύτερα από το κανονικό πλαίσια :wink: )

TiO
18-09-03, 00:13
afou eisai se siemens 99% 0a eisai parapanw apo 384/128

SfH
18-09-03, 01:54
κάποιεαπότηνκόλαση κι εγώ μία από τα ίδια...πόσες μέρες περιμένεις;
Ena mhna akrivws me th shmerinh mesa.

Ranma
18-09-03, 07:07
Μακάρι TiO, από το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί :D
Άντε να έρθει (με το καλό) σήμερα το μόντεμ, να δούμε τι θα γίνει...

akrato
18-09-03, 11:13
Χθές μου έγινε η ενεργοποίηση από τον ΟΤΕ, σήμερα πρωί - πρωί ήρθε και το modem από την acn και αύριο μου ενεργοποιούν και τον λογαριασμό (η καθυστέρηση για την ενεργοποίηση του λογαριασμού οφείλεται σε ένα λάθος που έκαναν με την πιστωτική μου κάρτα
). Περίμενα περίπου 2,5 εβδομάδες τον ΟΤΕ και συνολικά 3 εβδομάδες. Ελπίζω μόνο όλα να δουλεύουν καλά και να μην σας πρήξω στις ερωτήσεις!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

akrato
18-09-03, 11:16
Ευτυχώς είμαι σε siemens dslam και πήρα το prestige modem. Είμαι λοιπόν αισιόδοξος μιας και δεν παρεμβάλεται κανένα κοκκαλομηχάνημα! :D

Ranma
18-09-03, 12:59
Φίλε akrato καλά downloads :D , όταν έχω και εγώ το μόντεμ και την σύνδεση θα τα ξαναπούμε :mrgreen:

akrato
18-09-03, 13:06
Ευχαριστώ! Προβλέπεται δύσκολο Σαββατοκύριακο...

Athlon_XP
18-09-03, 13:46
Καλά downloads και από μένα και δώστου να καταλάβει στα downloads και μην φοβάσαι τίποτα γιατί το zyxel δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Ranma
18-09-03, 20:40
H ενεργοποίηση μπορεί να έγινε αλλά από ότι φένεται η ACN δεν θέλει και ενώ η ενεργοποίηση έχει γίνει από της 16/9 ακόμα να πάρω το μόντεμ και να ενεργοποιηθεί η συνδρομή μου (και το χειρότερο είναι πως μπορεί να τα 'εχω από Δευτέρα όπως μου είπαν!)... :cry:
Όπως και να έχει να είναι ενεργοποιημέμη από την Τρίτη η γραμμή και εγώ να μπορέσω να μπω από Δευτέρα (μετά από 5 μέρες) το βρίσκω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ εκ μέρους της ACN :evil:
PS: Να περιμένω λόγω πΟΤΕ, το περίμενα αλλά να την πάθω από την ACN ομολογώ πως ΟΧΙ και για κάποιο λόγο με εκκνευρίζει περοσσότερο - μάλλον γιατί από τον πΟΤΕ το είχα σαν δεδομένο).

economist
18-09-03, 20:50
PS: Να περιμένω λόγω πΟΤΕ, το περίμενα αλλά να την πάθω από την ACN ομολογώ πως ΟΧΙ και για κάποιο λόγο με εκκνευρίζει περοσσότερο - μάλλον γιατί από τον πΟΤΕ το είχα σαν δεδομένο).

Τελείως φιλικά, αυτο λέγεται προκατάληψη και ουσιαστικά είναι ένα είδος ρατσισμού. Μην το κάνεις συχνά, καλύτερα να το αποβάλεις τελείως, γιατί η ζωή είναι πιο όμορφη χωρίς προκαταλήψεις. Εύχομαι γρήγορη παραλαβή του modem. :)

Ranma
18-09-03, 21:02
Δεν είναι προκατάληψη και ακόμα και αν είναι δεν είναι αδικαιολόγητη, ξέρω ουκ ολίγες περιπτώσεις ατόμων που έχουν γευτεί το σέρβις του πΟΤΕ (καθώς και άλλων δημόσιων υπηρεσιών) και ξέρω πως θα υπάρχουν και χαρούμενοι πελάτες του πΟΤΕ αλλά εγώ (αλλά και οι περισσότεροι άνθρωποι) κρίνω με βάσει τις προσωπικές και τις εμπειρίες του άμμεσου περιβάλλοντός μου, και προς το παρόν αυτή είναι η άποψη μου, αν στο μέλλον ο πΟΤΕ κάνει κάτι που να αλλάξει την άποψή μου (και αυτό είναι πολύ πιθανό γιατί είμαι άτομο ανοιχτόμυαλο) τότε θα λέω άλλα.

PS: Να ληφθεί υπόψη οτι τώρα είμαι και σε συναισθηματική αναστάτωση (πως τα λέω ο άτιμος) :twisted:

economist
19-09-03, 03:42
ΟΚ δεν έχει νόημα να γράψω ουσιαστική απάντηση διότι η προκατάληψη (ως αντιμετώπιση και όχι εναντίον κάποιου) είναι βαθεία ριζωμένη μέσα σου. Καλή συνέχεια

Ranma
19-09-03, 07:18
Ούτε εγώ θα το συνεχίσω, δεν έχει νόημα να προσπαθώ να σε πείσω πως η προκατάληψη ΔΕΝ είναι στάση ζωής για μενα ούτε θα λοχομαχήσω για να αποδείξω το οφθαλμοφανές (το αργό σερβις του ΟΤΕ), απλά κλείνοντας θα ήθελα να πώ πως νομίζω ότι η πλειοψηφία των ατόμων εδώ μεσα θα έχει την ίδια γνώμη για τον ΟΤΕ που έχω και εγώ...

Ranma
19-09-03, 19:17
Και ΝΑΙ τελικά την κάνανε όπως το έβλεπα από την ACN και θα πάρω το μόντεμ από Δευτέρα (λόγω έλλειψης μόντεμ!) :( :( :( :( :(
Με ενεργοποιημένη την γραμμή από την Τρίτη , το μόνο που έχω να πώ είναι ΑΙΣΧΟΣ! Το ξέρανε οτι θέλω το συγκεκριμένο μόντεμ εδώ και τόσες εβδομάδες και πάλι τα κάνανε ..., άντε να μην πω καλύτερα.

PS: Ξέρω πως κάποια άτομα εδώ μεσα είναι ικανοποιημένα με την ACN αλλά εγώ πάντως αρχίζω με τις χειρότερες εντυπώσεις, ελπίζω μόνο στο μέλλον να μην συνεχίσουν να μου παρέχουν το ίδιο σέρβις...

maik13
22-09-03, 01:41
Και εμενα μου ειχαν πει οτι το modem θα μου το στελναν στης 18/9 αλλα ακομα το περιμενω.

Ranma
22-09-03, 07:17
Κουράγιο φίλε maik13,ελπίζω να το πάρουμε και οι δυό μας σήμερα...

akrato
23-09-03, 01:29
Τελικά το Σαββατοκύριακο δεν ήταν τόσο δύσκολο. Η ενεργοποίηση έγινε, όλα δουλεύουν μια χαρά, και φυσικά έπαθα πλάκα με την ταχύτητα! Δεν έχω μετρήσει ακόμα αλλά νομίζω ότι είμαι καλά καθώς σε κάποια αρχεία που κατέβασα από το hitech.gr η ταχύτητα δεν έπεσε κάτω από 47ΚΒ/SEC.
Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι η γελιότητα του ΟΤΕ όσον αφορά στην υποχρεωτική εγκατάσταση από αυτούς με 50 Ευρώ για να συνδέσουν 3 καλώδια σε ένα κουτάκι!!! Είναι απαράδεκτοι!

maik13
24-09-03, 21:46
To ιδιο περνάω και εγω τώρα. Τα εχω ολα συνδεμενα με το φωτακι του Dsl ανναμενο και η ACN δεν μου κανει συνδρομη γιατι δεν εχει στειλει την ενεργοποιηση ο ΟΤΕ.
Μπορει καποιος να βοηθησει στης ρυθμισεις για το Modem(Zyxel 650-R33 over isdn)

Michalis
24-09-03, 23:24
To ιδιο περνάω και εγω τώρα. Τα εχω ολα συνδεμενα με το φωτακι του Dsl ανναμενο και η ACN δεν μου κανει συνδρομη γιατι δεν εχει στειλει την ενεργοποιηση ο ΟΤΕ.
Μπορει καποιος να βοηθησει στης ρυθμισεις για το Modem(Zyxel 650-R33 over isdn)


Piese toys thlefonika na thn anoixoyn, apo th stigmh poy o OTE thn exei anoixei. Me ligh prospa8eia... 8a to kanoyn.




:roll:

maik13
25-09-03, 00:38
Προσπάθησα αρκετα αλλα ειναι πολιτικη της εταιρειας να μην δινουν συνδεση πριν το ΟΚ του ΟΤΕ

Michalis
25-09-03, 13:27
Προσπάθησα αρκετα αλλα ειναι πολιτικη της εταιρειας να μην δινουν συνδεση πριν το ΟΚ του ΟΤΕ


Δεν είναι δυνατό να είναι γρηγορότερος ο ΟΤΕ από αυτούς...

Ζήτα τον υπεύθυνο πωλήσεων και κάνε του τα παράπονα σου. Οι τεχνικοί μπορούν προφανώς να δουν αν όλα είναι εντάξει και να προχωρήσουν. Αν ο ΟΤΕ δεν έχει στείλε το έγγραφο ακόμα, δεν σημαίνει ότι η γραμμή δεν είναι εντάξει.

Ιδιωτική εταιρεία είναι, όχι δημόσιο.....


:roll:

TiO
25-09-03, 16:02
oi texnikoi tou ka0e ISP den mporoun na doun an einai entaxy h syndesh me to DSLAM... hold your horses...

maik13
25-09-03, 16:25
Η γραμμη πρεπει να ειναι ενεργοποιημενε εδω και 5 ημερες. Μπορω να δοκιμασω αλλη συνδεση εκτος απο ΑCN?

TiO
25-09-03, 16:29
opoia 0es...

kai mia dior0wsh yparxei tropos na doun oi texnikoi an ontws paizei mia syndesh 'h oxi, apla den einai idiaitera eykolos. Fysika omws den mporoun na sou poun se poio stadio ths energopoihshs einai... mono an paizei den paizei...kai mono se synergasia me ton en logw xrhsth... Sthn ousia 0a dei dhladh an yparxei epikoinwnia se ppp epipedo...

Michalis
25-09-03, 16:34
Η γραμμη πρεπει να ειναι ενεργοποιημενε εδω και 5 ημερες. Μπορω να δοκιμασω αλλη συνδεση εκτος απο ΑCN?


Ναι. Η γραμμή μπορεί να συνδεθεί με οποιονδήποτε Provider. Οι ρυθμίσεις είναι οι ίδιες. Αλλωστε ο ΟΤΕ όταν εγκαθιστά μια οποιαδήποτε γραμμή ADSL χρησιμοποιεί δικούς του κωδικούς προκειμένου να ελέγξει ότι όλα είναι εντάξει, ανεξάρτητα από τον παροχέα που επιθυμεί ο πελάτης....

Αν λοιπόν έχεις Username & Password μπορείς να συνδεθείς. Η μόνη διαφορά που έχουν οι παροχείς είναι με τον τρόπο που δίνεις το Username. Πχ στην ACN πρέπει να είναι "maik13@acn" (αν maik13 είναι το κανονικό σου username).



:roll:

Michalis
25-09-03, 16:39
oi texnikoi tou ka0e ISP den mporoun na doun an einai entaxy h syndesh me to DSLAM... hold your horses...

Με τη στενή έννοια όχι. Με την έννοια ότι συνεργάζονται καθημερινά με τους τεχνικούς του ΟΤΕ που ασχολούνται με την ενεργοποίηση των ΑΡΥΣ, είναι σαφές ότι πέρα από την γραφειοκρατία, μπορούν να έχουν μια άμεση απάντηση. Αν ο πελάτης σε τελική ανάλυση ζητά από την ACN να ανοίξει τη γραμμή και να αρχίσει να χρεώνει, η γραμμή θα παίξει εκτός και αν έχουν κάνει κανένα λάθος από ΟΤΕ.




:roll:

TiO
25-09-03, 16:43
Με τη στενή έννοια όχι. Με την έννοια ότι συνεργάζονται καθημερινά με τους τεχνικούς του ΟΤΕ που ασχολούνται με την ενεργοποίηση των ΑΡΥΣ, είναι σαφές ότι πέρα από την γραφειοκρατία, μπορούν να έχουν μια άμεση απάντηση.



den yparxei synergasia texnikwn tou ISP me tous texnikous tou OTE gia to ARYS mias kai to ARYS einai ka0ara ypo0esh tou OTE... Mono se periptwsh problhmatos yparxei kapoia synergasia kai auth mhn nomizeis oti einai se kalo klima panta...
Oi texnikoi tou OTE genika den einai idiaitera synergasimoi me allous texnikous...Genika milaw... yparxoun kai exereseis...

Michalis
25-09-03, 17:13
[quote]
den yparxei synergasia texnikwn tou ISP me tous texnikous tou OTE gia to ARYS mias kai to ARYS einai ka0ara ypo0esh tou OTE... Mono se periptwsh problhmatos yparxei kapoia synergasia kai auth mhn nomizeis oti einai se kalo klima panta...
Oi texnikoi tou OTE genika den einai idiaitera synergasimoi me allous texnikous...Genika milaw... yparxoun kai exereseis...


Συνήθως οι τεχνικοί (αυτοί που πληρώνουν και την γκρίνια των πελατών), και ειδικά σε περιπτώσεις όπου απαιτείται τεχνογωσία, άρα δεν πρόκειται και για τύπους που περιμένουν την σύνταξη(!) και που συνήθως είναι νέοι, δείχνουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον και συνεργασία που πολλές φορές μπορεί να εκπλήσει, αλλά είναι πραγματικότητα. Σαφως και δεν έχουν οι ISP άμεση σχέση με τις ΑΡΥΣ, αλλά οι τεχνικοί τους έχουν συχνή επικοινωνία, τόση τουλάχιστον που να μπορούν να ρωτήσουν αν όλα είναι εντάξει με ένα πελάτη ή όχι.


:roll:

xenbast_
25-09-03, 19:45
λοιπόν ακούστε και την δική μου ιστορία...εδώ και κάτι ημέρες η γραμμή ήταν πανέτοιμη από τον οτέ....κάτι το ακάουντ ενός φίλου κάτι ντέμος από φόρθνετ, κάτι μιά νετκάρτα και δεν τους έπαιρνα τηλέφωνο...
μου τη δίνει και τους παίρνω προχτές και μου λένε ακριβώς το ίδιο πράγμα, ότι δηλαδή δεν είναι πολιτική τους να ενεργοποιούν πριν το οκ του οτέ...
τους έστειλα κι εγώ λοιπόν με το φαξ φωτοτυπία της ταυτότητας μου μπρος πίσω και ένα χαρτί που έγραφε ότι ζητω την ενεργοποίηση της γραμμής μου με δική μου ευθύνη (λες και θα πέσει κανένα κτίριο ) αν δεν πάρουν το οκ... και μετά από λίγη ώρα χτυπά το τηλ...μπορείτε να μπείτε...

υγ. αυτό το ποστ είναι από την μη ενεργοποιημένη δσλ μου!!!! :twisted: :lol: :lol:

TiO
25-09-03, 20:23
oriste eides telika aplo htan... ;-) Outws 'h allws afou sou eipan oti htan 0ema diadikasias... htan 0ema diadikasias :lol:

maik13
25-09-03, 23:57
Αυριο εαν δεν παρω το ΟΚ απο ACN θα δοκιμασω με τον τροπο του Xenbast.

xenbast_
26-09-03, 15:30
my way or the highway!!!! :P :P :P

πιεσέ τους, δεν σπάνε!

maik13
26-09-03, 16:02
Ειναι σιγουρο πως εχω Dsl εαν αναβει το φωτακι του dsl στο modem?

krge
26-09-03, 16:36
Όχι πάντα, συνήθως σημαίνει οτι απλά έχει γίνει το πρώτο βήμα ενεργοποίησης, ουσιαστικά σε λίγες μέρες θα είσαι έτοιμος.

maik13
26-09-03, 18:43
Τελικα τα καταφερα με τον τροπο του φιλου Xenbalst_
Thank you mate :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.