PDA

Επιστροφή στο Forum : ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ



Σελίδες : [1] 2 3

gvenos
09-03-08, 20:06
ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ? ΕΧΩ Conn-x 2048/256 ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ. ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΜΕ 19kb/s. ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ. ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΕΧΝΙΚΟ ΤΟΥ ΟΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΠΟΡΤΑΣ. ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΕΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΔΛΔ
Line Attenuation 7 db
Noise Margin 31 db

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!

ΑΣ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ!:hmm:

pnikolo
09-03-08, 20:41
ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ? ΕΧΩ Conn-x 2048/256 ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ. ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΜΕ 19kb/s. ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ. ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΕΧΝΙΚΟ ΤΟΥ ΟΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΠΟΡΤΑΣ. ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΕΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΔΛΔ
Line Attenuation 7 db
Noise Margin 31 db

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!

ΑΣ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ!:hmm:

Κατεβασε απο τον ftp του οτε και ει δυνατον με download manager και πες μας ταχυτητες ;)

gvenos
09-03-08, 22:27
[QUOTE=pnikolo;1871141]Κατεβασε απο τον ftp του οτε και ει δυνατον με download manager και πες μας ταχυτητες ;)[/QUOTE
ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΕΣ. ΠΡΟΚΑΙΡΟΥ ΠΟΥ ΜΙΛΟΥΣΑ ΜΕ ΜΙΑ ΤΕΧΝΙΚΟ ΤΟΥ ΟΤΕ ΚΑΤΕΒΑΖΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΕ 4kb/s ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΙΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΑΥΞΟΜΕΙΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΔΛΔ ΑΠΟ ΤΑ 250kb/s ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΑ 4 ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ!:(

LiveTVRadio
09-03-08, 22:39
ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ? ΕΧΩ Conn-x 2048/256 ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ. ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΜΕ 19kb/s. ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ. ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΕΧΝΙΚΟ ΤΟΥ ΟΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΠΟΡΤΑΣ. ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΕΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΔΛΔ
Line Attenuation 7 db
Noise Margin 31 db

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!

ΑΣ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ!:hmm:

To netgear ?
Το adsl mode ? ( προτεινεται PPPoE LLC)
Προσπαθησε να μειωσεις το Attenuation!
Στην αναγκη με αλλαγη router.
Ελεγχος πριζων, καλωδιων.

( ολα τα κλασικα δηλαδη)

gvenos
10-03-08, 03:22
To netgear ?
Το adsl mode ? ( προτεινεται PPPoE LLC)
Προσπαθησε να μειωσεις το Attenuation!
Στην αναγκη με αλλαγη router.
Ελεγχος πριζων, καλωδιων.

( ολα τα κλασικα δηλαδη)

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΕΙΩΣΩ ΤΟ Attenuation? ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ dslam ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΘΟΡΥΒΟ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ, ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!;)

pnikolo
10-03-08, 04:40
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΕΙΩΣΩ ΤΟ Attenuation? ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ dslam ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΘΟΡΥΒΟ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ, ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!;)

Απο τα στοιχεια σου εισαι μια χαρα. Δοκιμασε και με εναν dowload manager για σιγουρια. Ελπιζω το αρχειο που κατεβαζεις ναναι μεγαλο 500-700Μb, και να περιμενεις την σταθεροποιηση του εως το 80-90%. Εαν επιμεινει παρε το 121 και πες τους το. Στο τφ που θα σε παρουν θα σε βαλουν να κατεβασεις και οτι βλεπεις εσυ θα βλεπουν κι αυτοι. Αν εχεις προβλημα θα πρεπει να στο φτιαξουν :oneup:

gvenos
10-03-08, 14:37
ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ. ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΠΟΡΤΑΣ. ΕΠΙΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΜΕΤΡΗΣΗ ΚΑΤΕΒΑΖΟΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 01:00 ΚΑΙ ΕΩΣ ΤΙΣ 06:00, ΕΚΕΙ ΘΑ ΔΩ ΤΟ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΙΑΝΕΙ Η ΓΡΑΜΜΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΑΧΥΤΗΤΑ. ΤΟ ΕΠΡΑΞΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΗ 230kb/s, ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΟΤΑΝ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΤΙΣ ΕΧΩ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 01:00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΗΜΕΡΑ ΝΑ ΑΓΓΙΖΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ 0??

ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΔΕΙ ΞΑΝΑ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ. ΑΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ?:hmm:

christos79
10-03-08, 19:49
Μάλλον είναι πηγμένο το Dslam.Με τις αναβαθμίσεις των χρηστών Otenet 768 σε 2Mbps γίνεται χαμός στα Dslam του ΟΤΕ.Φυσικά κανεις δεν λέει να αναβαθμίσει τίποτα.Μην δώσουν κανα ευρώ και τους φύγει ο κ...

nexus31
10-03-08, 22:38
οπως εχω πει και σε αλλο ποστ ειχα το ιδιο προβλημα με την ταχυτητα και το προβλημα ηταν στον dslam τις πατρας !!!! ειχαν 20 χρηστες παραπανω στις πορτες :down:

pnikolo
10-03-08, 23:03
οπως εχω πει και σε αλλο ποστ ειχα το ιδιο προβλημα με την ταχυτητα και το προβλημα ηταν στον dslam τις πατρας !!!! ειχαν 20 χρηστες παραπανω στις πορτες :down:

???:hmm: Κατι δε λες καλα. Οσες πορτες, τοσοι και οι χρηστες που μπορουν να υπαρχουν

g_alkis
10-03-08, 23:03
Μάλλον είναι πηγμένο το Dslam.Με τις αναβαθμίσεις των χρηστών Otenet 768 σε 2Mbps γίνεται χαμός στα Dslam του ΟΤΕ.

:oneup: Για αυτό και το βράδυ κατεβάζεις άνετα. Όλοι τότε είναι για νανάκια :p

gvenos
11-03-08, 14:51
:oneup: Για αυτό και το βράδυ κατεβάζεις άνετα. Όλοι τότε είναι για νανάκια :p

ΤΩΡΑ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΚΑΙ ΜΕ Download Manager ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ. Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΣΚΑΜΠΑΝΕΒΑΣΜΑΤΑ. ΑΠΟ 180kb/s ΠΑΕΙ ΣΤΑ 40kb/s ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ. ΤΩΡΑ ΜΙΛΗΣΑ ΚΑΙ ΜΕ 1242 (ΕΠΙΑΣΑ ΓΡΑΜΜΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ, ΠΡΑΓΜΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ. ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΛΕΩ ΟΤΑΝ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ?

ΤΟΤΕ ΠΕΡΑΣΕ ΞΑΝΑ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΤΟ router ΣΟΥ, ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ, ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΟ Νetgear ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΓΙ' ΑΥΤΟ, ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ. ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΠΙΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΡΕ ΚΟΠΕΛΙΑ ΤΗΣ ΛΕΩ? ΑΦΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΕΣΤ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΑΠΟ ΤΟ 121 ΚΑΙ ΜΕΤΑΞΥ 01:00 -06:00 ΚΑΙ ΟΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΤΑΘΕΡΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 200kb/s. ΤΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΣΑΣ ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΜΕΣΑ.

ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΞΑΝΑ ΤΟ 121 ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΤΕΧΝΙΚΟ, ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΝΑΛΙΟΥ. ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΛ, ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΕΧΝΙΚΟ. ΕΠΙΣΕΙΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΠΩΣ ΤΣΕΚΑΡΟΥΝ ΞΑΝΑ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΟΥ!

ΜΕ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ.:down: ΤΡΕΙΣ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΤΣΙ.

house
12-03-08, 14:29
Εχω παρατηρησει οτι απο τοτε που εριξε τις τιμες ο ΟΤΕ και με την επιστροφη και πολλων απολολοτων προβατων(ενας απο αυτους και εγω) οι ταχυτητες παιζουν πολυ χωρις να υπαρχει προβλημα στις γραμμες(πιταραν και τα DSLAM).

Το λεω αυτο γιατι οταν ενεργοποιηθηκα τον Σεπτεμβριο με τις τιμες του ΟΤΕ στα υψη η γραμμη μου τελεικιαζε συνεχεια. Τωρα περιμενω να κλεισουν τα κατεβαστηρια. Παραδειγμα το ΣΚΔ που ελειπε ο κοσμος η γραμμη τελεικιαζε. Απο χτες αρχησε να παιζει, οχι τρομερα αλλα ειπαμε να κανουμε downloading αλλα μερικοι το ξε...ζουν.

Δεν ειναι δυνατον απο Rapidshare να παιζει μια στα 840, μια στα 600, μια στα 400 και παλι απο την αρχη.

Ειπαμε να κατεβασουμε και torrents, αλλα πρεπει να ξεκολησουμε απο την φαση 100 torrents ταυτοχρονα.(πλεον 1 με 2 αραια και που)

Επισης απο εμας μπουκωνουν και τι να κανει ο ΟΤΕ και ο καθε ο ΟΤΕ οταν ο καθε χρηστης ειναι απληστος και οσο και αν του δωσεις θα θελει και αλλο και αλλο και αλλο και αλλο.....................:-k

Λιγη εγκρατια μαγκες, γιατι διαμαρτυρομαστε για κατι που και εμεις φταιμε.:oneup:

sakisastra
12-03-08, 22:30
Φιλε μου κανεις λαθος.αν δεν μπορει το δικτυο του οτε να συκωσει τοσους χρηστες να μην τους εβαζε,να ελεγε οτι δεν μπορει να δεχθει αλλη αιτηση.ας εβαζαν αλλα dslam και μετα να δεχοταν καινουργιους πελατες.εγω πληρωνω για 2048 και κατεβαζω απο τις 9 το πρωι εως τις 3 το βραδι με 30 εως 60kb/s.ειναι δυνατον,ελεος πια και δεν ειμαι τορεντακιας.

house
13-03-08, 12:04
Φιλε μου sakisastra μπορει να μην εισαι εσυ torrentakias αλλα ειναι η πλειονοτητα των χρηστων. Δεν ξερω αμα ειχες δει διαφορα με το traffic shaping που ειχε ο ΟΤΕ για λιγο καιρο, γιατι προσωπικα ειδα να ειναι τα πραγματα λιγο καλυτερα. Κανενα δυκτιο δεν αντεχει την απληστια του καθε χρηστη στο bandwidth. Και optical να δωσεις σε καποιον παλι κιαλο θα θελει.

gvenos
13-03-08, 18:33
ΔΕΙΤΕ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΜΕΤΡΗΣΗ! ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΜΕ torrent ΜΟΝΟ ΑΠΟ Rapidshare ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΚΑΠΟΙΑ e-book, ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΟΥ!

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.4.12
click START to begin
Connected to: ndt.grnet.gr -- Using IPv4 address
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
checking for firewalls . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client-to-server [C2S]) . . . . . 217.0kb/s
running 10s inbound test (server-to-client [S2C]) . . . . . . 37.46kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

l_satsok
13-03-08, 20:50
ελα μη γκρινιαζεις,θα μαθεις σιγα σιγα.
αυτη η κατασταση ειναι μονιμη στην επαρχια και δεν εισαι ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος,εδω και δυο χρονια αυτο συμβαινει.
και εγω 20kb/sec επιανα το 2006,20kb/sec πιανω και τωρα,με 2mbit ..ας πουμε.
κουραγιο,μεχρι τα 50 σου κατι θα εχει καλυτερεψει.

δοκιμασε να πας σε 1024,σιγουρα θα ειναι καλυτερη.
την μονη περιοδο που εγω ημουν ευχαριστημενος ηταν το δευτερο εξαμηνο του 2007 που ειχα πεσει στα 768
αλλα εκανα τη μαλακια παρασυρομενος απο το οτι θα εβαζαν εδω νεα dslams και ξαναπηγα στα 2048,
νομιζα οτι οι τορρεντακηδες θα πηγαιναν σε 24αρες και οτι θα ξαλαφρωνε η 2mbit,δεν υπολογισα ομως οτι οι βαριοι
χρηστες ειναι κατα κανονα τζαμπατζηδες και οτι 24αρες υπαρχουν μονο στα αστικα κεντρα,ετσι την πατησα.!
τωρα περιμενω νεα υποβαθμιση στα 1024.

MrG
13-03-08, 21:13
οεο! σερνομαι οεο...απο αρχες φεβρουαριου..και λυση καμια...κολημενο 512-768kbps.... εφτασα στο αμην....περιμενω το εξαμηνο για να κατεβω στα 1024 γιατι δεν υπαρχει λογος να πληρωνω 2048 ενω δε καλυπτεται ουτε το 80% του εν λογω bandwidth.... Υπομονη.....

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
13/03/2008 20:27:09
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 247.11Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 556.37kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

click START to re-test

gvenos
13-03-08, 21:27
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΚΑΝΑΛΙ, ΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΤΩΜΕΝΟ? ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΗΚΩΣΕΙ ΤΟΣΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΒΑΖΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΝΑΜΟΝΗ, ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΑΥΤΟΥ? ΑΠΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑΝΑ ΤΟΥΣ! ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΚΑΝ lams ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ! Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΗ ΠΛΕΟΝ! ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑ ΑΠΟ Forthnet ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ! ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΩΡΑ "ΠΑΛΕΥΩ" ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΟΤΕ, ΕΝΩ ΠΡΙΝ ΟΤΕ ΚΑΙ FORTHNET.
ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΟ ΕΕΤΤ, ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ, ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΟΥ!:( :cry:

gvenos
17-03-08, 20:10
ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΘΕΜΑ ΚΑΝΑΛΙΟΥ. ΕΙΜΑΙ ΑΤΡΚΕΤΑ ΦΟΡΤΟΜΕΝΟ. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΔΑ ΧΘΕΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ. ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΤΕΒΑΖΑ ΚΑΠΟΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΑΠΟ rapidshare ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΚΟΠΗΚΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ (ΛΟΓΙΚΑ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΕΚΛΕΙΣΑΝ) Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΜΟΥ ΑΠΟ 52kb/s ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΗΓΕ ΜΕ ΜΙΑΣ ΣΤΟ 210kb/s. ΜΟΛΙΣ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ 121 ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΛΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ. ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ ΓΡΑΜΜΗΣ ΣΤΟ 1Mp/s ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΟΥΝ.

nexus31
17-03-08, 22:22
οπως εχω ξαναπει σε αλλο ποστ ειχα προβλημα με την ταχυτητα μου ηρθε ο τεχνικος σπιτι ολα μια χαρα απο μερια μου το λαθος ηταν στην ΠΑΤΡΑ ειχαν παραπανω χρηστες με αποτελεσμα να κλειδονω στα 1033 αντι για 2048 :whistle: ο τεχνικος που ηρθε σπιτι μου πηρε τηλ στην πατρα μπροστα μου :)

Makisxxx
17-03-08, 22:26
οπως εχω ξαναπει σε αλλο ποστ ειχα προβλημα με την ταχυτητα μου ηρθε ο τεχνικος σπιτι ολα μια χαρα απο μερια μου το λαθος ηταν στην ΠΑΤΡΑ ειχαν παραπανω χρηστες με αποτελεσμα να κλειδονω στα 1033 αντι για 2048 :whistle: ο τεχνικος που ηρθε σπιτι μου πηρε τηλ στην πατρα μπροστα μου :)

Εγώ κλειδώνο στα 2048 αλλα εχω ταχύτητες 24K Modem :down:

nexus31
17-03-08, 22:29
εμενα παντος ειναι μια χαρα τωρα κατεβαζω απο rapidshare me download manager 190-220kb/s να μην το ματιασω :p

gvenos
17-03-08, 22:33
οπως εχω ξαναπει σε αλλο ποστ ειχα προβλημα με την ταχυτητα μου ηρθε ο τεχνικος σπιτι ολα μια χαρα απο μερια μου το λαθος ηταν στην ΠΑΤΡΑ ειχαν παραπανω χρηστες με αποτελεσμα να κλειδονω στα 1033 αντι για 2048 :whistle: ο τεχνικος που ηρθε σπιτι μου πηρε τηλ στην πατρα μπροστα μου :)
ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΠΙΤΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΣΤΟ ROUTER μΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΙΔΑΝ ΕΝΩ ΜΙΛΟΥΣΑΜΕ. ΜΕ ΠΗΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΠΟ ΤΟ DSLAM ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΤΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ. ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ. ΘΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑΖΕ ΠΟΡΤΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΤΟ ROUTER ΜΟΥ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΑ 2048, ΑΛΛΑ΄Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΤΑ PC ΤΟΥΣ. :angryr:

........Auto merged post: gvenos added 3 Minutes and 2 Seconds later........


εμενα παντος ειναι μια χαρα τωρα κατεβαζω απο rapidshare me download manager 190-220kb/s να μην το ματιασω :p

ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΥΧΕΡΟΥΣ! ΕΤΣΙ ΗΜΟΥΝ ΚΙ ΕΓΩ ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΧΑ FORTHNET ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΤΕ. ΕΠΕΙΤΑ ΕΝΑ ΚΑΦΕ ΕΔΩ ΕΒΑΛΕ 5 ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΛΥΘΗΚΑΝ ΟΛΑ. ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΕΧΩΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΑΠΟ 10-45 kb/s ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΑΘΕΡΑ ΑΠΟ 200kb/s ΚΑΙ ΠΑΝΩ

gvenos
18-03-08, 20:41
Η ΩΡΑ 17:35 ΚΑΙ ΚΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ. "ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΛΑΒΗ ΣΤΗΝ ADSL ΣΑΣ". ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΗΝ ΜΑΓΙΚΗ ΛΕΞΗ "ΟΤΕ", ΕΓΩ ΦΟΡΤΩΝΩ ΑΣΧΗΜΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΩ ΕΙΡΩΝΙΚΑ. ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ? ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ. ΕΙΣΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΗ, ΛΕΩ ΕΓΩ? ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ 40kb/s ΚΑΙ ΚΑΤΩ?
ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΜΟΥ ΛΕΕΙ. ΓΙΑ ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΟ SITE ΜΑΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΤΕ ΕΝΑ ΑΡΧΕΙΟ. ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΣΙΤΕ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΩ ΣΤΟ ΣΙΤΕ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ Η ΣΤΟ ΣΙΤΕ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝ? ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ ΣΙΤΕ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΤΟ .ISO ΑΡΧΕΙΟ ΜΕ 25,7kb/s. ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΕΧΝΙΚΟ ΣΤΟ DSLAM.
ΞΑΝΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΩ ΕΓΩ, ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΕ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΤΩΜΕΝΟ? ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΤΩΜΕΝΟ? 1ον ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 01:30 ΚΑΤΕΒΑΖΩ FULL ΚΑΙ 2ον Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΜΙΛΗΣΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΕ Ο ΙΔΙΟΣ. ΤΟΤΕ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ, ΝΑ ΑΥΞΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΕΥΡΟΣ ΤΩΝ ΧΡΗΣΤΩΝ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ. ΟΜΩΣ ΤΟ ROUTER ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ?
ΑΠΑΝΤΑΩ ΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑΜΕ, ΟΜΩΣ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΛΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΟΜΟΙΩΣ.

ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ!!!!!:cry:

dzadelis
18-03-08, 21:06
Φίλε μου gvenos, προφανώς η τύπισσα από τον (π)ΟΤΕ - με την οποία είχες την ατυχία να συνομιλήσεις - ήταν επιεικώς (παν)άσχετη!:evil:

gvenos
18-03-08, 21:50
Φίλε μου gvenos, προφανώς η τύπισσα από τον (π)ΟΤΕ - με την οποία είχες την ατυχία να συνομιλήσεις - ήταν επιεικώς (παν)άσχετη!:evil:

ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΜΟΥ ΜΙΛΟΥΣΕ! ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΣΤΟΝ (Π)ΟΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΕΧΝΙΚΟΙ,Α ΛΛΑ ΛΥΣΕΙΣ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ROUTER ΜΟΥ. ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΩ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ!!!! :down:

gvenos
19-03-08, 01:57
ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΛΙΣ ΕΣΤΕΙΛΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΗΝ ΕΕΤΤ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ
ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ, ΜΗΠΩΣ ΕΤΣΙ ΒΡΩ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΟΥ!:hmm:

pnikolo
19-03-08, 02:08
ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΛΙΣ ΕΣΤΕΙΛΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΗΝ ΕΕΤΤ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ
ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ, ΜΗΠΩΣ ΕΤΣΙ ΒΡΩ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΟΥ!:hmm:

Μπορεις να μη γραφεις μονιμα κεφαλαια? :angryr:

l_satsok
19-03-08, 02:08
ωραιο πραγμα η ελπιδα.

gvenos
19-03-08, 02:09
Μπορεις να μη γραφεις μονιμα κεφαλαια? :angryr:
ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ, ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟ?:hmm:

pnikolo
19-03-08, 02:13
ωραιο πραγμα η ελπιδα.

Και μη ξεχνας, πεθαινει παντα τελευταια

........Auto merged post: pnikolo added 0 Minutes and 59 Seconds later........


ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ, ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟ?:hmm:

Ναι εχω! Θεωρειται σαν να φωναζεις :clap:

gvenos
19-03-08, 02:13
Σε αυτό έχεις δίκιο! Άντε να δούμε αν μπορουν να κάνουν κάτι και αυτοί:whistle:

nickangel
19-03-08, 23:15
Φίλε μου και εγώ δεν αντεχω αλλο μου την εχουν σπασει, δεν φτανει που εκαναν (ΟΤΕ) 6 μήνες να με βάλουν adsl (λόγω PCM και οτι δεν βρισκανε καθαρη γραμμη τοσεσ γιαγιαδες εχει γυρω γυρω ) μου λένε και για 2048 και λεω (επειδη πριν ημουν αθήνα) οτι θα πάει σφαιρα για καν ψιλοdownload και ξαφνικά ταχυτητες αστα βραστα αφου ενω παλια ισωσ το βραδυ να επιανα 210-230
τωρα μέχρι 60 και απο FTP κιολας...αστα τραγικα τα πραγματα.αφου δεν το αντεχουν τι βάζουν και αλλουσ και αιτησεις και κακο...ασ κανουν την αναβαθμιση και μετα...
καλα εγω δεν ξερω αν φταιει και ο θορυβος αλλα αφου πιο παλια το βραδυ κατεβαζε με 210 ξαφνικα εμφανιστηκε....
αυτα ειναι τα δικα μου

Downstream Upstream

SNR Margin: 22.0 15.0 db

Line Attenuation: 32.0 30.5 db

Data Rate: 2048 256 kbps

gvenos
20-03-08, 00:11
Φίλε μου και εγώ δεν αντεχω αλλο μου την εχουν σπασει, δεν φτανει που εκαναν (ΟΤΕ) 6 μήνες να με βάλουν adsl (λόγω PCM και οτι δεν βρισκανε καθαρη γραμμη τοσεσ γιαγιαδες εχει γυρω γυρω ) μου λένε και για 2048 και λεω (επειδη πριν ημουν αθήνα) οτι θα πάει σφαιρα για καν ψιλοdownload και ξαφνικά ταχυτητες αστα βραστα αφου ενω παλια ισωσ το βραδυ να επιανα 210-230
τωρα μέχρι 60 και απο FTP κιολας...αστα τραγικα τα πραγματα.αφου δεν το αντεχουν τι βάζουν και αλλουσ και αιτησεις και κακο...ασ κανουν την αναβαθμιση και μετα...
καλα εγω δεν ξερω αν φταιει και ο θορυβος αλλα αφου πιο παλια το βραδυ κατεβαζε με 210 ξαφνικα εμφανιστηκε....
αυτα ειναι τα δικα μου

Downstream Upstream

SNR Margin: 22.0 15.0 db

Line Attenuation: 32.0 30.5 db

Data Rate: 2048 256 kbps

Η αλήθεια είναι οτι έχεις λίγο θόρυβο στη γραμμή σου.
Δεν έμεινα έτσι όμως εγώ. χθες το βράδυ έστειλα καταγγελία σε ΕΕΤΤ και ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ :rtfm:. έκανα υπομονή σχεδόν 2 μήνες και αυτή για εμένα ίσως είναι και η λύση μου. δεν άντεχα άλλο την κοροϊδία απο την μερία τους και να βαζουν τον/την κάθε άσχετο/τη να μου το παίζει τεχνικός απο το τηλέφωνο. έτσι όλοι μας είμαστε τεχνικοί!!!!:angryr:

nickangel
20-03-08, 00:28
καλα ξηγηθηκες αλλα δεν νομιζω να πιασει τοπο πολλοι εχουν κανει καταγγελια.. εχει τοσες πολλεσ καταγγελιες ο ΟΤΕ στο ΕΕΤΤ που οσα προστιμα και διαφορα να φαει δεν.........
μακαρι να λυθει το θέμα σου.
αλλιώς
ΓΙΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ........ ΠΑΜΕ ΟΛΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
με μπριζακι οπτικης στο σπιτι και τελεια εξυπηρετηση:clap::clap::clap:

sdikr
20-03-08, 00:32
καλα ξηγηθηκες αλλα δεν νομιζω να πιασει τοπο πολλοι εχουν κανει καταγγελια.. εχει τοσες πολλεσ καταγγελιες ο ΟΤΕ στο ΕΕΤΤ που οσα προστιμα και διαφορα να φαει δεν.........
μακαρι να λυθει το θέμα σου.
αλλιώς
ΓΙΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ........ ΠΑΜΕ ΟΛΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
με μπριζακι οπτικης στο σπιτι και τελεια εξυπηρετηση:clap::clap::clap:

για την οπτίκη χρειάζεσαι εξοπλισμό, και δεν είναι και τόσο διαδεδομένη στο εξωτερικό

gvenos
20-03-08, 00:36
εγώ δεν κατεβάζω απο torrent. εκείνα τα οποια κατεβάζω είναι απο rapidshare ebook παθολογίας και γενικότερα Ιατρικής για την δουλεία μου, αν αύτο είναι απληστεία τότε πάω πάσο!

nickangel
20-03-08, 00:52
παντως αμερικα επεζε με χιλια η οπτικη.Τεσπα

απληστισ δεν ειναι με τιποτα.
αλλα δεν υφισταται και απληστια και ασ λιωνεις το ιντερνετ για αυτο δεν πληρωνεισ πχ ασ πουμε 2048 για να κατεβαζεισ με 256 (εικονικο) αντε 200 οχι με60
και ειναι δικαιωμα του καθενοσ ποσο θα κατεβαζει απο την στιγμη που εχω συνδεση και συμβολαιο μπορω να την λιωνω και καθε μερα αν θελω ετσι δεν ειναι ... οχι σημεραπαιζει σαν 768 αυριο σαν τι να πω 56αρα μεθαυριο 128 που θα παει πια.............αν ηταν να καναμε ολοι συμβολαιο για 768 αν ειναι να κατεβαζουμε ετσι

sdikr
20-03-08, 00:56
παντως αμερικα επεζε με χιλια η οπτικη.Τεσπα

απληστισ δεν ειναι με τιποτα.
αλλα δεν υφισταται και απληστια και ασ λιωνεις το ιντερνετ για αυτο δεν πληρωνεισ πχ ασ πουμε 2048 για να κατεβαζεισ με 256 (εικονικο) αντε 200 οχι με60
και ειναι δικαιωμα του καθενοσ ποσο θα κατεβαζει απο την στιγμη που εχω συνδεση και συμβολαιο μπορω να την λιωνω και καθε μερα αν θελω ετσι δεν ειναι ... οχι σημεραπαιζει σαν 768 αυριο σαν τι να πω 56αρα μεθαυριο 128 που θα παει πια.............αν ηταν να καναμε ολοι συμβολαιο για 768 αν ειναι να κατεβαζουμε ετσι

Δεν έχει μισθωμένο,
Και στην αμερική τα ίδια έχουν, και γενικά σε όλο τον κόσμο

gvenos
20-03-08, 01:05
Το όλο θέμα παιδία είανι να δωθεί κάποια λύση και να σταματήσει αυτό το παιχνιδάκι. εκεί που τα πήτα περισσότερο ήταν στην απάντηση του τεχνικού πως το κόστος για να βάλουν και δεύτερο κανάλι ειανι αρκετά μεγάλο, και δεν θα το κάνουν. Δηλαδή μας αφήνουν στο ΕΛΕΟΣ:down:

nickangel
20-03-08, 01:28
οκ δεν επιμενω.δεν ειμαι και παρα πολυ σχετικοσ με αυτα απλα θυμαμαι
μπριζακι, ρουτερ οπτικης Cisqo και 75mbit η πιο μικρη συνδεση.
καλα ισωσ να κανω kai λαθος

........Auto merged post: nickangel added 13 Minutes and 36 Seconds later........

A ΡΕ ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΤΕ ΣΟΥ...
τοσα φραγκα του δινουμε αντι να τα τρωει στα προστιμα ας τα αξιοποιουσε καλυτερα στο δικτυο του. αλλα ποιος θα κανει μελετεσ οι οτετζηδεσ αστο αν δεν μπουν νεα παιδια μεσα με γνωσεις ωστε να φυγουν οι παλιοι(νοοτροπιας ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ δηλ στα τετοια τους) δεν βγαζουμε ακρη η αλλιωσ ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΡΑ
αλιως οτι και να γινει οσο και να θελουν οι εναλακτικοι παροχοι αφου πατανε σε οτε αστα......
δειτε βιντεακι

http://www.youtube.com/watch?v=Ta4THhc6ENU

l_satsok
20-03-08, 01:33
παιδες καλα κανετε και φωναζετε,αλλα οσες καταγγελιες και να κανετε οπουδηποτε δεν θα γινει δυστυχως τιποτα.
εχω προσωπικη πειρα απο περσινες καταγγελιες.
η καραμελα της μη εγγυημενης ταχυτητας δεν ειναι μυθος,ειναι πραγματικοτητα και ειναι η νομικη καλυψη του οτε,οποτε και με 2kb/sec να κατεβαζετε δεν υπαρχει περιπτωση να κερδισετε τιποτα.

για παρηγορια να σας πω οτι και εδω η 2048 απο τη στιγμη που πριν ενα μηνα αλλαξανε dslam,δεν παει ποτε πανω απο 40kb/sec,μερα νυχτα το ιδιο.
βγαλανε τα mini dslam με τα οποια πηγαινε με 80-100kb και βαλανε τα XD Alcatel και πατωσαμε.
μαλλον τωρα δινουν λιγωτερο bandwidth απο οτι δινανε πριν.

dzadelis
20-03-08, 16:12
παιδες καλα κανετε και φωναζετε,αλλα οσες καταγγελιες και να κανετε οπουδηποτε δεν θα γινει δυστυχως τιποτα.
εχω προσωπικη πειρα απο περσινες καταγγελιες.
η καραμελα της μη εγγυημενης ταχυτητας δεν ειναι μυθος,ειναι πραγματικοτητα και ειναι η νομικη καλυψη του οτε,οποτε και με 2kb/sec να κατεβαζετε δεν υπαρχει περιπτωση να κερδισετε τιποτα.

για παρηγορια να σας πω οτι και εδω η 2048 απο τη στιγμη που πριν ενα μηνα αλλαξανε dslam,δεν παει ποτε πανω απο 40kb/sec,μερα νυχτα το ιδιο.
βγαλανε τα mini dslam με τα οποια πηγαινε με 80-100kb και βαλανε τα XD Alcatel και πατωσαμε.
μαλλον τωρα δινουν λιγωτερο bandwidth απο οτι δινανε πριν.

Διαφωνώ μαζί σου φίλε l_satsok, σχετικά με τις καταγγελίες.
Εγώ μετά από δύο καταγγελίες που έκανα πέρυσι στη Forthnet κατάφερα να αποδεσμευτώ πολλούς μήνες πριν ολοκληρωθεί η 12μηνη συνδρομή μου, με πίστωση στο λογαριασμό μου και χωρίς να πληρώσω το τέλος διακοπής.
Επίσης και τώρα που είμαι στο ιδιόκτητο της Tellas έχω αντιμετωπίσει κάποιες δυσλειτουργίες, γι' αυτό μερικές μέρες πριν προχώρησα σε σχετική καταγγελία προς ΕΕΤΤ και Γενική Γραμματεία Προστασίας Καταναλωτή. Έκτοτε με καλούν σχεδόν καθημερινά μία με δύο φορές από τη Tellas για να ρωτήσουν εάν όλα λειτουργούν εντάξει κι αν έχω κάποια συμπληρωματικά αιτήματα ή παρατηρήσεις να κάνω.:oneup:

l_satsok
20-03-08, 16:25
αλλο οι δυσλειτουργιες,οι αποσυνδεσεις,οι θορυβοι στη γραμμη και διαφορα αλλα προβληματα και τελειως διαφορετικο το προβλημα της ταχυτητας.
στα πρωτα μπορει να βρεις ακρη στο τελευταιο ποτε.

l_satsok
20-03-08, 16:41
με την ευκαιρια δειτε και τη συμπεριφορα μιας 2mbit αμεσως μετα απο μια διακοπη ρευματος.
εννοειται μολις επανηλθε το ρευμα.

η ληψη εγινε 10 λεπτα μετα την επαναφορα και παντα του ιδιου αρχειου απο ftp εσωτερικου.
δειτε πως ξεκινα και πως καταληγει οσο σιγα σιγα μπαινουν και οι υπολοιποι χρηστες.
(τα πρωτα 10 λεπτα ηταν κορυφη 224kb/sec)

δυο τινα συμβαινουν,η στην περιοχη μου υπαρχουν 2-3 που κατεβαζουν ολη μερα η το ευρος δεν επαρκει,
στην πραγματικοτητα συμβαινουν και τα δυο.
οι αλλαγες στην ταχυτητα γινονται σε σκαλοπατια,το dslam προσπαθει να διαχειριστει το υπαρχον bandwidth και να κρατησει καπως σταθερη την ταχυτητα,ετσι κατεβαζει η ανεβαζει με σκαλοπατια,κατι που δεν γινοταν με τα παλια mini οπου η ταχυτητα επαιζε τελειως ακανονιστα και καποτε εφτανε το ping σε ολους τους χρηστες να φτανει στα υψη,ενω τωρα μπορει η ταχυτητα να ειναι αθλια αλλα το ping αν καποιος δεν κατεβαζει κρατιεται παντα σταθερο σε αξιοπρεπη επιπεδα.

gvenos
20-03-08, 19:43
Δηλαδή θέλετε να μου πείτε να μείνω με σταυρωμένα χέρια όπως κάνετε οι περισσότεροι? ΟΧΙ, αυτό δεν το δέχομαι, όπως και δεν δέχομαι να πληρώνω αυτά τα 39€ στον ΟΤΕ για ταχύτητα 2048/256 και να μην την πιάνω κατα την διάρκεια της ημέρας αλλά μόνο τις βραδινές ώρες που οι υπόλοιποι χρήστες είναι για ύπνο. ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, με το που θα έρθει ο λογαριασμός, θα πάω στα Κεντρικά, θα ζητήσω να δουν το ιστορικό των βλαβών, που έχω δηλώσει και θα πληρώσω μονάχα το ποσό που μου αναλογεί το οποίο με 2 μήνες σχεδόν βλάβη θα είναι μηδαμινό!!!!!!!

Τώρα αν κάποιοι απο εσάς τα πληρώνεται χωρίς να προβείται σε κάποια ενέργεια είναι καθαρά δικαίωμά σας!

pnikolo
20-03-08, 20:08
Δηλαδή θέλετε να μου πείτε να μείνω με σταυρωμένα χέρια όπως κάνετε οι περισσότεροι? ΟΧΙ, αυτό δεν το δέχομαι, όπως και δεν δέχομαι να πληρώνω αυτά τα 39 στον ΟΤΕ για ταχύτητα 2048/256 και να μην την πιάνω κατα την διάρκεια της ημέρας αλλά μόνο τις βραδινές ώρες που οι υπόλοιποι χρήστες είναι για ύπνο. ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, με το που θα έρθει ο λογαριασμός, θα πάω στα Κεντρικά, θα ζητήσω να δουν το ιστορικό των βλαβών, που έχω δηλώσει και θα πληρώσω μονάχα το ποσό που μου αναλογεί το οποίο με 2 μήνες σχεδόν βλάβη θα είναι μηδαμινό!!!!!!!

Τώρα αν κάποιοι απο εσάς τα πληρώνεται χωρίς να προβείται σε κάποια ενέργεια είναι καθαρά δικαίωμά σας!

Και καλα θα κανεις. :oneup: Βεβαια αλλα ηθελα εγω χρηματα μου γυρισαν για τη καθυστεριση της βλαβης η οποια παραμενει :down:
Κοιτα εδω http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1895297&postcount=66

gvenos
20-03-08, 20:13
Και καλα θα κανεις. :oneup: Βεβαια αλλα ηθελα εγω χρηματα μου γυρισαν για τη καθυστεριση της βλαβης η οποια παραμενει :down:
Κοιτα εδω http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1895297&postcount=66

οσο καιρό υπάρχει η βλάβη (αυτή τη στιγμή κατεβάζω με αισχρές ταχύτητεσ και παραθέτω φωτογραφία), δεν πρόκυται να τους δώσω ούτε ένα cents:mad:
αν δεν είναι καθαρή η φώτο η ταχύτητα απο τον ftp του πολυτεχνείου είναι 22,2kb/s

gvenos
21-03-08, 14:39
Καλημέρα σας. Σήμερα δέχτηκα ξανά τηλεφώνημα απο τεχνικό του ΟΤΕ, ο οποίος ήθελε να έρθει σπιτι να δεί την Γραμμή. Ήμουν εκτος σπιτιού και συγκεκριμένα στην Πόλη του Ηρακλείου. του δίνω να καταλάβει ότι το πρόβλημα δεν είναι στην γραμμή του σπιτιού αλλα στο κανάλι το οποίο είναι φορτωμένο. Η αλήθεις είανι οτι του μίλησα πολυ άσχημα, αλλά κι εγώ αυτό το πρόβλημα το παλεύω σχεδόν 2 μήνες τώρα. Του είπα ακόμα ότι έχω κάνει και καταγγελία γι αυτό, και κάπως κόλλησε στο άκουσμα αυτής της λέξης. μου έδωσε το κινητό του να τον πάρω όταν επιστρέψω σπίτι, για να του πω τα αποτελέσματα. Λοιπόν, έρχομαι σπίτι και βλέπω την ταχύτητα μου να είναι φυσιολογική. Δηλαδή να κατεβάζω σταθερά απο 190kb/s και πάνω. τον παίρνω τηλέφωνο και μου λέει ότι άλλαξε όλα τα καλώδια στην γραμμή μου (κουτί) στο DSLAM και μου έκανε ακόμα αλλαγή πόρτας. τέλος μου είπε αν ποτέ έχω πρόβλημα στο μέλλον εκτός απο το 121 να παίρνω και εκείνο, να του αναφέρω την βλάβη, και θα κάνει ότι μπορεί. Φυσικά του ζήτησα και συγγνώμη για τον απότομο τρόπο μου το πρωί. :)

σας ανεβάζω και σχετική φώτο σημερινή.

τελικά στο άκουσμα της λέξης "καταγγελία" μπορούν να κάνουν πολλά. Όλοι φοβέρα θέλουν!:rtfm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.