PDA

Επιστροφή στο Forum : No 24 for you...



spikass
09-03-08, 23:34
Γεια σας παιδια! Καταρχας να δωσω συγχαρητηρια για το καταπληκτικο φορουμ... εχει βοηθησει παρα πολυ!! Θελω να ζητησω την αποψη σας για ενα προσφατο συμβαν με πρωταγωνιστη τον ΟΤΕ... Ειμαι κατοχος OnDsl Kit 768/***(κατι) το οποιο προσφατα αναβαθμηστικε αυτοματα σε 2Mbps απο ενα προγραμμα του ΟΤΕ...(unexpected:cool::worthy:). Ειχα βαλει στο μυαλο μου πολυ καιρο πριν να βαλω 24 γραμμη και μετα απο αρκετο ψαξιμο και παροτρυνσεις φιλων να μη βαλω HOL/On/ η Forthnet, κατεληξα στο Conn-x Talk του ΟΤΕ στα 24Μbps... Σημειωτεον οτι στο site της otenet ΚΑΙ του Conn-X ο αριθμος του τηλεφωνου μου εμφανιζοταν οτι υποστηριζε αυτη τη ταχυτητα. Πηγαινοντας ομως στα κεντρικα του ΟΤΕ στο αιγαλεω μου λεει ο υπαλληλος οτι δεν υπαρχει περιπτωση στο σπιτι μου να πιασω ΠΟΤΕ 24:nono: και με παροτρυνε να δοκιμασω αρχικα μια τα 4Mbps (ουτε καν 8) και ΕΑΝ τα πιασω βλεπουμε για 8. Οι λογοι ηταν οτι η περιοχη μου δεν υποστηριζει τοσο μεγαλο δικτυο (παρολο που στο site ελεγε το αντιθετο), οτι βρισκομαι πολυ μακρια απο το κεντρο( μενω κορυδαλλο και ο οτε ειναι αιγαλεω, δλδ τι να πουν κι αλλες περιοχες που ειναι πιο μακρια??? να κατασκηνωσω απ'εξω απο το κεντρο δλδ??) και τριτον -και πιο λογικο- οτι επειδη το σπιτι ειναι παλιο τα χαλκινα καλωδια δε θα σηκωνουν τετοια ταχυτητα( ενταξει εκει δε μπορω να κανω κατι...) Δε μπορω να πω καλα εκανε το παλικαρι και δε μου το πουλησε αλλα ρε παιδια... σας ακουω να μιλατε για ταχυτητες 24 και αναρωτιεμαι που να μετακομισω για να πιασω κι εγω 24 γιατι οποιο τηλ και να βαλεις πλεον στο site βγαζει οτι υποστηριζει αλλα δεν εχω ακουσει κανενα γνωστο μου να εχει 24!!! Επισης ηθελα να ρωτησω αφου δε μπορω να εχω 24 με τον ΟΤΕ υπαρχει περιπτωση να εχω με οποιονδηποτε αλλο παροχο??? Ευχαριστω!

LiveTVRadio
09-03-08, 23:38
Γεια σας παιδια! Καταρχας να δωσω συγχαρητηρια για το καταπληκτικο φορουμ... εχει βοηθησει παρα πολυ!! Θελω να ζητησω την αποψη σας για ενα προσφατο συμβαν με πρωταγωνιστη τον ΟΤΕ... Ειμαι κατοχος OnDsl Kit 768/***(κατι) το οποιο προσφατα αναβαθμηστικε αυτοματα σε 2Mbps απο ενα προγραμμα του ΟΤΕ...(unexpected:cool::worthy:). Ειχα βαλει στο μυαλο μου πολυ καιρο πριν να βαλω 24 γραμμη και μετα απο αρκετο ψαξιμο και παροτρυνσεις φιλων να μη βαλω HOL/On/ η Forthnet, κατεληξα στο Conn-x Talk του ΟΤΕ στα 24Μbps... Σημειωτεον οτι στο site της otenet ΚΑΙ του Conn-X ο αριθμος του τηλεφωνου μου εμφανιζοταν οτι υποστηριζε αυτη τη ταχυτητα. Πηγαινοντας ομως στα κεντρικα του ΟΤΕ στο αιγαλεω μου λεει ο υπαλληλος οτι δεν υπαρχει περιπτωση στο σπιτι μου να πιασω ΠΟΤΕ 24:nono: και με παροτρυνε να δοκιμασω αρχικα μια τα 4Mbps (ουτε καν 8) και ΕΑΝ τα πιασω βλεπουμε για 8. Οι λογοι ηταν οτι η περιοχη μου δεν υποστηριζει τοσο μεγαλο δικτυο (παρολο που στο site ελεγε το αντιθετο), οτι βρισκομαι πολυ μακρια απο το κεντρο( μενω κορυδαλλο και ο οτε ειναι αιγαλεω, δλδ τι να πουν κι αλλες περιοχες που ειναι πιο μακρια??? να κατασκηνωσω απ'εξω απο το κεντρο δλδ??) και τριτον -και πιο λογικο- οτι επειδη το σπιτι ειναι παλιο τα χαλκινα καλωδια δε θα σηκωνουν τετοια ταχυτητα( ενταξει εκει δε μπορω να κανω κατι...) Δε μπορω να πω καλα εκανε το παλικαρι και δε μου το πουλησε αλλα ρε παιδια... σας ακουω να μιλατε για ταχυτητες 24 και αναρωτιεμαι που να μετακομισω για να πιασω κι εγω 24 γιατι οποιο τηλ και να βαλεις πλεον στο site βγαζει οτι υποστηριζει αλλα δεν εχω ακουσει κανενα γνωστο μου να εχει 24!!! Επισης ηθελα να ρωτησω αφου δε μπορω να εχω 24 με τον ΟΤΕ υπαρχει περιπτωση να εχω με οποιονδηποτε αλλο παροχο??? Ευχαριστω!


Με οποιονδηποτε παροχο, το πολυ πολυ να πιασεις κατεβασμα 1300kilobytes/sec το οποιο μεταφραζεται οτι η γραμμη εκεινη την ωρα πρακτικα ισοδυναμει με 13mbit.

Το εως 24 στις περισσοτερες περιπτωσεις πρακτικα σημαινει έως 13.

Υπολογιζεις επισης αποσυνδεσεις, μερες χωρις συνδεση, νευρα , ασπιρινες.

Αν σου φτανουν 4 ή 8 mbit, ειναι η καλυτερη επιλογη για σταθεροτητα.

H tellas λεει οτι δινει έως 12 προφανως ειναι λιγο πιο προσγειωμενη απο αυτους που υποσχονται εως 24.

To τελικο θεμα δεν ειναι στα ποσα θα συγχρονιζει η γραμμη , αλλα πρακτικα ποσο θα κατεβαζει, και ποσο σταθερη θα ειναι.

Δεν προτεινω κατι συγκεκριμενο, hol , tellas, forthnet, conn-x.
Εξαρταται απο το ποσο καλο ειναι το τηλεφωνικο σου καλωδιο, αποσταση, απο το ποσους χρηστες φορτωνει καθε εταιρεια, απο το κοστος που θελεις να πληρωνεις κλπ

prodromosfan
09-03-08, 23:40
βασικα βρισκεις μεσα στο φορουμ ενα τοπικ με τιτλο
"Γιατι δεν μπορώ να πιάσω 24Mbit"
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820

βρισκεις απο τα στατιστικα του μοντεμ σου το download attenuation και το βαζεις εδω για να δεις πόσο σηκωνει η γραμμή σου
http://adslgr.com/features/adsl_calculator.php

συμφωνω και με τον υπάλληλο,
βεβαια εκεινος βλεπει και αν στην περιοχη σου εχουν βαλει dslam 24ΜΒ και μάλλον δεν θα εχουν βαλει

spikass
09-03-08, 23:45
Ναι δεν το συζητω... εμεινα με τον υπαλληλο δεν το περιμενα να ειναι τοσο ειλικρινης... Αλλα και παλι στο site δεν επρεπε να βγαζει οτι δεν μπορω να συνδεθω με τοσο μεγαλη ταχυτητα??? Δηλαδη προτεινετε να μην κανω καν τον κοπο σε καμια Forthnet/ On T-r-elecoms και τετοια??

janis100
09-03-08, 23:52
το dslam ειναι μεγαλου αλεξανδρου,που ακριβως εισαι ,εγω αγ βαρβαρα κλειδωνω 18200 και απο τον οτε λεγανε οτι δεν παει πανω απο 8

spikass
09-03-08, 23:59
Ειμαι ακριβως στα συνορα κορυδαλλου/ αγιας βαρβαρας.... 5-6 στενα απο την Μεγ. Αλεξανδρου. Δε ξερω τι παιζει, παντως και modem ( o θεος να το κανει το sagem) δινει attenuation 27.7 και συμφωνα με τους υπολογισμου του προγραμματος που προτεινατε μεχρι 8 πιανει η γραμμη μου και δινει οτι η αποσταση απο το dslam 2-2,5 km...Φιλε janis100 εισαι κι εσυ στον οτε??

janis100
10-03-08, 00:01
καναρια,ταξιαρχη πες οδο να συγκρινω με φιλους εγω ειμαι γεννηματα χαμηλα

spikass
10-03-08, 00:02
ειμαι Δηλου... κοντα στη πλατεια Μερκατη

janis100
10-03-08, 00:08
τεσσερα στενα πιο κατω ειμαι,οτε εχω και δεν εχω προβληματα,λιγα στην αρχη αλλα τωρα ειμαι οκ

spikass
10-03-08, 00:13
Εγω δε μπορω να καταλαβω τελικα με ποια δεδομενα μου ειπε αυτος οτι δε μπορω να εχω 24? τι παραπανω εκανε σε σχεη με τον ελεγχο που εκανα εγω με τον αριθμο του τηλεφωνου...? και στο κατω κατω αν εσυ πιανεις 24(εστω και 16) και εισαι 4 στενα πιο κατω, εγω δλδ που ειμαι 4 στενα πιο πανω στο πηγαδι κατουρησα??? του π###η πια μ'αυτο το ιντερνετ... δε ξερω αν αξιζει να παω να ξαναρωτησω...

janis100
10-03-08, 00:26
ταξιαρχων και θηρας ενας φιλος κλειδωνει γυρω στα 14,και οι αποστασεις ειναι θεωρητικες με 4 διαφορετικα ρουτερ ειχα τεσσερεις διαφορετικες τιμες.

........Auto merged post: janis100 added 3 Minutes and 50 Seconds later........

κανε την 24αρα,αλλα θα εχεις υπομονη κανα δυο εβδομαδες οσπου να σε φτιαξουν,σε υπολογιζω γυρω στο 17 και κατι

spikass
10-03-08, 00:31
Ok, θα κανω αυτη τη προσπαθεια κι ο θεος βοηθος. Ευχαριστω πολυ ολους! Α! μαι τελευταια ερωτηση (γιατι το κοβω να το χρειαζομαι...:P) Αν ενεργοποιησω την 24 και δε δω αποτελεσματα... ποσο ειναι το ποσο για την καταργηση της συνδεσης πριν τη ληξη του συμβολαιου...?

janis100
10-03-08, 00:42
κανεις εξαμηνη δεσμευση,το ποσο ακριβως δεν το γνωριζω,θα βρεθει και για σενα ενας τεχνικος να μετρησει την γραμμη σου μεχρι το σπιτι να σου πει αν ειναι ενταξει

A_gamer
10-03-08, 00:57
Ok, θα κανω αυτη τη προσπαθεια κι ο θεος βοηθος. Ευχαριστω πολυ ολους! Α! μαι τελευταια ερωτηση (γιατι το κοβω να το χρειαζομαι...:P) Αν ενεργοποιησω την 24 και δε δω αποτελεσματα... ποσο ειναι το ποσο για την καταργηση της συνδεσης πριν τη ληξη του συμβολαιου...?

Μπορείς να κἀνεις υποβάθμιση ταχύτητας. ;) Τώρα πόσο χρεώνεται και αν την κάνουν δωρεάν όταν δεν την πιάνεις δεν το γνωρίζω.

gravis
10-03-08, 15:58
βαλε 24, και αν δεις οτι εχεις προβληματα πολυ απλα κατεβαινεις στα 8

LeGendGR
10-03-08, 16:06
βαλε 24, και αν δεις οτι εχεις προβληματα πολυ απλα κατεβαινεις στα 8

κανε αυτο που λεει και ο φιλος εδω εγω εβαλα 24 και επιανα 20 πολυ καλα αλλα παρα πολους αποσυνχρονισμους κατεβικα στα 8 και πιανω 9.5!!!με παρα πολυ καλη συνδεση!!!:oneup:

giannhs1984
10-03-08, 16:35
χμμμ πιανω τωρα τελευταια 2.5mb/s και δεν εχω κανενα προβλημα (και ειμαι ενα χλμ μακρυα τεθλασμενα ομως..)

tolisp
12-03-08, 18:23
κανε αυτο που λεει και ο φιλος εδω εγω εβαλα 24 και επιανα 20 πολυ καλα αλλα παρα πολους αποσυνχρονισμους κατεβικα στα 8 και πιανω 9.5!!!με παρα πολυ καλη συνδεση!!!:oneup:

Έπιανες 20 με αποσυγχρονισμούς και πηγες στο πακέτο 8M και τώρα πιάνεις 9.5???? :rofl:

Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι... το παραπάνω βγάζει νόημα (είμαι σίγουρος κάτι γραφεις λάθος)μήπως να έμενες στο πακέτο 24 και να ανέβαζες λίγο το SNR σου να πιάσεις 16-18M χωρίς αποσυνδέσεις? ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.