PDA

Επιστροφή στο Forum : διαρκή κρασαρίσματα - παρακαλώ τη βοήθειά σας...



gdevelek
10-03-08, 01:10
καλησπέρα

έχω ένα νέο PC που κρασάρει, όταν ανοίγω αρχεία βίντεο (80% των φορών, όχι πάντα)

δεν έχει σημασία τι φόρματ είναι (avi, asf, wmp etc.) , ή με τι λογισμικό τα ανοίγω

έχω δοκιμάσει mv2player, VLC, WMP, Winamp, Νero showtime

παίζει τα πρώτα 2-3" του βίντεο και μετά κάνει reboot

To μήνυμα στο System log είναι πάντα το ίδιο:

ER_KRNLCRASH_LOG

Error code 1000000a, parameter1 00000016, parameter2 0000001c, parameter3 00000000, parameter4 805021de.





OS: XP SP2 (build 2600)
MB = Asus M2N-MX SE Plus
CPU = AMD Athlon64, 4800+
VGA = Asus NVIDIA GEFORCE 7300

o device manager δεν εμφανίζει κανένα πρόβλημα, κι έχω πρόσφατα βάλει τα νεώτερα drivers για την κάρτα γραφικών

Τι να κάνω, υπάρχει κανένα διαγνωστικό να μου δείξει τι ακριβώς κάνει fail?

Ευχαριστώ θερμά για κάθε βοήθεια :oneup:

pantakos
10-03-08, 01:25
Για αρχή δοκίμασε να τεστάρεις τις μνήμες σου και πες μας τι έγινε!

gdevelek
10-03-08, 01:54
έχω ήδη ξεκινήσει burn-in τεστ με το sisoft sandra και δεν έχει βγάλει τίποτε εδώ και 20'

ξέρεις κάποιο καλύτερο τεσταριστικό λογισμικό;

bail77
10-03-08, 01:59
Απεγκατεστησε το NERO και δοκιμασε λιγο πως δουλεύει , παρόμοιο προβλημα ειχα και εγω και το έλυσα ετσι .

gdevelek
10-03-08, 03:55
και για γραφτήρι τι να βάλω;

θα το δοκιιμάσω, μακάρι να είναι αυτό

το memtest μου έβγαλε τη μνήμη καθαρή

alexgk
10-03-08, 05:23
Έτσι ξαφνικά στο έκανε, ή μετά την εγκατάσταση κάποιου οδηγού ή κάποιου προγράμματος;

grgz
10-03-08, 05:47
Για τσεκάρισε και την κάρτα γραφικών...

bail77
10-03-08, 10:07
και για γραφτήρι τι να βάλω;

θα το δοκιιμάσω, μακάρι να είναι αυτό

το memtest μου έβγαλε τη μνήμη καθαρή

Αν είναι πρόβλημα του NERO δοκίμασε μια πιο παλιά εκδοσή .

liopyr
10-03-08, 13:00
Δοκίμασε και κάποιο παιχνίδι να δεις αν θα σου κάνει κάτι παρόμοιο, να αποκλείσουμε την περίπτωση της κάρτας γραφικών...

gdevelek
10-03-08, 13:35
η κάρτα γραφικών προφανώς είναι στους ύποπτους, πώς να την τσεκάρω; να ψάξω για burn-in προγράμματα για γραφικά;

μου το έκανε εξ' αρχής, εξάλλου το πισί το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα, το πήρα 31/12 και για εβδομάδες το έστηνα λίγο-λίγο και χρησιμοποιούσα το παλιό

με παιχνίδια δεν έχω την παραμικρή σχέση, δεν έχω παίξει στο πισί μου ούτε μία φορά και φυσικά δεν διαθέτω κανένα για να τεστάρω

nnn
10-03-08, 13:46
Για άρχισε να κοιτάς και τον σκληρό.
http://209.85.135.104/search?q=cache:6SgjSYMrOukJ:forums.pcper.com/showthread.php%3Ft%3D405353+ER_KRNLCRASH_LOG&hl=el&ct=clnk&cd=1&gl=gr&client=firefox-a

Ψάξε με τον όρο
ER_KRNLCRASH_LOG ;)

liopyr
10-03-08, 13:52
με παιχνίδια δεν έχω την παραμικρή σχέση, δεν έχω παίξει στο πισί μου ούτε μία φορά και φυσικά δεν διαθέτω κανένα για να τεστάρω

Kατέβασε ένα 3dmark06 και τρέχτο να δεις αποτελέσματα...
(είναι μεγάλο,580Mb,αλλά μικρότερο από οποιοδήποτε σύγχρονο παιχνίδι, και δωρεάν έκδοση)

Link--> http://www.futuremark.com/download/3dmark06/?hash=840540
(διάλεξε ένα server που θα σου δώσει καλή ταχύτητα)

gdevelek
10-03-08, 15:03
δεν ήταν το nero, το έβγαλα, έκανα reboot, και στην πρώτη απόπειρα να παίξω βίντεο, έσκασε ακριβώς όπως πριν

τώρα κατεβάζω το 3dmark06

grgz
10-03-08, 18:05
η κάρτα γραφικών προφανώς είναι στους ύποπτους, πώς να την τσεκάρω; να ψάξω για burn-in προγράμματα για γραφικά;

Εγκατέστησε το ATItool (http://www.softpedia.com/get/Tweak/Video-Tweak/ATITool.shtml) και τρέξε το Show 3D View όπως φαίνεται στην φωτογραφία.

Αν έχει πρόβλημα η κάρτα σου, που μάλλον αυτή φταίει θα φανεί.

Λογικά θα κάνει ή reboot ή θα έχεις έντονο pixelιασμα.

gdevelek
10-03-08, 18:23
To Show 3D δουλεύει ομαλά δίνοντας περίπου 68ΦΠΣ κατά μέσο όρο... δεν κάνει πιξέλιασμα, ομαλά γυρίζει και φαίνεται όπως ακριβώς στην εικόνα που έβαλες

karakou
10-03-08, 18:36
Eγκατέστησες codecs τελευταία;

gdevelek
10-03-08, 18:46
έχω βάλει το ffdshow αλλά το πρόβλημα αν δεν κάνω λάθος προϋπήρχε

εξάλλου αυτό το κόντεκ δεν ενεργοποιείται π.χ. με το WMP...

λοιπόν, το 3dmark06, με τα default settings, σκάει αμέσως, τη μια φορά μου έβγαλε "out of scan range" ενώ τη δεύτερη φορά τίποτε, απλά έσκασε, με το ίδιο πάντα μήνυμα στο event log...

pelasgian
10-03-08, 19:01
Για πήγαινε εκεί που δηλώνεις την οθόνη σου και δες τι οθόνη έχει βάλει στη κάρτα γραφικών.

gdevelek
10-03-08, 19:08
στο 3dmark06 δεν βλεπω επιλογή οθόνης πουθενά

αν αναφέρεσαι στο desktop-> right click -> properties -> settings --> advanced, το σετάρισμα είναι "default monitor" στα 75Ηz, με 1152*864 και 16bit ανάλυση

karakou
10-03-08, 19:40
Με τους προηγούμενους drivers είχες το ίδιο πρόβλημα; ;Aλλη ανάλυση;

gdevelek
10-03-08, 22:20
ευθύς εξ αρχής με το πισί αυτό έχω το ίδιο πρόβλημα

η ανάλυση δεν έχει αλλάξει

κι είναι κρίμα γιατί το πισί πάει σφαίρα, είναι απόλαυση να το χρησιμοποιώ

τι μπορώ να συμπεράνω με το κρασάρισμα του 3dmark06?

karakou
10-03-08, 23:18
Εγώ προτείνω να αλλάξεις την ανάλυση πρώτα, για μετά έχεις κ άλλες επιλογές, η οθόνη LCD ή CRT είναι;

gdevelek
10-03-08, 23:27
πού να την αλλάξω, στα windows?

η ανάλυση αυτή είναι ιδανική για μένα, δεν θέλω να τη χάσω...

CRT 15άρα (προς το παρόν, σύντομα 20άρα TFT)

karakou
10-03-08, 23:33
Ναι στα windows όπως εξηγείς 3-4 πόστ παραπάνω, ντέσκτοπ δεξι κλίκ κτλ, θα βάλεις άλλη ανάλυση. CRT 15''?:shock:

lamda1976
11-03-08, 00:20
CRT15"?????????

:worthy::worthy::respekt::clap:

gdevelek
11-03-08, 00:22
σας φαίνεται περίεργο έτσι;

η 15άρα μου αρκεί μια χαρά για το σπίτι, στη δουλειά έχω μεγαλύτερη γιατί οι ανάγκες το επιβάλλουν

θα πάρω μεγαλύτερη λόγω μόδας μάλλον παρά λόγω ανάγκης

παρακαλώ για γνώμες για το κρασάρισμα του 3d mark96

lamda1976
11-03-08, 00:33
Περί ορέξεως............
Sorry.
Λοιπόν, έχουμε και λέμε:
Καινούριο σύστημα
Crt 15"
Τελευταίοι drivers
Δεν κρασάρει με το bench του Ati αλλά με κάτι πιο βαρύ.
:hmm::hmm::hmm:

Κάνα τέστ με Sisoft sandra δοκίμασες να κάνεις?

........Auto merged post: lamda1976 added 1 Minutes and 29 Seconds later........

Κάποια παλιά κάρτα γραφικών έχεις να βάλεις?

karakou
11-03-08, 00:40
Εμένα μου έρχονται 2 λύσεις πλέον:
a) Βγάζεις το ffdshow και οτιδήποτε άλλο codec απο το pc και κατεβάζεις gomplayer:http://www.gomplayer.com

b) Φταίει το refresh rate, το αλλάζεις και ή καις τη CRT ή φτιάχνεσαι.
Μάλλον το πρώτο θα γίνει δε στο συνιστώ.
Άμα το επιλέξεις το κάνεις με δική σου ευθύνη, εξηγούμαι.

gdevelek
11-03-08, 01:55
λοιπον

- κατέβασα refresh rate στα 70
- κατέβασα ανάλυση στα 1024*768
- κατέβασα το hardware acceleration από το μέγιστο που ήταν
- έβγαλα το ffdshow και έβαλα το GOM να παίζει τα βίντεο

KAI ΠΑΛΙ το σκασμένο κρασάρει, μετά από κάθε μια από τις παραπάνω αλλαγές

karakou
11-03-08, 02:25
Έχεις επιλεξει το hide modes that this monitor cannot display? Επέλεξε το και ρίξε το rate στα 60

alexgk
11-03-08, 03:12
ευθύς εξ αρχής με το πισί αυτό έχω το ίδιο πρόβλημα

η ανάλυση δεν έχει αλλάξει

κι είναι κρίμα γιατί το πισί πάει σφαίρα, είναι απόλαυση να το χρησιμοποιώ

τι μπορώ να συμπεράνω με το κρασάρισμα του 3dmark06?

Ότι μάλλον η κάρτα γραφικών σου έχει πρόβλημα που αργά ή γρήγορα θα γίνει πιο έντονο.

gdevelek
11-03-08, 10:04
κατέβηκα στα 60 χέρτζ και το πρόβλημα παραμένει


μάλλον πρέπει να δοκιμάσω να αλλαξω κάρτα γραφικών, νομίζω έχουμε εξαντλήσει κάθε άλλη περίπτωση

karakou
11-03-08, 12:41
Nai η κάρτα είναι

liopyr
11-03-08, 13:32
δοκίμασε αν έχεις την δυνατότητα να δουλέψεις την κάρτα γραφικών σε άλλο Pc, ώστε να σιγουρευτούμε πως δεν είναι software το πρόβλημα...

dvm
11-03-08, 14:27
Επίσης θα μπορούσες να δανειστείς μια κάρτα γραφικών από ένα φίλο αν έχει κάποιος εύκαιρη. Νομίζω αυτό θα έβγαζε περισσότερο ασφαλή συμπεράσματα από το να πας την κάρτα σου σ'ένα άλλο pc. Μπορεί απλά να έχει σκαλώσει η μητρική και να μην την παίζει :). Έψαξες στο ίντερνετ για το μοντέλο της μητρικής σου και της κάρτας γραφικών και βίντεο; Μπορεί να είχαν κι άλλοι το πρόβλημα.

gdevelek
12-03-08, 01:18
λίγα ακόμη στοιχεία

απενεργοποίησα το automatic restart και πήρα την BSOD που ανέφερε σφάλμα IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

μετά κατέβασα τα MS debugging tools for windows και φόρτωσα το τελευταίο minidump

και όντως μου έδωσε σφάλμα


IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (a)
An attempt was made to access a pageable (or completely invalid) address at an
interrupt request level (IRQL) that is too high. This is usually
caused by drivers using improper addresses.
If a kernel debugger is available get the stack backtrace.

λέω τώρα να σηκώσω το σύστημα με την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών της μητρικής να δω τι θα γίνει...

........Auto merged post: gdevelek added 32 Minutes and 23 Seconds later........

...πράγμα που αποδεικνύεται δυσκολώτερο από όσο νόμιζα... :lol:

το device είναι εντάξει στο device manager, τα drivers φορτωμένα, το μπούταρα λοιπόν με το καλώδιο στην ενσωματωμένη κάρτα, αλλά η οθόνη παρέμεινε "νεκρή"

παρέλειψα κάτι;

alexgk
12-03-08, 02:53
Πιστεύω ότι όταν έβαλες την κάρτα γραφικών την onboard έβγαλες την άλλη που είχες επάνω και έκανες και απεγκατάσταση του οδηγούς της. Στο λέω γιατί ποτέ δεν ξέρεις με τους υπολογιστές. Επίσης στο Bios ενεργοποίησες να βλέπει την onboard κάρτα γραφικών;

gdevelek
12-03-08, 11:47
για να περάσω από την έξτρα στην ον μπορντ δεν άλλαξα κάτι, πώς θα μπορούσα να την απενεργοποιήσω, με τι κάρτα θα δούλευα;

όχι στο ΒΙΟΣ δεν άλλαξα κάτι, δεν το γνώριζα αυτό το "κόλπο"

μα εκεί είναι το παράδοξο, πως θα απενεργοποιήσω τη μία, όταν αυτή η μία είναι αυτή με την οποία εκείνη τη στιγμή θα δουλεύω;

προφανώς γίνεται απλά δεν ξέρω πώς

πάντως κοντεύω να βγάλω άκρη με το τι φταίει, θα ενημερώσω το βράδυ από το σπίτι :oneup:

liopyr
12-03-08, 21:13
για να περάσω από την έξτρα στην ον μπορντ δεν άλλαξα κάτι, πώς θα μπορούσα να την απενεργοποιήσω, με τι κάρτα θα δούλευα;

όχι στο ΒΙΟΣ δεν άλλαξα κάτι, δεν το γνώριζα αυτό το "κόλπο"

μα εκεί είναι το παράδοξο, πως θα απενεργοποιήσω τη μία, όταν αυτή η μία είναι αυτή με την οποία εκείνη τη στιγμή θα δουλεύω;

προφανώς γίνεται απλά δεν ξέρω πώς

πάντως κοντεύω να βγάλω άκρη με το τι φταίει, θα ενημερώσω το βράδυ από το σπίτι :oneup:

Oποιαδήποτε ρύθμιση κάνεις στο Bios, αρχίζει να ισχύει αφού σώσεις τις αλλαγές, (f10+enter) και κάνει restart.

gdevelek
13-03-08, 00:00
σύμφωνοι με το ΒΙΟΣ, ρωτούσα περισσότερο για την απενεργοποίηση της κάρτας από τον device manager, τουλάχιστον αυτό κατάλαβα παραπάνω

λοιπον επειδή μάλλον το έλυσα το πρόβλημα θα γράψω τι έκανα γιατί ΣΙΓΟΥΡΑ θα χρησιμεύσει και σε άλλους, που θα αντιμετωπίσουν ανεξήγητα κρασαρίσματα

1. όταν κρασάει το πισί γράφει ένα dump (αρχείο με extention .dmp) στο c:\windows\minidump folder (αυτό το εξασφαλίζεις από το mycomputer - properties - advanced startup and recovery)

2. το αρχείο αυτό το ανοίγεις με το windbg, που αποτελεί μέρος των debugging tools for windows που διατίθενται από τη microsoft

3. στη γραμμή εντολών που εμφανίζεται χαμηλά, γράψεις !analyze -v και βλέπεις ένα σωρό λεπτομέρειες για το τί έγινε, εγώ είδα μεταξύ άλλων το DLL που έφταιγε

4. το DLL το άνοιξα και είδα σε ποιο πακέτο ανήκει (στο Asus Gamer OnScreenDisplay)

5. ξήλωσα το πακέτο αυτό που ούτε καν μου χρειάζεται

6. μου στραπατσάρισε την οθόνη γιατί έδιωξε ΚΑΙ την κάρτα, αλλά αυτό το αποκατέστησα αρκετά γρήγορα

αυτή τη στιγμή παίζω βίντεο δίχως πρόβλημα, μάλλον λύθηκε το μυστήριο...

342
13-03-08, 20:38
Λοιπόν
1ον δες αν μπορείς να ανεβάσεις την τάση στις μνήμες απο το ΒΙΟS , βάλτη όσο πάει.
2ον κάνε ελεγχο θερμοκρασίας σε cpu και vga
3ον απο το control panel και τα εργαλεία διαχείρισης κοίτα στη προβολή συμβάντων
να δείς τι άλλα μηνύματα λάθους έχεις και πες μας.
4ον απο το control panel της nVindia έλεγξε αν όλα είναι σωστά ρυθμισμένα και βάλε το
τελευταίο directx
Το μηνυμα που γράφεις λέει οτι κράσαρε ο κερνελ των windows

gdevelek
13-03-08, 21:40
δεν έχεις διαβάσει τα τελευταία μηνύματα... ;)

το ότι κράσαρε ο κέρνελ ήταν προφανές εξαρχής... ER_KRNLCRASH_LOG

GZahos
18-03-08, 00:14
Αν μπορεις δοκιμασε μια αλλη καρτα γραφικων για να δεις οτι δεν ειναι εκει το προβλημα. επισης, κοιτα να μην υπερθερμενεται ο υπολογιστης σου. Καθαρισε ολα τα ανεμιστηρακια και ειδικα αυτο του τροφοδοτικου. Σου τα λεω αυτα γιατι ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα και βρηκα τελικα οτι ο υπευθυνος ηταν το τροφοδοτικο(οδο περιεργο και αν σου φαινεται).

gdevelek
18-03-08, 00:23
φίλε μου αν θες δες κι εσύ το μήνυμα #40...

GZahos
18-03-08, 01:25
οκ, sorry φιλε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.