PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 συνδεσεις στην ιδια πορτα;Γινεται;



l_satsok
10-03-08, 02:26
σημερα ολη μερα καναμε δοκιμες με ενα φιλο και γειτονα και παρατηρησαμε πολλα και
περιεργα πραγματα.
τα παραθετω για να πειτε τη γνωμη σας.
εχουμε 2mbit συνδεση ο καθενας και επικοινωνουμε μαζι με ασυρματο δικτυο οποτε μπορουμε
να μιλαμε ανετα μεταξυ μας και να παρατηρουμε τις αλλαγες σε πραγματικο χρονο.
φορτωνουμε απο 4 αρχεια απο rapidshare ο καθενας στο flashget και ειμαστε ετοιμοι για κατεβασμα,την ιδια ωρα τρεχουμε και παρατηρουμε και οι δυο συνεχομενο ping με www.otenet.gr
και επισης τρεχουμε προγραμμα που δειχνει την κινηση δικτυου.
το ping και στους 2 ειναι γυρω στα 30ms,καλο.

ξεκιναω download,πιανω αμεσως 224kb/sec,την ιδια στιγμη το ping στο φιλο μου φτανει τα 900ms!!!
ξεκιναει και αυτος κατεβασμα,μεσα σε 7-10 secs φτανει τα 120-140kb/sec και εγω πεφτω στα ιδια επιπεδα την ιδια στιγμη,το ping και στους δυο ξεπερνα τα 1000ms...
σταματαω το κατεβασμα,αυτος ανεβαινει στα 224kb/sec καρφι ακριβως το δευτερολεπτο που εγω κοβω.
συνεχιζει με 224 ενω το δικο μου ping ειναι στα 900ms,σταματαει και το δικο μου ping επανερχεται
στα 30ms.

η διαδικασια αυτη και οι δοκιμες κρατησαν ωρες για να ειμαστε 100% σιγουροι στα συμπερασματα μας,παντα γινοταν το ιδιο.
ειναι ακριβως και κυριολεκτικα σαν να βαζεις 2 pc σε ενα router.

δεν μπορει επι ωρες να μην εχουμε αλλη επιπτωση απο αλλους χρηστες (αλλοι 120 βρισκονται στο dslam δεν μπορει να εφυγαν για διακοπες ολοι) πλην της επιπτωσης του ενος με τον αλλον.

μας εβαλαν και τους δυο στην ιδια πορτα; και αν συμβαινει κατι τετοιο πως θα βρουμε την ακρη
και γιατι ο οτε κανει τετοια πραγματα;

εκτος και συμβαινει κατι αλλο,αλλα τι;

........Auto merged post: l_satsok added 10 Minutes and 49 Seconds later........

συμπληρωνω.
στο δικτυο υπαρχει και τριτο ατομο με επισης 2 mbit συνδεση.
ολο στο ιδιο dslam
καναμε και με αυτον δοκιμη,κατεβαζοντας απο τη δικη του συνδεση δεν υπηρχε ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΜΙΑ
επιπτωση στο ping το δικο μας ουτε και στην δικη μας ταχυτητα κατεβασματος!!!
διατηρω μια επιφυλαξη μονο επειδη αυτος δεν επιανε ταχυτητα μεγαλυτερη απο 100kb/sec.

σαλατα τα εχουν κανει οι τεχνικοι του οτε.

sdikr
10-03-08, 02:40
Δεν μπορούν να σε βάλουν στην ίδια πόρτα, και να θέλανε, δεν το επιτρέπει η τεχνολογία
απο εκεί και πέραμ ο ΟΤΕ δίνει ενα 1:20 εως 1:50 για συνδέσεις adsl, οπότε καταλαβαίνεις ότι αν την ίδια στιγμή πάνε δυο μαζί να κατεβάσουν θα υπάρχει διαφορά στην ταχύτητα


το ότι υπάρχουν άλλοι 120 δεν σημαίνει οτι εκείνη την ώρα κατεβάζουν ή είναι στο ίδιο vp με εσάς

l_satsok
10-03-08, 12:46
συμφωνοι.
επι 1 εβδομαδα ομως οποιαδηποτε ωρα και να δοκιμασω ειμαι κορυφη,στα 224kb/sec και ΜΟΝΟ οταν
κατεβαζει ο φιλος μου πεφτει και ανεβαινει δραματικα το ping.
γιατι συμβαινει μονο τοτε;τι διαολο,δεν κατεβαζει κανεις αλλος επι τοσες μερες;;; ειναι φυσιολογικο αυτο;

να σημειωσω οτι εχουν γινει αλλαγες στο κεντρο με νεα dslams πριν μια βδομαδα,απο τοτε που επιτελους επιασε κορυφη για πρωτη φορα.

επειδη εχω γνωστο που δουλευει ακριβως εκει του εδωσα τους αριθμους των τηλεφωνων μας να το κοιταξει,μου λεει οτι πιθανον να βρισκομαστε σε γειτονικες πορτες και να γινεται καποια μαλακια εκει.
θα το κοιταξει σημερα,δουλευουνε και σημερα στον οτε.

NeK
10-03-08, 12:57
Μήπως πρόκειται για περίπτωση crosstalk των φυσικών γραμμών σας; Περνάνε μήπως από την ίδια καλωδίωση της πολυκατοικίας σας; Αν ναι τότε πολύ πιθανών να είναι αυτό (παρεμβολές), αλλίως δεν εξηγείται εύκολα, εκτός αν το LAN μεταξύ σας επιρρεάζει κατά κάποιον τρόπο (misconfiguration) και το LAN του router σας.

Lionheart
10-03-08, 13:05
Δεν μπορούν να σε βάλουν στην ίδια πόρτα, και να θέλανε, δεν το επιτρέπει η τεχνολογία
απο εκεί και πέραμ ο ΟΤΕ δίνει ενα 1:20 εως 1:50 για συνδέσεις adsl, οπότε καταλαβαίνεις ότι αν την ίδια στιγμή πάνε δυο μαζί να κατεβάσουν θα υπάρχει διαφορά στην ταχύτητα


το ότι υπάρχουν άλλοι 120 δεν σημαίνει οτι εκείνη την ώρα κατεβάζουν ή είναι στο ίδιο vp με εσάς
Ένα φιλαράκι που δουλεύει μέσα σε dsllam άλλα μου έχει πει...γίνεται και παραγίνεται και χειρότερα έχω ακούσει,άς τους κάνει μια αναφορά ο φίλος μας, εγώ τουλάχιστον για κάτι τέτοιο το κόβω αφού τα παιδιά το τεστάρανε κιόλας πώς αλλιώς το εξηγείτε?

l_satsok
10-03-08, 14:12
Μήπως πρόκειται για περίπτωση crosstalk των φυσικών γραμμών σας; Περνάνε μήπως από την ίδια καλωδίωση της πολυκατοικίας σας; Αν ναι τότε πολύ πιθανών να είναι αυτό (παρεμβολές), αλλίως δεν εξηγείται εύκολα, εκτός αν το LAN μεταξύ σας επιρρεάζει κατά κάποιον τρόπο (misconfiguration) και το LAN του router σας.

λογικο ακουγεται,αλλα δεν ειμαστε σε πολυκατοικια,απεχουμε 200 μετρα μεταξυ μας.
επισης για παν ενδεχομενο αποσυνδεσαμε και τα ασυρματα βγαζοντας τα απο τη μπριζα.
και οπως μου ειπε ο γνωστος μου ο οτετζης πριν ακριβως 2 λεπτα στο τηλ. εχουμε τελειως διαφορετικες
καλωδιωσεις,οπως και οτι ειμαστε σε διαφορετικες πορτες οπως ειναι δηλωμενες στο κεντρο,μου ειπε ομως επισης
οτι σε μερικες περιπτωσεις αλλο τι ειναι γραμμενο και αλλο ισχυει στην πραγματικοτητα!!!(λαθος??)θα το κοιταξει αυριο οταν θα παει επι τοπου.
αν συμβαινει κατι περιεργο(2 σε μια πορτα) θα το μαθω,θα δηλωσω βλαβη και βλεπουμε.

sdikr
10-03-08, 21:13
Ένα φιλαράκι που δουλεύει μέσα σε dsllam άλλα μου έχει πει...γίνεται και παραγίνεται και χειρότερα έχω ακούσει,άς τους κάνει μια αναφορά ο φίλος μας, εγώ τουλάχιστον για κάτι τέτοιο το κόβω αφού τα παιδιά το τεστάρανε κιόλας πώς αλλιώς το εξηγείτε?

η φυσική πόρτα είναι σαν το παπουτσι, δεν μπορείς να βάλεις δυο σε μία (όπως δεν μπορείς να βάλεις 2 πόδια σε ένα παπούτσι)

τώρα το τι σου είπε, δεν μπορώ να σου απαντήσω,

pnikolo
10-03-08, 21:26
η φυσική πόρτα είναι σαν το παπουτσι, δεν μπορείς να βάλεις δυο σε μία (όπως δεν μπορείς να βάλεις 2 πόδια σε ένα παπούτσι)

τώρα το τι σου είπε, δεν μπορώ να σου απαντήσω,

Πολυ σωστα :up:

tsorbi
10-03-08, 21:58
Το να ειστε συνδεδεμένοι και οι 2 στην ιδια πόρτα DSLAM μέσα στον ΟΤΕ αποκλείεται , γιατι απο καθε πορτα του DSLAM φεύγει 1 και μονο 1 γραμμή που ερχεται στο σπίτι σου.Πιθανότερη περίπτωση ειναι να εχετε μεταξύ σας κάποια ενωση (σκέλος με σκέλος η ως προς γη) στο ακραίο δίκτυο (καφαο-σπιτι).

pnikolo
10-03-08, 23:00
Το να ειστε συνδεδεμένοι και οι 2 στην ιδια πόρτα DSLAM μέσα στον ΟΤΕ αποκλείεται , γιατι απο καθε πορτα του DSLAM φεύγει 1 και μονο 1 γραμμή που ερχεται στο σπίτι σου.Πιθανότερη περίπτωση ειναι να εχετε μεταξύ σας κάποια ενωση (σκέλος με σκέλος η ως προς γη) στο ακραίο δίκτυο (καφαο-σπιτι).

Επαφη πιθανον! Αλλο επαφη και αλλο γη. (Αυτη ειναι η ορολογια του οτε). Ζητηστε και οι δυο να σας μετρησει ο κεντρικος κατανεμητης.

giannhs1984
10-03-08, 23:38
η φυσική πόρτα είναι σαν το παπουτσι, δεν μπορείς να βάλεις δυο σε μία (όπως δεν μπορείς να βάλεις 2 πόδια σε ένα παπούτσι)

τώρα το τι σου είπε, δεν μπορώ να σου απαντήσω,
γινεται εφοσον απο το dslam μεχρι το κεντρο ειναι οπτικες ινες..
uwb ειναι και εχει ενα κακο..(οπως στον στρατο..)οταν κανουμε p2p με πανω απο 2 δαιφορετικα ειδη οπλων ειτε ειναι τανκ η αεροπλανο η ιδια η ζευξη κλεβει bw αναλογα με το που ειναι το καθε οπλο..αρα ειτε τα παιδια ειναι στο ιδιο καφαο ειτε ο οτε παει μεσω γερμανιας τα καλωδια του..(και απο σατανικη συμπτωση επειδη παει μεσω..γερμανιας να εχει αυτα τα Ping την στιγμη που κατεβαζεις εσυ:twisted:)

τα bridge ειναι software και οχι hardware..

l_satsok
11-03-08, 00:58
αν καφαο εννοειται ενα μεγαλο κουτι στη μεση του χωριου που ειναι γεματο καλωδια και καπου καπου βλεπω εκει κατι οτετζηδες να μετρανε,τοτε ναι απο εκει μεσα περναμε ολοι.
ωραια περιγραφη ε;;

οσο για το dslam ,ναι με οπτικες παει στο κεντρο.
το παλιο πηγαινε με καλωδιο.

εμενα τα ping με ενοχλουνε και οχι το που πεφτει η ταχυτητα,εξ αλλου και ετσι ειναι πολυ καλυτερη απ αυτο που ειχαμε επι δυο χρονια τωρα.

andreasermones
11-03-08, 01:13
μαλλον καμια παρεμβολη μεταξυ σας θα ειναι...το δσλαμ ειναι νεο οπως ειπες ε και δεν νομιζω να εχετε παρεμβολες στις πορτες του....ισως απο το δσλαμ μεχρι τα σπιτις σας να συναντωνται τα καλωδια και να εχετε καμια παρεμβολη καναν αλλο λογο δεν ξερω να σκεφτω......αλλα και παλι χλωμο...

sdikr
11-03-08, 12:55
γινεται εφοσον απο το dslam μεχρι το κεντρο ειναι οπτικες ινες..
uwb ειναι και εχει ενα κακο..(οπως στον στρατο..)οταν κανουμε p2p με πανω απο 2 δαιφορετικα ειδη οπλων ειτε ειναι τανκ η αεροπλανο η ιδια η ζευξη κλεβει bw αναλογα με το που ειναι το καθε οπλο..αρα ειτε τα παιδια ειναι στο ιδιο καφαο ειτε ο οτε παει μεσω γερμανιας τα καλωδια του..(και απο σατανικη συμπτωση επειδη παει μεσω..γερμανιας να εχει αυτα τα Ping την στιγμη που κατεβαζεις εσυ:twisted:)

τα bridge ειναι software και οχι hardware..

Για άλλο μιλάς εσυ, για άλλο μιλάμε εμείς

l_satsok
11-03-08, 13:12
ειναι φυσιολογικο να παιζει το SNR Margin?
τη μια ειναι 31dB την αλλη 24dB και τωρα 34dB

toulge
11-03-08, 14:55
Φιλε το snr παιζει και σε μενα.Κανει κατι αποτομα βυθισματα και εκει που ειναι 24 πεφτει ξαφνικα στο 14 και μετα παει 22 και ξαναπεφτει στα 10 κλπ κλπ. Οταν ρωτησα τον τεχνικο μου ειπε οτι ειναι προβλημα βροχου , αρα πορτας και ζητησε απο ΟΤΕ αλλαγη βροχου και ειμαι στην αναμμονη.Βεβαια αν ημουν σε οτενετ πιθανον το προβλημα να μην παρουσιαζοταν καν ή και αν παρουσιαζοταν να ειχε λυθει την αμεσως επομενη μερα αλλα τωρα που ειμαι σε παροχο ο ΟΤΕ.....:whistle:

giannhs1984
11-03-08, 18:23
Για άλλο μιλάς εσυ, για άλλο μιλάμε εμείς
το ιδιο πραγμα ειναι απλως οι πορτες σε αυτο το συστημα ειναι simulated σε dedicated τσιπακι σε καθε οπλο(αεροπλανο καραβι τανκ)εκει εχεις πιθανοτητα να γινει κατι τετοιο αν και πρεπει να ειναι στην ιδια συχνοτητα και να εχουν το ιδιο polar code (απιθανο αλλα εφικτο)για αυτο λεω οτι λογικα μπορει και να φταιει και αυτο:crazy:

andreasermones
11-03-08, 20:30
το ιδιο πραγμα ειναι απλως οι πορτες σε αυτο το συστημα ειναι simulated σε dedicated τσιπακι σε καθε οπλο(αεροπλανο καραβι τανκ)εκει εχεις πιθανοτητα να γινει κατι τετοιο αν και πρεπει να ειναι στην ιδια συχνοτητα και να εχουν το ιδιο polar code (απιθανο αλλα εφικτο)για αυτο λεω οτι λογικα μπορει και να φταιει και αυτο:crazy:

ε ναι μαλλον τι αλλο να ναι???φιλε αν ξερεις τα καλωδια στο σπιτι σου ερχονται εναεριως η υπογεια???δοκιμασε να δεις αυτο γιατι παιζει και να ακουμπανε μεταξυ τους στην διαδρομη η να ναι κοτα πολυ και γι αυτο να δημιουργειται η ανωμαλια με τις δυο γραμμες να παρεμβαλλονται μεταξυ τους και οι αποδοσεις να αλληλοεπηρεαζονται.....:hmm:

pnikolo
11-03-08, 21:06
ειναι φυσιολογικο να παιζει το SNR Margin?
τη μια ειναι 31dB την αλλη 24dB και τωρα 34dB

Οχι βεβαια! Το attn σου μενει σταθερο. Και με τι συχνοτητα εχεις τετοιες αλλαγες? :hmm:

l_satsok
12-03-08, 11:57
χτες ειχα 34,μολις τωρα που κοιταζω ειναι 29,προχτες ηταν 24
τα καλωδια κατα το ημισυ (150 μετρα) ειναι υπογεια και τα υπολοιπα 100 μετρα στον αερα
το εχω αναφερει στο 121 και περιμενω να το κοιταξουν οπως μου ειπαν.

και να φανταστειτε οτι ειναι καινουργια γραμμη,την αλλαξαν περυσι απο δικη τους πρωτοβουλια ενω η παλια μου ηταν πολυ καλυτερη με σταθερο SNR στα 31dB συνεχεια.

l_satsok
12-03-08, 14:48
αφηστε παιδια,απογοητευση σκετη.
μολις ηρθα απο εκει που υπαρχει το dslam,ημουνα μπροστα την ωρα που μετεφεραν ολους τους συνδρομητες
απ το παλιο στο καινουργιο,το οποιο πλεον γεμισε παλι,τα mini θα αποσυρθουν.
τωρα πλεον δεν πιανω πανω απο 350kbps,ειναι ενα αισχος ,ενα δραμα.
δεν υπαρχει πλεον αλλη λυση απο το να απαναεγκαταστησω το ασυρματο,τουλαχιστον θα εχω 2 mbit γεματα
απο την 24αρα ενος φιλου μου.

τα πραγματα ηταν οπως τα περιγραφει παραπανω ο sdikr,δηλαδη τι καινουργιο τι παλιο dslam ολο κι ολο 4mbit
το οποιο κανονιζουν απο τα κεντρικα της αθηνας αναλογα με την...ορεξη τους,απλως επι 10 μερες ετυχε
να βρισκομαι μονο εγω και ο δικος μου σε αυτο και πιαναμε κορυφη,παει τωρα,συχωρεθηκε..

andreasermones
13-03-08, 19:28
κριμα ρε φιλε....και γω απο κερκυρα ειμαι 15 χλμ απο πολη και φαντασου εχο 1 και ειναι σαν 384.....ελεοσ ολο λενε για αναβαθμησεις αλλα τιποταααα ρεεεεεεεεε παντως επειδη ξερω το χαλι στην κερκυρα καποια μ.....κια θα γινεται στον αερα με τα καλωδια σας.....γιατι υπογειως αμα δεν εκανε κανας εργολαβοε εργα????.....

l_satsok
13-03-08, 20:21
μπα,δεν υπαρχει εδω προβλήμα με τα καλωδια,ολα καινουργια περασμενα πριν 2 χρονια και υπογεια.
το μικρο bandwidth που δινουν στα χωρια της επαρχιας φταιει και δεν ειναι μονο εδω αλλα σε ολη την επαρχια το προβλημα απλως ελαχιστοι το γνωριζουν και ακομα λιγοτεροι το φωναζουν.
δυστυχως περιμενα οτι με την αλλαγη του mini dslam κατι θα αλλαζε προς το καλυτερο αλλα μαλλον δεν
ειναι δυνατον να γινει κατι τετοιο στην ελλαδα,τελος παντων ας το παρουμε αποφαση και ας βολευτουμε.
θα ξανακανω την υποβαθμιση στα 1024 αφου πριν λιγο δοκιμαζα μια τετοια διπλα σε αλλο γειτονα και την
ειδα πολυ καλη,παντα στα 850-900kbit,αριστη σε σχεση με τα 300kbit της διμεγαμπιτης.
να σταματησω να ενοχλω και το 121 γιατι θα καταντησει γελοιο στο τελος.

ακου 300kbit!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.