PDA

Επιστροφή στο Forum : Καινουργιο PC - Τις αποψεις σας



Σελίδες : [1] 2

ToMaHaWk
20-06-05, 01:01
http://img294.echo.cx/img294/9138/mynewpc26uy.th.jpg (http://img294.echo.cx/my.php?image=mynewpc26uy.jpg)

Ειμαι στη διαδικασια αγορας καινουργιου pc.
Θα ηθελα αποψεις.Που εβαλα παραπανω απο οτι χρειαζεται,που εκανα τσιγκουνια ενω δεν θα επρεπε κτλ.
Πχ ειναι καλη η επιλογη του proccesor η να κανω οπωςσδηποτε οικονομια για dual core.Αν μου προτεινεται AMD η εξηγηση ειναι καλοδεχουμενη αλλα plz οσο το δυνατον κατανοητη :P .Αν προσεξα καλα η mobo μου μπορει να παρει 64-μπιτη cpu αν το θελησω σωστα?Να το κυνηγησω οπωσδηποτε απο τωρα να παω προς 64-bit?

Το συστημα κατα ποσο αναβαθμισιμο ειναι (ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ και το ξερω διοτι ειμαι ενα απο τα "θυματα" των rimms) ?? !!!!!

Για καποιο λογο μου αρεσει παρα πολυ η ιδεα να εχω οσο περισσοτερα components μπορω μονο και μονο απο τη mobo μου!!

Θελω αρκετο εως πολυ χωρο στο case μου!Εχω χαλαστει με το παλιο μου pc που τρομαζω να κανω κατι γι'αυτο και η επιλοτη του συγκεκριμενου case.Το παρακανα?Μου προτεινεται αλλη λυση επισης δυναμικη αλλα φθηνοτερη.

Plz αν θελετε οχι πολυ δυσκολη ορολογια περι hardware γιατι οι γνωσεις και η ενασχοληση-ενημερωση μου ειναι ελαχιστη μιας και δεν ειναι στα ενδιαφεροντα μου.

Ερωτηση:
1)το SLI απλα μου δινει τη δυνατοτητα αν θελησω καποια στιγμη να πεταξω πανω και δευτερη SLI καρτα?Σιγουρα θα επρεπε να με ενδιαφερει κατι τετοιο?Συνεισφερει σημαντικα στην αναβαθμισιμοτητα του συστηματος η τοσο λιγο ωστε να μην αξιζει?
2)Τι σημαινει το M2 στον επεξεργαστη?


Σημειωση:
1)οσα βασικα λειπουν ειναι επιτηδες διοτι θα τα παρω απο το προηγουμενο pc πχ τα 5.25 drives.
2)Δεν ειμαι καθολου fanatic gamer ΑΛΛΑ θελω ο καημενος αν κατσει κατι καλο να μην εχω prob.Δεν με ενδιαφερει να μ@μ@ω στον τομεα αυτο αλλα να κανω ικανοποιιτικα την δουλεια μου και τωρα και στο μελλον οσο αυτο ειναι δυνατο.Ειναι καλη επιλογη η καρτα αυτη?(Οφειλω να δηλωσω οτι η επιλογη της εγινε υπο την επηρρεια test στο pc-magazine)

Ουφφ αυτα :P:P

aesir
20-06-05, 01:06
Ο λόγος που δεν θέλεις AMD? Οι περισσότεροι εδώ θα σου προτείνουν (και εγώ) AMD, οπότε αν το έχεις απορρίψει τότε μόνο γνώμες για το επί μέρους hardware θα ακούσεις...

ToMaHaWk
20-06-05, 01:12
Ξερω οτι θα το προτεινουν οι περισοτεροι.Αλλα ξες τι γινεται με τα AMD.Συνηθως αυτη η κουβεντα περιλαμβανει πολλες ορολογιες και στοιχεια που δεν γνωριζω και δεν καταλαβαινω οποτε προσπαθω να το αποφυγω.
Θα το βγαλω τον περιορισμο.Ελπιζω να ληφθει υποψιν η απλοτητα στις εξηγησεις :P:P

blackjim
20-06-05, 01:33
Αν δε προκειται να κανεις ολη μερα και ολη νυχτα encoding σε DivX και MP3 τον Pentium 4 Preshot ΞΕΧΑΣΕ ΤΟΝ! :dwarf
Απλη η εξηγηση , ειναι για τα μπαζα!
Παρε Α64 ή περιμενε για Αthlon X2 , τα παιδια που ξερουν λεπτομερειες για αυτον θα σου τα πουν καλυτερα.
Αν εχεις ορεξη για διαβασμα δες τα μονος σου και κρινε καλυτερα ;)
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=5667&page=24&pp=20
http://www.tomshardware.com/cpu/20050525/index.html

Παιχνιδια αποκλειεται να παιζεις ικανοποιητικα στο μελλον, σε 2 χρονια αν θες καλα παιχνιδια, θα θες και νεα καρτα ;)
Με μια 6800 ( GT κατα προτιμιση αν δε θες να την "ανεβασεις" μονος σου την απλη 6800 ) εισαι μια χαρα , εως και αρχοντας , για τα τωρινα games. :thumbsup1

ΗDD τωρα,
ενας 36,7 στις 10000rpm και ενας 160GB στις 7200rpm ? :shock:
Δε τον βλεπω πολυ σοι συνδυασμο...
Παρε 2 SATA και κανε raid αν θες καλυτερες επιδοσεις, παρε 2χ80GB ας πουμε...

mrsaccess
20-06-05, 01:45
Εφόσον δεν ασχολείσαι όπως λες και πολύ μήπως να κοιτάξεις για κάτι φθηνότερο;

Διότι αυτό το μηχάνημα θα το συνιστούσα είτε σε κάποιον που χρησιμοποιεί τον υπολογιστή για δουλειά και βγάζει χρήματα από αυτόν (δεν μιλάμε για excel :p) είτε σε κάποιον ενθουσιώδη χρήστη που έχει αρκετά χρήματα.

Ακόμα και σε κάποιον που θέλει να πάρει ένα pc και να το κρατήσει για μερικά χρόνια, θα πρότεινα να πάρει ένα μηχάνημα τώρα με 1000-1100 ευρώ και μετά από δύο χρόνια με 600-700 ευρώ θα το κάνει ΠΟΛΥ πιο γρήγορο!

Πάντως αν επιμένεις να δώσεις τόσα χρήματα περίμενε λίγο για dual. Είναι πιθανό να βγει κάποια στιγμή μια killer-app (πολύ καλή εφαρμογή δηλαδή) που θα το απαιτεί σχεδόν!

ToMaHaWk
20-06-05, 02:14
blackjim ειδες τι μου εκανες τωρα :P:P Μιλαμε για ποοοολλλλυυυυ διαβασμα επι του θεματος το οποιο προσπαθω να αποφυγω σαν το διαολο.

Μια καλη αρχη (μιας και αλλαγη κατευθυνσης προς AMD μου αλλαζει σχεδον ολο το συστημα οποτε ψαξιμο εκ νεου) ειναι να προτεινεται καλες λυσεις (εδειξα οτι λεφτα διαθετω να σκασω!! αλλα παντα με ψιλομετρο δλδ η προταση σας να βγαινει περιπου στα ιδια λεφτα συνολικα με τα αντιστοιχα κομματια που εχω διαλεξει ηδη) .
Πακετο δυνατο πχ απο mobo (παντα για μενα το σημαντικοτερο σημειο) cpu και graphics card.Αν εχω κατι τετοιο θα μπορεσω πολυ πιο ανετα να ψαξω και να καταλαβαινω τι ενδεικνυται και τι οχι οταν ψαχνω να βρω τα ακριβη κομματια που θα παρω.
Πειτε plz ποιες ειναι οι αντιστοιχες λυσεις της AMD στο dual core?.Στο SLI?
Αν οχι κατι αλλο εχετε τη δυνατοτητα να βγαλετε και την κ@υλα σας με τη προταση σας :P

blackjim επισης να πω.Νομιζω οτι η καρτα που διαλεξα ειναι 6800.Και μαλλον λεω μαλλον ειναι η GT.

mraccess δυστυχως δεν υπαρχει τετοια δυνατοτητα.Τα λεφτα πρεπει να δωθουν ολα τωρα.Γι'αυτο ψαχνω τις καλυτερες λυσεις απο θεμα αναβαθμισιμοτητας.Μεσα στη πορεια θα μπορω λιγο η πολυ να πειραξω κανα κομματι εδω η κανα κομματι εκει.Τα βασικα και πιο ακριβα δυστυχως θελω να μου παρει πολυυυυυ καιρο πριν αρχιζω να μαζευω παλι.

sdikr
20-06-05, 02:57
Αν πάς σε intel θα έλεγα να μην πάς με την λύση του 3.6 ειναι πολύ ακριβός για αυτά που δίνει, εγώ θα πήγαινα στον 3.0

το m2 σημαίνει 2mb cache + 64bit extension απο την Intel


1)το SLI απλα μου δινει τη δυνατοτητα αν θελησω καποια στιγμη να πεταξω πανω και δευτερη SLI καρτα?Σιγουρα θα επρεπε να με ενδιαφερει κατι τετοιο?Συνεισφερει σημαντικα στην αναβαθμισιμοτητα του συστηματος η τοσο λιγο ωστε να μην αξιζει?
Αν και νομίζω δεν γίνεται με όλες τις κάρτες, η διαφορά ειναι κοντά στο 20% σε κάποιες συγκεκριμένες εφαρμογές ενώ δίνεις το 100% τις τιμής

Ακόμα μιας και πάς σε intel θα έλεγα να το κάνεις 2*512 την μνήμη ωστέ να δουλέει σε dual channel (θεωρητικά διπλάσιο bandwidth μνήμης)

Για τον δισκο συμφώνω με τον blackjim πάρε καλύτερα 2 και βάλε τους σε raid


Το συστημα κατα ποσο αναβαθμισιμο ειναι (ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ και το ξερω διοτι ειμαι ενα απο τα "θυματα" των rimms) ?? !!!!!

ερρρρ, για τι διάστημα μιλάμε; κανείς δεν μπορεί να πρόβλέψει

Ducklord
20-06-05, 03:00
Λοιπόοοον
Τι σε συμφέρει, στο περίπου, να αγοράσεις
Βαριέμαι να ψάχνω σε μαγαζιά, οπότε τσέκαρέ τα μόνος σου - και όποιος θέλει ας συμπληρώσει κάτι

Athlon 64 3000 - 3200
nVidia 6800 ΑΠΛΗ (=ΟΧΙ= GT) ή ATi Radeon X700 - X800
HD Western Digital 120GB x2
motherboard: κάτι με nForce, όοοο,τι σου πουν οι άλλοι
Μνήμη: Kingston, OCZ ή Geil, (4300 - 533MHz), 1GB και πάνω

Τα παραπάνω είναι, νομίζω, κατανοητά. Μπορείς επίσης, αν θες να γλυτώσεις κάποια χρήματα, να κοιτάξεις για σύστημα με θύρα επεξεργαστή 754 (έχει, πια, αλλάξει) και θύρα γραφικών AGP. Θεωρούνται "παλιά τεχνολογία" μα, μέχρι σήμερα, μπορείς να βρείς κομμάτια ισάξια της "νέας τεχνολογίας" για την παλιά. Έτσι, αφού ούτως ή άλλως σε ένα - δύο χρονάκια θα άλλαζες μηχάνημα (CPU-GPU), μπορείς να γλυτώσεις τα φράγκα ΤΩΡΑ και να τα σκάσεις παραπάνω ΤΟΤΕ για να πάρεις και μία νέα motherboard (που ολοκληρώνει και το "πακέτο" της "βασικής τριάδας" που ανέφερες και εσύ.

Τέλος, ο λόγος που λέω ΟΧΙ για την 6800GT, είναι διότι από ό,τι γνωρίζω, σχεδόν όλα τα "κομμάτια" 6800GT/Ultra που έβγαλε η nVidia ΔΕΝ έχουν "επιτάχυνση γραφικών MPEG4". Έκανε βλακεία στο πως πρόσθεσε τον επεξεργαστή 2D γραφικών στο τσιπάκι, και έτσι, απλά, δεν λειτουργεί. Το αποτέλεσμα είναι πως η 6800GT που έχω στα χέρια μου μου παίζει σπαστά κάποια αρχεία video (WMV / DivX), που μία κάρτα που κοστίζει το 1/4 της τιμής της τα παίζει πετώντας. Συζητήσεις σχετικά με το πρόβλημα θα βρείς σε πολλά μεγάλα sites, ενώ, αν θυμάμαι καλά, είχε γίνει θέμα και στο Toms Hardware. Οι κάρτες 6800 και 6600 δεν έχουν αυτό το πρόβλημα (βασίζονται σε ψιλο-διαφορετικό πυρήνα και σχεδιάστηκαν ΜΕΤΑ την 6800 Ultra).

Φιλικά
Παπιάρχοντας

mrsaccess
20-06-05, 05:47
Τότε θα πρότεινα αν μπορείς να περιμένεις οπωσδήποτε για dual core. Δεν θα αργήσουν πολύ μάλλον.
Μπορεί του χρόνου να μην έχει σημασία αν έχεις dual αλλά σε 3 χρόνια το πολύ από τώρα πιστεύω θα έχει. Ειδικά από τη στιγμή που οι δύο εταιρείες τους βγάζουν ταυτόχρονα. Τα 64bit πχ καθυστέρησαν μόνο και μόνο για να προφτάσει η Intel. Στους dual τέτοιο θέμα δεν υφίσταται.

Κουτί μπορείς να βρεις κάποιο φθηνότερο. Ίσως κάποιο μικρότερο μοντέλο της Thermaltake ή κάποιο άλλο επώνυμο (πχ από CoolerMaster).

Αντί για τον Raptor πάρε με τα ίδια σχεδόν λεφτά δύο 80άρηδες στις 7200 στροφές και φτιάξε ένα RAID 1.
Θα κερδίσεις πολύ σε ταχύτητα ανάγνωσης, θα χάσεις λίγο σε ταχύτητα εγγραφής αλλά μην σε ενοχλεί και τόσο, θα έχεις διπλάσιο χώρο και φυσικά θα κερδίσεις ακόμα περισσότερο σε αξιοπιστία! Σημαντικότατο το τελευταίο...

Για τροφοδοτικό θα έψαχνα κάτι που δεν είναι thermaltake αλλά οπωσδήποτε επώνυμο.

Για την κάρτα γραφικών ότι λέει ο Ducklord. Μία 6800 είναι μια άριστη επιλογή. Κατά κανόνα αγοράζοντας μια καλή κάρτα μπορείς να παίξεις παιχνίδια για αρκετά χρόνια αλλά βέβαια δεν έχεις τα νεότερα εφέ...

Το thermaltake silent τι είναι; Ψύκτρα; Αν ναι δεν τη προτείνω! Πήγαινε σε Zalman. Εγώ έχω μία Arctic Cooling Freezer την οποία επίσης προτείνω.

Για τη μητρική συμφωνώ. Μια καλή μητρική βγάζει τα λεφτά της. Asus χρησιμοποιώ τώρα (για Intel cpu) και μπορώ να πω πως μου αρέσει η σταθερότητά της και η συμβατότητά της. Δεν έχει κανένα πρόβλημα σε τέτοια θέματα και αυτό θέλει ένας ξένοιαστος χρήστης! Παλιά είχα MSI. Πολύ γρηγορότερη της Asus αλλά όλο προβλήματα βρε παιδί μου.

Την κάρτα με τις 4 usb2.0 την χρειάζεσαι; Η Asus δεν έχει 6-8 θύρες usb2.0 επάνω;

Τέλος για μνήμη αν ο επεξεργαστής σου υποστηρίζει dual channel είναι κρίμα να τον περιορίσεις με μία μνήμη! Καλύτερα δύο μνήμες των 512 η καθεμιά!

mastermind
20-06-05, 09:03
Ωραία τα λένε τα παιδιά ως εδω, εγω θα σε πάω σε συγκεκριμένα μοντέλα για να έχεις και μια πιο πρακτική εικόνα! Κατ'αρχας δεν το συζητάμε για AMD, είναι κορυφαίοι οπότε τους συνιστώ ανεπιφύλακτα :)

Αν θες για τώρα πάρε A64 3000+ socket 939 αλλιώς περίμενε για dual core μέχρι το φθινόπωρο.

Motherboard: 1) ASUS A8N-SLI DELUXE 2) DFI LANPARTY UT NF4 SLI-D

Μνήμες: Δες κάτι σε Twinmos, OCZ ή Corsair

Kάρτα γραφικών: Πάρε μια απλή 6600 και αργότερα την αλλάζεις, μην σκας πολλά λεφτά σε vga εκτος αν νομίζεις τον υπολογιστή υποκατάστατο του ps3

Σκληρός Δίσκος: 2*120 WD σε Sata

Κουτι: Δες το Armor της Thermaltake

Ψυχτρα: Zalman δαγκωτό

Μπορείς να κοιτάξεις και στο www.multirama.gr για κάποια κομμάτια αν και γενικά είναι ακριβό.
Μην βιαστείς να αποφασίσεις, άλλωστε το διάβασμα δεν το γλιτώνεις ;)

blackjim
20-06-05, 12:37
Τέλος, ο λόγος που λέω ΟΧΙ για την 6800GT, είναι διότι από ό,τι γνωρίζω, σχεδόν όλα τα "κομμάτια" 6800GT/Ultra που έβγαλε η nVidia ΔΕΝ έχουν "επιτάχυνση γραφικών MPEG4". Έκανε βλακεία στο πως πρόσθεσε τον επεξεργαστή 2D γραφικών στο τσιπάκι, και έτσι, απλά, δεν λειτουργεί. Το αποτέλεσμα είναι πως η 6800GT που έχω στα χέρια μου μου παίζει σπαστά κάποια αρχεία video (WMV / DivX), που μία κάρτα που κοστίζει το 1/4 της τιμής της τα παίζει πετώντας. Συζητήσεις σχετικά με το πρόβλημα θα βρείς σε πολλά μεγάλα sites, ενώ, αν θυμάμαι καλά, είχε γίνει θέμα και στο Toms Hardware. Οι κάρτες 6800 και 6600 δεν έχουν αυτό το πρόβλημα (βασίζονται σε ψιλο-διαφορετικό πυρήνα και σχεδιάστηκαν ΜΕΤΑ την 6800 Ultra).

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Aγαπητε Παπιολορδε , ως κατοχος μιας 6800GT , πρεπει να πω πως σε κανενα DivX , Xvid , Mpeg2 , Mpeg4 κτλ , ΔΕΝ μου παρουσιασε προβλημα. Εχω παιξει ενα σωρο διαφορετικα videos αλλα παντα επαιζαν σωστα ( με τους περισσοτερους players ). Ουτε "σπασιμο" ουτε "σκισιμο" κτλ... :confused:

Επειδη η GT με τα 16 pipelines μπορει ευκολα με OC να φτασει και να ξεπερασει την Ultra , γι'αυτο και την προτεινα. H απλη εχει 12 pipelines και ειναι λιγο risky και δυσκολο να τα κανεις 16 και να την φτασεις σε χρονισμους Ultra... :-k
Στο περιπου ετσι νομιζω πως εχουν τα πραματα.

Το μονο ασχημο που παρατηρω στην δικια μου ειναι οτι με τους τελευταιους drivers σε παιχνιδια τυπου HL2 με ολα στο τερμα , ψιλοψηνεται ( κατι 90C μου βγαζει! ). Κατα τα'λλα ολα ΟΚ :thumbsup1

RAGG
20-06-05, 13:49
Για κάρτα γραφικών στην ίδια τιμή προτείνω μια ATI X800 XL και όχι μια απλή 6800.
Γενικά για mid προς high end κάρτα γραφικών καμία δεν ξεπερνάει την XL στη σχέση τιμή/απόδοση.

WAntilles
20-06-05, 14:09
Aγαπητε Παπιολορδε , ως κατοχος μιας 6800GT , πρεπει να πω πως σε κανενα DivX , Xvid , Mpeg2 , Mpeg4 κτλ , ΔΕΝ μου παρουσιασε προβλημα. Εχω παιξει ενα σωρο διαφορετικα videos αλλα παντα επαιζαν σωστα ( με τους περισσοτερους players ). Ουτε "σπασιμο" ουτε "σκισιμο" κτλ.

Ισχύει ότι λέει ο BlackJim.

Τα του Ducklord δεν ισχύουν πλέον διότι αφορούσαν τα πολύ πρώτα κομμάτια των 6800GT/Ultra - το ξέρω από πρώτο χέρι μιας και έχω μία 6800GT PCI-e εδώ και 3 μήνες.

Τα όσα είπε ο Ducklord περί 754 θα αφήσω ασχολίαστα διότι είναι για τον κάλαθο των αχρήστων.

@ Ducklord

Το 754 έχει πεθάνει εδώ και ένα χρόνο, τώρα έχουμε καί dual-core X2 στο 939, και προτείνεις στον κοσμάκη να πάρει 754 και να πετάξει τα λεφτά του;

ΣΥΝΕΛΘΕ !!!


Επειδη η GT με τα 16 pipelines μπορει ευκολα με OC να φτασει και να ξεπερασει την Ultra , γι'αυτο και την προτεινα. H απλη εχει 12 pipelines και ειναι λιγο risky και δυσκολο να τα κανεις 16 και να την φτασεις σε χρονισμους Ultra... :-k
Στο περιπου ετσι νομιζω πως εχουν τα πραματα.

Πολύ σωστά BlackJim. Αλλά δεν είναι απαραίτητη και η Ultra. Ήδη η 6800GT ΤΣΑΚΙΖΕΙ.

Εν ολίγοις φίλε μου σου προτείνω κάτι σαν το παρακάτω:

http://img70.echo.cx/img70/2382/pc00020rh.th.png (http://img70.echo.cx/my.php?image=pc00020rh.png)

ToMaHaWk
20-06-05, 14:56
Παιδες μπραβο ,βοηθατε παρα πολυ :P:P

Να ρωτησω:
1)Η dual core λυση της ASUS ειναι αυτο το X2 που διαβασα καπου?Τοσο πολυ θα πρεπει να περιμενω?
Επειδη κυκλοφορουν ηδη να φανταστω εννοεις να βγαλει και αλλα μοντελα ακομα μιας και μολις εβγαλε το πρωτο της σε dual core σωστα?Παιδια μου δινεται κανα καλο link (ειμαι σιγουρος υπαρχουν μυρια) με συγκριτικα amd 64 και intel?Να με "πεισετε" να μην κοιταω πλεον intel :P .
Μπορω να βρω και μονος μου αλλα σιγουρα θα μου δωσετε καλυτερα links εσεις απο αυτα που θα βρω εγω.

2)Για τις ASUS mobo's εχω ακουσει καλα λογια και οπως και να το κανουμε ειναι ψιλο-αχτι μου για καποιο λογο.Δεν θα μας κανει και απολυτους κατι τετοιο ομως.Αυτη η DFI LanParty βλεπω εδω και εκει οτι ειναι πολλα υποσχομενη.Ομως να φανταστω δεν μπορει κανενας να εχει αποψη απο πρωτο χερι σωστα?Αυτο μετραει πολυ οπως στην ASUS που λες ρε παιδι μου τελειωσε,μπορει πιο αργη αλλα δεν μου τα σπαει.Μπορει να πει κανενας κατι τεοιο για την DFI?

3)Η μνημη που μου προτεινετε.Τι παιζει με τα DDR,DDR2,OCZ και δεν συμμαζευεται?Χανεις το μπουσουλα.Εδω δουλευει καλα το συστημα "περνω οτι εχει τα μεγαλυτερα MHz" και τελος?Δηλαδη οπου 4300 και 533 καλο??Φυσικα απο καλη εταιρια.Το λεω γιατι με προβληματισε ο Wantilles που μου προτεινε 3200!Αυτες οι OCZ τι εχουν τελως παντων και αξιζει να παρεις 3200 αντι 4300 για να τις παρεις?
Εχετε κανα καλο link να λεει περιληπτικα τι γινεται τους τελευταιους μηνες με τις μνημες?Τι παιζει?Ενα μικρο who-is-who.

XTCgr
20-06-05, 15:20
Για κάρτα γραφικών στην ίδια τιμή προτείνω μια ATI X800 XL και όχι μια απλή 6800.
Γενικά για mid προς high end κάρτα γραφικών καμία δεν ξεπερνάει την XL στη σχέση τιμή/απόδοση.


:thumbsup1 σε αυτά τα λεφτά είναι οτι καλύτερο

blackjim
20-06-05, 15:23
1)Η dual core λυση της ASUS ειναι αυτο το X2 που διαβασα καπου?Τοσο πολυ θα πρεπει να περιμενω?
Επειδη κυκλοφορουν ηδη να φανταστω εννοεις να βγαλει και αλλα μοντελα ακομα μιας και μολις εβγαλε το πρωτο της σε dual core σωστα?Παιδια μου δινεται κανα καλο link (ειμαι σιγουρος υπαρχουν μυρια) με συγκριτικα amd 64 και intel?Να με "πεισετε" να μην κοιταω πλεον intel :P .
Μπορω να βρω και μονος μου αλλα σιγουρα θα μου δωσετε καλυτερα links εσεις απο αυτα που θα βρω εγω.

2)Για τις ASUS mobo's εχω ακουσει καλα λογια και οπως και να το κανουμε ειναι ψιλο-αχτι μου για καποιο λογο.Δεν θα μας κανει και απολυτους κατι τετοιο ομως.Αυτη η DFI LanParty βλεπω εδω και εκει οτι ειναι πολλα υποσχομενη.Ομως να φανταστω δεν μπορει κανενας να εχει αποψη απο πρωτο χερι σωστα?Αυτο μετραει πολυ οπως στην ASUS που λες ρε παιδι μου τελειωσε,μπορει πιο αργη αλλα δεν μου τα σπαει.Μπορει να πει κανενας κατι τεοιο για την DFI?

3)Η μνημη που μου προτεινετε.Τι παιζει με τα DDR,DDR2,OCZ και δεν συμμαζευεται?Χανεις το μπουσουλα.Εδω δουλευει καλα το συστημα "περνω οτι εχει τα μεγαλυτερα MHz" και τελος?Δηλαδη οπου 4300 και 533 καλο??Φυσικα απο καλη εταιρια.Το λεω γιατι με προβληματισε ο Wantilles που μου προτεινε 3200!Αυτες οι OCZ τι εχουν τελως παντων και αξιζει να παρεις 3200 αντι 4300 για να τις παρεις?
Εχετε κανα καλο link να λεει περιληπτικα τι γινεται τους τελευταιους μηνες με τις μνημες?Τι παιζει?Ενα μικρο who-is-who.

1) ΟΧΙ , μην παρεις Pentium Preshot! Aν δεν εμπιστευεσαι το 99% :D εδω μεσα που θα σου πει τα ιδια , δες εδω (http://www.tomshardware.com/cpu/20050525/pentium4-21.html)
Conclusion: The Pentium 4 Must Go (alternatively: Kill The Pentium 4!) :twisted:

2) Σε mobo μην κολλας σε ονοματα. Δες τι chip φορανε ( NForce κτλ ) και τι χαρακτηριστικα εχουν. Το αν ειναι ASUS ή DFI δε νομιζω να παιζει και μεγαλο ρολο...

3)Εχεις μπερδευτει καπως. DDR I και II ειναι τυποι μνημης. Οι 2 φυσικα ειναι πιο γρηγορες απο τις 1.Η OCZ ειναι εταιρια που κανει μνημες. Παρε οτι πιο γρηγορο μπορει να παρει η motherboard που θα διαλεξεις.

WAntilles
20-06-05, 15:34
Η dual core λυση της ASUS ειναι αυτο το X2 που διαβασα καπου?Τοσο πολυ θα πρεπει να περιμενω?

Της AMD, βέβηλε. :mrgreen:

Ονομάζονται Athlon-64-X2.


Επειδη κυκλοφορουν ηδη να φανταστω εννοεις να βγαλει και αλλα μοντελα ακομα μιας και μολις εβγαλε το πρωτο της σε dual core σωστα?

Όχι εννοούμε να πέσουν λίγο οι τιμές τους.


Παιδια μου δινεται κανα καλο link (ειμαι σιγουρος υπαρχουν μυρια) με συγκριτικα amd 64 και intel?Να με "πεισετε" να μην κοιταω πλεον intel :P

Ε τώρα πού να ψάχνω.

Έχω παραθέσει πολλά λινκς εδώ μέσα κατά καιρούς.


Για τις ASUS mobo's εχω ακουσει καλα λογια και οπως και να το κανουμε ειναι ψιλο-αχτι μου για καποιο λογο.Δεν θα μας κανει και απολυτους κατι τετοιο ομως.Αυτη η DFI LanParty βλεπω εδω και εκει οτι ειναι πολλα υποσχομενη.Ομως να φανταστω δεν μπορει κανενας να εχει αποψη απο πρωτο χερι σωστα?Αυτο μετραει πολυ οπως στην ASUS που λες ρε παιδι μου τελειωσε,μπορει πιο αργη αλλα δεν μου τα σπαει.Μπορει να πει κανενας κατι τεοιο για την DFI?

1. Κανείς δεν είπε ότι οι ASUS δεν είναι καλές.

2. Απλά οι DFI είναι σαφώς καλύτερες.

3. Έχω άποψη για τις DFI ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ χέρι. Έχω 2 διαδοχικές γενιές πλήρων (φουλ με όλα) DFI LANParty motherboards.

Η μία είναι αυτή που σου προτείνω να πάρεις (από εδώ γράφω τώρα):

http://www.dfi.com.tw/Product/xx_product_spec_details_r_us.jsp?PRODUCT_ID=3449&CATEGORY_TYPE=LP&SITE=US

Η άλλη ήταν το δικό μου PC μέχρι πριν από 3 μήνες (τώρα είναι στο πατρικό μου):

http://www.dfi.com.tw/Product/xx_product_spec_details_r_us.jsp?PRODUCT_ID=2320&CATEGORY_TYPE=MB&SITE=US

Ένα θα σου πω μόνο.

ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΕΣ.


Η μνημη που μου προτεινετε.Τι παιζει με τα DDR,DDR2,OCZ και δεν συμμαζευεται?Χανεις το μπουσουλα. Εδω δουλευει καλα το συστημα "περνω οτι εχει τα μεγαλυτερα MHz" και τελος?Δηλαδη οπου 4300 και 533 καλο??Φυσικα απο καλη εταιρια.Το λεω γιατι με προβληματισε ο Wantilles που μου προτεινε 3200!Αυτες οι OCZ τι εχουν τελως παντων και αξιζει να παρεις 3200 αντι 4300 για να τις παρεις?
Εχετε κανα καλο link να λεει περιληπτικα τι γινεται τους τελευταιους μηνες με τις μνημες?Τι παιζει?Ενα μικρο who-is-who.

1. Δεν χρειάζεται να πάρεις μνήμες πάνω από 3200. Είναι πέταμα χρημάτων.

2. Να πάρεις είτε OCZ είτε Geil.

3. Ακόμα και αυτές της Geil σε καλύπτουν ανετότατα:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554950

Και είναι και πιο φτηνές από τις OCZ χωρίς να χάνεις τίποτα.

4. Να αποφύγεις δια ροπάλου Kingston.

Σημ. Έχω 2 ζεύγη τέτοιες OCZ.

TheCondor
20-06-05, 16:08
4. Να αποφύγεις δια ροπάλου Kingston.

Σημ. Έχω 2 ζεύγη τέτοιες OCZ.

Γιατι να αποφυγει τις kingston, δεν ειναι καλες?? Εγω παντως εχω μια του 1GB εδω και ποσο καιρο. Δεν ξερω απο hardware και δεν εχω σχετικη εμπειρια απο αλλες μνημες, αλλα δεν ειχα προβληματα ποτε που να σχετιζονται με την μνημη. ( μηπως ειναι αργες η κατι τετοιο?? )

Οχι τιποτα αλλο, σκεφτομαι να παρω αλλη μια τωρα, παλι 1GB γιατι η motherboard μου εχει δυο slot και τωρα ταχω και τα δυο κατειλλημενα ( 1+512 ) και αυτο που ειπες με εβαλε σε σκεψεις! :roll:

EDIT : Λαθος! Twinmos ειναι! Αυτες τι λενε καλες ?

Ducklord
20-06-05, 16:26
Wan, θα σε κοπανήσω... Ούτε καν διάβασες τι είπα...

Σχετικά με τον επεξεργαστή και τη motherboard...
Σε 1 χρονάκο, θα έχουν κυκλοφορήσει νέες μητρικές; Θα είναι καλύτερες από τις τωρινές;
Αν θελήσει να κάνει αναβάθμιση σε ένα χρονάκο, ΤΙ θα αλλάξει;
Κάρτα γραφικών και επεξεργαστή

Αν πάρει, σήμερα, "παλιάς" τεχνολογίας (754-AGP) επεξεργαστή και κάρτα γραφικών, τι θα γλιτώσει; Αν δεν απατώμαι, περί τα €100.

Έ, σε ένα χρόνο που θα άλλαζε επεξεργαστή και κάρτα γραφικών, σκάει επιπλέον €100, και παίρνει και μία ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ - και καλύτερη από τις σημερινές - motherboard επιπλέον. Με την τότε εδραιωμένη τεχνολογία.

Τι διαφορές θα δει με τι δική μου προσέγγιση; Μία μείωση ταχύτητας της τάξεως του 1-3% στην ταχύτητα των 3D γραφικών, λόγω απουσίας PCI-Express;

Όσο για την 6800, τα είχαμε πει και τηλεφωνικά. Εσύ έχεις δίκιο, τα sites που έχουν βουήξει στο internet και οι επίσημες ανακοινώσεις της nVidia πως "θα το φτιάξουμε" όχι, έτσι;

Λοιπόν, άσκηση, διότι τα πήρα στο κρανίο αυτή τη φορά με το απότομο ύφος σου (και είμαστε και φίλοι, πανάθεμά σε): πήγαινε στο site της nVidia και διάβασε τα specifications για τις 6600, 6800 και 6800GT και Ultra. Παρατήρησε πως στις δύο πρώτες αναφέρεται και "επιτάχυνση WMV", ενώ στις δεύτερες ΜΟΝΟ "επιτάχυνση MPEG2"... Γιατί άραγε;

Blackjim:
Δοκίμασες τα High Definition WMV videos που έχει κυκλοφορήσει η Microsoft (Coral Reef κ.λπ.); Δοκίμασε να παίξεις ένα MPEG4 με ανάλυση μεγαλύτερη από 720x480, και θα δεις τη χρήση του επεξεργαστή να ανεβαίνει στο 90-100% !!! Αν η κάρτα γραφικών "επιτάχυνε" το video, θα έπρεπε να βρίσκεσαι ανάμεσα στο 20% με 50%... Και, το λέω και σε εσένα: έχει βγάλει ανακοινώσεις σε sites Η ΙΔΙΑ Η NVIDIA που έλεγε πως "δεν είναι πρόβλημα, θα διορθωθεί μελλοντικά με software"... Μόνο που το software ήταν ο DVD Player της, ο οποίος λειτουργεί πλήρως σε 6600-6800, μα όχι και σε GT και Ultra (διαβάστε τα specifications του)...

Φιλικά
Παπιάρχοντας

WAntilles
20-06-05, 16:36
Wan, θα σε κοπανήσω... Ούτε καν διάβασες τι είπα...

Είσαι από τα μέλη των οποίων τα μηνύματα διαβάσω με πολλαπλές φορές περισσότερη προσοχή απ' ό,τι γενικά.


Σχετικά με τον επεξεργαστή και τη motherboard...
Σε 1 χρονάκο, θα έχουν κυκλοφορήσει νέες μητρικές; Θα είναι καλύτερες από τις τωρινές;

Δεν αναμένεται καμμία ριζική μεταβολή-προσθήκη στο χώρο των PC τους επόμενους 12 μήνες με εξαίρεση την έλευση των 4πλων cores σε ένα χρόνο από τώρα.


Αν θελήσει να κάνει αναβάθμιση σε ένα χρονάκο, ΤΙ θα αλλάξει;
Κάρτα γραφικών και επεξεργαστή.

Το πολύ να πάρει έναν dual-core περί τα Χριστούγεννα. Η 6800GT κρατά ΑΝΕΤΑ για 1.5-2 χρόνια.


Αν πάρει, σήμερα, "παλιάς" τεχνολογίας (754-AGP) επεξεργαστή και κάρτα γραφικών, τι θα γλιτώσει; Αν δεν απατώμαι, περί τα €100.

Έ, σε ένα χρόνο που θα άλλαζε επεξεργαστή και κάρτα γραφικών, σκάει επιπλέον €100, και παίρνει και μία ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ - και καλύτερη από τις σημερινές - motherboard επιπλέον. Με την τότε εδραιωμένη τεχνολογία.

Δές τα παραπάνω.


Όσο για την 6800, τα είχαμε πει και τηλεφωνικά. Εσύ έχεις δίκιο, τα sites που έχουν βουήξει στο internet και οι επίσημες ανακοινώσεις της nVidia πως "θα το φτιάξουμε" όχι, έτσι;

Όλοι αυτοί ΕΙΧΑΝ - ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ - ΑΛΛΑ ΕΙΧΑΝ δίκιο μέχρι πριν από μερικούς μήνες. Νεότερα ρηβίζιονς του τσιπ δεν έχουν αυτό το πρόβλημα.


Λοιπόν, άσκηση, διότι τα πήρα στο κρανίο αυτή τη φορά με το απότομο ύφος σου (και είμαστε και φίλοι, πανάθεμά σε): πήγαινε στο site της nVidia και διάβασε τα specifications για τις 6600, 6800 και 6800GT και Ultra. Παρατήρησε πως στις δύο πρώτες αναφέρεται και "επιτάχυνση WMV", ενώ στις δεύτερες ΜΟΝΟ "επιτάχυνση MPEG2"... Γιατί άραγε;

Βλέπε παραπάνω.

Γιατί βαρέθηκαν προφανώς να τα αλλάξουν.


Δοκίμασες τα High Definition WMV videos που έχει κυκλοφορήσει η Microsoft (Coral Reef κ.λπ.); Δοκίμασε να παίξεις ένα MPEG4 με ανάλυση μεγαλύτερη από 720x480...

Θα-θα-θα-θα, θα-θα-θα.

Όλα αυτά είναι μόνο άχρηστα demos για τη βιτρίνα (όπως είναι και τα 3dmark π.χ.).

Είδες να χρησιμοποιούνται πουθενά σε real-world εφαρμογές;

Και επειδή έχω βαρεθεί να ακούω για αυτό το θέμα, WMV και MPEG-4, και για το συγκεκριμένο σημείο είναι από τα λίγα στα οποία αμφιβάλλω για όσα λες:

α. Βρες ένα έστω - ΕΝΑ - τέτοιο κλιπ από το internet που να είναι μία οποιαδήποτε ταινία και ΟΧΙ κλιπ επίδειξης-demo.

β. Όταν ξαναβρεθούμε, φέρ' το μου να δώ τί κάνει εδώ η 6800GT που είναι πιο φρέσκια παρτίδα.

Εάν βρεις τέτοιο κλιπ και δεν είναι εργαστηριακό-engineered demo, και εδώ ΔΕΝ παίζει καλά, θα σου ζητήσω δημόσια συγνώμη.

Και επιτέλους κατάλαβε ότι δεν κινείται όλος ο κόσμος γύρω από το MPEG-4 και το WMV. Εάν ήταν έτσι, θα τα έπαιζαν όλα τα επιτραπέζια players εδώ και χρόνια.

sdikr
20-06-05, 16:41
Όλα αυτά είναι μόνο άχρηστα demos για τη βιτρίνα (όπως είναι και τα 3dmark π.χ.).

Είδες να χρησιμοποιούνται πουθενά σε real-world εφαρμογές;

πιστέυω έχεις ακούσει για τις συμφωνείες της ms με εταιρίες του Holywood για την παραγωγή ταινιών σε αυτό το format

WAntilles
20-06-05, 17:03
πιστέυω έχεις ακούσει για τις συμφωνείες της ms με εταιρίες του Holywood για την παραγωγή ταινιών σε αυτό το format

Όπως είπα, αυτό είναι ακόμα στο στάδιο του σχεδιασμού, της προ-συμφωνίας τα δε σχετικά standards ακόμα ΔΕΝ έχουν οριστικοποιηθεί και είναι σε draft στάδιο.

Μην ξεχνάτε ότι πρώτα πρέπει να ενοποιηθούν και τα 2 αντιμαχόμενα νέα DVD formats (HD-DVD, Blue-Ray) αλλά και να οριστικοποιηθούν και αυτά που είναι επίσης σε draft προ-στάδιο και ακόμα αλλάζουν συνέχεια.

Είναι δηλαδή το θέμα του WMV MPEG-4:

Θα-θα-θα-θα, θα-θα-θα.

ΟΤΑΝ και ΕΑΝ γίνει κάτι τέτοιο, θα περάσουν τουλάχιστον 3-4+ χρόνια που έτσι και αλλιώς τότε θα θέλει αλλαγή η 6800GT.

Lord_British
20-06-05, 17:16
Wan εισαι 100% λαθος.

1.Θα κυκλοφορησουν μεχρι το τελος του ετους σιγουρα HD ταινιες οπου θα εκμεταλλευονται τις αναλυσεις των τηλεορασεων Plasma,LCD καθως και των High End notebooks.

2.Μετα απο 12 μηνες θα χρειαστει να αλλαξει και CPU και motherboard και μνημες αν θελει να κανει αναβαθμιση καθως τοτε οι επεξεργαστες θα φορανε το νεο Socket M2 με μνημες DDR2 καθως και κατα πασα πιθανοτητα θα εχει βγει η επομενη γενια του nforce 4.

Φιλικα

sandman
20-06-05, 18:36
Όπως είπα, αυτό είναι ακόμα στο στάδιο του σχεδιασμού, της προ-συμφωνίας τα δε σχετικά standards ακόμα ΔΕΝ έχουν οριστικοποιηθεί και είναι σε draft στάδιο.

Μην ξεχνάτε ότι πρώτα πρέπει να ενοποιηθούν και τα 2 αντιμαχόμενα νέα DVD formats (HD-DVD, Blue-Ray) αλλά και να οριστικοποιηθούν και αυτά που είναι επίσης σε draft προ-στάδιο και ακόμα αλλάζουν συνέχεια.

Είναι δηλαδή το θέμα του WMV MPEG-4:

Θα-θα-θα-θα, θα-θα-θα.

ΟΤΑΝ και ΕΑΝ γίνει κάτι τέτοιο, θα περάσουν τουλάχιστον 3-4+ χρόνια που έτσι και αλλιώς τότε θα θέλει αλλαγή η 6800GT.

Στο overnet/edonkey υπάρχουν 5-6 ταινίες σε hdtv format (μεταξύ άλλων shrek, terminator 3, SW: Attack of the clones, matrix reloaded) που αν τις δεις θα πάθεις πλάκα! Και το λέω με όλη την έννοια της λέξης.

Τα newsgroups είναι γεμάτα με hdtv rips (αλλά δεν έχω πρόσβαση). Και αν απορείς πού τα βρίσκουν, στην αμερική ήδη πολλά καλωδιακά κανάλια εκπέμπουν σε hdtv αναλύσεις.

WAntilles
20-06-05, 19:38
1.Θα κυκλοφορησουν μεχρι το τελος του ετους σιγουρα HD ταινιες οπου θα εκμεταλλευονται τις αναλυσεις των τηλεορασεων Plasma,LCD καθως και των High End notebooks.

Να ξεφύγουν από το στάδιο του μακρινού "ΘΑ" και μετά ξανασυζητάμε.


2.Μετα απο 12 μηνες θα χρειαστει να αλλαξει και CPU και motherboard και μνημες αν θελει να κανει αναβαθμιση καθως τοτε οι επεξεργαστες θα φορανε το νεο Socket M2 με μνημες DDR2 καθως και κατα πασα πιθανοτητα θα εχει βγει η επομενη γενια του nforce 4.

Αυτά τα ανέλυσα πριν 2-3 σελίδες. Δεν θα τα ξαναπώ.

Πάρτε ό,τι θέλετε.

Εγώ πάντως σε 3-4 μηνάκια θα έχω έναν X2 και θα γελάω.

blackjim
20-06-05, 20:09
Να ξεφύγουν από το στάδιο του μακρινού "ΘΑ" και μετά ξανασυζητάμε.

Επειδη αυτο το HDTV μου κινησε την περιεργια , μετα απο λιγο ψαξιμο στα NewsGroup βρηκα το a.b.hdtv το οποιο ειναι γεματο με ... βιντεο σε τετοιο format...

Oπως βλεπεις Wan μαλλον τα "θα" ειναι πολυ κοντα :D

Εγω βρηκα ενα promo του SKY UK ( 50ΜΒ ) σε μορφη .ts αλλα δυστιχως δε μπορεσα να το δω με κανεναν Player! :confused:
Moνο ηχο ακουγα...
Παπιαρχοντα εχεις καμια λυση? :roll:

ΥΓ @ mods , τα nfo που δειχνω δεν ειναι illegal stuff... :-k εμ αϊ ραϊτ? :twisted:
No you are wrong! :evil:

φυσικα ολο αυτο το σκηνικο ειναι :offtopic: αλλα :-k

sandman
20-06-05, 22:03
Εγω βρηκα ενα promo του SKY UK ( 50ΜΒ ) σε μορφη .ts αλλα δυστιχως δε μπορεσα να το δω με κανεναν Player! :confused:
Moνο ηχο ακουγα...


Τα ts είναι συμπίεση mpeg2 αν δεν κάνω λάθος, αλλά σε μεγάλη ανάλυση. Εμένα τα παίζει και ο mplayer και ο media player classic στα windows. DVD μπορείς να παίξεις στο pc σου;

blackjim
20-06-05, 22:22
Τα ts είναι συμπίεση mpeg2 αν δεν κάνω λάθος, αλλά σε μεγάλη ανάλυση. Εμένα τα παίζει και ο mplayer και ο media player classic στα windows. DVD μπορείς να παίξεις στο pc σου;
Ναι , DVD βλεπω κανονικα.
Τελικα το μετονομασα σε .mpeg και επαιξε κανονικα :p
Οντως απιστευτη ποιοτητα...
Format: MPEG4 H.264/AVC (MPEG transport stream)
1280x720 :shock:

Αλλα ισχυει και αυτο που ειπε ο Ducklord , το CPU utilization παει 100% και μετα απο καποια δευτερολεπτα ο ηχος κανει συνεχεια σπασιματα ( η εικονα παιζει κανονικα απ'οσο διεκρινα ).
Ισως θελει τπτ ρυθμισεις για το buffer? Δε ξερω...
Παντως τετοιο βιντεο με τετοια αναλυση δεν ειχα δοκιμασει ποτε και δεν ηξερα οτι θα παρουσιασει προβλημα... :evil:


ΥΓ sry για τα nfo. :oops: :oops: :oops: :oops:

sandman
20-06-05, 22:48
Οντως απιστευτη ποιοτητα...
Format: MPEG4 H.264/AVC (MPEG transport stream)
1280x720 :shock:


Α, επεσες σε Η.264 format. Yπάρχουν πολλα codecs για hdtv, αυτό είναι το καλύτερο στην συμπίεση αλλά το χειρότερο από πλευράς cpu. Και το ακόμα χειρότερο είναι πως δεν το επιταχύνει καμία κάρτα γραφικών που βρίσκεται στην αγορά αυτή την στιγμή (διορθώστε με αν κάνω λάθος).

Εσύ τί cpu έχεις btw? Οι μόνες cpu που ξέρω ότι τα παίζουν άνετα είναι οι G5 της ΙΒΜ, κυρίως λόγω altivec και των optimizations της apple στο qt7.

Πάντως αν βρεις κανένα wmv9 ή mpeg2 λογικά θα σου πάιζει μια χαρά.



Παντως τετοιο βιντεο με τετοια αναλυση δεν ειχα δοκιμασει ποτε και δεν ηξερα οτι θα παρουσιασει προβλημα... :evil:

Προβλέπω κύμα αναβαθμίσεων όταν κυκλοφορίσουν ευρέως.

Και εσεις που έχετε και πρόσβαση στα binary newsgroups κάντε και τίποτα share στο ed2k ....

blackjim
20-06-05, 23:11
Α, επεσες σε Η.264 format. Yπάρχουν πολλα codecs για hdtv, αυτό είναι το καλύτερο στην συμπίεση αλλά το χειρότερο από πλευράς cpu. Και το ακόμα χειρότερο είναι πως δεν το επιταχύνει καμία κάρτα γραφικών που βρίσκεται στην αγορά αυτή την στιγμή (διορθώστε με αν κάνω λάθος).

Εσύ τί cpu έχεις btw? Οι μόνες cpu που ξέρω ότι τα παίζουν άνετα είναι οι G5 της ΙΒΜ, κυρίως λόγω altivec και των optimizations της apple στο qt7.Εχω A64 3200+ , 1GB RAM και 6800GT.
Θα δοκιμασω και αλλα 1080i και HDTV που ειδα...


Και εσεις που έχετε και πρόσβαση στα binary newsgroups κάντε και τίποτα share στο ed2k ...ed2k ? i dunno this word :cool:
Με την @#$%^#@ 384 απο το σπιτι τι share να κανεις... :thumbdown

Ducklord
21-06-05, 02:59
Το h264 δεν είναι mpeg4, μα "το επόμενο από το mpeg4"... :-)
Άστα. Τρελές απαιτήσεις. Μέχρι ανάλυση DVD (ΟΧΙ μεγαλύτερη), μου παίζει κανονικά - μα αποκλειστικά μέσω επεξεργαστή. Ξεχάστε το να δούμε κάρτες με τέτοια επιτάχυνση, αυτές θα είναι όχι "αυτές που έρχονται", μα ΟΙ ΕΠΟΜΕΝΕΣ μετά από αυτές. Προς το παρόν, είμαστε σε MP4 (το "προηγούμενο" του h264)

Wan:
Βρε κακιασμένε, ποταπέ, πράσινε και γλυώδη νάνε, που όποιο άβαταρ και να βάλεις για εμένα πάντα θα προσπαθείς να σηκώσεις πεσμένα X-Wing από το βαλτότοπο που καλείς "σπίτι σου" ( ;-) ), επέτρεψέ μου μετά από αυτή την άκρως εποικοδομητική προσβόλα να πώ και στους υπόλοιπους αυτά που είπαμε και τηλεφωνικά... :-)

1. HDTV
Η nVidia εξακολουθεί να "κάνει το Λούη" όσον αφορά την επιτάχυνση MP4 από τις κάρτες της. Ναι, έχω ακούσει για "προβληματικές παρτίδες". Ναι, υπάρχουν άτομα που έλεγαν πως "έβλεπαν HD Videos χωρίς πρόβλημα" (τελικά, οι μισοί τα είχαν μπλέξει με "απλά" mp4, των υπόλοιπων... αγνοείται η τύχη!). Το θέμα είναι πως, έστω πως ΚΑΠΟΤΕ ίσχυε, και ΑΚΟΜΗ η nVidia ΔΕΝ ανακοινώνει αν έχει εξαφανιστεί το πρόβλημα. Εσύ, ως Wan, μπορείς με σιγουριά να πεις σε κάποιον "ναι, σκάσε περίπου €400, διότι ΜΑΛΛΟΝ έχει διορθωθεί το πρόβλημα", όταν με €200 - €300 μπορεί να πάρει μία κάρτα που ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ δεν έχει πρόβλημα, μα θα του παίζει τα παιχνίδια σε "μία ανάλυση πιο κάτω" (διαφορά επιδόσεων 10-30% ανάμεσα στην GT και την απλή 6800)..! Όχι. Έ, πάρε το ρίσκο εσύ, και αν σε κηνυγάνε μετά να σε δείρουν, εγώ δεν θα σου φέρνω τσιγάρα στο βαλτότοπο. Εξάλλου, ούτε καν καπνίζεις... :shock: :mrgreen:

2. Υποστήριξη HDTV
Αν και καλύφθηκα από τα παιδιά και με το παραπάνω, να σου πω πως τα demos του WMV-HD που έχει κυκλοφορήσει η Microsoft είναι ενδεικτικά του τι θα έχουμε στα χέρια μας σύντομα μα και, ταυτόχρονα, τι μπορεί να κάνει μία κάρτα. Ακόμη και αν "είναι demos" όπως λες (και φαντάσου το γελοίο: μιλάμε για ΒΙΝΤΕΟ, όχι για... κώδικα!), το να "τρέχουν" σε μια κάρτα των €120, μα όχι και σε μία των €450 είναι τουλάχιστον τραγικό..!

3. "Η 6800 σε καλύπτει"
Παίδες, πάρτε 6800 ΑΠΛΗ, 6600GT ή ό,τι "κάτω από €200" βρείτε από κάποια εταιρεία. Αξιοπρεπές, μα μέτριο. Τα επόμενα Xbox, Revolution και, φυσικά, PS3, θα έχουν κυκλώματα γραφικών από ATi και nVidia. Αυτά, βαράνε στα αυτιά των πισιών μας και των τωρινών καρτών γραφικών - ακόμη και των καλύτερων. Ναι, είναι "θεωρητικά" όλα αυτά, μα πρακτικά, το PS3 ΘΑ ΒΓΑΖΕΙ (δεν υπάρχει αμφιβολία ΣΕ ΑΥΤΟ, μιλάμε για "βασικά specs") output σε ΔΥΟ οθόνες, με καθεμιά να έχει υψηλή ανάλυση HDTV - αν δεν απατώμαι, περίπου 1920x1024. Έστω και σε ΜΙΑ οθόνη να βγάζει τέτοιο output, έχει ήδη ξεκάνει τις τωρινές κάρτες γραφικών. Φανταστείτε, τώρα, πως ΤΕΤΟΙΕΣ κάρτες γραφικών παρουσιάζονται εντός του μήνα ή, άντε, τον επόμενο. Θα κυκλοφορήσουν το Σεπτέμβρη και ως το Δεκέμβρη θα μπορούμε να τις έχουμε στα χέρια μας. Πόσο, είπαμε, θα κρατήσει μία 6800;
Για να καταλάβετε και "πιο πρακτικά" τι λέω, δείτε τα specs του Battlefield 2 που μόλις κυκλοφόρησε. Δείτε τι απαιτεί το Chronicles of Riddick για να τρέξει με Shaders2+, τα Farcry και Halflife 2 για HDR, και θα... βάλετε τα γέλια. Καταντά αστείο. Στην 6800 Ultra, ο Ριδίκος με Σέηντερς 2 και όλα στο φουλ, μπορεί να τρέξει χωρίς "σπασίματα" σε 1024768 ή, άντε, 1152x864... Τι λέγαμε;

Τέλος, τρείς επισημάνσεις - σκέψεις...

Α. Η nVidia δεν "βαρέθηκε να αλλάξει τα specs"... Το αντίθετο: έλεγε πως υποστηρίζει MP4, και διακριτικά και με μικρά πηδηματάκια το ΑΦΑΙΡΕΣΕ από τα specs... Χμμμμ... ΧΜΜΜμμμ λέω..!

Β. Επανάληψη ερώτησης: τι αλλάζει αν πάρει κανείς, ΤΩΡΑ, 754 και γλιτώσει φράγκα; Το οτι "δεν θα μπορεί σε ένα χρόνο να βάλει νέο επεξεργαστή - κάρτα γραφικών"; Έ, και; Έκοψε ευκοίλια την φοράδα στο αλώνι. Σε ένα χρονάκο, που θα πάρει "κάρτα γραφικών playstation 5" (ή πως διάολο θα τη λένε) και triple core επεξεργαστή (λέεεμε, μη βαρούτε), αλλάζει και μια mobo με τα λεφτά που θα έχει γλιτώσει ΤΩΡΑ. Και ΤΩΡΑ, παίρνει μία 6600GT και έναν Athlon 64 3200, και δεν έχει και προβλήματα..!

Γ. Ed2k: E-Donkey 2000 network...

Φιλικά
Παπιάρχονταζζζζ....χρρρρ....ζζζζζ...χχχχρρ....ζζζζΜάναΔενΈχωDualCoreΚαι ωςΘαΠαίξωFearΜάναζζζζ....χρρρ...

blackjim
21-06-05, 12:17
DuckLord ,
Μιας και παρηγγηλα εναν φορητο, που εχει την 6800 Go , ξερεις για αυτην τι ισχυει?


YΓ , ξερω τι ειναι το ED2K. Απλα παντα εκανα την δουλεια μου με το DC++ :cool:
Ευτυχως τωρα εμαθα τα newsgroup και ησυχασα :D :twisted:

sandman
21-06-05, 12:45
Το h264 δεν είναι mpeg4, μα "το επόμενο από το mpeg4"... :-)

Όχι ότι έχει σημασία, αλλά για να ακριβολογούμε το h264 είναι το mpeg4 part10. Αυτό που ο κόσμος λέει απλά mpeg4 ή mp4 είναι το mpeg4 part2.

Πρόσφατα η ati έδειξε σε μια έκθεση την επόμενη κάρτα γραφικών της (R520) να επιταχύνει h264 playback, οπότε τα νέα είναι καλά. Αυτό δεν είναι φήμη, έγινε δημόσια και όχι πίσω από "κουρτίνες".



Φανταστείτε, τώρα, πως ΤΕΤΟΙΕΣ κάρτες γραφικών παρουσιάζονται εντός του μήνα ή, άντε, τον επόμενο. Θα κυκλοφορήσουν το Σεπτέμβρη και ως το Δεκέμβρη θα μπορούμε να τις έχουμε στα χέρια μας. Πόσο, είπαμε, θα κρατήσει μία 6800;


Η επόμενη κάρτα της nvidia θα ανακοινωθεί μέσα στις επόμενες 24 ώρες, οπότε δεν φαντάζεσαι πόσο δίκιο έχεις. Αλλά δεν νομίζω να είναι όσο γρήγορη [b]θα[\b] είναι (σε ένα χρόνο που θα κυκλοφορήσει) αυτή του ps3. Η επόμενη από αυτή μάλλον ναι.

ToMaHaWk
21-06-05, 15:42
Λυση λοιπον για ανετο hdtv playback υπαρχει?

παιζει κατι με αυτο?
http://www.ati.com/products/hdtvadapter/index.html

Παντως η ati στο 850 radeon μιλαει hdtv playback.Τι δεν πιανω?

Κατι ακομα.Συμφωνω με τον παπαρχοντα περι τροφοδοτικου.Επειδη πανακριβα υπαρχουν πολλα μου ξεκαθαριζεται λιγο το τοπιο ως προς σε ποια να πεφτει το ματι μου?

Ducklord
21-06-05, 15:50
Sandman, δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει, πως αντίθετα με το τι είχε παιχτεί όταν η nvidia έβγαλε την GPU του XboX (που ήταν "GeForce 2,5" ;) ), αυτές για τις επόμενες κονσόλες έχουν ακολουθήσει διαφορετικό μονοπάτι από τις πισι-κάρτες που θα μπορούμε να πάρουμε. Έτσι, ναι, αυτή που βγαίνει τώρα, ΕΙΝΑΙ αντίστοιχη με αυτή του PS3, μα το αντίστοιχο του "PS3 GPU... 0,7" ;)
Βρίσκεται "κοντά, μα όχι ακριβώς". Από ταχύτητες, κάτι λέγεται για 25-60% κέρδος σε σχέση με τις τωρινές, ενώ οι δυνατότητες δεν διαφοροποιούνται και τόσο πολύ. Το πρόβλημα είναι, πια, ο επεξεργαστής. Δεν θυμάμαι σε ποιό παιχνίδι έδειξαν demo "behind the curtains", σε συγκεκριμένα άτομα, το οποίο θα κυκλοφορήσει για next-gen κονσόλες και PCs. Έ, στα PCs οι κάρτες γραφικών ήταν αυτό που λέμε "up to par" (ισάξιες), τουλάχιστον "στο περίπου", μα το παιχνίδι "μπούκωνε" λόγω επεξεργαστή.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Υ.Γ.: Η "επιτάχυνση h264" είναι κάτι που κάποτε χαρακτηριζόταν ως... όνειρο! Χαίρομαι που ακούω αυτό που λες - δεν το ήξερα, δεν το είχα ακούσει μα ούτε το περίμενα - αλλά η μεγάλη μαγκιά θα είναι να γίνει, επιτέλους, αυτό που μας είχαν υποσχεθεί και αμφότερες οι ATI και nVidia και... μας έγραψαν κανονικά: hardware ENCODING από τις κάρτες τους. Θεωρητικά γίνεται, μα πρακτικά "δεν το έφτιαξε κανένας τρίτος βάσει του hardware μας". Έ, χαίρω πολύ... Αν το φτιάξει κανείς ειδικά για μια κάρτα, θα "χάσει τους πελάτες" που έχουν την άλλη. Οι ίδιες οι εταιρείες δεν το χώνουν στις κάρτες τους, άρα;
Πού' σαι Matrox να τους δεις (άσχετο :-) )...

EDIT:
Tomahawk:
Θεωρητικά, και μία Radeon 9600 μπορεί να σου παίξει video MPEG4 σε υψηλή ανάλυση (μέχρι 1024) χωρίς "μπουκώματα". Τώρα, βέβαια, για μεγαλύτερες αναλύσεις... δεν ξέρω...

sandman
21-06-05, 17:25
Sandman, δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει, πως αντίθετα με το τι είχε παιχτεί όταν η nvidia έβγαλε την GPU του XboX (που ήταν "GeForce 2,5" ;) ), αυτές για τις επόμενες κονσόλες έχουν ακολουθήσει διαφορετικό μονοπάτι από τις πισι-κάρτες που θα μπορούμε να πάρουμε. Έτσι, ναι, αυτή που βγαίνει τώρα, ΕΙΝΑΙ αντίστοιχη με αυτή του PS3, μα το αντίστοιχο του "PS3 GPU... 0,7" ;)
Βρίσκεται "κοντά, μα όχι ακριβώς". Από ταχύτητες, κάτι λέγεται για 25-60% κέρδος σε σχέση με τις τωρινές, ενώ οι δυνατότητες δεν διαφοροποιούνται και τόσο πολύ. Το πρόβλημα είναι, πια, ο επεξεργαστής. Δεν θυμάμαι σε ποιό παιχνίδι έδειξαν demo "behind the curtains", σε συγκεκριμένα άτομα, το οποίο θα κυκλοφορήσει για next-gen κονσόλες και PCs. Έ, στα PCs οι κάρτες γραφικών ήταν αυτό που λέμε "up to par" (ισάξιες), τουλάχιστον "στο περίπου", μα το παιχνίδι "μπούκωνε" λόγω επεξεργαστή.

Φιλικά
Παπιάρχοντας


Βγήκαν τα πρώτα benchmarks της GeForce 7800 σε ένα κινέζικο site.
http://www.hardspell.com/hard/showcont.asp?news_id=14372&pageid=3099

Οι επιδόσεις είναι το πολύ 50% καλύτερες, και σε πολλά παιχνίδια ακόμα λιγότερο. Υποπτεύομαι λόγω cpu όπως λες και εσύ.

Παρατήρησα επίσης πως στο video αναφέρονται ρητά σε hdtv acceleration, αλλά μόνο για mpeg2 και wmv9, και όχι h264.

Το review έχει και μια σελίδα που συγκρίνει την gpu του PS3 με αυτή που έβγαλε τώρα η nvidia για PC και η μόνη διαφορά που βλέπω είναι στην ταχύτητα του core και της μνήμης. Τα άλλα χαρακτηριστικά είναι ιδια!!!! Δεν περίμενα τέτοιες ομοιότητες από τόσο νωρίς.

Αυτό που λες για διαφορετικό μονοπάτι φαίνεται πως ισχύει στην περίπτωση της ATI και του νέου XBOX. Η nvidia φαίνεται να πούλησε στην sony την gpu που έφτιαξε για τα pc!

WAntilles
21-06-05, 18:03
Οι επιδόσεις είναι το πολύ 50% καλύτερες, και σε πολλά παιχνίδια ακόμα λιγότερο.

Το προσωπικό κριτήριο που έχω, είναι εάν δεν έχει τουλάχιστο x2 επιδόσεις, δεν αξίζει.

Ducklord
21-06-05, 19:48
Sandman, γιές, υπέθεσα πως το ίδιο θα συνέβαινε και με την nvidia, μα έκανα λάθος.
Το ξανάψαξα και είδα πως το είχα διαβάσει σε μία συνέντευξη όπου η ερώτηση ήταν "πως μπορέσατε να αναπτύξετε τεχνολογία, παράλληλα, για την nintendo και την microsoft" (προς την ΑΤΙ), όπου και η απάντηση ήταν, συνοπτικά και από ό,τι θυμάμαι, "ίδια τεχνολογική βάση, διαφορετικές ομάδες χωρίς επαφή μεταξύ τους"... ;)

Wan:
Από την 8500 μέχρι την 9000 (radeon), δεν υπήρχε διαφορά 2χ. Από την 9700 μέχρι την 6800 δεν υπήρχε διαφορά 2x (αν υπολογίσεις ΚΑΙ AA/AF). Η διαφορά "2x" έρχεται ανά δύο γενιές καρτών γραφικών, αν υπολογίσεις συνδυασμό πολυγώνων & δυνατοτήτων...
...και, άστα, θα ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ το 50% παραπάνω για να δεις σε 1024 κάποια παιχνιδάκια, αλλιώς θα πρέπει να πέσεις στο 640x480 (θυμήσου: μιλάμε και για δυνατότητες, όχι μόνο πολύγωνα)...
Αλλά, βέβαια, εσύ ΔΕΝ θες να παίξεις FEAR, σωστά; (αυτό ήταν hint: ψάχτο και θα εντυπωσιαστείς..! ;) )

Φιλικά
Παπιάρχοντας

sandman
21-06-05, 20:12
Εγώ θα περιμένω να δω την αντίδραση της ATI, δεν βιάζομαι καθόλου. Έτσι και αλλιώς τα καλά παιχνίδια που περίμενα (HL2, doom3) έχουν ήδη βγει.

Πάντως συμφωνώ απόλυτα με τον WAntilles, αν δεν έχει τουλάχιστον 2x επιδόσεις δεν αξίζει. Και αυτό το εφαρμόζω γενικά στα pc, όχι μόνο στις κάρτες γραφικών. Αλλιώς αισθάνομαι πως η αναβάθμιση δεν άξιζε τα λεφτά της.

Και μιας και παραμένουμε off topic δείτε και τα επίσημα specs από την nvidia
http://www.3dchips.net/test/hard/grafik/G70/PO_GEF_7800_07.pdf

WAntilles
22-06-05, 01:21
Wan:
Από την 8500 μέχρι την 9000 (radeon), δεν υπήρχε διαφορά 2χ.

Εδώ σε έπιασα ΠΟΛΥ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟ και θα σε κατακεραυνώσω.

Προφανώς δεν υπάρχει αφού η 9000 είναι ΚΑΤΩΤΕΡΗ της 8500.

Η 8500 είναι αυτή που είναι. Η 9100 είναι μία 8500 αλλά με κομμένο το 2ο texture unit σε κάθε rendering pipeline. H 9000 είναι μία περαιτέρω πετσοκομμένη 9100. Άρα 9000 <<< 8500 και φυσικά και δεν είναι δυνατόν να έχει x2. Και να μην ξανακρίνεις από τα νούμερα του μοντέλου (Numbers matter not).

Επειδή γνωρίζω πολλά για τις 3 πρώτες γενιές Radeon (έχω/είχα και τις 3) είναι οι εξής (και μάλιστα είχαν η επόμενη με την προηγούμενη σχέση επίδοσης x2).

1. Radeon original (chip -> R100) (η τωρινή 7200)
2. Radeon 8500 (chip -> R200) (βγήκε σε πετσοκομμένες εκδόσεις αργότερα ως 9100, 9000 αλλά και 9200).
3. Radeon 9700 Pro (chip -> R300) (αργότερα ψιλοβελτιστοποιήθηκε με τις 9800 Pro & 9800 XT)


Από την 9700 μέχρι την 6800 δεν υπήρχε διαφορά 2x (αν υπολογίσεις ΚΑΙ AA/AF).

Η διαφορά "2x" έρχεται ανά δύο γενιές καρτών γραφικών, αν υπολογίσεις συνδυασμό πολυγώνων & δυνατοτήτων...

1. Δεν χρησιμοποιώ AA+AF. Μόνο καθαρή ανάλυση 1600x1200x32@85Hz VSync on.

2. Τί θα πει εάν και εάν; Όταν συγκρίνεις 2 πράγματα θα πρέπει όλες οι άλλες μεταβλητές να παραμένουν απαράλλαχτες αλλιώς συγκρίνες μήλα με πορτοκάλια και βγάζεις πατατο-μπαρούφες για συμπεράσματα.

Ducklord
22-06-05, 01:39
Wan: Γράψε λάθος λόγω κεκτημένης ταχύτητας. Μιλούσα για την 9500.
Και, μην τα μπλέκεις. Η 9000 δεν είναι "πετσοκομμένη 9100". Αντίθετα, η 9100 είναι "αναβαθμισμένη 9000" (βγήκαν με αυτή τη σειρά, από ό,τι θυμάμαι). Δεν δίνω σημασία σε νούμερα.

Όσο για το αν συγκρίνεις δύο πράγματα "χωρίς να αλλάζουν οι μεταβλητές", καλή τύχη στην επιλογή hardware που θα κάνεις. Δε με λε... Η nVidia, ήταν καλύτερη από την Ati στα προηγούμενα μοντέλα της; όοοοχι... ΑΝ, όμως, δούλευες σε linux (τσάκα μία "μεταβλητή"), ήταν "καλύτερη"; Ναιιιι...

Τι είπαμε συγκρίνουμε;

Που λες, εγκυκλοπαιδικά... Η Ati πάντα "βάραγε στα αυτιά" την nVidia όσον αφορά στο ΑΑ και AF. Έτσι, μπορεί να είχες δύο κάρτες, μία από κάθε εταιρεία, που να είχαν ΟΛΟΙΔΙΕΣ επιδόσεις. ΟΤΑΝ, όμως, ενεργοποιούσες ΑΑ-AF, η nVidia δεν έπαιζε το ίδιο "ομαλά" με τις Ati στην ίδια ανάλυση, και αναγκαστικά έπρεπε να "κατέβεις".

Το οτι δεν δουλεύεις ΑΑ, δικαιολογείται λόγω υψηλής ανάλυσης. Το AF, όμως, διορθώνει την προοπτική των γραφικών... τσκ-τσκ-τσκ... Αδικαιολόγητος... ;)

Τέλος, για να καταλάβεις τι λέω για "δυνατότητες", θεωρητικά, και η Radeon 9500 βρισκόταν στα ίδια επίπεδα με τις τότε nVidia. Όταν, όμως, έπεφτες σε παιχνίδι με shaders 1.1 ή 1.2, οι nVidia "μπούκωναν" ενώ η Ati πετούσε. Αν είχες επιλέξει κάρτα, όχι βάσει "δυνατοτήτων" μα μόνο βάσει "ιπποδύναμης", οι κάρτες φαίνονταν ίδιες.

Έτσι, λοιπόν, η διαφορά 2x δεν φαίνεται, όπως είπα, συγκρίνοντας μόνο αριθμό πολυγώνων. Μπορεί μια κάρτα να έχει διαφορά, χωρίς ΑΑ και AF και shaders και τα ρέστα, μόλις 20% σε σχέση με την προηγούμενη. Όταν, όμως, ενεργοποιείς και αυτά, η διαφορά να φτάνει στο 80%... :-)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Υ.Γ.: Συμπλήρωσε και το R250..! ;)

WAntilles
22-06-05, 01:46
Wan: Γράψε λάθος λόγω κεκτημένης ταχύτητας. Μιλούσα για την 9500.

Και πάλι λάθος διότι η επόμενη γενιά ήταν η 9700 Pro - το R300 - με τα 8 rendering pipelines.

H 9500 ήταν απλά μία 9700 Pro με απενεργοποιημένα τα μισά (4 από 8) rendering pipelines.


Που λες, εγκυκλοπαιδικά... Η Ati πάντα "βάραγε στα αυτιά" την nVidia όσον αφορά στο ΑΑ και AF. Έτσι, μπορεί να είχες δύο κάρτες, μία από κάθε εταιρεία, που να είχαν ΟΛΟΙΔΙΕΣ επιδόσεις. ΟΤΑΝ, όμως, ενεργοποιούσες ΑΑ-AF, η nVidia δεν έπαιζε το ίδιο "ομαλά" με τις Ati στην ίδια ανάλυση, και αναγκαστικά έπρεπε να "κατέβεις".

Σωστά.


Τέλος, για να καταλάβεις τι λέω για "δυνατότητες", θεωρητικά, και η Radeon 9500 βρισκόταν στα ίδια επίπεδα με τις τότε nVidia. Όταν, όμως, έπεφτες σε παιχνίδι με shaders 1.1 ή 1.2, οι nVidia "μπούκωναν" ενώ η Ati πετούσε. Αν είχες επιλέξει κάρτα, όχι βάσει "δυνατοτήτων" μα μόνο βάσει "ιπποδύναμης", οι κάρτες φαίνονταν ίδιες.

Αυτό συνέβαινε διότι όλες οι κάρτες της σειράς 5xxx της nVidia ήταν πανάθλιες. Και ναι, είχαν και πολύ χαμηλότερη "ιπποδύναμη".


Έτσι, λοιπόν, η διαφορά 2x δεν φαίνεται, όπως είπα, συγκρίνοντας μόνο αριθμό πολυγώνων. Μπορεί μια κάρτα να έχει διαφορά, χωρίς ΑΑ και AF και shaders και τα ρέστα, μόλις 20% σε σχέση με την προηγούμενη. Όταν, όμως, ενεργοποιείς και αυτά, η διαφορά να φτάνει στο 80%.

Περίπου.

Τα ΑΑ-ΑF τα βάζεις κατά το δοκούν.

Τα shaders όμως εάν τα υποστηρίζει η κάρτα σου είναι "υποχρεωτικά".

Εν γένει τελικά συμφωνώ μαζί σου.

Αλλά το κυριότερο πράγμα θα πρέπει να είναι η επίδοση - τουλάχιστο x2 ή έστω πολύ κοντά σε αυτήν.

hipro5
22-06-05, 04:22
3. Έχω άποψη για τις DFI ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ χέρι. Έχω 2 διαδοχικές γενιές πλήρων (φουλ με όλα) DFI LANParty motherboards.

Ένα θα σου πω μόνο.

ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΕΣ.

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=63715

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=66386&highlight=DFI

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=66232&highlight=DFI

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=65410&highlight=DFI

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=63932&highlight=DFI


........και πόσα άλλα τέτοια θές να σου βρώ για την DFI?.......

Όλες οι μητρικές έχουν τα υπέρ και τα κατά τους....... ;)




4. Να αποφύγεις δια ροπάλου Kingston.


Ναι να αποφύγης φιλαράκο δια ροπάλου αυτή την μάπα μνήμη που λέγεται Kingston Value Ram......Απλά δε λέει..... :D

Σε Intel σύστημα........

http://www.thelab.gr/images/Hipro5/P4_3.8GHz/png/S-Sandra_Mem_BH-6_278MHz_png.png


Η ίδιες μνήμες σε AMD σύστημα......

http://www.thelab.gr/images/Hipro5/AMD/png/AMD_3500_mem_S_Sandra_285_1_1_png.png

http://www.thelab.gr/images/Hipro5/AMD/png/Cpu_Z_BH6_288MHz_png.png


Μάπα λέμε οι Kingston.........Μακριά....... :D


Έχοντας και δύο 2 x 512MB Kingston Value Rams ολοκαίνουργιες αυτές που πουλάνε τώρα με το Cas3 στα μαγαζιά, πηγαίνουν ΑΝΕΤΑ με ΜΟΛΙΣ 2.8Vdimm , στους 248MHz(496MHz DDR) error free και με Cas 2.5 - 3 - 2 - 5......Βέβαια αυτές μπορεί να έχουν τα x chips πάνω τους εννώ οι άλλες τα ψ chips.......ΜΗΝ το παρεις σαν ΑΠΟΛΥΤΟ αυτό - δηλαδή ότι θα σου ανέβουν κι εσένα το ίδιο καλά......Εγώ μιλάω με πράξεις και ότι έχω δεί ο ΙΔΙΟΣ με τα μάτια μου...... ;)

hipro5
22-06-05, 04:35
Wan εισαι 100% λαθος.

1.Θα κυκλοφορησουν μεχρι το τελος του ετους σιγουρα HD ταινιες οπου θα εκμεταλλευονται τις αναλυσεις των τηλεορασεων Plasma,LCD καθως και των High End notebooks.

2.Μετα απο 12 μηνες θα χρειαστει να αλλαξει και CPU και motherboard και μνημες αν θελει να κανει αναβαθμιση καθως τοτε οι επεξεργαστες θα φορανε το νεο Socket M2 με μνημες DDR2 καθως και κατα πασα πιθανοτητα θα εχει βγει η επομενη γενια του nforce 4.

Φιλικα

ΣΩΣΤΟΤΑΤΟΣ ο κύριος...... :thumbsup1

Έτσι όπως τρέχει η τεχνολογία σήμερα, σε τρεις με πέντε μήνες είναι άχηιστα τα pc μας......Αυτοί που παίζουν τώρα παιχνίδια με μία π.χ.6800 καρτούλα, σε κάνα πεντάμηνο δυστηχώς ΔΕ θα τους φτάνει για να παίξουν ένα καινούργιο full extra - super duper παιχνίδι....ΔΥΣΤΗΧΩΣ έτσι είναι αυτά...... ;)




EDIT: ...Βρε παιδιά χαλαρώστε λίγο........Πολύ spamming έχει πέσει στο θέμα του παιδιου που ζητάει βοήθεια και απόψεις επί του θέματος που τον καίει.......PC θέλει ό άνθρωπος........XΕστκε τι κάνει το HDTV και το τάδε "μπήξε" φορματ...... :D

Φιλαράκο - για σένα που άνοιξες αυτό το θέμα - ........Πάρε ότι τραβάει η ψυχή σου.......Ότι και να πάρεις σήμερα καλό είναι......Μην κολλάς πολύ στις λεπτομέρειες γιατί θα σε μπερδέψουν και θα μπερδευτείς......Κάτσε διάβασε πέντε πράγματα από δώ κι από κει και κάνε κίνηση.......όπως είπα η τεχνολογία σήμερα καλπάζει και δεν την προλαβαίνεις....Οπότε πάρε ότι νομίζεις και ότι σε ικανοποιεί εσένα καλύτερα..... ;)

mrsaccess
22-06-05, 05:24
Πάντως προσωπικά έχω και καλές και κακές εμπειρίες με kingston.

Είμαι με hyperX και δεν ανεβαίνουν ούτε ένα MHz πάνω από τα specs! Στην Asus μου δε δεν πιάνουν ούτε τα specs!

Επίσης σε ένα φίλο μια Kingston Value Ram του έμεινε στο χέρι με δύο μήνες χρήσης. Αγορασμένη από eshop, καθόλου overclock, καθόλου overvoltage. Μέχρι να το καταλάβει είχε χάσει και αρκετά αρχεία και ταλαιπωρήθηκε επί μέρες...

Με μια 6800 θα μπορεί να παίζει κάποιος χαλαρά παιχνίδια σε ένα εξάμηνο και σε ένα χρόνο από τώρα! Μη λέμε ότι θέλουμε! Ίσως να μη μπορεί να παίξει στα 1600x1200 με τετραπλό antialiasing αν αυτό εννοείς παιχνίδι... Προσωπικά είμαι με 4200Ti και τώρα άρχισα να έχω σοβαρά προβλήματα σε κάποια παιχίδια οπότε αναγκαστικά ρίχνω αρκετά την ανάλυση.

Δεν είναι όλα τα κομμάτια hardware ίδια σήμερα! Ας είμαστε σωστοί.
Προσωπική εμπειρία: με το κορυφαίο μοντέλο μητρικής της MSI έφτανα τον επεξεργαστή μου από 2.4GHz στα 3.3 άνετα με αερόψυξη! Ακόμα και στα 2.4 όμως πετούσε! Από την άλλη το σύστημα είχε τεράστιο πρόβλημα στο ΙΟ. Με 3 σκληρούς σέρνονταν τα πάντα! Ή με δύο σκληρούς όποτε χρησιμοποιούσα την κάρτα τηλεόρασης σέρνονταν ο ένας σκληρός κτλ! Επίσης ο onboard ήχος ήταν χάλια (μιλάμε για μητρική ακριβότερη των 200 ευρώ). Επίσης δύο φορές πήγε για service... Την τρίτη απλά την πέταξα!
Με την κορυφαία της Asus που πήρα αργότερα έχασα σε απόδοση αλλά τα πάντα δουλεύουν ρολόι και χρησιμοποιώ και τον onboard ήχο επιτέλους. Και πάνω έχουν ακριβώς τους ιδιους controllers ich5r & tx2. Οπότε είναι θέμα υλοποίησης...

Επίσης πως είναι τα πάντα ίδια όταν αν επενδύσει σε ΑΤΙ θα έχει δύναμη στα παιχνίδια αλλά αν θελήσει να βάλει linux θα χρειαστεί να αλλάξει κάρτα; Δεν είναι όλα τα ίδια λοιπόν!

Και ο ToMaHaWk διευκρίνισε πως θέλει να πάρει pc τώρα και οποιαδήποτε σοβαρή αναβάθμιση να είναι πολύ αργότερα! Επομένως πρέπει να προσέξει! Αλλιώς θα έπαιρνε καμμιά έτοιμη σύνθεση και θα ήταν εντάξει!

Τέλος "φιλαράκο" μη γράφεις με bold σε όλα τα threads! Είναι σαν να προστάζεις! ;)


Πάντα φιλικά,
mrsaccess

hipro5
22-06-05, 05:39
Πάντως προσωπικά έχω και καλές και κακές εμπειρίες με kingston.

Είμαι με hyperX και δεν ανεβαίνουν ούτε ένα MHz πάνω από τα specs! Στην Asus μου δε δεν πιάνουν ούτε τα specs!

Επίσης σε ένα φίλο μια Kingston Value Ram του έμεινε στο χέρι με δύο μήνες χρήσης. Αγορασμένη από eshop, καθόλου overclock, καθόλου overvoltage. Μέχρι να το καταλάβει είχε χάσει και αρκετά αρχεία και ταλαιπωρήθηκε επί μέρες...

Με μια 6800 θα μπορεί να παίζει κάποιος χαλαρά παιχνίδια σε ένα εξάμηνο και σε ένα χρόνο από τώρα! Μη λέμε ότι θέλουμε! Ίσως να μη μπορεί να παίξει στα 1600x1200 με τετραπλό antialiasing αν αυτό εννοείς παιχνίδι... Προσωπικά είμαι με 4200Ti και τώρα άρχισα να έχω σοβαρά προβλήματα σε κάποια παιχίδια οπότε αναγκαστικά ρίχνω αρκετά την ανάλυση.

Δεν είναι όλα τα κομμάτια hardware ίδια σήμερα! Ας είμαστε σωστοί.
Προσωπική εμπειρία: με το κορυφαίο μοντέλο μητρικής της MSI έφτανα τον επεξεργαστή μου από 2.4GHz στα 3.3 άνετα με αερόψυξη! Ακόμα και στα 2.4 όμως πετούσε! Από την άλλη το σύστημα είχε τεράστιο πρόβλημα στο ΙΟ. Με 3 σκληρούς σέρνονταν τα πάντα! Ή με δύο σκληρούς όποτε χρησιμοποιούσα την κάρτα τηλεόρασης σέρνονταν ο ένας σκληρός κτλ! Επίσης ο onboard ήχος ήταν χάλια (μιλάμε για μητρική ακριβότερη των 200 ευρώ). Επίσης δύο φορές πήγε για service... Την τρίτη απλά την πέταξα!
Με την κορυφαία της Asus που πήρα αργότερα έχασα σε απόδοση αλλά τα πάντα δουλεύουν ρολόι και χρησιμοποιώ και τον onboard ήχο επιτέλους. Και πάνω έχουν ακριβώς τους ιδιους controllers ich5r & tx2. Οπότε είναι θέμα υλοποίησης...

Επίσης πως είναι τα πάντα ίδια όταν αν επενδύσει σε ΑΤΙ θα έχει δύναμη στα παιχνίδια αλλά αν θελήσει να βάλει linux θα χρειαστεί να αλλάξει κάρτα; Δεν είναι όλα τα ίδια λοιπόν!

Και ο ToMaHaWk διευκρίνισε πως θέλει να πάρει pc τώρα και οποιαδήποτε σοβαρή αναβάθμιση να είναι πολύ αργότερα! Επομένως πρέπει να προσέξει! Αλλιώς θα έπαιρνε καμμιά έτοιμη σύνθεση και θα ήταν εντάξει!

Τέλος "φιλαράκο" μη γράφεις με bold σε όλα τα threads! Είναι σαν να προστάζεις! ;)


Πάντα φιλικά,
mrsaccess

Τα bold ΔΕΝ υποδηλώνουν πουθενά και σε κανένα φόρουμ καμμία προσταγή.....Απλά είναι το στύλ μου, μαζί με τις τελίτσες......

Τώρα.......Εμ κι εσύ MSI βρήκες να πάρεις?.....και ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ με την ASUS να έχασες σε απόδωση.....Όλα θέλουν τις ρυθμίσεις τους....και απ'ότι καταλαβαίνω πάνω σε Intel μηχάνημα.... ;)

Linux δεν πιστεύω να χρησιμοποιούν πολλά παιδιά οπότε το θεωρώ άσκοπο να το αναφέρω......Καλώς ή κακώς το μονοπώλιο της MS ισχύει και θα ισχύει μέχρι να βγεί κάποιος να ταράξει ΠΟΛΥ τα νερά (πράγμα που δεν πολυπιστεύω).....

Έτοιμη σύνθεση όχι δεν θα το έλεγα καν.....

Όσο για τα HyperX θα μου επιτρέψεις να μη συμφωνήσω ότι δεν ανέβηκαν παραπάνω απ'τα specs.......Εκτός και άν είναι off ......Φέρτα από δω να δείς πως ανεβαίνουν...... ;)

mrsaccess
22-06-05, 05:57
Όσο για τα HyperX θα μου επιτρέψεις να μη συμφωνήσω ότι δεν ανέβηκαν παραπάνω απ'τα specs.......Εκτός και άν είναι off ......Φέρτα από δω να δείς πως ανεβαίνουν......
Έχε χάρη που είμαι Χανιά! :D
Ανεβαίνουν μόνο αν αυξήσω τους χρονισμούς. Δηλαδή δεν ανεβαίνουν ποτέ πραγματικά σε bandwidth.

H απόδοση της Asus δεν είναι θέμα ρυθμίσεων, bios revisions, Intel cpu κτλ, το εγγυώμαι! Πάντως προτιμώ την ξεγνοιασιά της Asus από τα τρεξίματα με την MSI. Τα πάντα είναι σχετικά βέβαια. Κάθομαι στο pc άπειρες ώρες την μέρα (εξαιτίας ενός πρωτότυπου χωροχρονικού ασυνεχούς) και reboot κάνω... όποτε πέφτει το ρεύμα! Οπότε μάλλον είναι λογική η προτίμησή μου.... :roll:

Τέλος εδώ στο forum θα βρεις πολλούς χρήστες linux. Η επανάσταση έχει ήδη αρχίσει!
PS. Ρε παίδες! Βάλτε κάνα πιγκουίνο smilie για τους εξαρτημένους!

Wolverine
22-06-05, 06:07
Τα bold ΔΕΝ υποδηλώνουν πουθενά και σε κανένα φόρουμ καμμία προσταγή.....Απλά είναι το στύλ μου, μαζί με τις τελίτσες......


Θα σε παρακαλέσω να σταματήσεις να γράφεις με Bold, είναι κουραστικό για τον αναγνώστη και φαντάζουν σαν να φωνάζεις. Σεβάσου τους συνομιλητές σου και μην κάνεις κατάχρηση της ανεκτικότητας των άλλων.

EvilHawk
22-06-05, 11:56
Τέλος "φιλαράκο" μη γράφεις με bold σε όλα τα threads! Είναι σαν να προστάζεις
Παιδά αυτό είναι το προσωπικό στύλ του hipro5, είναι το σήμα κατατεθέν του! ;)

Ducklord
22-06-05, 12:01
Τα bold διαφοροποιούνται από τα "απλά" γράμματα, και έχουν σαν στόχο το να τονίσουν ένα τμήμα ενός μηνύματος. Το να χρησιμοποιούνται συνεχώς σε ένα μήνυμα σημαίνει πως αυτός που το έχει γράψει θέλει να ξεχωρίσει το δικό του μήνυμα από τα υπόλοιπα, γραμμένα με "απλά" γράμματα μηνύματα. Δεν είναι η γραμματοσειρά αυτή που διαφοροποιεί ένα μήνυμα, μα το περιεχόμενό του.

Όσο για το οτι "δεν υποδηλώνουν πουθενά και σε κανένα φόρουμ καμμία προσταγή", στις δικτυακές συνομιλίες (από εποχή BBS) υπάρχουν κάποιοι άγραφοι κανόνες λειτουργίας. Το να τους καταλάβεις, είναι απλό: δες τι κάνουν οι γύρω σου. Όπως βλέπεις πως δεν κυκλοφορεί κανείς με... κιλότα επάνω από το παντελόνι του στην Ομόνοια, έτσι και τα μηνύματα δεν γράφονται μόνο με bold. ;)

Αυτά από έναν (περιστασιακό) γραφίστα
Στο επόμενο επεισόδιο, "το νόημα των italics στη σεξουαλική ζωή των Ελλήνων"

Φιλικά
Παπιάρχοντας

@ ADSLgr.com All rights reserved.