PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηθικά Vista-Διλλήματα



Σελίδες : [1] 2

vasim
11-03-08, 13:05
Καλημέρα.

Κατόπιν πολλής επεξεργασίας και σκέψεως δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη και ζητάω βοήθεια.

Εγκατάστησα μια σπασμένη (το ομολογώ) έκδοση των vista τα οποία μου άρεσαν.
Τα έβγαλα γιατί δε μπορώ τα "παράνομα" και σκεφτομαι σήμερα να πάω να τα αγοράσω.

Ερωτήσεις:

1. H DSP (home premium) είναι πλήρως νόμιμη (κατά το πλαίσιο μόνο στην Ελλάδα υπάρχει).
2. Υπάρχει περίπτωση αν βάλω το SP1 να αρχίσει τις μ@#$$#ες?
3. Μήπως να περιμένω τα seven και να παραμείνω στα γνωστα OEM προεγκατεστημένα XP μου και να μη πετάξω λεφτά στα vista?

HELP

Πύρρος
11-03-08, 13:14
1. H DSP (home premium) είναι πλήρως νόμιμη (κατά το πλαίσιο μόνο στην Ελλάδα υπάρχει).
2. Υπάρχει περίπτωση αν βάλω το SP1 να αρχίσει τις μ@#$$#ες?
3. Μήπως να περιμένω τα seven και να παραμείνω στα γνωστα OEM προεγκατεστημένα XP μου και να μη πετάξω λεφτά στα vista?

HELP

1. Νομιμότατη αλλά λίγο παράτυπη. Η MS θέλει να πωλείται μόνο πακέτο με ένα νέο PC (ή να πωλείται σε κάποιον συναρμολογητή ο οποίος θα την βάλει σε ένα νέο PC το οποίο μετά θα πουλήσει ολόκληρο) και όχι στον τελικό χρήστη από μόνη της. Αυτό πολλές φορές αγνοείται (γιατί πολλοί χομπίστες είναι λίγο-πολύ συναρμολογητές με μόνο πελάτη τον εαυτό τους), ή ερμηνεύεται ως "πακέτο με νέο hardware" όπου το "νέο hardware" είναι δύο βίδες και ένα καλώδιο. Η μόνη διαφορά που έχει το DSP από τις άλλες εκδόσεις είναι ότι δεν έχει τηλεφωνική υποστήριξη από την MS.

2. Αν ρωτάς για τον συνδιασμό DSP+SP1 σίγουρα δεν θα προκαλέσει κανένα πρόβλημα. Αν ρωτάς για το SP1 γενικά, το πιθανότερο είναι ότι πάλι δεν θα έχεις πρόβλημα εκτός αν πέσεις σε κάποια ειδική (και σπάνια) περίπτωση. Αν πάρεις τελικά τα vista βάλτους SP1.


3. Προσωπικά αυτό έχω διαλέξει, αλλά αφού σου άφησαν καλή εικόνα..

vasim
11-03-08, 13:50
Το SP1 (αγγλικό) είναι διαθέσιμο επίσημα; η μόνο απο τορεντ?

Πύρρος
11-03-08, 13:56
Επίσημα σε τελικούς χρήστες σε καμιά βδομάδα νομίζω: http://windowsvistablog.com/blogs/windowsvista/archive/2008/02/04/announcing-the-rtm-of-windows-vista-sp1.aspx

(Δες τις τελείες στο τέλος).

sonic
11-03-08, 14:56
3. Μήπως να περιμένω τα seven και να παραμείνω στα γνωστα OEM προεγκατεστημένα XP μου και να μη πετάξω λεφτά στα vista?


To 3 είναι μια καλή περίπτωση, αν θέλεις να περιμένεις, αλλά να ξέρεις ότι ως νέο λειτουργικό της ΜΣ θα πάρει κάποιο καιρό να στρώσει (α)

και (β) σχεδόν αυτόματα συνεπάγεται ότι θα είναι πιο βαρύ από τα Βιστα και κατά συνέπεια θα πρέπει να κάνεις και μια αναβάθμιση τότε. Έτσι μας έχει μάθει η ΜΣ.:cool:

vasim
11-03-08, 15:59
βασικά έχω κόλημα με τα καινούρια (γιαυτό δεν έχω και κρατήσει και διανομή linux πάνω από ένα χρόνο) Μου προκάλεσαν την εντύπωση ο τρόπος εκκινησης τους σε όχι κανένα ιδιαίτερο μηχάνημα (Acer 1,5 GB RAM - 120 GB HDD) καθώς και το ωραίο interface τους.

Δεν μπορώ να πώ όμως ότι ικανοποιήθηκα από το τρέξιμο του Apache Tomcat και netbeans.... που τα χρησιμοποιώ πάρα πολύ. Εκεί τα XP σκίζουν!!!

Μάλλον είμαι 1 βήμα πριν το πλαίσιο ...

xolloth
11-03-08, 16:07
ρε φιλε σκεφτεσαι να παρειs τα vista λεs και θα παρειs κανα σπιτι.
σιγα τα λεφτα που θα δωσειs για DSP,τα ultimate τα πηρα πριν 1 και χρονο 190 ευρω.
τι ειναι 190 ευρω;
μια βραδυνη εξοδοs με την παρεα σου,και θαχειs ενα καινουργιο λειτουργικο που θα σου αρεσει κιολαs οπωs λεs.

vasim
11-03-08, 16:10
ρε φίλε , άμα έχεις δώσει σε hardware πάνω από 10.000€ τότε έλα να μου πεις αν θέλεις να αγοράσεισ και software..

sonic
11-03-08, 16:14
Μα το software μένει όπως λέει και ο xolloth, το hardware είναι για "πέταμα" μετά από λιγότερο. Επίσης, αναλογικά είναι το μικρότερο κόστος σε ένα σύστημα.

gdp77
11-03-08, 16:18
Να κάνεις το 3. Κάπου στο ενδιάμεσο, μπορεί και το Ubuntu να αποκτήσει κανά 10-15% της παγκόσμιας αγοράς και να βάλεις αυτό αντί για vista, seven και λοιπές μούφες της M$.

@ xolloth : Προσωπικά πιστεύω ότι ούτε 10€ δεν αξίζουν. Και το ρεύμα που θα ξοδέψει κάποιος για να τα κατεβάσει πολύ τους είναι.

midnightsun
11-03-08, 16:18
Μα το software μένει όπως λέει και ο xolloth, το hardware είναι για "πέταμα" μετά από λιγότερο. Επίσης, αναλογικά είναι το μικρότερο κόστος σε ένα σύστημα.

Τίποτα δεν μένει... βέβαια το λογισμικό χάνει πολύ πιο αργά αξία σε σχέση με το υλικό. (Μιλάω για την πλατφόρμα των windows. Σε άλλες, είναι αλλιώς τα πράγματα.)

vasim
11-03-08, 16:19
σωστές όλες οι απόψεις.. απλά ξέρεις πόσα windows 2000 cd έχω (και μάλιστα γνήσια) και τι τα κάνω πια?

sonic
11-03-08, 16:23
2001, αγοράζεις ΧΡ για τον νέο σου P4 1.7 256μβ. Τι έχεις κρατήσει από τα δύο εν έτη 2008;

Συμφωνώ ότι και το software χάνει την αξία του, αλλά όπως προανέφερα είναι το μικρότερο κόστος σε ένα σύστημα, κ όπως σωστά είπες και εσύ, χάνει αξία με αργότερο ρυθμό.

........Auto merged post: sonic added 1 Minutes and 51 Seconds later........

Χωρίς να θέλω να ανοίξω θέμα λινουξ vs παράθυρα, αφού σου αρέσει το intrface, γιατι δεν δοκιμάζεις καμία διανομή με compiz, μακράν καλύτερο του Αέρο και δωρεάν.

vasim
11-03-08, 16:25
έχω και απ'αυτο. Θέλω όμως windows για συγκεκριμένους λόγους.

midnightsun
11-03-08, 16:25
2001, αγοράζεις ΧΡ για τον νέο σου P4 1.7 256μβ. Τι έχεις κρατήσει από τα δύο εν έτη 2008;
Και τα δύο. :oops:

sonic
11-03-08, 16:31
Και τα δύο. :oops:

:respekt:

midnightsun
11-03-08, 16:38
:respekt:

Θα κάνω offtopic (τώρα ακούω τα πλήθη να... λένε, σιγά ρε μεγάλε κάνεις και τίποτα άλλο ; )

Από όσους υπολογιστές πέρασαν από τα χέρια μου μόνο ο 286 δεν δουλεύει και κάθεται πάνω στο γραφείο μιας θείας μου για... εφέ. :lol:

Οι υπόλοιποι p2,p4 βρίσκονται σε άλλους συγγενείς και δουλεύουν, με τα αρχικά λειτουργικά τους 98 και xp αντίστοιχα. (Για το ότι υπάρχουν 98 ακόμη σε pentium 2, είναι κάτι για το όποιο, δεν είμαι και πολύ περήφανος. :redface:

xolloth
11-03-08, 16:46
ρε φίλε , άμα έχεις δώσει σε hardware πάνω από 10.000€ τότε έλα να μου πεις αν θέλεις να αγοράσεισ και software..
και σου απαντω,εαν εχειs δωσει οπωs λεs 10000ε σε hardware,θα κολωσειs στα 140 ε που εχουν τα premium;

midnightsun
11-03-08, 16:54
Αν αγοράσεις μια άδεια AutoCAD που κάνει 3600 ευρώ (δεν είμαι και πολύ σίγουρος) σημαίνει ότι ο υπολογιστής δεν μπορεί να κάνει 1200 ευρώ ;

Το λογισμικό μπορεί να είναι πανάκριβο σε σχέση με το υλικό.

vasim
11-03-08, 17:01
Εξαρτάται πάντα τι τρέχεις και τι βάζεις ως προτεριαότητα. Όπως σου αναφερα ξανα έχω μηνανακια που πάιζουν ρόλο server με λογισμικό λινουξ.

sonic
11-03-08, 17:02
Ναι αλλά σου βγάζει λεφτά.;)

midnightsun
11-03-08, 17:03
Εξαρτάται πάντα τι τρέχεις και τι βάζεις ως προτεριαότητα. Όπως σου αναφερα ξανα έχω μηνανακια που πάιζουν ρόλο server με λογισμικό λινουξ.

Πάντα, και προτεραιότητα είναι τι θέλουμε να κάνουμε, και τι έχουμε στην τράπεζα. :(
Μπορεί το FreeBSD να είναι τζάμπα και να είναι το καλύτερο για server αλλά απαιτεί γνώσεις και χρόνο, αυτά πως να τα κοστολογήσεις ; (Για δουλειά πάντα, γιατί αν είναι χόμπι, τότε αλλάζει το θέμα.)

vasim
11-03-08, 17:11
Ακριβώς. :oneup:

Όσον αφορά το θέμα του "έλα μωρέ μια έξοδος είναι" απλά σκεφτήτε το καλυτερα. ;)

WAntilles
11-03-08, 17:39
έχω και απ'αυτο. Θέλω όμως windows για συγκεκριμένους λόγους.

Και ποιοί είναι αυτοί, αν επιτρέπεται;



ΥΓ: Έχουν δίκιο τα παιδιά που σου προτείνουν Linux με Compiz-Fusion.

grgz
11-03-08, 19:05
Τι σου άρεσε στα Vista που δεν σου προσφέρεται από τα XP;

Οι "αλητείες" του Aero Glass, το κάργα DRM ή τα άπειρα spywareservices που τρέχουν στο παρασκήνιο;

Μακριάάάάά!!!!:p

Επόμενος σταθμός...Ubuntu Linux...;)

asmatiop
11-03-08, 19:35
Εγώ σου προτείνω να ακολουθήσεις το παράδειγμα του μέγα δάσκαλου και φιλάνθρωπου Bill Gates, αλλά για να κόψεις τους μεσάζοντες δώσε εσύ τα 140€ σε καμιά οικογένεια ή συνάνθρωπο με πραγματική ανάγκη και βάλε πειρατικά.:oneup:

k_koulos
11-03-08, 19:36
προτείνω να περιμένεις μέχρι μέσα Απρίλη [τουλάχιστον] για να αγοράσεις vista [ultimate οι άλλες εκδόσεις είναι κουτσουρεμένες], με το sp1 ενσωματωμένο στο δισκάκι!

και μέχρι τότε θα έχεις κατασταλάξει αν όντως σου χρειάζονται! [που αν τρέχεις συγκεκριμένες εφαρμογές σε xp και όχι απλά πράγματα μάλλον δεν σου χρειάζονται, χωρίς να ξέρω το sp1 τι αλλαγές θα φέρει]

vasim
12-03-08, 09:27
Και ποιοί είναι αυτοί, αν επιτρέπεται;



ΥΓ: Έχουν δίκιο τα παιδιά που σου προτείνουν Linux με Compiz-Fusion.

Επειδή πρέπει καποιες εφαρμογές που κατασκευάζονται, να δοκιμαστούν με windows.Και πρέπει να δοκιμαστούν σε windows περιβάλλον μιας και ... 90% κλπ κλπ

xolloth
12-03-08, 10:04
προτείνω να περιμένεις μέχρι μέσα Απρίλη [τουλάχιστον] για να αγοράσεις vista [ultimate οι άλλες εκδόσεις είναι κουτσουρεμένες], με το sp1 ενσωματωμένο στο δισκάκι!

και μέχρι τότε θα έχεις κατασταλάξει αν όντως σου χρειάζονται! [που αν τρέχεις συγκεκριμένες εφαρμογές σε xp και όχι απλά πράγματα μάλλον δεν σου χρειάζονται, χωρίς να ξέρω το sp1 τι αλλαγές θα φέρει]
εγω χθεs που πηγα σε ενα μαγαζι ενοs φιλου με pc,μου ειπε οτι σε καθε pc που μονταρει βαζει και τα vista με ενσωματομενο το servicepack1.
kαλα το εχει κυκλοφορησει ηδη η MS στα μαγαζια ητοχουνε πειρατικο;

vasim
12-03-08, 10:40
εγω χθεs που πηγα σε ενα μαγαζι ενοs φιλου με pc,μου ειπε οτι σε καθε pc που μονταρει βαζει και τα vista με ενσωματομενο το servicepack1.
kαλα το εχει κυκλοφορησει ηδη η MS στα μαγαζια ητοχουνε πειρατικο;

Μήπως είναι η ΟΕΜ έκδοση;

Unreal
12-03-08, 10:47
Όλοι όσοι έχουν 1GB+ μνήμη , γρήγορο σκληρό και επεξεργαστή 2.5Ghz+ θα πρέπει να βάλουν Vista, αλλιώς ας παραμείνουν στα XP.

sonic
12-03-08, 11:24
Επειδή πρέπει καποιες εφαρμογές που κατασκευάζονται, να δοκιμαστούν με windows.Και πρέπει να δοκιμαστούν σε windows περιβάλλον μιας και ... 90% κλπ κλπ

Virtual machine δεν σου κάνει;

vasim
12-03-08, 12:22
Virtual machine δεν σου κάνει;


Πάλι δεν προυποθέτει vista?

sonic
12-03-08, 12:26
Virtual machine windows σε Λινουξ, για να κάνεις τα τεστ σου. ΟΚ δεν θα είναι Βιστα, αλλά αν φτιάχνεις προγράμματα, φαντάζομαι ότι το κάνεις για επαγγελματικές εφαρμογές όπου τα ΧΡ θα παίζουν για καιρό ακόμα.

Έτσι, έχεις και το τεστ περιβάλλον, και το ωραίο gui.

Αν όχι, δεν ξέρω.

pelasgian
12-03-08, 12:33
ρε φίλε , άμα έχεις δώσει σε hardware πάνω από 10.000€ τότε έλα να μου πεις αν θέλεις να αγοράσεισ και software..

Σκέψη από την εποχή των mainframes, δηλαδή «πάρε το ακριβό hardware και το software είναι αυτό που σου δίνουμε τσάμπα για να τρέχει το ακριβό hardware».

Τη δουλειά σου τη κάνεις με το software. Το hardware είναι εκεί που τρέχει το software. Το γεγονός ότι hardware δεν μπορείς να το αντιγράψεις ή να το κλέψεις, δεν το κάνει πιο σπουδαίο.

Το λειτουργικό δεν είναι γκόμενα, να το πάρουμε επειδή είναι «ωραίο». Τα βγάζει τα λεφτά του; μας κάνει τη δουλειά μας; Αν δεν τα κάνει αυτά, βράστα όλα και έβγα βόλτα, «τα γραφικά έξω είναι πολύ ωραία».

Thuglife
12-03-08, 12:58
Αν έχεις δώσει 10k για hardware τότε δες εδώ:

http://blogs.zdnet.com/microsoft/?p=1218
http://blogs.msdn.com/vijaysk/archive/2008/02/11/using-windows-server-2008-as-a-super-desktop-os.aspx

Ότι καλύτερο έχει βγάλει η Microsoft μέχρι σήμερα, εαν θες να εκμεταλλευτείς το τέτοιο hardware 100% για εμένα είναι μονόδρομος.

Trial Win2k8 για 240 ημέρες, εδω: http://technet.microsoft.com/en-us/evalcenter/cc137123.aspx

vasim
12-03-08, 13:07
Σκέψη από την εποχή των mainframes, δηλαδή «πάρε το ακριβό hardware και το software είναι αυτό που σου δίνουμε τσάμπα για να τρέχει το ακριβό hardware».

Τη δουλειά σου τη κάνεις με το software. Το hardware είναι εκεί που τρέχει το software. Το γεγονός ότι hardware δεν μπορείς να το αντιγράψεις ή να το κλέψεις, δεν το κάνει πιο σπουδαίο.

Το λειτουργικό δεν είναι γκόμενα, να το πάρουμε επειδή είναι «ωραίο». Τα βγάζει τα λεφτά του; μας κάνει τη δουλειά μας; Αν δεν τα κάνει αυτά, βράστα όλα και έβγα βόλτα, «τα γραφικά έξω είναι πολύ ωραία».


Μα ποιος είπε ότι γίνεται του clopy? Μιλάμε πάντα για ακριβό hardware που τρεχει open source projects. τα μπερδέυουμε παιδιά , απλώς γιατί γίνεται ο κλεψας του κλέψαντος ....:worthy:

LiveTVRadio
12-03-08, 13:16
Όλοι όσοι έχουν 1GB+ μνήμη , γρήγορο σκληρό και επεξεργαστή 2.5Ghz+ θα πρέπει να βάλουν Vista, αλλιώς ας παραμείνουν στα XP.
-------------
θα πρεπει να βάλουν vista ???

Εδω π.χ. εχουμε 2.6GHz και 2GB και XP. Γιατι να βαλουμε vista ???

:whistle: Windows XP Home Edition
OEM Software
http://img216.imageshack.us/img216/2195/xphomeen1.jpg
:whistle: Αναρωτιεμαι τι σημαινει Ο.Ε.Μ. ?
( Ολοι Ειμαστε Μ. )

midnightsun
12-03-08, 13:25
Εεε tvradio, σβήσε το product key.

Πύρρος
12-03-08, 13:30
:whistle: Windows XP Home Edition
OEM Software
Product key: ***** ***** ***** ***** *****

( Ολοι Ειμαστε Μ. )

Καλύτερα να το κάνεις edit αυτό. Αν είναι έγκυρο ίσως έχεις προβλήματα με την MS. Αν είναι "αυτοσχέδιο" ίσως υπάρχει πρόβλημα με τους κανόνες του forum.

LiveTVRadio
12-03-08, 13:34
Καλύτερα να το κάνεις edit αυτό. Αν είναι έγκυρο ίσως έχεις προβλήματα με την MS. Αν είναι "αυτοσχέδιο" ίσως υπάρχει πρόβλημα με τους κανόνες του forum.

Ειναι εγκυρο. Διατι να το κρυψωμεν αλλωστε.
Απο τη στιγμη που το serial ειναι κολλημενο στο κουτι μας και ειναι ορατο σε οποιον περασει απο δω, ποιο ειναι το προβλημα αν το δει και κανας παραπανω ?
( Αυτο που δε μας αρεσει με την MS ειναι οτι κανεις π.χ. εγκατασταση μια φορα τα win ,και αμα σου τυχει κατι και χρειαστεις format μετα πας να ξαναβαλεις το ιδιο ( δικο σου ) serial , γινεται η εγκατασταση κανονικα, και μετα πας να το ενεργοποιησεις και σου λεει οτι ειναι χρησιμοποιημενο. Δηλαδη η MS θεωρει οτι αφου τα βάλεις τα windows , υποτιθεται δεν θα χαλασουν ποτε, άρα δεν θα ξαναχρειαστεις ενεργοποιηση. Απο την άλλη πλευρα σε υποχρεωνει να το κολλησεις πάνω στο κουτι, ωστε να μη μπορεις να το ξεκολησεις σε περιπτωση καταστροφης του κουτιου. Πλήρωνε μετα σαν κοροιδο ξανα νέα windows απλα αλλαζοντας κουτι.

sonic
12-03-08, 13:36
Σβήστο μην στο αντιγράψουν.

midnightsun
12-03-08, 13:37
Ειναι εγκυρο. Διατι να το κρυψωμεν αλλωστε.

Στο τέλος θα μας γράψεις και το ΑΦΜ σου. :lol:

sonic
12-03-08, 13:50
Ναι, και το log in για το internet banking

LiveTVRadio
12-03-08, 13:51
Στο τέλος θα μας γράψεις και το ΑΦΜ σου. :lol:

οκ σβηστηκε.

To αφμ δεν το γραφω γιατι μπορει νε βρεθω με καμια tellas συνδεση αγορασμενη χωρις να το ξερω. :rofl:

midnightsun
12-03-08, 13:54
οκ σβηστηκε.

To αφμ δεν το γραφω γιατι μπορει νε βρεθω με καμια tellas συνδεση αγορασμενη χωρις να το ξερω. :rofl:

:rofl::rofl::rofl::rofl: Μου άρεσε, καλό. :respekt:

vasim
12-03-08, 14:50
Το κακό είναι ότι το ταμπελάκι δεν ξεκολάει , χαλάει κατά το ξεκόλημα. Αν ξεκολούσε καλά θα το έβαζα δίπλα στο "08" στο αυτοκίνητο στο παρπριζ για να κάνω ντόρο...

gdp77
12-03-08, 19:02
Θεϊκές ατάκες!!! Να 'στε καλά, με χαλαρώσατε... Είχα ένα κεφάλι καζάνι λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων... Ειδικά αυτό με την tellas lol!!!

manosdoc
12-03-08, 21:51
Αν έχεις δώσει 10k για hardware τότε δες εδώ:

http://blogs.zdnet.com/microsoft/?p=1218
http://blogs.msdn.com/vijaysk/archive/2008/02/11/using-windows-server-2008-as-a-super-desktop-os.aspx

Ότι καλύτερο έχει βγάλει η Microsoft μέχρι σήμερα, εαν θες να εκμεταλλευτείς το τέτοιο hardware 100% για εμένα είναι μονόδρομος.

Trial Win2k8 για 240 ημέρες, εδω: http://technet.microsoft.com/en-us/evalcenter/cc137123.aspx

Thuglife ίδιο πυρήνα δεν θα μοιράζονται Vista SP1, Server 2008 ?
Τα δοκίμασα από περιέργεια. Μια χαρά.

Thuglife
14-03-08, 00:11
Ρίξε μια ματιά εδώ:
http://exo-blog.blogspot.com/2008/03/windows-2008-vista-done-right.html
http://www.informationweek.com/blog/main/archives/2008/03/microsoft_relea.html

Δες επίσης τα παρακάτω results από benchmarks :
http://www.tpc.org/tpce/tpce_perf_results.asp

Αν συγκρίνεις παρόμοια συστήματα πχ θέση 3 και 4 παρατηρείς πώς τα Win2k8 έχουν καλύτερες επιδώσεις από τα Win2k3 (αν και ο SQL2008 δεν είναι καν release!), ένα λειτουργικό που θεωρείται από τα πιο στρωμένα λειτουργικά που έχει βγάλει η MS. (αναλυτικότερα εδώ: http://www.microsoft.com/sqlserver/2008/en/us/benchmarks.aspx)

Εν κατακλείδι μπορεί να έχουν τον ίδιο πυρήνα αλλά δεν έχουν ούτε το ίδιο bloat ούτε ο πυρήνας τους έχει την ίδια παραμετροποίηση. Επίσης από τα άρθρα αφήνεται να εννοηθεί ότι λείπουν πολλά από τα drm-ο-features που υπάρχουν στα cliento-κεντρικά Vista.

Στην τελική τα πολλά λόγια είναι φτώχια, μπορεί να τα δοκιμάσει ο καθένας και να βγάλει τα συμπεράσματα τα του. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.