PDA

Επιστροφή στο Forum : ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΟΠΤΙΚΩΝ ΙΝΩΝ = UNDERCOVER ?



cyberten
11-03-08, 19:25
Λοιπόν δεν θα το πιστέψετε! Σήμερα μίλησα με τεχνικό για να μάθω τί γίνεται σχετικά με την εγκατάσταση της οπτικής ίνας στο Α/Κ του Ασπρόπυργου ( βλ. νήμα http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1792041#post1792041 ) και μου είπε ότι η υπηρεσία που σχεδιάζει και φυσικά δίνει σε εργολάβο το έργο της εγκατάστασης της οπτικής ίνας, ότι είναι stealth. Μάλιστα είναι τόσο "απόρρητη η ύπαρξή της" που κανείς δεν μπορεί να έρθει σε επικοινωνία μαζί της όσο ιεραρχικά ανώτερος κι αν είναι. Γι'αυτό μου απάντησε, και το τόνισε με κάθε τρόπο θα πω, ότι όταν με το καλό μπει η οπτική ίνα τότε θα τους κάνει υπηρεσιακό χαρτί η υπηρεσία αυτή για να τους ενημερώσει αρμοδίως. Και για να δείτε τί μπάχαλο είναι, ο ίδιος τεχνικός μου είπε ότι τα έχει πάρει μαζί τους γιατί ποτέ δεν ενημερώνονται σχετικά με έργα τους και ότι του την έχει βαρέσει. Κορυφαίο;;;;

sonic
11-03-08, 20:24
Ε όχι και απόρρητη! Μάλλον δεν ξέρει τι λέει ο άνθρωπος, εκτός και αν είναι για την CIA η οπτική.

cyberten
11-03-08, 20:38
Εντάξει ίσως με το "απόρρητη" να έδωσα αφορμή για παραρμηνείες... Απλά μου είπε ότι δεν απαντάνε στα τηλέφωνα ή και όταν απαντήσουν ότι δεν δίνουν καμία πληροφορία. Είναι ακριβώς ίδιο με το χαρακτηρισμό του απορρήτου, δεν συμφωνείτε;

sonic
11-03-08, 20:42
Του ανοργάνωτου ναι, του απόρρητου όχι.

tolisp
11-03-08, 23:03
Εντάξει ίσως με το "απόρρητη" να έδωσα αφορμή για παραρμηνείες... Απλά μου είπε ότι δεν απαντάνε στα τηλέφωνα ή και όταν απαντήσουν ότι δεν δίνουν καμία πληροφορία. Είναι ακριβώς ίδιο με το χαρακτηρισμό του απορρήτου, δεν συμφωνείτε;


Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά το νόημα αυτού που έχεις ποστάρει... απόρρητο ότι περνάνε οπτικές ίνες??? :whistle:
Η μιση Αθηνα έχει ήδη τελειώσει και η άλλη μιση σκάβεται τώρα!

Αν εννοείς για Fiber2Home είναι σχεδόν δεδομένο ότι μέχρι το καλοκαίρι ξεκινάει beta testing - δεν παίρνω όμως όρκο ότι θα είναι από τον ΟΤΕ ;)

cyberten
12-03-08, 00:15
Το σχόλιο ήταν ειρωνικό και ήθελε να καυτηριάσει το γεγονός ότι μερικά πράγματα είναι τόσο απροσπέλαστα ακόμα και για τεχνικούς, προϊσταμένους τεχνικών μέσα στον ΟΤΕ. Συγνώμη αν δεν το καταλάβατε από την αρχή:sorry:

tolisp
12-03-08, 00:32
Το σχόλιο ήταν ειρωνικό και ήθελε να καυτηριάσει το γεγονός ότι μερικά πράγματα είναι τόσο απροσπέλαστα ακόμα και για τεχνικούς, προϊσταμένους τεχνικών μέσα στον ΟΤΕ. Συγνώμη αν δεν το καταλάβατε από την αρχή:sorry:


"Απροσπέλαστα" όπως λες δεν νομίζω ότι είναι... απλά ο ΟΤΕ (δυστυχώς...) έχει υπαλληλους και διευθυντάδες 2 ταχυτήτων.
Αυτούς που ζουν ακόμα στην δεκαετία του 80 (καρεκλοκένταυρους δημοσιους υπαλληλους του χειριστου είδους) και την νέα γενιά τεχνικών και manager που έχουν συνειδητοποιήσει ότι είναι πλέον ιδιωτικοποιημένη εταιρία.

Ευτυχώς εγώ είμαι τυχερός και μέχρι τώρα πέφτω στους B αλλα ξέρω ότι υπάρχουν και οι A και... με περιμένουν στην γωνια! (αχρείαστοι να είναι) :rofl:

Ο τύπος για τον οποιο κανεις το σχόλιο προφανώς είναι στην νιρβάνα του...μην τον ξυπνήσουμε ακόμα κρίμα είναι :p

cyberten
12-03-08, 08:00
Δεν νομίζω να ισχύει αυτό ακριβώς έτσι. Ο άνθρωπος ήταν περισσότερο από διαθέσιμος να μιλήσει και μου τα εξήγησε όλα. Μου είπε ότι χρειάζεται να μπει mini-dslam, ότι αυτό κοστίζει, ότι καμία ενημέρωση δεν τους γίνεται για τις οπτικες ίνες, ότι επικρατεί ένα μπάχαλο στις υπηρεσίες σχεδίασης ( προάγμα που το έχω επιβεβαιώσει και από το ίδιο το Μέγαρο ) και μου έχει δώσει τη δυνατότητα να επικοινωνώ μαζί του όποτε θέλω ελεύθερα. Δεν φταίει ο συγκεκριμένος. Τώρα εάν το φαινόμενο των ανθρώπων με φιλοσοφία παρελθόντος υπάρχουν στην υπηρεσία της μελέτης των οπτικών ινών, εγώ δεν μπορώ να σχολιάσω έτσι άκριτα. Εύχομαι μόνο να εξυπηρετηθώ γρήγορα, να λυθεί το πρόβλημα της περιοχής σύντομα και φυσικά ποτέ να μη χρειαστεί να ξαναασχοληθώ μαζί του!

@ ADSLgr.com All rights reserved.