PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα Νεου Υπολογιστη



alexis7
21-06-05, 16:32
Λοιπόν χωρίς πολλά πολλά μπαίνω κατευθείαν στο θέμα!
Θέλω να πάρω καινούργιο PC, με AMD 64 (Single Core), και από εκεί και πέρα όποιος έχει όρεξη θα ήθελα να μου προτείνει ολοκληρωμένες λύσεις για Μητρική, κάρτα γραφικών (όχι τιποτα ακριβό) φτηνά πράγματα, μνήμες κ.λ.π Μέχρι 800 ευρώ το πολύ το κουτί
Εγώ το PC δεν το θέλω για τιποτα τρελλό (τραγούδια,κανα παιχνιδάκι έτσι για την πλάκα χωρις κορυφαια γραφικά κ.λ.π, καμιά ταινιούλα, αυτά)

Θέλω επίσης όποιος έχει τη γνώση και τη θέληση να μου εξηγήσει γιατί οι AMD γράφουν ATHLON 3500+ (2.2GHz) τι είναι το πρώτο και τι το δεύτερο;

Τώρα έχω το εξής PC
ATHLON XP 2000+ (1.67GHz)
MNHMH 320MB (SDRAM) ούτε καν DDR
GEFORCE 4 MX 440 64MB
ΣΚΛΗΡΟ WD 160GB

ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ

Περιμένω τις απαντήσεις σας και τις συμβουλές σας

Ευχαριστώ

WAntilles
21-06-05, 17:34
Λοιπόν χωρίς πολλά πολλά μπαίνω κατευθείαν στο θέμα!
Θέλω να πάρω καινούργιο PC, με AMD 64 (Single Core), και από εκεί και πέρα όποιος έχει όρεξη θα ήθελα να μου προτείνει ολοκληρωμένες λύσεις για Μητρική, κάρτα γραφικών (όχι τιποτα ακριβό) φτηνά πράγματα, μνήμες κ.λ.π Μέχρι 800 ευρώ το πολύ το κουτί
Εγώ το PC δεν το θέλω για τιποτα τρελλό (τραγούδια,κανα παιχνιδάκι έτσι για την πλάκα χωρις κορυφαια γραφικά κ.λ.π, καμιά ταινιούλα, αυτά)

Υποθέτω εννοείς με ΦΠΑ. Πολύ δύσκολα. Έκανα πολλές παραχωρήσεις και βγαίνει €830.

http://img111.echo.cx/img111/1599/pc00038li.th.png (http://img111.echo.cx/my.php?image=pc00038li.png)


Τώρα έχω το εξής PC
ATHLON XP 2000+ (1.67GHz)
MNHMH 320MB (SDRAM) ούτε καν DDR
GEFORCE 4 MX 440 64MB
ΣΚΛΗΡΟ WD 160GB

ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ

Αφού δεν έχεις όπως λές αυξημένες ανάγκες γιατί δεν του βάζεις 1GB RAM (2x512) με πολύ λίγα λεφτά να είσαι εντάξει;

Bhaal
21-06-05, 19:57
Θέλω να πάρω καινούργιο PC, με AMD 64 (Single Core), και από εκεί και πέρα όποιος έχει όρεξη θα ήθελα να μου προτείνει ολοκληρωμένες λύσεις για Μητρική, κάρτα γραφικών (όχι τιποτα ακριβό) φτηνά πράγματα, μνήμες κ.λ.π Μέχρι 800 ευρώ το πολύ το κουτί

Κι εγώ για το πολύ 700-750 πήγαινα και κατέληξα στα 912.
Αν δεν είχα σοβαρό πρόβλημα ώστε να φτιάξω καινούριο θα έβαζα μόνο μνήμη.

NikoLakis
21-06-05, 22:57
Κατσε ρε WAntilles η DFI SLI-D ειναι μεσα στις πολλες υποχωρησεις που εκανες ? Το παιδι εγραψε πως το pc το θελει για χαλαρα πραγματα οχι για hardcore oc. Νομιζω πως μια ASUS a8n SLI (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522406) ειναι μια χαρα

Φιλικα

pontios76
21-06-05, 23:17
Νομίζω οτι δεν αξίζει για 30 ευρώπουλα να "πέσει" στην Asus...!!!

NikoLakis
21-06-05, 23:50
Και γω νομιζω πως δεν αξιζει να δωσει 30 ευρω+ και να τρεχει μετα για rma

XTCgr
22-06-05, 04:00
Και γω νομιζω πως δεν αξιζει να δωσει 30 ευρω+ και να τρεχει μετα για rma

που το βασίζεις αυτό που λες?

hipro5
22-06-05, 04:53
Και γω νομιζω πως δεν αξιζει να δωσει 30 ευρω+ και να τρεχει μετα για rma

:thumb_dup

Πλάκα - πλάκα , οι DFI σήμερα είναι και καλές αλλά και σταθερές μητρικές......Ότι μητρική και να πάρεις σήμερα είναι καλή.....Θα κοιτάξεις πάνω απ'όλα την ΤΑΧΥΤΗΤΑ που έχει σε RMA η μητρική σου......Αν π.χ. πάθει κάτι, για πόσο καιρό θα μείνεις χωρίς PC......

alexis2044
22-06-05, 12:02
AMD ATHLON 64 3000+ 1.80 GHz VENICE SOCKET 939 BOX

DFI LANPARTY NF4 SLI-DR

OCZ ULTRA HIGH PERFORMANCE DDR 512MB PC3200 CL2.5 PREMIER SERIES

ASUS EN6600GT/TD PCI-E 128MB TVOUT DVI RETAIL

SAMSUNG 120GB SP1213C SATA

COOLERMASTER RS-450-ACLY 450W POWER SUPPLY

INNOVATOR MIDI TOWER DLX 400W ΜΑΥΡΟ ΣΧΕΔΙΟ

Αντιγραφικα και ιστοριες δεν βαζω γιατι φανταζομαι θα βαλεις απο τον παλιο σου.

(Αν ξεχασα τιποτα ειναι γιατι την εκανα λιγο στο ποδι την συνθεση...)

nickolas2005
22-06-05, 12:14
AMD ATHLON 64 3000+ 1.80 GHz VENICE SOCKET 939 BOX

DFI LANPARTY NF4 SLI-DR

OCZ ULTRA HIGH PERFORMANCE DDR 512MB PC3200 CL2.5 PREMIER SERIES

ASUS EN6600GT/TD PCI-E 128MB TVOUT DVI RETAIL

SAMSUNG 120GB SP1213C SATA

COOLERMASTER RS-450-ACLY 450W POWER SUPPLY

INNOVATOR MIDI TOWER DLX 400W ΜΑΥΡΟ ΣΧΕΔΙΟ

Αντιγραφικα και ιστοριες δεν βαζω γιατι φανταζομαι θα βαλεις απο τον παλιο σου.

(Αν ξεχασα τιποτα ειναι γιατι την εκανα λιγο στο ποδι την συνθεση...)

Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου....


Αρχίκα θεωρώ την αγορά της συγκεκριμένης μητρικής υπερβολική... Άλλωστε ο φίλος δεν θέλει από ότι λέει να ασχοληθεί πολύ και με παιχνίδια... Προτίνω με τα χρήματα που θα έδινε για την μητρική να έπαιρνε ένα καλό τροφοδοτικό και κουτί και όχι το innovator... Και όσο αφορά τον σκληρό δίσκο να πάρει μικρότερο από αυτόν που έχει...? ;) και samsug?

George978
22-06-05, 12:22
δλδ η Ultra-D δεν του κανει?

nickolas2005
22-06-05, 12:32
HEROICHI SUPER MIDI PRO CI-6919 BLACK
DFI LANPARTY UT nF4 Ultra-D AMD Athlon 64 Socket 939 Motherboard
AMD ATHLON 64 3000+ 1.80 GHz VENICE SOCKET 939 BOX
GEIL GL1GB3200DC ULTRA PLATINUM 1024MB PC3200 400MHz DUAL CHANNEL KIT
PROLINK PV-N43ET/256 GF 6600 256MDD VO DVI PCI-E RETAIL
WESTERN DIGITAL 200GB WD2000JB 7200rpm ATA100
TAGAN TG480-U01 480W BLACK
NEC DVD+/-R/RW ND-3540Α 16X BULK BLACK DOUBLE LAYER

sandman
22-06-05, 12:38
Μην πας από μια cpu στα 1.67Ghz σε μία στα 1.8. Δεν αξίζει να αλλάξεις όλο το σύστημά σου για τόσο μικρή αύξηση των επιδόσεων.

H fpu και στους δύο αυτούς επεξεργαστές είναι σχεδόν η ίδια, οπότε μπορείς να συγκρίνεις την απόδοσή τους συγκρίνοντας τα Mhz. Βέβαια ο athlon64 έχει ενσωματωμένο memory controller και έχει μεγαλύτερο memory bandwidth, οπότε θα υπάρχουν εφαρμογές που θα δεις μεγάλη αύξηση, αλλά θα υπάρχουν και αρκετές εφαρμογές (που εξαρτόνται μόνο από την fpu και λίγο από το memory bandwidth) όπου η αύξηση θα είναι μόνο 7%. Εξαρτάται τι εφαρμογές τρέχεις δηλαδή.

Μια ιδέα της αύξυσης των επιδόσεων ανά εφαρμογή μπορείς να πάρεις από εδώ
http://www23.tomshardware.com/index.html?modelx=33&model1=64&model2=87&chart=23

Κατά την γνώμη μου σε συμφέρει είτε να μην αλλάξεις καθόλου είτε να πας σε AthlonXP - barton core. Αν δεις ο barton είναι πολλές φορές πιο γρήγορος από athlon64 σε μικρότερες συχνότητες. Ή αν θες να πας σε athlon64 πάρε τουλάχιστον έναν στα 2.2Ghz, όπως έλεγες αρχικά.

btw, επειδή δεν σου απάντησαν, ο αριθμός μέσα στην παρένθεση είναι τα πραγματικά Mhz του επεξεργαστή, το άλλο με το + δίπλα είναι ένα ενδεικτικό rating που δίνει η AMD για να πουλήσει περισσότερους επεξεργαστές.

alexis2044
22-06-05, 12:40
[\quote=nickolas2005]Και όσο αφορά τον σκληρό δίσκο να πάρει μικρότερο από αυτόν που έχει...? και samsug?[quote]

Ο samsung δεν ειναι καθολου ασχημος δισκος. S-ata 120Gb με 79 euro ασχημα ειναι?
Τον ιδιο ακριβως σκληρο χρησιμοποιω και γω. Ειναι αθορυβος και με πολυ καλες επιδοσεις. Δεν λεω υπαρχουν και western digital και maxtor, μα αν κατι ειναι καλο?

nickolas2005
22-06-05, 12:49
Ο samsung δεν ειναι καθολου ασχημος δισκος. S-ata 120Gb με 79 euro ασχημα ειναι?
Τον ιδιο ακριβως σκληρο χρησιμοποιω και γω. Ειναι αθορυβος και με πολυ καλες επιδοσεις. Δεν λεω υπαρχουν και western digital και maxtor, μα αν κατι ειναι καλο?

Eγώ ανέκαθεν είχα western digital και δεν με δινιούργησαν ποτέ πρόβλημα για αυτό και του τους πρότεινα... :D

NikoLakis
22-06-05, 13:13
που το βασίζεις αυτό που λες?

Aπο προσωπική εμπειρία, ειχα την DFI SLI-DR την οποια μετα απο 2 rma την αλλαξα για μια ASUS A8n SLI-DELUXE η οποια ειναι σταθεροτατη και δεν εχει παρουσιασει κανενα προβλημα εδω και 6 μηνες. Αν ριξετε και μια ματια στο thelab θα βρειτε ατομα με DFI που καναν και 4 rma. Εκτος αυτου οι DFI δεν ειναι συμβατες με no-name μνημες, οποτε αν παει το παιδι σε DFI θα πρεπει να αγορασει και πανακριβες μνημες, οι οποιες και παλι δεν ειναι σιγουρο αν θα δουλεψουν.

sandman γιατι εισαι τοσο απολυτος με τα mhz ? Αν και δεν εχω προσωπικη εμπειρια με Athlon XP νομιζω πως η μεταβαση σε A64 939 socket οχι μονο αξιζει αλλα θα υπαρχει και εμφανης διαφορα στην ταχυτητα του υπολογιστη. Εξαλλου αν περασει σε 939 socket το pc θα ειναι αναβαθμησιμο για ακομη ~3 χρονια

XTCgr
22-06-05, 14:05
@nikolakis επειδή είμαι αρκετά παλιό μέλος στο thelab ξέρω τι παίζει. Μάλλον τα συγκεκριμένα άτομα κατάεφυγαν στην λύση να κατηγορήσουν την DFI όπως ένας ο οποίος άλλαξε 3-4 DFI και τελικά έφταιγε το τροφοδοτικό του..... τέτοια άτομα δεν μπορούν να θεωρηθούν ως ενδεικτικό "δείγμα"

@sandman είχα AthlonXP 1800+ κλοκαρισμένο στα 2500Mhz. O 3000+ 939 στα default ήταν πιο γρήγορος και ίδιαίτερα η αίσθηση που έδινε το μηχάνημα

sandman
22-06-05, 14:34
sandman γιατι εισαι τοσο απολυτος με τα mhz ? Αν και δεν εχω προσωπικη εμπειρια με Athlon XP νομιζω πως η μεταβαση σε A64 939 socket οχι μονο αξιζει αλλα θα υπαρχει και εμφανης διαφορα στην ταχυτητα του υπολογιστη. Εξαλλου αν περασει σε 939 socket το pc θα ειναι αναβαθμησιμο για ακομη ~3 χρονια

Δεν είμαι απόλυτος. Είπα πως θα υπάρχουν εφαρμογές που θα τρέχουν πιο γρήγορα και θα υπάρχουν και εφαρμογές που θα τρέχουν σχεδόν το ίδιο ή και χειρότερα.

Τεκμηρίωσα και την άποψη μου πλήρως και έδωσα και link me benchmarks που την επιβεβαιώνουν.

Επίσης το socket939 είναι στο τέλος της ζωής του. Το ότι θα είναι αναβαθμίσιμο ναι, θα μπορείς να βρεις hardware να του βάλεις, αλλά δεν θα είναι η καλύτερη επιλογή.



@sandman είχα AthlonXP 1800+ κλοκαρισμένο στα 2500Mhz. O 3000+ 939 στα default ήταν πιο γρήγορος και ίδιαίτερα η αίσθηση που έδινε το μηχάνημα

H αίσθηση που σου δίνει το μηχάνημα είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό. Αν περιμένεις κάτι να είναι πιο γρήγορο τότε θα σου φανεί πιο γρήγορο. Αν και είμαι σίγουρος πως το σύστημά σου ήταν όντως πιο γρήγορο (αυτό έλειπε), το θέμα είναι κατά πόσο....

Όπως είπα υπάρχουν εφαρμογές που τρέχουν αρκετά πιο γρήγορα υπάρχουν και εφαρμογές που τρέχουν σχεδόν το ίδιο. Από το link που έδωσα ο athlon64 3000+ σε σχ'έση με έναν athlonxp 2000+

στο lame είναι 1,11 φορές πιο γρήγορος
στο xvid είναι 1,42 φορές (αναμενόμενο αφού το video θέλει περισσότερο mem. bandwidth)
στο 3dstudio 1,3 φορές

Σε πραγματικές εφαρμογές δηλαδή για εμένα η διαφορά είναι μικρή και δεν δικαιολογεί τόσα χρήματα, ειδικά αν σκεφτείς και πως ένας barton είναι πιο γρήγορος ή αρκετά κοντά σε επιδόσεις.

NikoLakis
22-06-05, 15:42
Επίσης το socket939 είναι στο τέλος της ζωής του.
Απο που και ως που το socket 939 ειναι στο τελος της ζωης του ?

WAntilles
22-06-05, 15:54
Επίσης το socket939 είναι στο τέλος της ζωής του. Το ότι θα είναι αναβαθμίσιμο ναι, θα μπορείς να βρεις hardware να του βάλεις, αλλά δεν θα είναι η καλύτερη επιλογή.

1. Αυτό πού το είδες;

2. Έτσι και του βάλεις έναν X2 τελείωσε. Μετά είσαι εντάξει για 1.5-2 χρόνια.


H αίσθηση που σου δίνει το μηχάνημα είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό.

Σωστό.

Αλλά αυτό που λέει ο DSL-Worshipper το διαπίστωσα και εγώ κατά την μετάβαση. Και όλα τα άλλα ήταν ίδια (2.0GHz, 512MB L2 cache, 200άρι FSB εάν μπορείς να θεωρήσεις ότι υπάρχει στον A64, μνήμες ίδιες).

Για δές εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=231577&postcount=562

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=232921&postcount=566

George978
22-06-05, 16:12
http://www.vr-zone.com/?i=2328&s=1

sandman
22-06-05, 17:33
1. Αυτό πού το είδες;

Φαντάζομαι το roadmap στο link του George θα το έχεις δει ήδη, μιας και κυκλοφορεί καιρό τώρα και έχει ανακυνωθεί και από την AMD είσημα, οπότε υποθέτω διαφωνούμε στην έννοια του τέλους της ζωής του socket939. Εγώ εννοώ πως η AMD δεν θα βγάλει άλο core σε αυτό το socket και θα το αντικαταστήσει σε λιγότερο από ένα χρόνο.

Αν με τα παραπάνω, που είναι γεγονότα, εσύ θεωρείς πως δεν είναι στο τέλος της ζωής του τότε εξήγησέ μας πότε εσύ θα θεωρεήσεις πως θα φθάσει στο τέλος της ζωής του.



2. Έτσι και του βάλεις έναν X2 τελείωσε. Μετά είσαι εντάξει για 1.5-2 χρόνια.


Σύμφωνοι, αλλά θα είσαι πολύ καλύτερα με έναν dual core σε socketM2 και ddr2 στα 667Mhz. Αρκεί να περιμένεις μερικούς μήνες παραπάνω.



Αλλά αυτό που λέει ο DSL-Worshipper το διαπίστωσα και εγώ κατά την μετάβαση. Και όλα τα άλλα ήταν ίδια (2.0GHz, 512MB L2 cache, 200άρι FSB εάν μπορείς να θεωρήσεις ότι υπάρχει στον A64, μνήμες ίδιες).

Για δές εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=231577&postcount=562

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=232921&postcount=566

Δεν μπορείς να συγκρίνεις τους χρόνους του emerge από 32 σε 64bit γιατί ο compiler δεν εκτελεί τον ίδιο κώδικα (επειδή το target είναι διαφορετικό). Το αναφέρει και στο link που έδωσες ο ίδιος σε ένα από τα threads που λες.

Κατά τα άλλα θα δεκτώ πως υπάρχει μια διαφορά επιδόσεων της τάξης του 10-20% από την μετάβαση στα 64bit, με την προϋπόθεση πως θα έχεις 64bit λειτουργικό βέβαια, κάτι που στα windows δεν είναι τόσο απλό λόγω ελλειπής υποστήριξης σε hardware.

Η μεγαλύτερη διαφορά υπάρχει λόγω του ενσωματωμένου memory controller, αλλά για μένα η διαφορά αυτή δεν είναι αρκετή, κυρίως γιατί δεν είναι σταθερή αλλά κυμαίνεται από εφαρμογή σε εφαρμογή.

alexis7
22-06-05, 18:19
Λοιπόν παιδιά καταρχάς Ευχαριστώ πολύ για τη συμμετοχή σας!
Ύστερα από όλα αυτά που διάβασα σκέφτομαι τα εξής:
Βάζω δύο 512 DDR (από μαρκα όμως ποια; η GEIL είναι τόσο καλές όσο λένε;)
Αυτό σίγουρα! Ετσι και αλλιός άμα αλλάξω PC μετά θα πάρει τη θέση του ήδη υπάρχοντος μουλαρομηχανήματος! Άρα δεν πάει χαμένη η μνήμη!
Και τώρα λέω να περιμένω (αφού αν κατάλαβα καλά δεν θα δω καμια τρελλή διαφορα), βάζω κανα μετρητό στην άκρη και περιμένω το φθινόπορο για να δώ για dual core!
Οπότε αν προσθέσουμε στα 800 καμιά 400€ πιστεύω πως θα είμαι σε καλύτερη μοίρα, έτσι δεν είναι;
Και γι'αυτά που τον θέλω θα μου μήνει και κανα τριάρι χρόνια! (έτσι το υπολογίζω αν φανταστεί κανείς ότι αυτό το έχω περίπου τριαμιση χρόνια)

Λοιπόν ιδέες πάνω σε αυτά; Να το συνεχίσω για καινούργιο PC ή να κάνω τα παραπάνω και να περιμένω;

mrsaccess
22-06-05, 18:35
Και εγώ νομίζω ότι με λίγη μνήμη θα είσαι οκ. Γενικά αν πιστεύεις ότι δεν χρειάζεσαι νέο υπολογιστή τότε πράγματι δεν χρειάζεσαι! :roll:

Η μητρική σου όμως δέχεται DDR; Γιατί είπες οτι έχεις απλή sdram...

Επίσης αν δεν έχει dual channel η μητρική σου ίσως τη βγάλεις καθαρή με ένα dimmάκι των 512 ώστε να έχεις 832ΜΒ! Αυτά θα είναι υπεραρκετά για τη χρήση που περιγράφεις!

Στα γραφικά έχεις ένα μικροπροβληματάκι IMHO αλλά αν παίζεις παλιά παιχνίδια θα είσαι ΟΚ. Oι 440MX μπορεί να μην έχουν τα σύγχρονα εφέ αλλά τουλάχιστον έπιαναν καλά framerates.

Άλλωστε αν πας για καινούργιο pc από Σεπτέμβριο θα αντέξεις ένα καλοκαίρι! Νομίζω ότι αξίζει να περιμένεις για dual core! Ειδικά αν θες να βγάλεις μερικά χρόνια με το καινούργιο pc.

alexis7
22-06-05, 18:49
H μητρική υποστηρίζει DDR! Έχει δύο slot για DDR και δύο για SDRAM!
Aυτό με το 832 δεν το πολυ κατάλαβα! Μπορώ να κρατήσω τις SDRAM και να βάλω επάνω και μία 512 DDR;

WAntilles
22-06-05, 18:55
Σύμφωνοι, αλλά θα είσαι πολύ καλύτερα με έναν dual core σε socketM2 και ddr2 στα 667Mhz. Αρκεί να περιμένεις μερικούς μήνες παραπάνω.

Έχουμε πει ότι η DDR-2 δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω και την χρειάζεται μόνο η νετμπερστ λόγω κάκιστης σχεδίασης.


Δεν μπορείς να συγκρίνεις τους χρόνους του emerge από 32 σε 64bit γιατί ο compiler δεν εκτελεί τον ίδιο κώδικα (επειδή το target είναι διαφορετικό). Το αναφέρει και στο link που έδωσες ο ίδιος σε ένα από τα threads που λες.

Σωστό, για να βγάλω benchmarks.

Αλλά πρόσεξε, το ότι έκανα την ίδια πρακτική καθημερινή απτή real-world δουλειά και στις 2 περιπτώσεις (emerge το firefox π.χ.) με λόγο 2/3, ισχύει.

mrsaccess
22-06-05, 19:10
Aυτό με το 832 δεν το πολυ κατάλαβα! Μπορώ να κρατήσω τις SDRAM και να βάλω επάνω και μία 512 DDR;
Δυστυχώς όχι!
Πρέπει όλες οι μνήμες σου να είναι ίδιου τύπου! Το είπα για την περίπτωση που η μητρική σου είχε μόνο sdram slots!

Πάντως αν δεν καίγεσαι για επιδόσεις μπορείς να τη βγάλεις φθηνότερα αγοράζοντας μία sdram 512. Θα κρατήσεις και την 256άρα σου (λογικά τόσο δεν είναι η μία μνήμη σου; ) και θα έχεις 768 σύνολο! Αφού από Σεπτέμβριο ή και αργότερα αυτό θα γίνει μουλαρομηχάνημα δεν θα σε καίει τόσο αν έχει DDR ή απλή SDRAM!

Ας πουν όμως και άλλοι τις απόψεις τους!

alexis7
22-06-05, 20:27
Να προσθέσω και κάτι ακόμα! Οι DDR που πέρνει επάνω είναι πολύ αργές καθώς παίρνει μέχρι PC-2100! Απο ότι είδα ετσι που έψαχνα ειναι 266MHz! Αρα όχι και μεγάλη διαφορά! Να βάλω 512 SDRAM; Θα δω καμιά διαφορά ή μπα;

Ducklord
22-06-05, 21:30
Να σου πετάξω και την "ιδέα" της Radeon 9600 για το τωρινό σου μασίνι, που θα σου κοστίσει κάτω από €100 και θα μπορείς να τρέχεις τα πάντα μέχρι το τέλος του χρόνου; ΑΝ θες και "καλά γραφικά" δηλαδής... :-)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

mrsaccess
22-06-05, 22:28
Διαφορά θα δεις κυρίως στα windows!

Ειδικά αν πιάνεις το λαμπάκι του σκληρού δίσκου να ανάβει για μεγάλα διαστήματα και τον υπολογιστή σου να αργεί, αυτά με παραπάνω ram θα μειωθούν αρκετά.

Θα μειωθούν επίσης και οι χρόνοι φόρτωσης μεγάλων προγραμμάτων και παιχνιδιών.

Ducklord
22-06-05, 22:51
Εντωμεταξύ, μπορείς και να "ξεφορτώσεις" το τωρινό πισί σου από "σαβούρα"
Π.χ., τυπώνεις; Αν όχι, έχεις ενεργό το printing service;
Γκούγκλαρε για "pc tweaking" και, ειδικά στα Windows, μπορείς να κάνεις τον υπολογιστή σου να "φαίνεται" γρηγορότερος. Μην περιμένεις, όμως, και... επιτάχυνση της divx συμπίεσης!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

alexis7
23-06-05, 11:20
Oχι παιδιά δεν με ενδιαφέρει τόσο να συμπιέζω σε DIVX! Και έτσι ενημερωτικά για να μετατρέψω μια ταινία
π.χ 1.5-2 ώρες κάνω κάπου 2 - 3 ώρες! Όσον αφορά την κάρτα γραφικών είδα ότι στις 9600 υπάρχουν διάφορες παραλλαγές ποια να πάρω!

Παραθέτω και το link που έχει τις 9600
http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=%CA%C1%D1%D4%C1%20%C3%D1%C1%D6%C9%CA%D9%CD&sp1=RADEON%209600

Αυτή π.χ με τα 61€ μου κάνει;

Ερώτηση τώρα και για το άλλο Ducklord

Να κατεβάσω το tweak xp θα κάνει τίποτα;

Ducklord
23-06-05, 13:04
Κατέβασε το X-Setup. Είναι πληρέστερο (αν και κάπως πιο "άγριο" σε εμφάνιση) και η παλιά έκδοσή του είναι τσάμπα.

Για τις radeon, καλές φαίνονται οι...

ASUS A9600PRO TD 128MB AGP
SAPPHIRE ATLANTIS ATI RADEON 9600PRO ADV 256MB TVOUT DVI RETAIL
SAPPHIRE ATI RADEON 9600PRO 256MB AGP TVOUT DVI
...και...
SAPPHIRE RADEON 9600XT 128MB AGP TVOUT DVI RETAIL

Μετά, ανεβαίνουμε ψηλότερα σε τιμές, οπότε ίσως πρέπει να προτιμήσεις την...

PNY VERTO GEFORCE NX 6600 AGP

...που θα σου δώσει από 10% μέχρι και 100% μεγαλύτερες επιδόσεις από τις 9600.


Για να ξέρεις... Ορίστε κατά σειρά επιδόσεων - και εσύ κρίνεις τιμή.



9600 SE (ένα 10% - 30% χαμηλότερες επιδόσεις από την 9600)
9600 (η "βάση")
9600 Pro (ένα 5% με 30% καλύτερες επιδόσεις από την 9600)
9600 XT (ένα 5% με 20% καλύτερες επιδόσεις από την 9600 Pro, 10 με 40% καλύτερες από την απλή 9600)

6600 (άλλη κατηγορία κάρτας - "επόμενη γενιά". Σου δίνει ένα 10-50% καλύτερες επιδόσεις σε παλιά, μη-απαιτητικά παιχνίδια, και μέχρι και 100% καλύτερες επιδόσεις σε νέους, απαιτητικούς τίτλους - πάντα σε σχέση με την 9600).

Αυτά, "στο περίπου" και για "να πιάσεις το νόημα" (δεν έψαξα benchmarks να στα γράψω με ακρίβεια). Χοντρικά, έτσι; Μην με... ψάλεις αν δεις πως η διαφορά 9600 - 6600 δεν είναι 100%, μα 80% ή 130%..! ;)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

WAntilles
23-06-05, 14:42
Κατέβασε το X-Setup. Είναι πληρέστερο (αν και κάπως πιο "άγριο" σε εμφάνιση) και η παλιά έκδοσή του είναι τσάμπα.

Μπα-μπα. Για δές.

Έγινε και αυτό πληρωσιμαίικο;

cassidy
23-06-05, 14:58
Για τις 9600 pro πρόσεχε ένα πράμα
Να μην είναι ADVANTAGE, γιατί έχουν χαμηλότερα το ρολόι στις μνήμες!

ΚΑΛΟ >>>> http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513133&PHPSESSID=ksh5g74f53eq84erfnevj5c3h5
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510364

ΚΑΚΟ>>>> http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510359&PHPSESSID=ksh5g74f53eq84erfnevj5c3h5

ΥΓ: τα specs του eshop είναι ΛΑΘΟΣ για μια ακόμη φορά.
Η advantage έχει πυρήνα στα 400MHz (όπως και η κανονική pro) αλλά μνήμη στα 223ΜΗz αντί για τα 300 της κανονικής.

sandman
23-06-05, 15:27
Καλή η 9600 αλλά εγώ δεν την άντεξα, μου έπαιρνε τα αφτιά! Ο θόρηβος από τον ανεμιστήρα ήταν αφόρητος, αν και αυτό είναι υποκειμενικό. Και είχα το πιο μικρό μοντέλο, την SE της ASUS, οπότε φαντάσου η pro και η XT! Οπότε καλύτερα διάλεξε μία χωρίς fan, ειδικά αν θες να ακούς και μουσική στο pc.

Επίσης έχε υπ'όψην σου πως ό,τι και να πάρεις τώρα θα αναγκαστείς να το αφήσεις στην άκρη γιατί το νέο σου σύστημα (που θα πάρεις σε λίγους μήνες) θα έχει υποδοχή για pci-e και όχι για agp κάρτες. Αφού δεν έχεις κάποιο συγκεκριμένο παιχνίδι* που θες να τρέξεις εδώ και τώρα μάλλον σε συμφέρει να το καθυστρήσεις και αυτό λιγάκι, και να την πάρεις με το νέο σου σύστημα

*με την νέα κάρτα γραφικών δεν θα δεις διαφορά μέσα στα windows αλλά στα παιχνίδια. Αυτό θα ισχύει μέχρι να βγει η επόμενη έκδοση των windows στα τέλη του 2006, αρχές 2007, που θα εκμεταλεύεται τις κάρτες γραφικών καλύτερα.

alexis7
23-06-05, 18:04
Φίλε sadman μου φαίνεται έχεις δίκιο!
Δεν έχω κάποιο παιχνίδι που να θέλω να παίξω και να μην μπορώ! Ακόμη και το San Andreas παίζει έστω και με τα ελάχιστα γραφικά! Πάντως παίζει οπότε δεν υπάρχει λογος μάλλον να αλλάξω! Άρα μάλλον θα την αφήσω και την κάρτα γραφικών και θα πάω μόνο για μνημούλα και όλα τα υπόλοιπα λεφτά στο καινούργιο!

Πάντως παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη συμμετοχή σας γιατι χάρη σ'εσάς και τις γνώμες σας βγάζω πιο καλά συμπεράσματα για το τι να κάνω!

Τhanks

@ ADSLgr.com All rights reserved.