PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεώσεις Conn-x



petaloudaki
11-03-08, 21:48
Καλησπέρα,έχω πάρει ένα πακέτο connex στα 1024 χωρίς να πληρώσω κάτι στην αρχή και στον Οτε και μου είχαν πεί ότι ή μινιαία χρέωση είναι περίπου 18 ευρώ (δεν θυμάμαι ακριβώς)! Πόσο θα έρθει ο πρώτος λογαριασμός και πόσο οι επόμενοι? Θα έχει κάποια τέλη ενεργοποίησης? Δεν μου είχαν πεί τίποτα τέτοιο!! Ρωτάω επίσης γιατί σε έναν φίλο μου του ήρθε 65 ο πρώτος κ ο δεύτερος 130! Τελείως παράλογο!

tsorbi
11-03-08, 22:18
Να ρωτήσεις εκει που εκανες τήν σύνδεση (ΟΤΕ , OTESHOP , ΓΕΡΜΑΝΟΣ) η ρώτα το 134.

cuper
11-03-08, 22:52
Καλησπέρα,έχω πάρει ένα πακέτο connex στα 1024 χωρίς να πληρώσω κάτι στην αρχή και στον Οτε και μου είχαν πεί ότι ή μινιαία χρέωση είναι περίπου 18 ευρώ (δεν θυμάμαι ακριβώς)! Πόσο θα έρθει ο πρώτος λογαριασμός και πόσο οι επόμενοι? Θα έχει κάποια τέλη ενεργοποίησης? Δεν μου είχαν πεί τίποτα τέτοιο!! Ρωτάω επίσης γιατί σε έναν φίλο μου του ήρθε 65 ο πρώτος κ ο δεύτερος 130! Τελείως παράλογο!

Δες στον αμέσως προηγούμενο λογαριασμό ποια είναι η περίοδος για την οποία τιμολογείσαι.
Έστω ότι ο επόμενος θα εκδοθεί 1/4/2008 και θα περιλαμβάνει πάγια για την περίοδο 1/4-30/5.

Τα πάγια για το conn-x 1024, θα είναι:
€ 16,50 για 1/4-30/4
€ 16,50 για 1/5-31/5
και τα αναδρομικά, δηλαδή το πάγιο που αναλογεί από τη μέρα που ενεργοποιήθηκες μέχρι τη μέρα που εκδόθηκε ο λογαριασμός.

Χονδρικά, υπολόγιζε ότι πέρα του παγίου PSTN/ISDN θα πληρώσεις 2 έως 4, πάγια connx.

giorgosts
11-03-08, 23:30
Γύρω στα €105-110 στο πρώτο δίμηνο (πάγια χωρίς κλήσεις) και από 66 ευρώ στα επόμενα δίμηνα.

petaloudaki
12-03-08, 01:49
Eυχαριστώ για τις απαντήσεις! Γενικά οι επόμενοι λογαριασμόι στο δίμηνο τα έξοδα γενικά για το ιντερνετ μονο δεν πρέπει να είναι 16,5+16,5=33Ε? Γιατί να είναι παραπάνω?
Και γενικά όταν είχα ρωτήσει πόσο θα χρεώνομαι μου είχαν πεί μόνο 16,5 τον μήνα, ούτε τίποτα άλλο, ούτε χρέωση για ενεργοποίηση!

Art2007
12-03-08, 15:50
Ό,τι σου είχαν πει ισχύει! Πράγματι δεν υπάρχει κανενα τέλος ενεργοποιήσης!!!!
Η διαφορά είναι στο ΠΟΤΕ και όχι στο ΠόΣΟ πληρώνεις...
Σε κάθε λογαριασμό που εκδίδεται θα πληρώνεις 33 ευρώ για τους 2 επόμενους μήνες....
Απλά στον πρώτο και μονο λογαριασμο θα χρεωθείς και για όσες ημέρες ΠΡΙΝ την έκδοση του λογαριασμου είναι ενεργοποιημένη η υπηρεσία, για τις οποίες βεβαια δεν έχεις ως τώρα προπληρώσει!
Δεν έχει να κάνει με τέλος ενεργοποίησης!

Αντίστοιχα, εάν κάποια στιγμή το διακόψεις, θα σου επιστραφεί η χρέωση για τις μέρες που έχεις προπληρώσει, ενώ τελικα δε χρησιμοποίησες!

LiveTVRadio
12-03-08, 15:53
Πρωτος λογαριασμος οτε + conn-x 4mbit ευρω=117 πληρωσα.

Προπληρωνεις 2 μηνες μπροστα, στον πρωτο λογαριασμο. Αρα συνολικα σου βγαινει 2 +2 μηνες η πληρωμη.
( επισης χρεωνεται τυχον ασυρματο router )

cuper
12-03-08, 15:58
( επισης χρεωνεται τυχον ασυρματο router )

Δεν χρεώνεται εφόσον υπάρχει 6-μηνη δέσμευση παραμονής στην υπηρεσία.
Εκτός και αν παρήγγειλε κάποιο ακριβό, που επιδότηση δεν καλύπτει εξ' ολοκλήρου, οπότε θα πληρώσει τη διαφορά.

Art2007
13-03-08, 04:01
Δεν χρεώνεται εφόσον υπάρχει 6-μηνη δέσμευση παραμονής στην υπηρεσία.
Εκτός και αν παρήγγειλε κάποιο ακριβό, που επιδότηση δεν καλύπτει εξ' ολοκλήρου, οπότε θα πληρώσει τη διαφορά.

Εδώ και 2 μήνες ΔΕΝ ισχυει δωρεάν ασυρματο. Μόνο ενσύρματο. Είτε έκπτωση 29,5 ευρώ.
Όμως επειδή κανένα ασύρματο ρούτερ δεν κοστίζει μόνο τόσο, η τελική χρέωση για ασύρματο αναλόγως τη συσκευή που περιλαμβάνεται στο connx είναι μεταξύ 30 και 35,40 ευρώ. Αλλά ποτέ δωρεάν το ασύρματο στην ισχύουσα εδώ και 2 μήνες προσφορά



Πρωτος λογαριασμος οτε + conn-x 4mbit ευρω=117 πληρωσα.
Προπληρωνεις 2 μηνες μπροστα, στον πρωτο λογαριασμο. Αρα συνολικα σου βγαινει 2 +2 μηνες η πληρωμη.


Λυπάμαι αλλά δεν το έθεσες σωστά. Ισχύει μεν οτι σε κάθε λογαριασμό πληρώνεις μπροστα τους 2 επόμενους μήνες, με τη διαφορά οτι στον πρώτο λογαριασμό πληρώνεις επιπλέον και όσες μέρες ΠΡΙΝ την έκδοση του πρώτου λογαριασμού είχες την υπηρεσία. Εσύ την είχες σχεδόν δύο μήνες πρίν οπότε γι'αυτο πλήρωσες 4 μήνες μαζι!
Δε συμβαίνει το ίδιο σε όλους! Αλλος μπορεί να πληρώσει 2,5 μήνες αλλος 2,1 άλλος 4!

Αλλά στην πράξη για όλους τα έξοδα είναι τα ίδια , ανεξάρτητα το πότε θα κληθούν να τα πληρώσουν... Αυτό είναι που διαφέρει στην τελική...

marop29
13-03-08, 10:49
Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ για τον λογαριασμό μου για να ξέρω πόσο θα πληρώσω οταν μου έρθει γιατι δεν γνωρίζω. Εφύγα απο τελλας και πήγα πάλι ΟΤΕ μου ζήτησαν περίπου 40 ευρώ για να ξαναέρθει το τηλέφωνο παλι στον ΟΤΕ.
Η γραμμή μου είναι connex 4096 με 22.50. Ζήτησα να βάλω και το connex-talk με 14.90 συν και το ασύρματο μόντεμ που πήρα με εξτρα 30 ευρώ θα πληρώσω μόνο για ολα αυτα η κάτι παραπάνω;

Το τηλέφωνο ειναι στο ονομα του πατέρα μου και τον λογαριασμό της ΤΕΛΛΑΣ θα τον πληρώσω εγώ αρκετά ταλαιπωρήθηκε ο άνθρωπος με τα προβλήματα που είχα και δεν θέλω να τον φορτώσω με αλλα παραπάνω έξοδα για αυτο θα ήθελα την βοήθεια σας πάνω σε αυτο.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

4kkkk
13-03-08, 12:01
Την πρωτη φορα το connex-talk θα το πληρωσεις διπλα δλδ αυτον και τον επομενο μηνα μετα θα ερχεται κανονικα εγω τρομαξα την πρωτη φορα που το ειδα.

Τελικα τι εκοψα αφου ειναι μονο για κλησεις στο δικτυο του οτε και πιστευω δεν συμφερει.

Art2007
13-03-08, 12:40
Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ για τον λογαριασμό μου για να ξέρω πόσο θα πληρώσω οταν μου έρθει γιατι δεν γνωρίζω. Εφύγα απο τελλας και πήγα πάλι ΟΤΕ μου ζήτησαν περίπου 40 ευρώ για να ξαναέρθει το τηλέφωνο παλι στον ΟΤΕ.
Η γραμμή μου είναι connex 4096 με 22.50. Ζήτησα να βάλω και το connex-talk με 14.90 συν και το ασύρματο μόντεμ που πήρα με εξτρα 30 ευρώ θα πληρώσω μόνο για ολα αυτα η κάτι παραπάνω;

Το τηλέφωνο ειναι στο ονομα του πατέρα μου και τον λογαριασμό της ΤΕΛΛΑΣ θα τον πληρώσω εγώ αρκετά ταλαιπωρήθηκε ο άνθρωπος με τα προβλήματα που είχα και δεν θέλω να τον φορτώσω με αλλα παραπάνω έξοδα για αυτο θα ήθελα την βοήθεια σας πάνω σε αυτο.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αν και περιγράφω πιο πάνω τις χρεώσεις, ας κάνω εγώ την πρόσθεση...

30 πάγιο pstn
40 τέλος επιστροφής βρόγχου
30 ασύρματο
30 talk
45 connx 4 mbps οι 2 επομενοι μήνες

Ως εδώ είμαστε 175 ευρω στάνταρ :shock:
χωρίς να υπολογίζω τα αναδρομικά, που μπορει να είναι επιπλέον από 0 έως 65 ευρω και τις κλήσεις που δεν περιλαμβάνονται στο Talk...

Ο πατερας σου όντως θα την πάθει μια κάποια ταραχή...

marop29
13-03-08, 13:07
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες αυτο που με μπέρδευε ήταν με τα αναδρομικά και οι μήνες. Ο πατέρας μου θα πάθει οπως ειπες και εσύ Art2007 αλλα θα του τα εξηγήσω τώρα το κατάλαβα.
Και πάλι ευχαριστώ:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.