PDA

Επιστροφή στο Forum : Δωρητές Οργάνων Σώματος



Σελίδες : [1] 2

yiapap
22-06-05, 03:42
Εδώ και πολλά χρόνια ήθελα να γίνω δωρητής οργάνων σώματος...
Καταρχήν επειδή ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί η δική μου συμφορά, αν είναι εφικτό, δεν μπορεί να γίνει η χαρά, η ευτυχία, η σωτηρία του δίπλα.

Πάντα με εμπόδιζε το ότι θα έπρεπε να τρέχω σε νοσοκομεία, να συμπληρώνω αιτήσεις (εις τριπλούν πιθανότατα) τις οποίες θα έπρεπε να κουβαλάω από όροφο σε όροφο, μέχρι κάποιος να δεήσει να με συμπεριλάβει στη λίστα των δωρητών.
Δεν ξέρω αν έτσι είχανε τα πράγματα, πάντως αυτή ήταν η ιδέα μου.

Με το θάνατο του πιτσιρικά, φαίνεται ότι πολλά γρανάζια, από αυτά τα σκουριασμένα, άρχισαν να κινούνται.

Πρόσφατα είδα στην ΕΤ3 ότι o Εθνικός Οργανισμός Μεταμοσχεύσεων έχει δικό του Δικτυακό Τόπο (http://www.eom.gr) και ότι μπορώ να γίνω δωρητής οργάνων σώματος με μια ηλεκτρονική αίτηση.

Οπότε και την έκανα.

Προφανώς το παραπάνω είναι πρόταση για τη συμμετοχή όλων όσων ενδιαφέρονται.

Μόνο μερικές επισημάνσεις:
Αφού πληκτρολογήσετε τα στοιχεία σας θα δημιουργηθεί ένα μήνυμα email για επιβεβαίωση. Σε μένα (από 2 Η/Υ) το μήνυμα έβγαινε σε λάθος κωδικοποίηση. Προφανώς έχουν μπλέξει τα μπούτια τους με την κωδικοσελίδα. Το email Που δημιουργείται (WinXP/Office2003) δε διορθώνεται.
Αυτό που χρειάζονται ουσιαστικά, είναι να τους στείλετε τα στοιχεία που πληκτρολογήσατε (don't ask) σε Greeklish (λατινικούς χαρακατήρες).
Σκεφθείτε το ως την "εκδίκηση της γυφτιάς" για την επιβολή των Ελληνικών στο ADSLgr ;)

Και κάντε την αίτηση... Είναι ειλικρινά ΑΘΛΙΟ, σε μια χώρα με τόσους νέους νεκρούς από τροχαία ατυχήματα, να έχουμε τόσο χαμηλά ποσοστά δωρητών (περίπου τα μισά από τον Μ.Ο. της Ε.Ε.).
Δε φημίζομαι για τον αλτρουισμό μου και σίγουρα τα πνευμόνια μου & το σηκώτι μου δε θα πάνε για μεταμόσχευση... Αλλά ούτε την καρδία μου, ούτε τα νεφρά μου, ούτε, ούτε, ούτε... θα χρειαστώ αν (χτύπα ξύλο) συμβεί το ακατανόμαστο. Αντίθετα, για έναν συνάνθρωπό μας, συμπολίτη μας, γείτονά, βρε αδερφέ... αυτή η κίνηση μπορεί να είναι η διαφορά μεταξύ ζωής και θανάτου. Η διαφορά μεταξύ του να περνάει 2 φορές την εβδομάδα από τα (άθλια) νοσοκομεία και του να ζει μια αξιοπρεπή ζωή.

Νομίζω ότι το να συμπληρώσουμε μια ηλεκτρονική φόρμα, έστω και 2 φορές, ΔΕΝ είναι υπερβολικό.

EvilHawk
22-06-05, 11:24
Για περισσότερες πληροφορίες ή για να σας στείλουνε ταχυδρομικά έντυπο ενημερωτικό υλικό μαζί με μία δήλωση δωρεάς οργάνων μπορείτε να απευθύνεστε στο τηλέφωνο του Ε.Ο.Μ. 1147 όλο το 24ωρο.

ps. έστειλα και ένα email για το πρόβλημα της κωδικοσελίδας! ;)

nightsky_30
22-06-05, 12:25
Έτσι είναι ακριβώς τα πράγματα, η δωρεά οργάνων είναι η ύστατη έκφραση του αλτρουισμού και μάλιστα χωρίς να χρειάζεται να στερηθούμε τίποτα !

Εγώ είμαι δωρητής εδώ και 4 χρόνια και την ταυτότητα την έχω πάντα μαζί μου.
Εξίσου σημαντικό όμως είναι να είναι ενημερωμένοι ΟΛΟΙ οι συγγενείς πρώτου βαθμού για την επιθυμία μας, ώστε να μην δημιουργηθούν προβλήματα.

Προχωρήστε λοιπόν όλοι, είναι απλό, είναι ασφαλές, είναι μεγαλειώδες !!

mastermind
22-06-05, 12:28
Ενδιαφέρομαι πολύ για το θέμα καθώς είναι δείγμα πολιτισμού να αγαπάς τον διπλανό σου σε σημείο να του δώσεις το ίδιο σου το σώμα! Είχε ο Αυτιάς στον Alpha το πρωι έναν κύριο που είχε λάβει μόσχευμα καρδιάς...

gkoucie
22-06-05, 13:20
Είναι πράξη αγάπης στον πλησίον πράγματι...Γιατί άλλωστε όταν θα έρθει η ώρα μας, τι θα τα κάνουμε τα υγιή μας όργανα??? Από τα σκουλικάκια καλύτερα να πάνε σε έναν συνάνθρωπο που τα έχει ανάγκη.
Προσωπικά ευχαριστώ για την δίοδο αυτή να λάβω μέρος χωρίς τρέξιμο και διαδικασίες

Undertow
22-06-05, 13:41
Εγώ είμαι κατά της δωρεάς οργάνων.
Η πρόληψη είναι το παν.
Σε μεταμοσχεύσεις καρδιάς ο λήπτης έχει 60% πιθανότητες να πεθάνει στον πρώτο χρόνο.
Όσο περνάει ο χρόνος τόσο λιγότερες πιθιανότητες έχει. Πάντα ο οργανισμός μας προσπαθεί να αποβάλλει το νέο όργανο.

yiapap
22-06-05, 13:50
Εγώ είμαι κατά της δωρεάς οργάνων.
Η πρόληψη είναι το παν.
Σε μεταμοσχεύσεις καρδιάς ο λήπτης έχει 60% πιθανότητες να πεθάνει στον πρώτο χρόνο.
Όσο περνάει ο χρόνος τόσο λιγότερες πιθιανότητες έχει. Πάντα ο οργανισμός μας προσπαθεί να αποβάλλει το νέο όργανο.
Πρόληψη στη νεφροπάθεια; How?
Πρόληψη στη γεννετική ανωμαλία; How?

Καλό είναι να προσέχουμε για να έχουμε, δυστυχώς σε πάρα πολλές περιπτώσεις όμως, όπως αυτές των νεφροπαθών ή των παιδιών που γεννιούνται με κάποιο πρόβλημα, το σενάριο της πρόληψης δεν παίζει πουθενά.

Αν βέβαια θέλουμε να μαμήσουμε και αυτό το thread, μπορούμε να γράψουμε και άλλες ανοήτες θέσεις (είμαι υπέρ της δωρεάς, αλλά κατά της μεταμόσχευσης- είμαι κατά της μετάγγισης κτλ.κτλ.)
:p

nightsky_30
22-06-05, 14:01
Φυσικά και ο οργανισμός αντιδρά σε ξένους ιστούς μια και η "κυτταρική ευφυΐα" είναι περιορισμένη και προορισμένη να καταστρέφει τα εξωγενή αντιγόνα μια και αυτομάτως τα θεωρεί ως "εχθρική εισβολή". Εμείς όμως ξέρουμε πως δεν είναι έτσι, για αυτό λοιπόν χορηγείται η κατάλληλη ανοσοκατασταλτική αγωγή.

Μπορείς να διαφωνείς και σε μερικές περιπτώσεις είναι καλό, μια και μέσα από το διάλογο λύνονται απορίες και σκοτεινά σημεία που έχεις τόσο εσύ όσο και οι φίλοι του forum, αλλά καλό θα ήταν να υπήρχε μια συλλογιστική πίσω από τη διαφωνία ή την αμφισβήτηση, μια επιχειρηματολογία με βάση τη λογική, ή ακόμα και κάποια κοινωνικοπολιτικά ή θρησκευτικά πιστεύω, ώστε να μπορούσε κάποιος να τα αντικρούσει.

Επίσης θα πρέπει όλοι μας να είμαστε δυο φορές πιο προσεκτικοί σε ό,τι λέμε και γράφουμε όταν αυτά αφορούν τόσο ευαίσθητα ζητήματα που ταλαιπωρούν με τρόπο τόσο βάναυσο που ούτε στον χειρότερο εφιάλτη μας δεν έχουμε δει, συνανθρώπους μας, ασθενείς και συγγενείς τους, την στιγμή αυτή που τα αναφέρουμε.

Ναι λοιπόν στην διαφωνία, αυτή όμως που προέρχεται από λογική και τεκμηριωμένη σκέψη, και όχι στις "ξερές - άγονες" ατάκες που δεν οδηγούν πουθενά.

Τέλος ένα συγνώμη σε όσους θεωρήσουν το ύφος μου επιθετικό, δεν ήταν η πρόθεσή μου.

yiapap
22-06-05, 14:08
Συμφωνώ με τον nightsky_30

Η απάντησή μου στον undertow δεν ήταν επειδή διαφωνεί. Ήταν επειδή η αντιπρότασή του ήταν... "η πρόληψη".

Επίσης το smilie στο τέλος προστέθηκε για να δείξω ότι ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί του.

Εξηγούμαι να μην παρεξηγούμαι ;)

ReverseR
22-06-05, 17:28
μερικοί που τάχθηκαν κατά της μεταμοσχευσης, μια καλή λύση για αυτούς θα ήταν μια μεταμόσχευση εγκεφάλου..(what an irony, huh?)
έχω χάσει συγγενικό μου πρόσωπο από αυτήν την ιστορία.
Δλδ τι θες να μας πείς?Καλή η προληψη και εγώ μαζί σου, αλλά με τις πιθανότητες παίζεις, το ότι προσέχεις σημαίνει απλά οτί μικραίνεις πιθανότητες. Και δλδ έστω οτί έχουμε σύμβαντα μόνο από ακραίες "τυχερές" περιιπτώσεις, θα σε χάλαγε να θεραπευώντουσαν?
Φυσικά και οι υπολοιπες περίοδιοι σου είναι του ίδιου πνευματικού επιπέδου.

Το μόνο αρνητικό που μπορεί κανείς να προσάψει στην μεταμόσχευση οργάνων, είναι οτι στα περισσότερα όργανα η απόφαση πρέπει να παρθεί πριν ο δωρητής φτάσει στο τέλος.
Ωστόσο οι νεφροί πχ, που τους χρειάζεται τόσος κόσμος, μπορούν να μεταμοσχευθούν και μετά το θάνατο του δωρητη, και οι όποιοι διστααγμοί μας είναι αδικαιλόγητοι

opimis
22-06-05, 18:15
Γιατρός: τι γνωρίζετε για την δωρεά οργάνων και την μεταμόσχευση;
Ασθενής: δεν είμαι αντίθετος με την δωρεά οργάνων, απλά εμένα δεν με ενδιαφέρει, όποιος θέλει μπορεί να δωρίσει τα όργανα του…
Γιατρός: Καλώς. Ξέρετε βγήκαν τα αποτελέσματα των εξετάσεων σας… χρειάζεστε μεταμόσχευση…
Ασθενής: … :confused:
Θα την θυμάστε μάλλον αυτήν την διαφήμιση…την αφήνω χωρίς σχόλια!


Αν και είναι πολύ εύκολο να γίνει κάποιος δωρητής οργάνων, χωρίς καμία υποχρέωση με την εγγραφή του και μετά από αυτήν όπως για παράδειγμα, να μεταβαίνει σε κάποιο νοσοκομείο σε τακτά διαστήματα για εξετάσεις, το συγκεκριμένο θέμα είναι σχεδόν μη συζητήσιμο από τον κόσμο.
Ασχολούμαι πολλά χρόνια με την εθελοντική αιμοδοσία και γνώρισα από πρώτο χέρι την υποκρισία που μας “δέρνει” όλους μας!!!

Σε κάθε συζήτηση που άνοιγα με θέμα την αιμοδοσία, κανείς δεν διαφωνούσε με την αναγκαιότητα αυτή και μάλιστα εκείνη την στιγμή σχεδόν όλοι ήθελαν να γίνουν εθελοντές αιμοδότες!!! Όταν ερχόταν όμως η ώρα της πράξης, κανένας δεν είχε χρόνο…

Ως αναφορά την δωρεά οργάνων, κατάλαβα ότι ο κόσμος φοβάται και δεν το συζητάει καν η απλά αδιαφορεί. Αυτό που φοβόμαστε, είναι το λάθος των γιατρών, δηλαδή ότι ίσως κάποιος ασθενής ενώ έχει ελπίδες να ανακάμψει, οι γιατροί τον θεωρήσουν κλινικά νεκρό (κλινικά νεκρός θεωρείται ο εγκεφαλικά νεκρός άνθρωπος) και να προχωρήσουν στην αφαιρέσει των οργάνων.

Και τέλος θα αναφερθώ (περιληπτικά) σε κάποιο σενάριο επιστημονικής φαντασίας κάποιων φίλων μου.
1.γινεσε δωρητής οργάνων 2. κάποιοι πλούσιοι άνθρωποι έχουν στα χέρια τους τις λίστες των δωρητών 3. αφού βρουν τον κατάλληλο δότη, πληρώνουν επαγγελματίες δολοφόνους, πληρώνουν γιατρούς, πληρώνουν…

Και μην βιασθείτε να συμπεράνετε ότι όλοι αυτοί είναι αγράμματοι και γι αυτό έχουν τέτοιους φόβους, γιατί οι φόβοι των γραμματισμένων είναι χειρότεροι…

Εγώ δεν θα προσπαθήσω να παρακινήσω κανέναν, να γίνει άμεσα δωρητής οργάνων η εθελοντής αιμοδότης.

Καλό είναι να ΕΝΗΜΕΡΩΘΟΥΜΕ και να αποφασίσουμε να μην είμαστε ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ!

yiapap
22-06-05, 18:23
opimis,
Κάθε μήνα βρίσκεις έναν νέο και πιο ενδιαφέρον τρόπο να γίνονται τα μηνύματά σου πιο δυσανάγνωστα!

Βγάλε ρε φίλε τα bold και τα τζιβιτζιλίκια, μπας και μπορέσουμε επιτέλους να σε διαβάσουμε!!! :dwarf

opimis
22-06-05, 18:29
opimis,
Κάθε μήνα βρίσκεις έναν νέο και πιο ενδιαφέρον τρόπο να γίνονται τα μηνύματά σου πιο δυσανάγνωστα!

Βγάλε ρε φίλε τα bold και τα τζιβιτζιλίκια, μπας και μπορέσουμε επιτέλους να σε διαβάσουμε!!! :dwarf
Οκ τα bold διορθώθηκαν, τα «τζιβιτζιλίκια» τι ακριβώς είναι; :what:

yiapap
22-06-05, 18:38
Οκ τα bold διορθώθηκαν, τα «τζιβιτζιλίκια» τι ακριβώς είναι; :what:
Σαλονικιός και δεν ξέρεις τα τζιβιτζιλίκια; :shock:
ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ!
Τζιβιτζιλίκια (στην προκειμένη) είναι όλα τα "full extra" που προσθέτεις στους χαρακτήρες. Από την Times New Roman, έως το μέγεθος των χαρακτήρων ;)

Off topic τέλος.

Επί του θέματος,
Για τα περί δολοφόνων και γιατρών που βιάζονται να τραβήξουν την μπρίζα... προφανώς και είναι απλά σενάρια για το Hollywood.
Άλλωστε, σενάρια επιστημονικής (ή σκέτης) φαντασίας υπάρχουν πολλά. Τα περισσότερα "παίζουν" με τον φόβο της θνητότητάς μας.
Η δική μου εκτίμηση είναι ότι τέτοια θέματα, όπως και θέματα ασθενειών (π.χ. καρκίνος), αποφεύγουμε να τα συζητάμε γιατί (υποσυνείδητα) αρνούμαστε να παραδεχθούμε ότι και εμείς είμαστε εξίσου θνητοί και μια ωραία μέρα θα πάψουμε να υπάρχουμε.

Για την αιμοδοσία, ακριβώς για το λόγο που αναφέρεις δεν προσφέρθηκα στο νήμα που δημιούργησες. Δίνω αίμα κατά μέσο όρο μια φορά το εξάμηνο, όταν μπορώ, όταν με βολεύει και δεν έχω πιεί ένα καράβι ρετσίνες την προηγούμενη. Αυτά αν τα υπολογίσεις είναι... χμμμ... 2 φορές το χρόνο :D

Στην προκείμενη όμως, είναι ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ 2 λεπτά από τη ζωή μας, ΑΠΑΞ. Κάνεις την αίτηση και τέλος.

stamiak
22-06-05, 18:51
Προσωπικά, έχω τον φόβο της επίσπευσης των διαδικασιών λόγω π.χ. τηλεοπτικής πίεσης ή και επιορκίας για λόγους προβολής και πλουτισμού.

Για παράδειγμα η πίεση που έχει ασκηθεί στην κοινή γνώμη για το πρόβλημα ενός παιδιού να βρει εσένα ως "θύμα". Το νοσοκομείο επιδιώκει την προβολή και δεν δίνει τόση σημασία στον όρκο του ιποκκράτη όσο στην αίτησή σου για δωρεά οργάνων προκειμένου και το παιδί να σωθεί αλλά και ο γιατρός και το νοσοκομείο να προβληθεί.

Επί του παρόντος είμαι στη γνώμη της ενδοοικογενειακής ενημέρωσης και όχι υπέρ της αίτησης.

Δηλ. οι άνθρωποί σου να γνωρίζουν πως η τελευταία επιιθυμία σου, η "διαθήκη" σου, είναι να δωθούν σε κάθε περίπτωση τα όργανα, ώστε να το φροντίσουν.


Ξέρει κανείς, αν κάποιος έχει κάνει αίτηση για δωρεά οργάνων, τον τελευταίο λόγο εξακολουθούν να τον έχουν οι δικοί του άνθρωποι ή υπερτερεί η αίτηση;

Επίσης, αν κάποιος έχει κάνει αίτηση, οι δικοί του μπορούν να διεκδικήσουν την αναίρεσή της και να μη δώσουν τα όργανα;


-

mrsaccess
22-06-05, 18:59
Εξίσου σημαντικό όμως είναι να είναι ενημερωμένοι ΟΛΟΙ οι συγγενείς πρώτου βαθμού για την επιθυμία μας, ώστε να μην δημιουργηθούν προβλήματα.
Νομίζω ότι αυτό είναι αρκετά σημαντικό. Προσωπικά είναι ο τελευταίος λόγος που διστάζω να γίνω δωρητής. Βλέπετε οι γονείς μου είναι ίσως λίγο πιο παλαιών αρχών και δεν θα ήθελα να τους στεναχωρήσω.

Είμαι 25 χρονών βέβαια και ελεύθερος να κάνω ότι θέλω αλλά επειδή τους αγαπώ -όπως όλοι μας νομίζω- δεν γίνεται να τους αφήσω έξω από μια τέτοια απόφαση. Ειδικά από τη στιγμή που θα αφορά μια δύσκολη στιγμή για αυτούς.

Για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω συζητήσει μαζί τους ακόμη αλλά στην κατάλληλη ευκαιρία θα το κάνω. (σχετικό σχόλιο: δεν γίνεται από το τηλέφωνο η συζήτηση αυτή!)

no_logo
22-06-05, 19:05
το θέμα της μεταμόσχευσης οργάνων όπως και το θέμα του καρκίνου είναι 2 ζητήματα που ο κόσμος τα απωθεί από το μυαλό του και τα αποφευγει σαν ζητήματα κουβέντας. Τα θεωρεί προάγγελο κακών εξελίξεων και κατά συνέπεια δεν τα κουβεντιάζει. Από πείρα από το προσωπικό περιβάλλον μου (ο πατέρας μου πριν 3 βδομάδες ανακαλύψαμε πως εχει καρκίνο στον πνευμονα) πιστευω πια πως είναι ζητήματα/προβλήματα που δεν ξέρεις αν και πότε θα σου χτυπήσουνε την πόρτα, το μόνο σίγουρο είναι πως με τον τρόπο ζωής μας οι πιθανότητες είναι αρκετά μεγάλες.
Αυτός είναι ο λόγος που γράφω αυτό το post, κουβεντιάστε τέτοια ζητήματα με τους δικούς σας και πάρτε αποφάσεις για τις δύσκολες ώρες που ευχομαι να μην έρθουν ποτέ σε κανέναν

yiapap
22-06-05, 19:28
stamiak, δεν μπορώ να πιστέψω ότι οποιοσδήποτε άνθρωπος (ακόμη και γιατρός :twisted: ) θα θυσίαζε μια ζωή που του έχουν εμπιστευτεί, για την προσωπική/επαγγελματική του προβολή.
Στις ερωτήσεις που θέτεις νομίζω ότι από τη στιγμή που είσαι ενήλικος και αποφασίσεις ότι αυτό θέλεις να πράξεις, δεν μπορούν οι συγγενείς σου να επέμβουν (νομικά πάντα). Αλλά το παραπάνω είναι άποψή μου... αν κάποιος ξέρει καλύτερα...

mraccess, αυτό που λες αποτελεί θεμιτό επιχείρημα κατά... αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί πραγματικά να επηρρεάσει την απόφαση κάποιου που είναι πεποισμένος. Άλλωστε πόσα και πόσα στα οποία διαφωνούσαν οι γονείς μας... τελικά κάναμε... :innocent:

no_logo, εύχομαι περαστικά. Τα τελευταία χρόνια ξέρω προσωπικά πολλές περιπτώσεις θεραπείας, ή τουλάχιστον υποχώρησης καρκίνου και μάλιστα χωρίς σοβαρή πτώση στην ποιότητα ζωής των ασθενών. Εύχομαι ο πατέρας σου να είναι μια από αυτές ;)

yiapap
22-06-05, 19:33
Δηλ. οι άνθρωποί σου να γνωρίζουν πως η τελευταία επιιθυμία σου, η "διαθήκη" σου, είναι να δωθούν σε κάθε περίπτωση τα όργανα, ώστε να το φροντίσουν.
Αυτό το σκέφτηκα κι εγώ (και για αυτό το σχολιάζω ξεχωριστά).

Όμως δεν είναι πολύ μακάβριο, εκείνες τις δύσκολες ώρες (χτύπα ξύλο κτλ.) να επιφορτίσεις τους δικούς σου ανθρώπους με το πρόσθετο βάρος να πάρουν αυτή την απόφαση;
Δεν είναι ευθυνόφοβο να αφήσεις αυτή την τελική απόφαση για εκείνες τις στιγμές και μάλιστα σε άλλους;

Undertow
22-06-05, 19:39
Να διορθώσω το προηγούμενο post μου αναφορικά με τα ποσοστά :

Graft survival 1 year 5 year
Kidney 85% 60-70%
Liver 80% 70%
Heart 80% 60%
Heart Lung 60% 40%

Καταλαβαίνετε ότι δεν είναι και τόσο ενθαρρυντικά σε επίπεδο 10ετίας.

Ένα άλλο πολύ λεπτό σημείο στην μεταμόσχευση οργάνων είναι το τι είναι θάνατος και συγκεκριμένα , εγκεφαλικός.
Αν η μεταμόσχευση αντικαθίστατο αύριο από πολύ αποτελεσματικότερες θεραπείες οργάνων δεν θα την είχαμε ανάγκη και δεν θα είχαμε ανάγκη να μπαίνουμε στην άθλια σκέψη ότι "άντε να τελειώνουμε με τον νεκρό αφού πέθανε που πέθανε , να του τα βγάλουμε στα γρήγορα να σωθεί άλλος". Γι'αυτό οπωσδήποτε δαπάνες στην έρευνα και στην πρόληψη ! Να μη δίνουμε έμφαση στις πρόσκαιρες λύσεις , αλλά να κοιτάξουμε το πρόσκαιρο να το κάνουμε διαχρονικό αυξάνοντας τις δαπάνες στην πρόληψη και στην ιατρική έρευνα (σε παγκόσμιο επίπεδο).
Τελός μην ξεχνάτε και το εμπόριο οργάνων.

yiapap
22-06-05, 19:56
Undertow,
Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω τα ποσοστά.
Ποια είναι τα ποσοστά επιβίωσης κάποιου με ανεπάρκεια νεφρών;
Κάποιου που χρειάζεται οπωσδήποτε καρδιά;

Δε λέω ότι δεν έχεις δίκιο στη θεωρία, αλλά αυτή τη στιγμή η μεταμόσχευση ανθρώπινων οργάνων είναι η μοναδική δίοδος επιβίωσης για πολλούς συνανθρώπους μας.
Μακάρι στο μέλλον μέσω της κλωνοποίησης, της γενετικής μηχανικής ή οποιασήποτε άλλης μεθόδου να βρούμε μια λύση.
Σήμερα όμως τι μπορούμε να πούμε στους εκατοντάδες συνανθρώπων μας;
"Σκεφτείτε το εμπόριο οργάνων στην Λατ.Αμερική";

Undertow
22-06-05, 20:03
"Σκεφτείτε το εμπόριο οργάνων στην Λατ.Αμερική";
Δεν νομίζω να ήταν μόνο αυτό το επιχείρημά μου συνφορουμίτη μου yiapap.

Το ιατρικό τμήμα του Harvard για τα νεφρά δίνει ποσοστά επιβίωσης της τάξης του 85% στα πέντε πρώτα χρόνια , το οποίο πέφτει σε 80% στα 10. Για τα νεφρά όμως όχι για άλλα ζωτικά όργανα.
Ο Τριχόπουλος βέβαια είναι και αυτός αντίθετος με την μεταμόσχευση (καθηγητής στο harvard), για τους λόγους που προανέφερα.

yiapap
22-06-05, 20:14
Δεν νομίζω να ήταν μόνο αυτό το επιχείρημά μου συνφορουμίτη μου yiapap.
Ναι αλλά δε μου λες ποιο ΕΙΝΑΙ το επιχείρημα!
Λες να δοθούν περισσότερα στην έρευνα.
Συμφωνώ
Να δοθούν περισσότερα στην πρόληψη.
Συμφωνώ

Σου έδωσα και άλλα δύο μονοπάτια για το πως πιθανόν στο μέλλον η δωρεά οργάνων δε θα χρειάζεται.

Όμως η ερώτηση παραμένει:
Σήμερα τι θα πεις στο νεφροπαθή;

<edit>άσε που το 80% ή το 60% δεν είναι δα και "χαμηλά ποσοστά"!!!

Undertow
22-06-05, 20:17
Για τα νεφρά ανέφερα ανωτέρω ότι υπάρχουν πολλές ελπίδες επιβίωσης και χωρίς επιπλοκές.Δεν είμαι αντίθετος σε αυτό.

edit : το 80-60% μη σου φαίνονται υψηλά γιατί είναι για τα 5 χρόνια μετά την επέμβαση.
Μετά πέφτουν ραγδαία δυστυχώς. Το ξένο όργανο ποτέ δεν το δέχεται ολοκληρωτικά ο οργανισμός , προσπαθεί με κάθε τρόπο να το αποβάλλει.

no_logo
23-06-05, 00:20
αρα τι λες undertow, καλύτερα να πεθάνει καποιος τώρα παρά σε 1, 2, 3, 5 χρόνια;

nightsky_30
23-06-05, 02:11
1) Εγκεφαλικά νεκρός είναι αυτός ο ασθενής του οποίου το στέλεχος του εγκεφάλου, όπου εδράζονται οι λειτουργίες της καρδιακής κυκλοφορίας και της αναπνοής, είναι ανεπανόρθωτα κατεστραμμένο, και ο συγκεκριμένος ασθενής ΔΕΝ μπορεί να διατηρήσει τις παραπάνω λειτουργίες χωρίς μηχανική υποστήριξη.

Ο εγκεφαλικός θάνατος είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ από τη φυτική κατάσταση (βλάβη στο φλοιό), όπου υπάρχουν περισσότερες ή λιγότερες πιθανότητες ανάκτησης κάποιων εγκεφαλικών λειτουργιών.

Ο εγκεφαλικός θάνατος διαπιστώνεται πέρα από κάθε αμφιβολία με τις κατάλληλες δοκιμασίες, τις οποίες κάνουν και επαναλαμβάνουν 3 !! Ιατροί διαφορετικών ειδικοτήτων (θεράπων, νευροχειρουργός, εντατικολόγος), οι οποίοι όχι μόνο δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑΝ λόγο ως προς το που θα δοθεί το κάθε όργανο, αλλά δεν ξέρουν, ούτε και μαθαίνουν που δωρίζεται.
Αυτό είναι κάτι που γίνεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από τον ΕΟΜ, βάση προγράμματος υπολογιστή με βάση κάποια μοριοδότηση που έχουν οι ασθενείς που είναι γραμμένοι στην λίστα υποψηφίων ληπτών και φυσικά με βάση την ΙΣΤΟΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ, η οποία καθορίζεται ΜΕΤΑ !!!! Από τον εγκεφαλικό θάνατο.
Όλα τα όργανα δεν κάνουν για όλους.
Σκεφτείτε λοιπόν ότι κανείς δεν γνωρίζει τον ιστολογικό - γενετικό τύπο ενός υποψήφιου δωρητή μια και ΔΕΝ γίνεται καμιά αιματολογική ή άλλη εξέταση ποτέ και σε κανέναν.

Οι άνθρωποι που έχουν πρόσβαση στους υπολογιστές είναι μετρημένοι στα δάχτυλα των 2 χεριών.
Το πρόγραμμα ελέγχεται από άλλους ως προς την ακρίβεια των δεδομένων και ΔΕΝ υπάρχει πρόσβαση μέσω κανενός τύπου δικτύου.

2) Έστω και αν ως ενήλικες έχουμε κάρτα δωρητή και ο / η σύζυγος ή οι γονείς αρνηθούν τότε ΔΕΝ προχωρά η διαδικασία της δωρεάς.
Κατά την γνώμη μου είναι ένα τρωτό σημείο, ίσως το μοναδικό αυτού του συστήματος.

Ο οποιαδήποτε μπορεί να καλέσει στο 1147 ή να επικοινωνήσει με οποιαδήποτε αρμόδια αρχή και να εξακριβώσει την ακρίβεια των όσων γράφω.

Όσο για τα survival rates, δεν χρειάζεται παρά να σκεφτούμε πως ασθενείς με καρδιοπάθεια, ηπατοπάθεια αλλά και νεφροπάθεια μερικές φορές τελικού σταδίου δεν έχουν παρά μήνες διαθέσιμους.
Όταν μιλάμε λοιπόν για χρόνια επιβίωσης ας αναλογιστούμε τι μπορεί να σημαίνει ακόμα και 1 μέρα ακόμα δίπλα στους αγαπημένους μας.

Για την ποιότητα της ζωής των νεφροπαθών που "βγαίνουν" από την αιμοκάθαρση, δεν έχω να πω τίποτα μια και είναι πολύ δύσκολο να περιγράψω τι σημαίνει αυτή η διαδικασία για έναν ασθενή.
Υπάρχουν άλλοι με γραφή καλύτερη από την δική μου που το έχουν κάνει ήδη.

PopManiac
23-06-05, 13:35
Για τα νεφρά ανέφερα ανωτέρω ότι υπάρχουν πολλές ελπίδες επιβίωσης και χωρίς επιπλοκές.Δεν είμαι αντίθετος σε αυτό.

edit : το 80-60% μη σου φαίνονται υψηλά γιατί είναι για τα 5 χρόνια μετά την επέμβαση.
Μετά πέφτουν ραγδαία δυστυχώς. Το ξένο όργανο ποτέ δεν το δέχεται ολοκληρωτικά ο οργανισμός , προσπαθεί με κάθε τρόπο να το αποβάλλει.

Αυτά που γράφεις, τα έλεγξα και εγώ και είναι αλήθεια. Όμως, όπως σου υπενθυμίζουν και άλλοι, δεν βλέπω και εγώ την ακριβή διασύνδεση με την πράξη του να γίνεις δωρητής οργάνων. Κάτι που δεν παραθέτεις - χωρίς να υπαινίσσομαι προκατάληψη από πλευράς σου - είναι το ότι μολονότι οι μεταμοσχεύσεις οργάνων δεν είναι "μόνιμη" λύση για τον οργανισμό του λήπτη, του επιμηκύνουν κατά πολύ τις πιθανότητες επιβίωσης και την ποιότητα ζωής. Στην τελική, 5 χρόνια παραπάνω ζωής για ένα λήπτη σημαίνουν πολύ μεγάλη αύξηση των πιθανοτήτων για μια πιο μόνιμη λύση που μπορεί να επιφέρει η πρόοδος στη γενετική έρευνα (εάν οι ηλίθιοι θρησκευτικοί φονταμενταλιστές στις ΗΠΑ επιτρέψουν τη συνέχειά της).

Ο καθηγητής Harvard που αναφέρεις πως τάσσεται ενάντια στη μεταμόσχευση, αν δεν κάνω λάθος, το κάνει για λόγους ηθικού κινδύνου (moral hazard) που προκαλεί η κατά πολύ μειωμένη προσφορά οργάνων σε σχέση με τη ζήτηση ("εμπόριο οργάνων", δωροδοκίες κτλ). Αυτό είναι ένα ουσιώδες ζήτημα, αλλά προς το παρόν η μόνη αντιμετώπισή του είναι να αυξηθεί ο αριθμός των υποψήφιων δοτών.

Ας ελπίσουμε πως οι πολιτικές και επιστημονικές συνθήκες θα επιτρέψουν κάποια στιγμή τη δυνατότητα κλωνοποίησης οργάνων. Μέχρι τότε, οι δωρητές οργάνων θα είναι η μόνη (δυστυχώς μακάβρια) λύση για τα προβλήματα πολλών συνανθρώπων μας.

Τέλος, πολλά συγχαρητήρια στο yiapap γι'αυτό το πάρα πολύ χρήσιμο υπόμνημα!!!!!

yiapap
23-06-05, 13:55
Μέχρι τότε, οι δωρητές οργάνων θα είναι η μόνη (δυστυχώς μακάβρια) λύση για τα προβλήματα πολλών συνανθρώπων μας.
Δε βλέπω πάντως σε καμιά περίπτωση γιατί είναι μακάβριο αν το νεφρό μου μπει σε ένα άλλο σώμα και του δώσει ζωή, αντί να αποσυντεθεί στο χώμα! ;)

psyxakias
23-06-05, 14:09
Αν και κατανοώ πόσο σοβαρό είναι το θέμα και ενώ δεν είμαι δωρητής (ακόμα) συμφωνώ με την λογική της δωρεάς και το πόσο λειτουργική είναι. Παρ'όλα αυτά, μέρες βλέπω το thread και θα σκάσω αν δε postάρω 2 σχετικά ανεκδοτάκια και ζητώ συγνώμη προκαταβολικά.

[black humor]

Στην ερώτηση "θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων?"
η απάντηση " πάρτε τα @@ μου ", θεωρείται θετική ή αρνητική ?
Ένας Έλληνας κι ένας Άγγλος, δύο φίλοι, συζητούν:
Άγγλος: Πάντως, πιστεύω ότι στο θέμα της δώρησης οργάνων εμείς οι Αγγλοι είμαστε οι πιο ευαισθητοποιημένοι.
Έλληνας: Σώπα, καημένε, εμείς οι Έλληνες είμαστε πολύ πιο μπροστά... Θέλεις να σου δείξω;
Άγγλος: ( Με απορία ) Δείξε μου...
Έλληνας: ( Γυρνάει και λέει στον άλλο φίλο του που βρίσκεται στο καφενείο φωνάζοντας ): - Μήτσοοοο, δάνεισέ μου ρε δέκα χιλιάρικα!
Μήτσος: Παρ τα @@ μου μ**άκα, του λέει αυτός.
Έλληνας: Είδες τι σου έλεγα;[/black humor]

Παίδες sorry και πάλι, δεν προσπαθώ να μειώσω την σημασία της δωρεάν ή να την γελοιοποιήσω, αλλά δεν άντεξα...

yiapap
23-06-05, 14:16
:lol: :lol:
Δυστυχώς με αυτού του είδους την ευαισθητοποίηση, μόνο σε περιπτώσεις προστάτη θα έχουμε αποτέλεσμα
:lol: :lol:

PopManiac
27-06-05, 11:59
By the way, κάτι δεν πάει καλά με το site των δωρητών σώματος γιατί υπέβαλλα τα στοιχεία μου, έστειλα mail σε Latin χαρακτήρες και απλά μου επιστράφηκε...

yiapap
27-06-05, 12:12
By the way, κάτι δεν πάει καλά με το site των δωρητών σώματος γιατί υπέβαλλα τα στοιχεία μου, έστειλα mail σε Latin χαρακτήρες και απλά μου επιστράφηκε...
Τι εννοείς σου επιστράφηκε;
Με μήνυμα λάθους;
Τι μήνυμα;

(ααααχχχ... καλή η τεχνολογία αλλά πρέπει και να τη χειρίζεσαι γμτ!)

PopManiac
27-06-05, 12:18
To κλασσικό Returned Mail (Mail Delivery Subsystem) κτλ κτλ.... Θα δοκιμάσω να επικοινωνήσω μαζί τους τηλεφωνικά για να επιβεβαιώσω τυχόν λήψη από την online form.

yiapap
27-06-05, 12:28
To κλασσικό Returned Mail (Mail Delivery Subsystem) κτλ κτλ.... Θα δοκιμάσω να επικοινωνήσω μαζί τους τηλεφωνικά για να επιβεβαιώσω τυχόν λήψη από την online form.
Πάντως απ' ότι κατάλαβα, η Online αίτηση, απλά σε εισάγει σε κάποια βάση.
Η δουλειά της ουσιαστικής εγγραφής γίνεται manually από το mail.
Στο τηλέφωνο ανέφερέ τους και την επιστροφή του mail.

frouteborass
07-07-05, 11:05
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
TI Π@Π@ΡΙΕΣ λέτε?
Ο χρήστης undertow ας αφήσει τις λ@λ@κίες κι ας πάει να γίνει δωρητής μυελού των οστών και εθελοντής αιμοδότης.
ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΝΕΤΕ ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ ΑΙΜΟΔΟΤΕΣ ΚΑΙ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΣΤΟΝ ΕΟΜ ΩΣ ΔΩΡΗΤΕΣ ΜΥΕΛΟΥ ΤΩΝ ΟΣΤΩΝ,ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΣΥΜΒΑΤΟΣ ΛΗΠΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ 1/10.000.000 ΜΕΧΡΙ 1/60.000.000 ΕΧΕΤΕ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΜΕ ΕΝΑ ΤΡΥΠΗΜΑ ΝΑ ΣΩΣΕΤΕ ΜΙΑ ΖΩΗ ΕΝΩ ΕΙΣΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΖΩΝΤΑΝΟΙ
Είμαι στο χώρο,πτυχιούχος ιατρικής,και με το χέρι στην καρδιά λέω ότι έιναι δύσκολο να γίνεις δωρητής οργάνων στα άλλα δύο,αίμα-μυελό,συμμετέχω ενεργά όμως.Είμαι αντίθετος στη δωρεά οργάνων για να πω την αλήθεια όμως παρακαλώ να μη βρεθώ στην ανάγκη.Για να λέμε την αλήθεια με τα ποσοστά επιβίωσης υπάρχουν άτομα που ζουν και 10 και 20 και παραπάνω χρόνια με μεταμοσχευθέντα νεφρό,ήπαρ ή καρδιά.Το πως αναφέρει παραπάνω τα ποσοστά επιβίωσης κάποιος χρήστης είναι λάθος.Μη βρεθείς στην ανάγκη είναι το θέμα...

apok
07-07-05, 11:11
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
TI Π@Π@ΡΙΕΣ λέτε?
Ο χρήστης undertow ας αφήσει τις λ@λ@κίες κι ας πάει να γίνει δωρητής μυελού των οστών και εθελοντής αιμοδότης.
Είμαι στο χώρο,πτυχιούχος ιατρικής...

Πτυχιούχος Ιατρικής και π@π@ριές δεν πολυκολάνε ρε φίλε.
Εκφράσου καλύτερα και σεβάσου την, έστω και λάθος, γνώμμη των υπόλοιπων.
Αν έχεις να προσθέσεις κάτι ή να διορθώσεις κάτι κάντο με καλύτερο τρόπο. Αν θες να σε πάρουν και οι υπόλοιποι στα σοβαρά..

Φιλικά,
Apok

satel
10-07-05, 13:16
Αναφέρεται στο site του ΕΟΜ ότι θα πρέπει ο δότης να έχει μια κάρτα που θα κουβαλάει πάντα μαζί του.
Έχει έρθει σε κανένα αυτή η κάρτα που έκανε εισαγωγή των στοιχείων του ηλεκτρονικά;
Μήπως θα πρέπει να στείλει κανείς αίτηση με απλό ταχυδρομείο;

yiapap
16-07-05, 04:13
Μόλις χθες μου ήρθε η κάρτα (μάλλον γιατί ήρθε στο πατρικό μου)
Ναι, από την onlne φόρμα...
ΜΟΝΟ!
frouteborass, υπάρχει ΑΛΛΗ διαδικασία για τους δότες μυελού των οστών;
Π.χ. πρέπει να γίνουν συμπληρωματικές εξετάσεις;
Το αναφέρει το φυλλάδιο που θα πάρ στα χέρια μου (και είναι μαζί με τη νκάρτα μου;)...

didaskalo
23-08-05, 16:17
Για να γίνεις δότης μυελού των οστών πας σε κάποιο νοσοκομείο με κέντρο ιστοσυμβατότητας( πχ Ευαγγελισμός), σου παίρνουν λίγο αίμα αφήνεις τα στοιχεία σου και αυτό ήταν. Μετά περιμένεις αν ποτέ θα υπάρξει η ανάγκη και εφόσον είσαι συμβατός να σε καλέσουν.

Boromir
31-08-05, 00:31
Εγώ δεν έχω αποφασίσει τελικά αν θα γίνω ή όχι δωρητής οργάνων. Μια σκέψη που με απασχολεί είναι η εξής και παρακαλώ πολύ να την εκλάβετε στα σοβαρά: Άραγε ο γιατρός θα "θυσίαζε" μία ζωή (αυτή του δωρητή) για να σώσει π.χ. άλλες 2 ή 3 ή 4 ζωές ασθενών; Με την προυπόθεση όμως ότι ο δωρητής έχει ελπίδες θεραπείας. Εάν ΝΑΙ, τότε δεν είναι άδικο και ανήθικο σε βάρος του δωρητή; Εάν ΟΧΙ, τότε ποιος μπορεί να διαβεβαιώσει τον δωρητή οτι δεν θα το πράξει στο μέλλον; Θα με ενδιέφεραι πολύ να μάθω την γνώμη σας. Ευχαριστώ.

yiapap
31-08-05, 00:41
Εγώ δεν έχω αποφασίσει τελικά αν θα γίνω ή όχι δωρητής οργάνων. Μια σκέψη που με απασχολεί είναι η εξής και παρακαλώ πολύ να την εκλάβετε στα σοβαρά: Άραγε ο γιατρός θα "θυσίαζε" μία ζωή (αυτού του δωρητή) για να σώσει π.χ. άλλες 2 ή 3 ή 4 ζωές ασθενών; Με την προυπόθεση όμως ότι ο δωρητής έχει ελπίδες θεραπείας. Εάν ΝΑΙ, τότε δεν είναι άδικο και ανήθικο σε βάρος του δωρητή; Εάν ΟΧΙ, τότε ποιος μπορεί να διαβεβαιώσει τον δωρητή οτι δεν θα το πράξει στο μέλλον; Θα με ενδιέφεραι πολύ να μάθω την γνώμη σας. Ευχαριστώ.
Διάβασε το site του ΕΟΜ. Σε καμιά περίπτωση δεν είναι δυνατόν να αφεραιθούν όργανα πριν ο ασθενής κυρηχθεί νεκρός. Πριν από αυτό ο θεράποντας ιατρός ΔΕ γνωρίζει ότι ο ασθενής είναι δωρητής οργάνων!
Θα ισχύει για πάντα το παραπάνω; Δε γνωρίζω. Όμως δεν κάνεις και συμβόλαιο! Αν αλλάξουν οι όροι μπορείς να πάρεις το "δώρο" σου πίσω.

Boromir
31-08-05, 00:51
Πριν από αυτό ο θεράποντας ιατρός ΔΕ γνωρίζει ότι ο ασθενής είναι δωρητής οργάνων!


Ωραία! ΔΕ γνωρίζει. Μπορεί όμως να μάθει αν το θελήσει;(ακόμα και με έμεσο ή άνομο τρόπο;)π.χ. να αποκτήσει πρόσβαση στη βάση δεδομένων του ΕΟΜ με τη βοήθεια δικού του ανθρώπου εκεί μέσα.

yiapap
31-08-05, 00:57
Ωραία! ΔΕ γνωρίζει. Μπορεί όμως να μάθει αν το θελήσει;(ακόμα και με έμεσο ή άνομο τρόπο;)π.χ. να αποκτήσει πρόσβαση στη βάση δεδομένων του ΕΟΜ με τη βοήθεια δικού του ανθρώπου εκεί μέσα.
ΟΚ και να την κάνει ΤΙ αυτή την παράνομη γνώση για την οποία ρισκάρει την καριέρα του + μερικά χρονάκια στη φυλακή; Αφού δεν του πέφτει λόγος για το που θα πάνε τα όργανα... Εκτός βέβαια αν ο χάκερ δικός του άνθρωπος, αλλάξει τη σειρά στη λίστα... οπότε θα πάνε σε αυτούς που πληρώνουν περισσότερο.

Όμως αυτό Boromir είναι σενάριο για θρίλλερ όχι για κάτι ΤΟΣΟ σοβαρό. :mad:

emav
31-08-05, 01:34
Παλαιότερα ήμουν εθελοντής αιμοδότης. Εδώ και δύο χρόνια με κόψανε γιατί, λέει, έζησα στην Αγγλία για πάνω από έξι (6) μήνες και μπορεί να μου 'χει γίνει το μυαλό σφουγγάρι. Παρ' όλ' αυτά, όταν πήγα σε κάποιο άλλο κέντρο αιμοδοσίας μου είπαν ότι μπορώ να δώσω αίμα κανονικά. Σήμερα ξαναρώτησα στο κέντρο αιμοδοσίας που πήγαινα παλαιότερα και με κόψανε πάλι. Ξέρει κανείς τίποτε επ' αυτού;

Boromir
31-08-05, 01:45
Όμως αυτό Boromir είναι σενάριο για θρίλλερ όχι για κάτι ΤΟΣΟ σοβαρό. :mad:

Καλά! μη θυμώνεις! Μια υπόθεση έκανα.:-k:D

opimis
31-08-05, 04:16
Παλαιότερα ήμουν εθελοντής αιμοδότης. Εδώ και δύο χρόνια με κόψανε γιατί, λέει, έζησα στην Αγγλία για πάνω από έξι (6) μήνες και μπορεί να μου 'χει γίνει το μυαλό σφουγγάρι. Παρ' όλ' αυτά, όταν πήγα σε κάποιο άλλο κέντρο αιμοδοσίας μου είπαν ότι μπορώ να δώσω αίμα κανονικά. Σήμερα ξαναρώτησα στο κέντρο αιμοδοσίας που πήγαινα παλαιότερα και με κόψανε πάλι. Ξέρει κανείς τίποτε επ' αυτού;
Αυτό πρώτη φορά το ακούω, ότι αν μείνεις στην Αγγλία για πάνω από 6 μήνες, δεν μπορείς να δώσεις αίμα. Επειδή δεν θυμάμαι, μήπως πριν από δυο χρόνια είχε η Αγγλία πρόβλημα με τις τρελές αγελάδες η είχαν εισάγει κρέατα από την Γαλλία κι αυτό φοβούνται; τα πιο σχετικά με την μετανάστευση που βρήκα είναι αυτά που αναφέρω και στο νήμα της αιμοδοσίας.


Mετανάστευση από περιοχή ελονοσίας. 3 χρόνια.
Tαξίδι σε περιοχή με ελονοσία με χρήση αντιελονοσιακών φαρμάκων. 1 χρόνο.
Tαξίδι σε περιοχή με ελονοσία χωρίς χρήση αντιελονοσιακών φαρμάκων. 1 χρόνο
Θα το ρωτήσω και θα σε ενημερώσω.

no_logo
31-08-05, 07:41
Παλαιότερα ήμουν εθελοντής αιμοδότης. Εδώ και δύο χρόνια με κόψανε γιατί, λέει, έζησα στην Αγγλία για πάνω από έξι (6) μήνες και μπορεί να μου 'χει γίνει το μυαλό σφουγγάρι. Παρ' όλ' αυτά, όταν πήγα σε κάποιο άλλο κέντρο αιμοδοσίας μου είπαν ότι μπορώ να δώσω αίμα κανονικά. Σήμερα ξαναρώτησα στο κέντρο αιμοδοσίας που πήγαινα παλαιότερα και με κόψανε πάλι. Ξέρει κανείς τίποτε επ' αυτού;

ναι ισχύει, σαν εθελοντής θα επρεπε να είχες προσέξει πως είναι μέσα στο ερωτηματολόγιο που πρεπει να λέει ο/η νοσοκόμος πριν την αιμοδοσία.
Οποιος σου πήρε αίμα χωρίς να διαβάσει το ερωτηματολόγιο είναι απλά μ@λ@κ@ς. Υπάρχει κινδυνος.

emav
31-08-05, 11:13
ναι ισχύει, σαν εθελοντής θα επρεπε να είχες προσέξει πως είναι μέσα στο ερωτηματολόγιο που πρεπει να λέει ο/η νοσοκόμος πριν την αιμοδοσία.
Οποιος σου πήρε αίμα χωρίς να διαβάσει το ερωτηματολόγιο είναι απλά μ@λ@κ@ς. Υπάρχει κινδυνος.
Δεν υπήρχε τίποτε σχετικό στο ερωτηματολόγιο. Υπήρχε μόνο μια ανακοίνωση στο κέντρο αιμοδοσίας όπου συνήθιζα να πηγαίνω. Αν δεν την πρόσεχα, μπορεί και να μη ρωτούσα καν.

Στο άλλο κέντρο που ανέφερα και όπου δεν ήξεραν τίποτε σχετικά πήγα για να γίνω δότης μυελού των οστών και, επί τη ευκαιρία, έκανα και μια ερώτηση. Χαρούμενος (ναι, είμαι λίγο βιτσιόζος! :D ), θεώρησα ότι η απαγόρευση είχε αρθεί και ξαναπήγα για να δώσω αίμα (στο πρώτο κέντρο) αλλά, όπως έγραψα, με ξαποστείλανε.

Αυτό που αναρρωτιέμαι, όμως, ρε παιδιά, είναι το εξής: Τι γίνεται στην Αγγλία με την εθελοντική αιμοδοσία; Το έχουν κλείσει το μαγαζί; Λογικά, οι Άγγλοι πλέον θα πρέπει να κάνουν μόνο εισαγωγές αίματος. Συμβαίνει αυτό; Αν όχι, εμείς γιατί είμαστε τόσο αυστηροί;

yiapap
31-08-05, 14:19
Παλαιότερα ήμουν εθελοντής αιμοδότης. Εδώ και δύο χρόνια με κόψανε γιατί, λέει, έζησα στην Αγγλία για πάνω από έξι (6) μήνες και μπορεί να μου 'χει γίνει το μυαλό σφουγγάρι. Παρ' όλ' αυτά, όταν πήγα σε κάποιο άλλο κέντρο αιμοδοσίας μου είπαν ότι μπορώ να δώσω αίμα κανονικά. Σήμερα ξαναρώτησα στο κέντρο αιμοδοσίας που πήγαινα παλαιότερα και με κόψανε πάλι. Ξέρει κανείς τίποτε επ' αυτού;
Ναι, είναι για τη νόσο των "τρελλών αγελάδων". Αν είχες ζήσει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ διάστημα (τότε που είχε γίνει η ιστορία) στην Αγγλία παραπάνω από 6 μήνες, εκείνη την εποχή δε σε αφήνανε.
Νόμιζα ότι είχε αρθεί όμως...

paketwmenh
04-10-05, 21:41
Σαν νοσηλεύτρια και εγώ θα ήθελα να πώ τι γνώμη μου για αυτό το σοβαρό θέμα...Συμφωνώ με τις γνώμες των παιδιών είτε αρνητικές, έιτε θετικές, και συμμερίζομαι τους φόβους και τις απορίες τους, όμως εμένα με προβλημάτισε η γνώμη του froutempora.
Φίλε μου σαν συνάδελφος, πρέπει να γνωρίζεις καλύτερα από τον καθένα, ότι υπάρχει τρομερή παραπληροφόρηση σε όλα τα θέματα της υγείας και πόσο μάλλον σε κάτι τέτοιο...Αυτό που πρέπει να κάνουμε αρχικά είναι να ενημερώσουμε τον κόσμο, για αυτό που κακά τα ψέματα ούτε εμείς οι ίδιοι γνωρίζουμε καλά και ύστερα πιέζουμε και ζορίζουμε!Αυτά δεν γίνονται με τη βία...Και ειδικά η Ελλάδα φημίζεται για την ευαισθησία της....λίγη σωστή πληροφόρηση και θα έχουμε πολύ θετική ανταπόκριση!Είμαι σίγουρη για αυτό!

Ευχαριστώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.