PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL Να λέμε και τα καλά!



chris25873
12-03-08, 09:58
Είμαι εδώ και 1,5 χρονο συνδρομητής στο ιδιόκτητο της HOL στο DSLAM Τερψιθέας. Όλο αυτό τον καιρό έχω τραβήξει πολλά με αυτή την εταιρία. Γνωρρίζω όμως ότι πάνω-κάτω όλα τα ιδιόκτητα δίκτυα έχουν περίπου τα ίδια προβλήματα. Έτσι όταν ο αδερφός μου με ρώτησε τι να βάλει στο σπίτι του (ανενεργός βρόγχος-δεν είχε τηλέφωνο ΟΤΕ) του είπα ότι θέλει. Και αυτός έκανε αίτηση στην εταιρία με την τηλεόραση, ακριβώς για το τελευταίο...
Μετά από 4! μήνες αναμονή παίρνει τηλέφωνο και του λένε ότι η αίτησή του είναι ακόμα σε αρχικό στάδιο οπότε και την ακυρώνει.
Πρίν από 15 μέρες κάνει εν αγνοία μου αίτηση στην HOL για 2play σε ανενεργό βρόγχο. Μετά από ότι έχω τραβήξει εγώ και μια και πέφτουμε στο ίδιο DSLAM τον κορόιδευα για το πότε θα ενεργοποιηθεί.
Χτές του ήρθε μήνυμα στο κινητό ότι η σύνδεσή του είναι έτοιμη σε δοκιμαστική λειτουργία και να βάλει επάνω τον εξοπλισμο!!!!!! Τον εξοπλισμό βέβαια δεν τον έχει λάβει ακόμα αλλά εκείνοι λένε ότι τον στείλανε στις 27/2. Οπότε φορτώνω ένα spare fritz που έχω και πάω γελώντας όντας σίγουρος ότι πρόκειται για λάθος.... :p
Αμ'δε!!!!!! Η γραμμή είχε τηλέφωνο κανονικά, χωρίς ρούτερ επάνω άρα όχι VoIP... Λέω "δεν μπορεί!" αυτό είναι ίδιο με τον ΟΤΕ.....!!! Κι όμως!!!!!! Είχε τηλέφωνο (213) και ADSL.
ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ?????????
Δεν τους επισκέφθηκε τεχνικός της HOL!
Δεν τους ενόχλησαν !!!
Και παρόλα αυτά έφεραν το σήμα ενός ανενεργού βρόγχου στα σωστά καλώδια μέσα στο σπίτι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΚΟΥΦΑΘΗΚΑ ΤΕΛΕΙΩΣ!!!!!!
Αυτή η εταιρεία είναι ικανή για τα καλύτερα και τα χειρότερα τελικά!!!!!

aa144
12-03-08, 12:08
Να γράψει και κανένα τζόκερ πέστου.

dimstog
12-03-08, 12:21
Ώστε όντως άρχισαν να δίνουν PSTN. Πολύ ενδιαφέρον.

ChrisK_DBA
12-03-08, 16:31
Ώστε όντως άρχισαν να δίνουν PSTN. Πολύ ενδιαφέρον.

Εγω εκανα αιτηση 27/2 και σε λιγες μερες ερχεται.Σε επικοινωνια μου με την HOL ενημερωθηκα πως η τηλεφωνια θα ειναι POTS.Σε λιγες μερες ερχεται θα σας γραψω εντυπωσεις.

Υ.Γ. Φανταζομαι οτι καρφωνεις το Modem σε οποια πριζα θελεις απευθειας και το τηλεφωνο επισης.
Ουτε splitter ουτε τιποτα.

B3rny
12-03-08, 16:37
Δηλαδη θα μπορεις να καρφωνεις τα τηλεφωνα (οσες συσκευες θελεις) απευθειας στις πριζες και οχι στα FON1 & FON2?

ChrisK_DBA
12-03-08, 16:39
Δηλαδη θα μπορεις να καρφωνεις τα τηλεφωνα (οσες συσκευες θελεις) απευθειας στις πριζες και οχι στα FON1 & FON2?

Φανταζομαι ναι γιατι περσι που ειχα ΟΤΕ τηλεφωνο και ADSL απο ΟΤΕ ειχα το modem στο δωματιο μου απευθειας στη πριζα και στο σαλονι ενα τηλεφωνο με φιλτρο.

B3rny
12-03-08, 16:44
Φανταζομαι ναι γιατι περσι που ειχα ΟΤΕ τηλεφωνο και ADSL απο ΟΤΕ ειχα το modem στο δωματιο μου απευθειας στη πριζα και στο σαλονι ενα τηλεφωνο με φιλτρο.

Aυτο ακριβως εννοω.το Fritz μονο για Ιντερνετ και οι τηλεφωνικες συσκευες επανω στις πριζες.

aa144
12-03-08, 16:44
Το όσα τηλέφωνα θέλεις, είναι λίγο σχετικό, εξαρτάται. Και κάθε τηλέφωνο θέλει φίλτρο. Σπλίτερ δεν χρειάζεται.

B3rny
12-03-08, 16:46
Τα φιλτρα δεν ειναι προβλημα,εχω μαζεψει ενα σωρο:p
Απλα δεν θελω να παιζει ο "περιορισμος" με τις συσκευες μεσω του Fritz

ChrisK_DBA
12-03-08, 16:48
Aυτο ακριβως εννοω.το Fritz μονο για Ιντερνετ και οι τηλεφωνικες συσκευες επανω στις πριζες.

Το εκαστωτε modem. Τωρα παιζει το netfaster ας πουμε.Οπως βλεπεις και ο φιλος που αρχισε το topic απλα καρφωσε ενα τηλεφωνο στην πριζα πηρε τηλεφωνο και βγηκε το 213.
Αρα ολο το σπιτι τηλεφωνο και adsl (= pots).

chris25873
12-03-08, 16:48
Γιατί ρε παιδιά?
Αφού μπορείτε να δώσετε την POTS στο fritz και μετα να το κάνετε τηλεφωνικό κέντρο με διαχείριση κλήσεων.
Γνώμη μου είναι ότι είναι καλύτερα έτσι

aa144
12-03-08, 16:49
Σε κάποιους θα είναι εξυπηρετικό, σε κάποιους πάλι όχι, εξαρτάται από την περίπτωση, πόσο μακρυά από το DSLAM, αφού το σήμα POTS πάλι από εκεί θα έρχεται, αν είναι η γραμμή οριακή και τα παράλληλα φίλτρα και τηλέφωνα την χειροτερέψουν σημαντικά, και άλλα τέτοια.

ChrisK_DBA
12-03-08, 16:53
Σε κάποιους θα είναι εξυπηρετικό, σε κάποιους πάλι όχι, εξαρτάται από την περίπτωση, πόσο μακρυά από το DSLAM, αφού το σήμα POTS πάλι από εκεί θα έρχεται, αν είναι η γραμμή οριακή και τα παράλληλα φίλτρα και τηλέφωνα την χειροτερέψουν σημαντικά, και άλλα τέτοια.

Να φανταστω αδερφε οτι ολα αυτα που κουβεντιαζαμε ακυρωνονται ε?
Μιλαω για πατεντες τυπου βαλε το line στο fon2 και τετοια.Μια ανακοινωση απο την HOL τυπου "Παιδες το γυρναμε σε POTS τερμα το VOIP" δε θα μας πειραζε πιστευω.

B3rny
12-03-08, 16:56
Το εκαστωτε modem. Τωρα παιζει το netfaster ας πουμε.Οπως βλεπεις και ο φιλος που αρχισε το topic απλα καρφωσε ενα τηλεφωνο στην πριζα πηρε τηλεφωνο και βγηκε το 213.
Αρα ολο το σπιτι τηλεφωνο και adsl (= pots).

Για το 210 αριθμο τι παιζει,θα πρεπει να ψανχνω ολες τις πριζες του σπιτιου για να τη βρω.
Μπορει να κανω χαζες ερωτησεις,αλλα προσπαθω να καταλαβω.

aa144
12-03-08, 16:59
Δεν ισχύει για τους παλιούς, αλλά μόνο για νέες συνδέσεις και μόνο σε ορισμένες περιοχές προς το παρόν. Ειδικά όσο αφορά εμένα, δεν θέλω POTS, αλλά το προτιμώ να μείνει όπως ακριβώς είναι, μιλάω για τη δική μου γραμμή και μόνο, ίσως οι παλιοί να έχουν δικαίωμα επιλογής ή αν δεν έχουν πρόβλημα να μην αλλάξει τίποτε. Θα μάθουμε αργά ή γρήγορα τι σκέφτονται να κάνουν.

........Auto merged post: aa144 added 1 Minutes and 55 Seconds later........


Για το 210 αριθμο τι παιζει,θα πρεπει να ψανχνω ολες τις πριζες του σπιτιου για να τη βρω.
Μπορει να κανω χαζες ερωτησεις,αλλα προσπαθω να καταλαβω.

Οι έχοντες POTS έχουν μία γραμμή μόνο. Στην περίπτωση που συζητάμε, επειδή ήταν ανενεργός βρόχος (δεν υπήρχε 210χχχχχχ) γι αυτό το τηλέφωνο είναι 213χχχχχχ.

Hector
12-03-08, 16:59
Εγω εκανα αιτηση 27/2 και σε λιγες μερες ερχεται.Σε επικοινωνια μου με την HOL ενημερωθηκα πως η τηλεφωνια θα ειναι POTS.Σε λιγες μερες ερχεται θα σας γραψω εντυπωσεις.

Υ.Γ. Φανταζομαι οτι καρφωνεις το Modem σε οποια πριζα θελεις απευθειας και το τηλεφωνο επισης.
Ουτε splitter ουτε τιποτα.

Που ξέρεις ότι σε λίγες μέρες έρχεται?

Εγώ έκανα την αίτηση μαζί με σένα και το μόνο που βλέπω στο λογαριασμό μου στο site της HOL είναι το περιεχόμενο της υπογραφής μου...

Τους πήρες τηλέφωνο?

aa144
12-03-08, 17:03
Αν δεν είστε στην ίδια περιοχή (ίδιο DSLAM) τότε οι χρόνοι ενεργοποίησης μπορεί να διαφέρουν πολύ, αφού σχετίζονται με αριθμό αιτήσεων, διαθεσιμότητα σε πόρτες, φόρτος εργασίας ΟΤΕ της περιοχής κτλ.

ChrisK_DBA
12-03-08, 17:03
Που ξέρεις ότι σε λίγες μέρες έρχεται?

Εγώ έκανα την αίτηση μαζί με σένα και το μόνο που βλέπω στο λογαριασμό μου στο site της HOL είναι το περιεχόμενο της υπογραφής μου...

Τους πήρες τηλέφωνο?

Ναι (too short)

@ ADSLgr.com All rights reserved.