PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με διακοπή Internet κατά τη μετάβαση στο ιδιόκτητο (Κορωπί)



adreas.papa
12-03-08, 16:11
ΜΗ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ INTERNET -ADSL ΓΙΑ ΔΩΔΕΚΑ ΗΜΕΡΕΣ.

ΣΤΙΣ 7/2/2008 ΚΑΤΟΠΙΝ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΕ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟ ΤΗΣ HELLAS ONLINE ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΑ ΑΙΤΗΣΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΗΣ ΕΝ ΛΟΓΩ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΗΜΟΥΝ ΗΔΗ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΗΣ ΓΙΑ ΠΑΡΟΧΗ ADSL-INTERNET .ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ Η ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΜΕ ΟΛΙΓΟΩΡΗ ΕΩΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ.ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ HELLAS ONLINE Η ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΤΗΝ 29/2/2008.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ 11/3/2008 ΔΕΝ ΕΧΩ INTERNET.
ΣΤΗΝ 1/3/2008 ΔΗΛΩΣΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΕΚΤΟΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ TΗΣ HELLAS ONLINE ΜΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΟΤΙ Η ΒΛΑΒΗ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΤΕ ,Η ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΔΗΛΩΘΗΚΕ ΣΤΙΣ 7/3/2008. ΣΤΙΣ 10/3/2008 ΜΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΕ Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΟΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΕ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΤΟΠΙΝ ΤΗΣ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΤΕΧΝΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΣ HELLAS ONLINE ΤΗΣ ΧΘΕΣΙΝΗΣ ΜΟΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΤΕΧΝΙΚΟ ΤΟΥ ΟΤΕ ,ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ Ο ΟΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΔΟΥΝ.

ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ INTERNET ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝΑ ΜΕ ΕΜΠΑΙΖΟΥΝ ,ΕΓΛΩΒΙΖΟΝΤΑΣ ΜΕ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ HELLAS ONLINE ΚΑΙ ΟΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΝΑ ΕΠΙΛΥΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ.ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

aa144
12-03-08, 16:15
Καταγγελία στην ΕΕΤΤ που θα την κοινοποιήσεις και στην Hol μπας και συγκινηθούν να το κοιτάξουν. Δεν μιλάμε για 2play έτσι; Το τηλέφωνό σου (από τον ΟΤΕ) λειτουργεί κανονικά;

adreas.papa
12-03-08, 16:27
ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΗΝ ΕΕΤΤ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΗ HOL ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΑ

aa144
12-03-08, 16:54
Αφού το τηλέφωνο λειτουργεί, το πρόβλημα είναι στο κομάτι DSLAM hol - σπλίτερ από την πλευρά του παρόχου. Δηλαδή η βλάβη είναι στο χώρο συνεγκατάστασης των DSLAM (είτε στην πόρτα που είσαι συνδεμένος, είτε στην καλωδίωση) και πρέπει να πάνε να το φτιάξουν.

Ο έλεγχος της γραμμής είναι άσκοπος, αφού ήδη λειτουργεί το τηλέφωνο, και μέχρι πρότινος λειτουργούσε και ADSL πάνω σε αυτή τη γραμμή.

alfaromeo
12-03-08, 18:39
Το ίδιο προβλημα έχω και εγώ αλλά μην περιμένεις να συδεθείς τουλάχιστον όχι πρίν τις 18 Μαρτίου....
Από πληροφορίες που έχω η HOL δεν έχει στήσει ΚΑΝ το δίκτυο της στο Κορωπί και μας δουλεύουν οι τύποι. Η μόνη εταιρία που ενεργοποιήθηκε μόλις σήμερα το δίκτυο της στο Κορωπί είναι η FORTHNET.

aa144
12-03-08, 19:58
Αν συμβαίνει αυτό, τότε πράγματι δεν υπάρχει καμία βλάβη. Αλήθεια, το ρούτερ συγχρονίζει καθόλου; Ή δεν έχουν βάλει καν το DSLAM στο ρεύμα;

meletis_
13-03-08, 04:40
Εφόσον δεν υπάρχει δίκτυο τότε δεν υπάρχει Φ/Σ κατά συνέπεια δεν υπάρχουν όρια παρόχου - ΟΤΕ, δεν υπάρχει κύκλωμα, πιθανότατα είσαι ακόμα στον ΟΤΕ και έχεις βλάβη. Καλό θα ήταν να πάρεις στο 121 και να δώσεις βλάβη και όχι στην ΗΟΛ.

Η διακοπή είναι μερικά δευτερόλεπτα για την μετάβαση από τον ΟΤΕ στον εναλλακτικό καθώς απαιτεί μόνο την ζεύξη του καλωδίου από τον εναλλακτικό στο splitter του ΟΤΕ, θέλει μόνο προσοχή στο encapsulation. Εφόσον είσαι ΟΤΕ γύρνα το σε PPPoE LLC από τώρα και θα είσαι μια χαρά.

alfaromeo
13-03-08, 10:04
Ποιο DSLAM???? Με Κάιρο μας εχουν συνδέσει και τους δύο....

@ ADSLgr.com All rights reserved.