PDA

Επιστροφή στο Forum : Εκβιασμός από hol (άρνηση φορητότητας σε άλλο πάροχο)



s1lkw0rm
12-03-08, 17:39
Αν εχει καποιος τις γνωσεις ας μου απαντησει..
εχει το δικαιωμα η ΗΟL να απορριπτει τις αιτησεις του νεου μου παροχου (ΝΕΤΟΝΕ) και να μου ζητα την επιστροφη του εξοπλισμου πρωτα;!!
Αν γινει αυτο εγω θα πρεπει να μεινω τουλαχιστον για κανα μηνα χωρις τηλ και ιντερνετ με ποιο δικαιωμα το κανουν αυτο;
σκεφτομαι να κινηθω νομικα οντας αηδιασμενος και αγανακτησμενος απο την μαφιοζικη τακτικη τους..
οταν τους πηρα τηλ την πρωτη φορα ζητωντας εξηγησεις γιατι απορριπτουν την αιτηση μου ειπαν να παω απο τα γραφεια τους να κανω αιτηση διακοπης οπως και εκανα.. με διαβεβαιωσαν δε αυτοπροσωπως οτι δεν προκειται να απορριψουν ξανα αιτηση του νεου παροχου..
μετα απο 2 εβδομαδες αφου μαθαινω για την εκ νεου απορριψη παιρνω τηλ και μου λενε τα περι επιστροφης εξοπλισμου...
ελεος ...!!!!!!!!
εντωμεταξυ η netone το παιζει ποντιος πιλατος και με αφηνει μονο μου να βγαλω το φιδι απο την τρυπα ενω στην αρχη(πριν τις υπογραφες) μου ελεγαν οτι θα τα αναλαβουν ολα αυτοι !
απορω σε τη χωρα ζουμε !

ariadgr
12-03-08, 18:04
εχει το δικαιωμα η ΗΟL να απορριπτει τις αιτησεις του νεου μου παροχου (ΝΕΤΟΝΕ) και να μου ζητα την επιστροφη του εξοπλισμου πρωτα;!!
Αν γινει αυτο εγω θα πρεπει να μεινω τουλαχιστον για κανα μηνα χωρις τηλ και ιντερνετ με ποιο δικαιωμα το κανουν αυτο;

Ενα fax στην ΕΕΤΤ με κοινοποίηση στη HOL και νομίζω θα κάνεις τη δουλειά σου.

s1lkw0rm
12-03-08, 18:10
τι εννοεις κοινοποιηση στη HOL;
να στειλω φαξ/καταγγελια στην ΕΕΤΤ και μετα ;

tolisp
12-03-08, 18:37
E και εσύ πήγαινες γυρεύοντας... από HOL στην netone?
Τι σε έκανε να πιστέψεις ότι θα βρείς καλύτερη υποστήριξη? :whistle:
Η κόκαλο-εταιρία είναι πιο κράτος και από τον ΟΤΕ...

kinggreece
12-03-08, 19:22
η αλλαγη μεταξυ ιδιωτικων παροχον ειναι σαν να πεφτεις απο την ΣΚΥΛΛΑ ΣΤΗΝ ΧΑΡΥΒΔΗ,κοπανα τον εξοπλισμο στο κεφαλι της χολ και παρε χαρτι οτι τον παρεδωσες και καπακι πηγαινε netone,και ζητα η γραμμη σου να διαχειριστει απο την ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗΣ . Ειναι μια επιτροπη διαιτησιας για τετοιες περιπτωσεις.

ariadgr
12-03-08, 19:40
τι εννοεις κοινοποιηση στη HOL;
να στειλω φαξ/καταγγελια στην ΕΕΤΤ και μετα ;

Να στείλεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ:

Προς: ΕΕΤΤ (fax: ...)
Κοινοποίηση: HOL (fax: ...)

(δηλ. η hol να βλέπει ότι το γράμμα έχει σταλεί στην ΕΕΤΤ, και η ΕΕΤΤ να βλέπει ότι έχει κοινοποιηθεί στη hol)

Ζητώντας από την ΕΕΤΤ να παρέμβει ώστε να λυθεί το ζήτημα (θα αναφέρεις φυσικά ότι η hol απορρίπτει τα αιτήματα, οτι δεν πρόκειται να μείνεις χωρίς τηλέφωνο και ο εξοπλισμός θα επιστραφεί μόνο μετά την ενεργοποίηση του νέου παρόχου κλπ)

Το πιθανότερο είναι η hol να μην απορρίψει ξανά το αίτημα αφού στείλεις την επιστολή (λίγες μέρες αφού στείλεις την επιστολή, ενημέρωσε το νέο πάροχο να ξαναστείλει το αίτημα)

ariadgr
12-03-08, 19:42
η αλλαγη μεταξυ ιδιωτικων παροχον ειναι σαν να πεφτεις απο την ΣΚΥΛΛΑ ΣΤΗΝ ΧΑΡΥΒΔΗ,κοπανα τον εξοπλισμο στο κεφαλι της χολ και παρε χαρτι οτι τον παρεδωσες και καπακι πηγαινε netone,και ζητα η γραμμη σου να διαχειριστει απο την ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗΣ . Ειναι μια επιτροπη διαιτησιας για τετοιες περιπτωσεις.

Εαν δεν είσαι σίγουρος για κάτι, καλό είναι να μη γράφεις με τέτοια βεβαιότητα, γιατί ο άλλος μπορεί διαβάζοντας αυτό που γράφεις να βρεθεί σε δύσκολη θέση (δηλ. να μείνει χωρίς τηλέφωνο + Internet για τουλάχιστον μισό μήνα αν επιστρέψει τον εξοπλισμό όπως του γράφεις).
"Επιτροπή διαχείρισης" :hmm: Δε μας δίνεις περισσότερες πληροφορίες για αυτή την επιτροπή; :whistle:

s1lkw0rm
12-03-08, 19:51
εστειλα καταγγελια μεσω email στην ΕΕΤΤ και σκεφτομαι να παρω κατευθειαν τηλ στη ΧΟΛ και να τους πω τα νεα ...

ariadgr
12-03-08, 20:03
εστειλα καταγγελια μεσω email στην ΕΕΤΤ και σκεφτομαι να παρω κατευθειαν τηλ στη ΧΟΛ και να τους πω τα νεα ...

Απλά κάνε forward το email στη HOL.
Εγγράφως πρέπει να το λάβουν, όχι να τους το περιγράψεις τηλεφωνικά.

s1lkw0rm
12-03-08, 20:19
το εκανα οπως ειπες και πηρα στην νετονε να ξανακανουν αιτηση αυριο
για να δουμε..
ευχαριστω για το ενδιαφερον...

aa144
12-03-08, 21:27
Άσχετο: Για ποιό λόγο πας από Hol σε NetOne; Είχες κάποια βλάβη ή λόγω καλύτερου πακέτου με διεθνείς κλήσεις κτλ;

tasvar
12-03-08, 23:01
Και σερνόμαστε και δεν μπορούμε να φύγουμε...με απογοήτευσε η hol.Πελάτης από dialup...

lsavvaid
13-03-08, 04:41
εχει το δικαιωμα η ΗΟL να απορριπτει τις αιτησεις του νεου μου παροχου (ΝΕΤΟΝΕ) και να μου ζητα την επιστροφη του εξοπλισμου πρωτα;!!

φυσικά και δεν έχει το δικαίωμα αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις τους τρίζεις τα δόντια αλλιώς κάηκες. Είναι πολιτική κάθε εταιρίας να προσπαθεί να κρατήσει τον πελάτη πάση θυσία μέχρι την τελευταία στιγμή ακόμη και με αθέμιτα μέσα αφού δύσκολα θα κινήσει κάποιος νομική διαδικασία εναντίον τους για τέτοιο θέμα και αν δουν ότι πάει να γίνει κάτι τέτοιο διεκπεραιώνουν την αίτηση σου για διακοπή αμέσως και όπως κάθε έλληνας λές επιτέλους και παραιτήσε οικειοθελώς από κάθε σου δικαστική κίνηση. Λίγοι το παίρνουν προσωπικά και πάνε μέχρι τα δικαστήρια αφού σε αυτή την χώρα όλοι θέλουν την ηρεμία τους και για αυτό μας φαίρονται έτσι κάθε λογης εταιρίες. Στο λέω γιατί δούλευα παλιά στην βιβόντι και είδαν τα ματάκια μου πολλά

s1lkw0rm
13-03-08, 05:25
θελω να φυγω γιατι :
1. ξεκινησα με το πακετο 24/1 και κατεληξα στο 6/1 μετα απο 3 βδομαδες ταλαιπωριας στις οποιες
-το fritz(ο εξοπλισμος...) δεν συγχρονισε ποτε πανω απο 10
-οι πραγματικες ταχυτητες ειταν κυριολεκτικα dialup
-το τηλεφωνο εκανε διακοπες
-η τεχνικη υποστηριξη στο τηλ.κεντρο (μετα απο ωριαιες συνηθως αναμονες) ειταν ενα κραμα αυτοσχεδιασμου(του στυλ για "δοκιμασε...") ή η γνωστη επαναληψη της κασσετας των 'λυσεων'..(παλι καλα που δεν με παρεπεμψαν στο adslgr.com για λυση..και το λεω αυτο γιατι ενας τεχνικος οταν τον ρωτησα για το 'πιλοτικο' μου ειπε "δεν ξερετε οτι ετσι γινεται με τη HOL ;" και μου ανεφερε το adslgr... εγω το σαιτ βεβαια το ηξερα αλλα δεν ειχα μπει να διαβασω για HOL και να δω τελικα οτι προκειτε για black HOLe..)
2. το 6/1 δεν ειχε προβληματα ομως εμενα δεν με καλυπτει γιατι μοιραζομαι το bandwith...επισης σε ερωτηση μου αν ειταν μια προσωρινη λυση η απαντηση ειταν οτι φταιει η γραμμη μου και δε γινεται αλλιως "αν ξαναγυρισεις στο 24/1 θα γινουν τα ιδια παλι"...τοτε ομως εσυ γιατι διαφημιζεις και πουλας 24/1; προφανως για να καπαρωσουν οσους πιο πολλους μπορουν ..και μετα βλεπουμε..!
Tο γεγονος οτι πηγα στα γραφεια τους να κανω διακοπη(εξοργιζομαι επισης γιατι λεγοντας τους πως δεν ειμαι υποχρεωμενος να το κανω μου απαντησαν 'ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΞΕΡΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΥΠΙΚΟ..' )
, με διαβεβαιωνουν προσωπικα οτι δεν προκειται να απορριψουν ξανα την αιτηση της netone και μετα απο 3 βδομαδες κανουν παλι τα ιδια σημαινει πως τελικα προκειται για ανθρωπους οι οποιοι δεν εχουν λογο τιμης και εξαπατουν και συνειδητα οχι μονο εξατιας ανικανοτητας!!!
Και η καλυτερη εταιρεια να γινονταν αυριο η HOL εγω θα προτιμουσα να μεινω χωρις ιντερνετ παρα να γινω πελατης τους..

anon
13-03-08, 07:18
1. Σε πολλές εταιρίες ο εξοπλισμός αποτελεί χρησιδάνειο. Οπως πχ στα νετμοντ του ΟΤΕ για ISDN. Το ίδιο και στην HOL. Σε τέτοιες περιπτώσεις, για την διακοπή πρέπει να επιστραφεί ο εξοπλισμός. Σορρυ, ας πρόσεχες πρωτύτερα στην επιλογή σου (είμαστε κατα του χρησιδανείου)
2. Οι ταχύτητες ειναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων. Είχες ταχύτητες dialup στο σερφάρισμα; Η' μήπως σε π2π; Γιατί Traffic Shaping σε βαθμό dialup κάνουν και άλλοι πάροχοι...
3. Ο συγχρονισμός του ρουτερ/μοντεμ έχει να κάνει με την ποιότητα γραμμής και την απόσταση. Εαν λοιπόν έπιασες μέχρι 10 όπως λές, δεν θα πάει περισσότερο με οποιοδήποτε άλλο πάροχο (άντε να πάει 12).
4. Εαν η τηλεφωνία έκανε διακοπές μπορεί να οφείλεται στην κακή ποιότητα της γραμμής Ιντερνετ. Δυστυχώς την φτήνια την τρώει ο παράς, το ξέρεις; Σε γενικές γραμμές, πριν προχωρήσουμε σε τηλεφωνία μέσω voip του παρόχου Ιντερνετ, πρώτα χρησιμοποιούμε σκέτο το Ιντερνέτ του, και εαν παίζει πολύ καλά, τότε μπορεί να πάμε και την τηλεφωνία εκεί. Μέχρι τότε, καλό η τηλεφωνία ναναι ΟΤΕ. Το σφάλμα δεν ειναι αποκλειστικά του παρόχου, μιας και για τα κακά δίκτυα ευθύνη έχει η πιο καλή μας σχέση.
5. Εαν μοιράζεσαι την γραμμή, δεν ξέρω με πόσο κόσμο, είναι πιθανόν ναναι μπουκωμένη. Αρα τι περιμένεις; Εχεις δει τι χρήση γίνεται; Εχεις κάνει ελέγχους χωρίς να την μοιράζεσαι; Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η αλλαγή θα λύσει όλα σου τα προβλήματα, εαν αυτά ξεκινάνε απο σένα και την χρήση που κάνεις;

theopan
13-03-08, 09:32
1. Σε πολλές εταιρίες ο εξοπλισμός αποτελεί χρησιδάνειο. Οπως πχ στα νετμοντ του ΟΤΕ για ISDN. Το ίδιο και στην HOL. Σε τέτοιες περιπτώσεις, για την διακοπή πρέπει να επιστραφεί ο εξοπλισμός. Σορρυ, ας πρόσεχες πρωτύτερα στην επιλογή σου (είμαστε κατα του χρησιδανείου)


Ποιός τα λέει αυτά; Νόμοι της HOL είναι; Υποχρεωμένοι είναι να αποδεσμεύουν τα νούμερα όποτε τους ζητηθεί ό,τι εκκρεμότητα και να υπάρχει! Και εξοπλισμό να χρωστάς, και λογαριασμούς να χρωστάς και τα όποια τέλη αποσύνδεσης να χρωστάς. Το ίδιο ισχύει και στις εταιρίες κινητής. Ας πάνε να βγάλουν διαταγή πληρωμής στη συνέχεια αν δεν τους πληρώνει ο πελάτης για να διεκδικήσουν ό,τι δικαιούνται. Για ρίξε μια καλύτερη ματιά στα περι φορητότητας που ορίζει η ΕΕΤΤ.

anon
13-03-08, 11:53
Στο αν θα πρέπει να αποδεσμεύουν ή όχι το νούμερο πριν την επιστροφή του χρησιδανείου, ομολογώ ότι δεν το γνωρίζω. Εαν θα πρέπει να αποδεσμευτεί το νούμερο και η HOL δεν το κάνει, σαφώς και είναι παράβαση και πρέπει να κοινοποιηθεί το συμβάν στην ΕΕΤΤ.

sunrise
13-03-08, 12:04
Στο αν θα πρέπει να αποδεσμεύουν ή όχι το νούμερο πριν την επιστροφή του χρησιδανείου, ομολογώ ότι δεν το γνωρίζω. Εαν θα πρέπει να αποδεσμευτεί το νούμερο και η HOL δεν το κάνει, σαφώς και είναι παράβαση και πρέπει να κοινοποιηθεί το συμβάν στην ΕΕΤΤ.


Δυστυχως Πρωτα πρεπει να επιστραφει και ελενχθει ο εξοπλισμος τους,επειτα να εισαι οικονομικα ενταξει....και στην συνεχεια...στο περιμενε.....20 εργασιμες!!!...δυστυχως

Επισης να ευχηθω καλη δυναμη στον φιλο και καλο κουραγιο...οι συμβουλες (τηλεφωνικως) των υπαλληλων της ΕΕΤΤ,θα σου λυσουν πολλες αποριες!

aa144
13-03-08, 12:04
Σχετικά άσχετο: Πάντως παιδιά φαίνεται ότι ακόμα και σε αυτούς που διακόπτουν, το πακέτο 6/1 λειτουργεί πολύ καλά, ειδικά σε μέτριες γραμμές όπως η συγκεκριμένη. Γι αυτό θα το πω ακόμα μια φορά, πρώτη αίτηση στο 2play πάντα σε 6/1 και αν λειτουργεί καλά η γραμμή μας τότε αργότερα μπορεί να πάμε παραπάνω, εφόσον μιλάμε και για τηλεφωνία που απαιτεί σταθερότητα.

s1lkw0rm
13-03-08, 17:02
5.Την γραμμη τη δοκιμασα πρωτα εγω και μετα εφτιαξα δικτυο με τον αδερφο μου (οταν δηλ. αρχισε να δουλευει στα 6/1 γιατι στα 24/1 δεν υπηρχε τιποτα να μοιρασουμε...) δηλ τη μοιραζομαστε 2 ατομα δεν ειμαι ιντερνετ καφε...Τι ακριβως εννοεις τα προβληματα ξεκινουν απο μενα και τη χρηση που κανω δεν καταλαβαινω φιλε anon;
το μονο προβλημα που ξεκινησε απο μενα (αν το δουμε φιλοσοφικα το θεμα) ειταν η επιλογη που εκανα για HOL...
4.Αν ειναι ετσι τοτε γιατι δεν λενε οτι αναλογα με την ποιοτητα της γραμμης σας θα ειναι και η ποιοτητα των δικων μας υπηρεσιων κλπ.. αντάυτου πουλανε στον κοσμο φυκια για μεταξωτες κορδελες για να τους κανουν πελατες οσο για τον 'παρα που τον τρωει η φτηνια' θα ελεγα οτι αφου τον παρα τον εφαγε πρωτα ο ΟΤΕ με τα παγια και δεν εκανε τιποτα για την συντηρηση των γραμμων τωρα μας τον τρωνε(και τον χρονο μας μαζι) οι φτηνες δικαιολογιες του καθενος..
3.Εγω παω στοιχημα οτι θα εχω καλυτερες ταχυτητες με αλλο παροχο οπως και διαφοροι γειτονες μου που εχω μιλησει στην ιδια πολυκατοικια (και ναι εχω ελεγξει την δικια μου εσωτερικη καλωδιωση)
2.Συμφωνα με τα τεστ της ΧΟΛ το κατεβασμα ειταν 7κβ/σ αυτο που σου λεω νομιζω αρκει ..τι π2π μου λες τωρα...
1.Και γιατι οταν περασα απο τα γραφεια τους να κανω διακοπη δεν μου ειπαν τιποτα απο αυτα που λες αντιθετως μου εγγυηθηκαν οτι δεν θα ξανα απορριψουν αιτηση του νεου παροχου... παιδακια ειμαστε και παιζουμε και κανουμε αστειακια;
Βλεπω ομως προς εκπληξη μου οτι αρκετοι που ποσταρουν σάυτο το σαιτ εχουν μια συμπαθεια και μια ταση να δικαιολογουν τα κακως κειμενα διαφορων παροχων οι οποιοι δεν ειναι κοινοφελεις οργανισμοι για να αξιζουν καποια συμπαθεια και δικαιολογηση ..
λεφτα βγαζουν και μαλιστα με το τσουβαλι πουλωντας αερα κοπανηστο..
Ειδικα ο φιλος αα144 τον παρακολουθω εδω και καιρο να ποσταρει δικαιλογωντας και συνογορωντας συνεχως υπερ της ΧΟΛ και των πακετων 6/1 και μου κανει εντυπωση τρομερη αυτο..δηλ και εγω να ειμουν τοσο πολυ πια ικανοποιημενος απο ενα παροχο δεν θα ειχα τοσο αγχος
να μπαινω καθε μερα στο adslgr ξεκινωντας σταυροφορια υπερ του για να του το ξεπληρωσω δεν μου προσφερει τζαμπα τις υπηρεσιες του εξαλλου...

anon
13-03-08, 17:37
5. Είπες ότι μοιράζεσαι την γραμμή, και το χρειάζεσαι αυτο οπωσδήποτε. Δεν έχει σημασία εαν την μοιράζεσαι με έναν ή με 500, σημασία έχει πόσο "φορτωμένη" είναι η γραμμή. Εαν έχεις τηλεφωνία VoIP, ο φόρτος της γραμμής παίζει μεγάλο ρόλο, εαν είναι φορτωμένη πολύ, τότε μπορεί να έχεις τα συμπτώματα που ανέφερες. Βέβαια φόρτος μπορεί να υπάρχει και σε υψηλότερο ιεραρχικά στο δίκτυο πχ DSLAM, DSLAM-BBRAS κλπ, πράγμα που σε εκείνη την περίπτωση δεν ευθύνεσε εσύ.

4. Οσο για τα φύκια για μεταξωτές κορδέλες, όλοι τέτοια πουλάνε. Κανείς δεν λέει την αλήθεια, και νομίζω ότι κανείς νοήμων δεν πιστεύει τις διαφημίσεις αδιαμαρτύρητα. Οσο πιο ελκυστικες είναι, τόσο πιο προσεκτικός πρέπει να είσαι.

3. Μπορεί ναι, μπορεί όχι. Μην ξεχνάς ότι πρόβλημα μπορεί να έχει το δικό σου ζεύγος, που έρχεται απο το Α/Κ. Σε αυτή την περίπτωση, με όποιο πάροχο και να πάς θα έχεις και παλι πρόβλημα. Εαν το δικό σου ζεύγος όπως έρχεται κάπου στην διαδρομή έχει πχ μια ψυχρή κόλληση, μια κακή ένωση κλπ, η ποιότητα της γραμμής θα είναι πάντα προβληματική. Δυστυχώς σε τέτοια περίπτωση δεν μπορείς να κάνεις σχεδόν τίποτα. Δεν μπορείς να κάνεις τον ΟΤΕ να σου αλλάξει ζεύγος. Εαν πέσεις σε τέτοια λούμπα, και δεν είναι καθόλου απίθανο, τότε ζήτα νέα τηλεφωνική σύνδεση απο ΟΤΕ (pstn), ο ΟΤΕ αναγκαστικά θα σου δώσει νέο ζεύγος, και ελπίζοντας ότι αφού είναι άλλο ζεύγος, πιθανόν να είναι σε καλύτερη κατάσταση. Βάζεις Ιντερνετ στο νέο ζεύγος (γραμμή), και εφόσον παίζει καλά, καταργείς την παλιά σύνδεση. Ταλαιπωρία; ΝΑΙ. Αλλά δυστυχώς δεν μπορείς με άλλο τρόπο να πάρεις άλλο ζεύγος.

2. ΟΚ, πάω πάσο.

1. Μην νομίζεις ότι οι περισσότεροι εργαζόμενοι στην ίδια επιχείρηση γνωρίζουν ότι πρέπει να γνωρίζουν. Αυτό δεν είναι μόνο σε παρόχους, αλλά σε πάσης φύσεως μεγάλη εταιρία ή οργανισμό. Μπορεί να μιλάς με το helpdesk, αλλα κάποιος τεχνικάριος μπορεί να είναι πολύ καλός σε τεχνικά θέματα, και να έχει άγνοια απο οργανωτικά / διοικητικά ή λογιστικά... Μην παίρνεις τόσο τοις μετρητοις ότι με όποιον μιλάς, ξέρει ντε και καλά. ΑΠλά πρέπει να πεί κάτι... Και εγώ έτσι πίστευα παλια, αλλά βλέποντας απο πολλές εταιρίες τι γίνεται με τον κόσμο, πλέον κατανοώ τους λόγους άγνοιας....

Οσο για κάποια μέλη που συνηγορούν υπέρ κάποιων παρόχων, θα έλεγα, καλοπροαίρετα, ότι ίσως είναι ευχαριστημένοι χρήστες. Και εγώ πήρα πριν δυο μήνες μια σύνδεση HOL 6/1 και αντ'αυτού, οι πραγματικές ταχύτητες ήταν ακριβώς οι μισές!!! 3/512... Και εξοργίστικα. Αλλά είχαμε κάνει αίτηση και για ΟΤΕ 24/1 και για Forthnet 24/1 (ιδιόκτητο). H 4net σύνδεση όταν έγινε, ήταν 1400/800. απο 24Mbps/1Mbps. Η ΟΤΕ σύνδεση όταν έγινε ήταν 2600/600. Τώρα εγώ τι πρέπει να πώ; Για τις τρείς αυτές συνδέσεις, απο άποψη συγχρονισμού η της HOL είναι καλύτερη. Kαι παίζει καλά. Αρα είναι ανα περίπτωση (συνήθως).... Γιαυτο πάντα είμαι προσεκτικος / επιφυλακτικός, και μόνο σε τρανταχτές περιπτώσεις, όπως το TS της ΟΤΕΝΕΤ παίρνω θέση, μιας και μπορώ να δοκιμάσω και να διαπιστώσω τι γίνεται. Δεν έχει να κάνει με θέμα προτίμησης κάποιου παρόχου, γιατί η άισθηση που έχω είναι ότι λίγο πολύ όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουν. Τώρα για την ΝΕΤ1 δεν μπορώ να πώ, είναι πάροχος μόνο σε ορισμένες περιοχές της Αθήνας. Εμείς εδω πάνω έχουμε περιορισμένες επιλογές, και ότι ακούμε για αυτούς τους μικρούς παρόχους (NET1, ON κλπ) είναι μέσω άλλων. Δεν μπορώ να έχω ιδία άποψη.

aa144
13-03-08, 18:02
Μα γιατί σου κάνει εντύπωση που λέω για το 6/1; Βλέπεις εδώ μέσα πολλούς με 6/1 να διαμαρτύρονται; Κατά βάση, εφόσον μιλάμε για 2play το πράγμα πρέπει αρχικά να λειτουργεί αξιόπιστα. Αυτό είναι για μένα το βασικό κριτήριο, όμως καταλαβαίνω και όποιον θέλει παραπάνω και αφού δεν μπορεί να τα έχει, διαμαρτύρεται και του φταίνε όλοι, είναι πολύ συνηθισμένο το φαινόμενο και δεν περιορίζεται στο ADSL.

........Auto merged post: aa144 added 2 Minutes and 1 Seconds later........

Και να προσθέσω, καλά εσύ σοβαρά πιστεύεις ότι η Hol έχει συμφέρον να πάρουν όλοι πακέτο 6/1 και όχι 24/1;

theopan
13-03-08, 21:07
Και να προσθέσω, καλά εσύ σοβαρά πιστεύεις ότι η Hol έχει συμφέρον να πάρουν όλοι πακέτο 6/1 και όχι 24/1;

Ε δεν είναι προφανέστατο ότι την συμφέρει να πουλάει και να προμοτάρει 6/1; Με ένα 10-15% λιγότερα χρήματα από τον πελάτη, δίνει από 50-75% μικρότερη ταχύτητα.

anon
13-03-08, 21:11
Απέχετε μακραν απο την κοστολόγηση. Οποιαδήποτε υπηρεσία, ακόμη και 1Kbps να έδινε, έχει ένα διαχειριστικό κόστος. Επίσης παίζει ρόλο πως γίνεται ο επιμερισμός δαπανών που δεν έχουν σχέση με το bw, όπως λειτουργικές δαπάνες (μισθοδοσία, προμήθειες εξοπλισμού, διαφημίσεις, έντυπο υλικό, κόστος στο helpdesk κλπ). Πχ στην σύνδεση με το DSLAM, είτε έχεις 1Mbps είτε έχεις 24, το κόστος στο DSLAM είναι το ίδιο. Οπότε συμφέρει περισσότερο η μεγαλύτερη ταχύτητα. Το μόνο που πάει ανα ταχύτητα ειναι το backhaul του παρόχου και οι διεθνείς και εθνικές (ΑΙΧ) συνδέσεις).

kinggreece
13-03-08, 21:44
Mπορει να μην την συμφερει θεωρητικα να γυρνα τους χρηστες σε 6/1 αλλα την συμφερει παρα πολυ να διαφημηζει το 24/1 ωστε να μαζευει πελατες και τελικα λογο προβληματων να τους γυρνα σε 6/1.Το 6/1 τελικα σημερα παιδια ειναι μια μεση ταχυτητα απλα,αν σκεφτει κανεις οτι η 8αρες ειναι <ψωμοτυρι> σημερα απο ολες τις εταιριες. και συμφωνω με τον φιλο λιγο ποιο πανω που λεει να συμβουλευτει την ΕΕΤΤ τηλεφωνικα,και ριξτε μια ματια περι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ στη σελιδα της ΕΕΤΤ.

sdikr
13-03-08, 21:56
Ποιός τα λέει αυτά; Νόμοι της HOL είναι; Υποχρεωμένοι είναι να αποδεσμεύουν τα νούμερα όποτε τους ζητηθεί ό,τι εκκρεμότητα και να υπάρχει! Και εξοπλισμό να χρωστάς, και λογαριασμούς να χρωστάς και τα όποια τέλη αποσύνδεσης να χρωστάς. Το ίδιο ισχύει και στις εταιρίες κινητής. Ας πάνε να βγάλουν διαταγή πληρωμής στη συνέχεια αν δεν τους πληρώνει ο πελάτης για να διεκδικήσουν ό,τι δικαιούνται. Για ρίξε μια καλύτερη ματιά στα περι φορητότητας που ορίζει η ΕΕΤΤ.

Αλλό πράγμα η φορητότητα αριθμού, αλλό η φορητότητα αριθμού μαζί με την γραμμή, στο μόνο αριθμός γίνεται όπως τα λές, στο έχω και την γραμμή υπάρχει διαφόρα μιας και υπάρχει όρος που λέει οτι η μεταφορά γίνεται μόνο εφόσον δεν υπάρχει εκκρεμότητα με την 1η εταίρια


Μα γιατί σου κάνει εντύπωση που λέω για το 6/1; Βλέπεις εδώ μέσα πολλούς με 6/1 να διαμαρτύρονται; Κατά βάση, εφόσον μιλάμε για 2play το πράγμα πρέπει αρχικά να λειτουργεί αξιόπιστα. Αυτό είναι για μένα το βασικό κριτήριο, όμως καταλαβαίνω και όποιον θέλει παραπάνω και αφού δεν μπορεί να τα έχει, διαμαρτύρεται και του φταίνε όλοι, είναι πολύ συνηθισμένο το φαινόμενο και δεν περιορίζεται στο ADSL.

........Auto merged post: aa144 added 2 Minutes and 1 Seconds later........

Και να προσθέσω, καλά εσύ σοβαρά πιστεύεις ότι η Hol έχει συμφέρον να πάρουν όλοι πακέτο 6/1 και όχι 24/1;

Ναι αλλά όταν ο αλλός βλέπει οτι η γραμμή του πιάνει πχ τα 13 σου λεεί γιατί να πάω στα 6, με μια διαφόρα......κάτσε δεν έχει διαφόρα :p

Αν πρέπει να δουλεύει αξιόπιστα τότε ας δώσουν μόνο το 6/1

Ο πελάτης φταίει γιατί βλέπει το 24 και λάμπει το μάτι του, αλλά δεν ξέρει περί crosstalk, spliter, Κλπ, ο πάροχος που τα ξέρει όλα γιατί το πουλά;


Σέναριο, πάει η γιαγιά και λέει τι συνδέσεις έχετε, έχουμε 6/1 με 20 ευρώ και έχουμε 24/1 με 20.5 ευρώ, (κανείς δεν λέει οτι ξέρετε στα 24/1 μπορεί να έχετε πρόβλημα).

Τι θα διαλέξει η γιαγιά; ή ο κάθε ενας που δεν γνωρίζει;

theopan
14-03-08, 01:19
Αλλό πράγμα η φορητότητα αριθμού, αλλό η φορητότητα αριθμού μαζί με την γραμμή, στο μόνο αριθμός γίνεται όπως τα λές, στο έχω και την γραμμή υπάρχει διαφόρα μιας και υπάρχει όρος που λέει οτι η μεταφορά γίνεται μόνο εφόσον δεν υπάρχει εκκρεμότητα με την 1η εταίρια
;

Θα το εκτιμούσα να μου εξηγούσες πως υλοποιείται πρακτικά αυτό που λες (φορητότητα μόνο του αριθμού και όχι της γραμμής δηλαδή), καθώς θα έλυνε το μεγάλο πρόβλημα της καταχρηστικής δέσμευσης από τη forthnet που αντιμετωπίζω με αποτέλεσμα να μη μπορώ να πάρω το νουμεράκι μου να το πάω αλλού (σε νέα σύνδεση μέσω ανενεργού). Δηλαδή με απλά λόγια μπορώ να πάρω εγώ το νούμερο μου μόνο από τον ΟΤΕ να το πάω αλλού και ας αφήσει τη γραμμή ο ΟΤΕ σε λειτουργία χωρίς νούμερο (αν μπορεί να το κάνει βέβαια), και ας στέλνει λογαριασμούς...για τον αέρα. (Και το λύνουμε στα δικαστήρια μετά αυτό το θέμα αν συνεχίζουν να κάνουν τους χαζούς).

ariadgr
14-03-08, 01:26
Θα το εκτιμούσα να μου εξηγούσες πως υλοποιείται πρακτικά αυτό που λες (φορητότητα μόνο του αριθμού και όχι της γραμμής δηλαδή), καθώς θα έλυνε το μεγάλο πρόβλημα της καταχρηστικής δέσμευσης από τη forthnet που αντιμετωπίζω με αποτέλεσμα να μη μπορώ να πάρω το νουμεράκι μου να το πάω αλλού (σε νέα σύνδεση μέσω ανενεργού).

Όπως την κάνει η Vodafone σε κάποιον που είχε τηλεφωνία, και πάει στο "για το σπίτι" (μόνο τηλεφωνία, μέσω του δικτύου κινητής), άρα παίρνει μόνο το νούμερο χωρίς τη γραμμή.

Ο πάροχος καταθέτει στην ΕΒΔΑΦ αίτημα φορητότητας του αριθμού, δεν καταχωρεί κάτι στο WCRM-LLU του ΟΤΕ.

aa144
14-03-08, 02:25
Ε δεν είναι προφανέστατο ότι την συμφέρει να πουλάει και να προμοτάρει 6/1; Με ένα 10-15% λιγότερα χρήματα από τον πελάτη, δίνει από 50-75% μικρότερη ταχύτητα.

Η ονομαστική ταχύτητα σύνδεσης με το DSLAM δεν έχει κανένα κόστος για τον πάροχο, εκτός αν μιλάμε για μισθωμένες γραμμές (που έχουν εγγυημένο εύρος), αλλά νομίζω δεν μιλάμε για αυτό. Από το DSLAM και πέρα το εγγυημένο εύρος είναι 0 Kbps (αριθμητικά μηδέν) για όποιο πακέτο ADSL ή 2play και αν μιλάμε. Όμως η χρήση της πόρτας είναι η ίδια (αφού δεν δίνουν το πακέτο 6/1 σε ADSL2 π.χ. χρησιμοποιώντας παλιότερες κάρτες στο DSLAM, ενώ θα μπορούσαν, για να έχουν μικρότερο κόστος), επίσης το ποσό που πληρώνουν κάθε μήνα στον ΟΤΕ για τη μίσθωση του ζεύγους είναι το ίδιο.

Κατά βάση, και επειδή στο πακέτο περιέχεται VOIP τηλεφωνία, θα έπρεπε ίσως να υπάρχει και το παλιό πακέτο "έως 12" για να μην είμαστε ή του (δήθεν) ύψους, ή του βάθους. Αλλά με αυτά που κάνει ο ανταγωνισμός και με τη μανία μέρους καταναλωτών για τους αριθμούς, είμαστε στα έως 24 και στα ατελείωτα παράπονα πολλών που έχουν αυτό το πακέτο. Εξάλλου αν το πακέτο 12 υπήρχε και κόστιζε π.χ. δυο ευρώ λιγότερα από το έως 24, και πάλι πολλοί θα μιλούσαν για απάτη και τα παρόμοια. Δυστυχώς δεν είναι εύκολο για όλους να καταλάβουν πως ακριβώς λειτουργεί (στην ουσία, και όχι στην επιφάνεια) αυτή η τεχνολογία και να υπολογίσουν ένα αξιόπιστο μοντέλο συμπεριφοράς της γραμμής τους με μακροχρόνιο ορίζοντα.

theopan
14-03-08, 11:29
Η ονομαστική ταχύτητα σύνδεσης με το DSLAM δεν έχει κανένα κόστος για τον πάροχο, εκτός αν μιλάμε για μισθωμένες γραμμές (που έχουν εγγυημένο εύρος), αλλά νομίζω δεν μιλάμε για αυτό. Από το DSLAM και πέρα το εγγυημένο εύρος είναι 0 Kbps (αριθμητικά μηδέν) για όποιο πακέτο ADSL ή 2play και αν μιλάμε. Όμως η χρήση της πόρτας είναι η ίδια (αφού δεν δίνουν το πακέτο 6/1 σε ADSL2 π.χ. χρησιμοποιώντας παλιότερες κάρτες στο DSLAM, ενώ θα μπορούσαν, για να έχουν μικρότερο κόστος), επίσης το ποσό που πληρώνουν κάθε μήνα στον ΟΤΕ για τη μίσθωση του ζεύγους είναι το ίδιο.
.

Έχει μεγαλύτερο κόστος σε bandwidth όμως και σε γκρίνια από τους πελάτες το μεγάλο ποσοστό συνδέσεων "έως 24".


Όπως την κάνει η Vodafone σε κάποιον που είχε τηλεφωνία, και πάει στο "για το σπίτι" (μόνο τηλεφωνία, μέσω του δικτύου κινητής), άρα παίρνει μόνο το νούμερο χωρίς τη γραμμή.

Ο πάροχος καταθέτει στην ΕΒΔΑΦ αίτημα φορητότητας του αριθμού, δεν καταχωρεί κάτι στο WCRM-LLU του ΟΤΕ.

Αν κάτι παρόμοιο κάνει και η Netone (μόνο αίτηση στη ΕΒΔΑΦ δηλαδή) σε περιπτώσεις που ο πελάτης ζητάει τη μεταφορά κάποιου αριθμού ΟΤΕ πάνω σε γραμμή της η οποία προέκυψε από ανενεργό, τότε μάλλον θα λυθεί επιτέλους το πρόβλημά μου!

@ ADSLgr.com All rights reserved.