PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση PC με TV : Λιγη βοήθεια



johnalepou
22-06-05, 22:45
Παιδια οταν συνδεουμε το PC με την TV η εικονα διατηρει την ποιοτητα της? Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξει κανεις? (στο καλωδιο κλπ) Για παρακολουθηση ταινιων ρωταω κυριως

Ducklord
22-06-05, 23:09
Ναι
Βύσμα s-video
Ανάλυση οθόνης 640x480 (για να μη σου κάνει πολύ flickering) ή, αν η TV σου δέχεται σήμα υπολογιστή, σύνδεση με σχετικό βύσμα και ανάλυση 800x600

Φιλικά
Παπιάρχοντας

wizardakis
23-06-05, 00:23
Με Gforce 2 Εμενα Δεν Μου Ανοιγει (expand) Σε Ολη Την Οθονη Τησ Τηλεορασεωσ .δοκιμασα Και Με Αλλη Αναλυση Και Αλλουσ Drivers Αλλα Τα Ιδια .

johnalepou
23-06-05, 00:45
Α δηλαδη ρε παιδια δεν ειναι απλη υποθεση πηραμε το καλωδιο,το βαλαμε και βλεπουμε στην TV? Χρειαζεται και εγκατασταση προγραμματων κλπ?

Ducklord
23-06-05, 01:31
Wizardaki:
Στις επιλογές των drivers σου, νομίζω πως θα πρέπει να υπάρχουν επιλογές όπου, ΑΦΟΥ "στέλνεις σήμα στην τιβί" (όχι νωρίτερα), μπορείς να "παίξεις" με το overscan - την "έκταση" που θα καλύπτουν. Για ψάχτο...

Johnalepou:
Όταν το είχα δοκιμάσει, παλιάααα, με μια voodoo 3500, αρκούσε να ενεργοποιήσεις το TV-Out. Από ό,τι γνωρίζω, στους drivers μπορείς να ενεργοποιήσεις το TV-Out και να είσαι εντάξει - μπορεί να το βλέπει και σαν δεύτερο monitor. Δεν νομίζω να χρειάζεσαι (πολλές) πρόσθετες ρυθμίσεις.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

[Insomniac]
23-06-05, 01:53
Εγώ πάλι αντιμετωπίζω πρόβλημα flickering με το tv-out μιας ATI-9550. Βασικά και στο τέρμα να βάλω το flicker removal, αυτό δυστυχώς παραμένει. Παλιότερα με μια GeForce 2 δεν είχα κάτι αντίστοιχο.
Έχει να κάνει με τους drivers (latest catalyst 5.6); Ίσως, who knows. Ευτυχώς το πρόβλημα είναι σε μικρό βαθμό και μπορείς να δεις ταινία dvd (σε full screen), αλλά δεν παύει να είναι εκνευριστικό. Any ideas? :what:

nnn
23-06-05, 23:29
]Any ideas?
Σε τι ανάλυση παίζεις στην τηλεόραση ?
Κατέβασε την στο 640Χ480 όπως λέει και ο Παπιάρχοντας.

[Insomniac]
24-06-05, 02:51
Σε τι ανάλυση παίζεις στην τηλεόραση ?
Κατέβασε την στο 640Χ480 όπως λέει και ο Παπιάρχοντας.

Το δοκίμασα κι αυτό και δυστυχώς τζίφος again. Καμία διαφορά, για να μην πω πως ήταν και λίγο χειρότερα.

skoulinx
24-06-05, 04:13
tv tool

http://www.majorgeeks.com/download403.html

Για nvidia δουλεύει μια χαρά, τουλάχιστον για την Geforce2 που το είχα δοκιμάσει κάποτε, δεν χάνεις τίποτα να το τεστάρεις, και πες μας να ξέρουμε.

[Insomniac]
24-06-05, 16:09
Για nvidia δουλεύει μια χαρά, τουλάχιστον για την Geforce2 που το είχα δοκιμάσει κάποτε

Το θέμα είναι ότι δουλεύει απ'ότι είδα μόνο για Nvidia, αλλά η Geforce 2 δεν υπάρχει πια (η οποία παρεπιπτόντως, όταν υπήρχε έδειχνε μια χαρά στην tv). Πλέον έχω μια Ati Radeon 9550. Μ'αυτήν έχω το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Γενικά δεν έχω μείνει καθόλου ικανοποιημένος από το tv-out της συγκεκριμένης κάρτας παρόλο που πριν την πάρω πίστευα (είχα διαβάσει) το αντίθετο. Δεν περίμενα και τίποτα το ιδιαίτερο βέβαια, αλλά περίμενα να δείχνει στην tv αν όχι καλύτερα, τουλάχιστον όπως και η Geforce.
Έχει κι άλλα προβληματάκια, μείζονος σημασίας αλλά υπάρχουν. Π.χ. αν έχεις συνδεμένη την tv, όταν bootάρει το pc, μέχρι να ξεκινήσουν τα windows έχει λάθος ανάλυση, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να διαβάσεις τίποτα, που είναι πρόβλημα ειδικά αν μπεις στο BIOS. Ή επίσης με τους τελευταίους drivers δεν βλέπει την tv εκτός και αν την κάνεις force detection. Αλλά εντάξει αυτά δεν με απασχολούν τόσο, όσο το flickering, αν και δεν βλέπω να μπορώ να κάνω κάτι και γι'αυτό, εκτός ίσως απ' το ν'αλλάξω κάρτα. :D

LonelyBaron
25-06-05, 13:59
Κάνε και κανα BIOS update από το mobo σου μπας και σου λύση τυχόν ασυμβατότητες...

[Insomniac]
25-06-05, 17:53
Κάνε και κανα BIOS update από το mobo σου μπας και σου λύση τυχόν ασυμβατότητες...

Έχω ήδη το τελευταίο BIOS. :what:

@ ADSLgr.com All rights reserved.