PDA

Επιστροφή στο Forum : Απιστευτο και ομως ΕΛΛΗΝΙΚΟ, δειτε



christo
12-03-08, 22:29
Λοιπον καλοι μου φιλοι ακουστε
Εχω εδω και εναν μηνα HOL και το ρουτερ συνχρονιζε σχετικα σε χαμηλες ταχυτητες 10 με 13 mbps.....
Ως που εγινε αυτο: "Το χερι της ΔΕΗ" (να ναι καλα ο ανθρωπος που κατεβασε τον γενικο-ρελε)

Γιατι το λεω αυτο? γιατι παιδια μολις πριν απο λιγο εγινε διακοπη ρευματος στους αμπελοκηπους (για 10 λεπτα)

Οταν λοιπον ηρθε το ρευμα κοιταω στην σελιδα του ρουτερ να δω αν ολα ειναι ΟΚ και τι βλεπω ???
(Αγωνια....Σςςςςς...)

ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΡΟΥΤΕΡ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΧΡΟΝΙΣΕΙ ΣΤΑ 18 mbps

Και σας ερωτω: τοσο καιρο που μου ελεγαν οτι ειναι θεμα γραμμης και οτι δεν παει αλλο
ΠΩΣ ΠΗΓΕ στα 18 ? ? ? ? ?
Συμπερασμα: ΑΡΑ μας δουλευουν κανονικα και με τον νομο , δεν ειναι θεμα γραμμης...

Πειτε μου την αποψη σας........

(επισης ημουνα αυτος που ειχα κανει θεμα το οτι "ειμαι διπλα στην ΗΟL και στο κεντρο του οτε με χαλια ταχυτητα"

aa144
12-03-08, 22:36
Είναι πολύ απλό, σταμάτησαν να σε παρεμβάλουν διπλανές γραμμές λόγω της διακοπής, σύντομα θα ξεκινήσουν και πάλι, μην ανησυχείς.

Η απόδοση της γραμμής σου εξαρτάται σε ένα ποσοστό από την ποιότητά της και το μήκος της, και σε ένα άλλο (μεγάλο) ποσοστό από τις διπλανές γραμμές.

Τώρα με τις συχνές διακοπές ρεύματος είναι καλή ευκαιρία για μερικούς να δούνε πόσο πιάνουν αν κοπούν οι παρεμβολές, αλλά αυτό είναι μόνο προσωρινό και έχει ενημερωτικό χαρακτήρα.

christo
12-03-08, 22:41
Operation Data / Defect Indication:

Operation Data


Upstream


Downstream

Noise Margin


9 dB


1 dB

Attenuation


6 dB


17 dB

........Auto merged post: christo added 1 Minutes and 33 Seconds later........

Για να δουμε ... γιατι το ρευμα δεν κοπηκε μονο σεμενα αλλα σε ολους
Δεν νομιζω να ειναι αυτο που ειπες aa144

aa144
12-03-08, 22:43
Δεν έγινε γενικό Black-out στην Ελλάδα, εσύ αυτό κατάλαβες;

tasvar
12-03-08, 22:50
Κάνε ένα reset ξανά και πές μας...

christo
12-03-08, 23:20
Μπα ασε να το χαρω......

tasvar
12-03-08, 23:28
:lol: και εγώ το χαίρομαι...

Πύρρος
13-03-08, 01:33
Συμπερασμα: ΑΡΑ μας δουλευουν κανονικα και με τον νομο , δεν ειναι θεμα γραμμης...




Η λέξη crosstalk τι σου λέει;

jacobgr
13-03-08, 08:51
Έτσι είναι και εγώ το παρατήρησα. Σε φάση διακοπής, έχω το fritz σε UPS, το SNR έφτασε στο 18 απο 11-12 που είναι συνηθως.
Και είναι μάλλον λογικό γιατί όλο και κάπου τα τηλεφωνικά καλώδια είναι κοντά σε ρευματος, έσβησαν κάμποσες 10άδες ή εκατοντάδες ISDN Netmod σε γειτονικές γραμμές όπως και αντιστοιχα κάμποσα ADSL Modem.
Τωρα για το αν μας δουλευουν ή οχι, ε μάλλον μας δουλεύουν αφού αν κόψουμε το ρεύμα και το τηλέφωνο σε ακτίνα 2-3χλμ γύρω μας μπορούμε να έχουμε 24! Γιατι δεν το κάνουν ε? :p

sunrise
13-03-08, 12:06
Λοιπον καλοι μου φιλοι ακουστε
Εχω εδω και εναν μηνα HOL και το ρουτερ συνχρονιζε σχετικα σε χαμηλες ταχυτητες 10 με 13 mbps.....
Ως που εγινε αυτο: "Το χερι της ΔΕΗ" (να ναι καλα ο ανθρωπος που κατεβασε τον γενικο-ρελε)

Γιατι το λεω αυτο? γιατι παιδια μολις πριν απο λιγο εγινε διακοπη ρευματος στους αμπελοκηπους (για 10 λεπτα)

Οταν λοιπον ηρθε το ρευμα κοιταω στην σελιδα του ρουτερ να δω αν ολα ειναι ΟΚ και τι βλεπω ???
(Αγωνια....Σςςςςς...)

ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΡΟΥΤΕΡ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΧΡΟΝΙΣΕΙ ΣΤΑ 18 mbps

Και σας ερωτω: τοσο καιρο που μου ελεγαν οτι ειναι θεμα γραμμης και οτι δεν παει αλλο
ΠΩΣ ΠΗΓΕ στα 18 ? ? ? ? ?
Συμπερασμα: ΑΡΑ μας δουλευουν κανονικα και με τον νομο , δεν ειναι θεμα γραμμης...

Πειτε μου την αποψη σας........

(επισης ημουνα αυτος που ειχα κανει θεμα το οτι "ειμαι διπλα στην ΗΟL και στο κεντρο του οτε με χαλια ταχυτητα"

Τζαμπα χαρηκαμε δηλαδη:p

meletis_
13-03-08, 14:45
Όλα τα CPE συγχρόνισαν υψηλότερα αρχικά, αφαιρέθηκε ο παράγοντας των παρεμβολών από τα διπλανά καλώδια καθώς και των καλωδίων ρεύματος καθώς η κατανάλωση είναι χαμηλή μετά από μία διακοπή ρεύματος.

christo
13-03-08, 17:45
Παιδια η παρεμβολες ερχονται και φευγουν ? δεν ειναι δυνατον ... και τωρα θα υπαρχουν , αλλα συνεχιζω να ειμαι με συνδεμενος με 18 ... Ισως να επιασα καλυτερη θεση απο πριν ...

........Auto merged post: christo added 9 Minutes and 20 Seconds later........

Τελικα ξαναεπεσε (στα 12)απο μονο του ...... Τελεια ..... Τα νευρα μου !!!! γαμωτο :hmm: :mad: :mad: :mad: :mad:

........Auto merged post: christo added 7 Minutes and 38 Seconds later........

Με γλωσσοφαγατε , ξερω τι ζιλιαρηδες ειστε ειδικα αυτος ο aa144

aa144
13-03-08, 18:05
Δεν με είδες που είχα έρθει απέξω και κουνούσα τα καλώδια για να πέσει η ταχύτητα; Ευτυχώς!

dimstog
13-03-08, 18:10
Με γλωσσοφαγατε , ξερω τι ζιλιαρηδες ειστε ειδικα αυτος ο aa144


Δεν με είδες που είχα έρθει απέξω και κουνούσα τα καλώδια για να πέσει η ταχύτητα; Ευτυχώς!

Άσε, τον έχω καταλάβει και εγώ, λέει σε όλους να το κάνουν 6/1 μην του φάμε το download :p:p:p:p

jacobgr
13-03-08, 18:23
Μα ήταν αναμενώμενο. Αν δες στο 3ο ποστ το snr σου είναι 1. Έποιασες μεγάλη ταχύτητα όταν η γραμμή σου ήταν καθαρή και μόλις ανοιξαν και οι υπολοιπη όταν ξαναηρθε το ρεύμα έπεσε το snr και στην επόμενη επανασύνδεση συγχρόνισε στην κανονική σου ταχύτητα και όχι αυτή που έπιασες με ιδανικές-εργαστηριακές συνθήκες.

dikal
13-03-08, 22:00
Και όταν ξαναπέσει το ρεύμα των υπολοίπων, το SNR θα ξανανέβει στο θεό.

christo
14-03-08, 00:28
Kρατησε σχεδον μια μερα ...Δεν επεσε αμεσως , αλλα μετα απο κατι ωρες ...

arf
14-03-08, 13:08
Κι εγώ το ίδιο παρατηρώ κάθε φορά που επανέρχεται το ρεύμα, αλλά ξέρω ότι μετά από λίγο θα πέσει στα "φυσιολογικά" του...

@ ADSLgr.com All rights reserved.