PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ: Μη διάθεση ADSL κυκλωμάτων πάνω από 2mbps. Γιατί;



GD_19
13-03-08, 13:25
Όπως είναι γνωστό, σε κάποιες περιοχές/κέντρα ο ΟΤΕ δεν διαθέτει συνδέσεις ADSL πάνω από 2mbps. Η απορία μου βασίζεται στην εξής παραδοχή: Εφόσον τα DSLAM είναι συμβατά με το ADSL1 πρότυπο (τουλάχιστον), θα πρέπει να υποστηρίζουν τα αντίστοιχα modulations και ότι άλλο χρειάζεται προκειμένου να συγχρονίζουν τα μόντεμ μέχρι και 8 mbps (τουλάχιστον). Συνεπώς:

1) Η μη διάθεση ταχυτήτων πάνω από 2 mbps είναι απλά πολιτική και όχι τεχνικής φύσης περιορισμός; (ενδεχομένως γιατί το backbone δεν θα μπορούσε να υποστηρίξει χρήστες πάνω των 2mbps).

2) Η θεωρία μου μπάζει από παντού.

Ρωτάω γιατί εδώ που βρίσκομαι τα χαρακτηριστικά της γραμμής είναι πολύ καλά (9/6 attn, snr πολύ καλό) και υπάρχει ένα miniDSLAM (μάλλον) το οποίο συνδέεται με οπτική ίνα με την αμέσως κοντινότερη κωμόπολη (απο κει και πέρα δεν ξέρω τι γίνεται). Ο ΟΤΕ ωστόσο δεν μου δίνει γραμμή πάνω από 2 mbps. Γιατί;;

Ρωτάω γιατί απαντήσεις του τύπου "Δεν υπάρχει" "Δεν γίνεται" "Δεν διατίθεται" μου αφήνουν ένα δυσβάσταχτο κενό (και η χροιά της φωνής που μου απαντάει με αποθαρύνει να ρωτήσω γιατί).

Ευχαριστώ

house
13-03-08, 14:21
Στον ΟΤΕ εχει πεσει ενα πειξιμο γενικος και απο οτι φενεται δεν μπορει να δωσει αλλο. Πρεπει να κανει αναβαθμισεις στο backbone του(σε ολους τους τομεις). Να αναβαθμισει τα DSLAM, οπως και να βαλει mini DSLAM για οσους εχουν μεγαλη αποσταση απο τα κεντρα.

Βεβαια, επειδη ειναι και ο μονος που δεν εχει τα μεγαλα προβληματα των ενναλακτικων δεν βιαζεται σιγα σιγα, και αυριο μερα ειναι. Φενεται αυτο αλλωστε και απο της κινησης του, που οταν απειλειται τοτε μονο κανει κατι. Το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να πιεζουμε. Αλλωστε δεν ειναι και ευκολο να ξυπνυσει ενας δεινοσαυρος σαν τον ΟΤΕ.

Kyaner
13-03-08, 15:40
3) Λόγο απόστασης του συνδρομητή από το εκάστοτε DSLAM, οποτε δε μπορεί να σηκώσει πάνω από 2mbit χωρίς να φτάσει το Attenuation στα 40-45db όπου και ξεκινάν τα προβλήματα.

yiapap
13-03-08, 15:45
@GD_19
Η απάντηση είναι "γιατί είναι ΟΤΕ".
Δεν υπάρχει κανένας τεχνικός λόγος για τον οποίο να μη δίνουν 8Mbps (όταν στα 2+ δίνουν 24).
Είναι ο ίδιος λόγος για τον οποίο 2Mbps δώσανε 2 (ή 3; ) χρόνια ΜΕΤΑ την πρώτη διάθεση το καλοκαίρι του 2003.

l_satsok
15-03-08, 00:56
αναρωτιεμαι τι θα εβλεπα εδω αν εδιναν 4 και 8
αφου καθε βραδυ βλεπω χαμηλοτερο download απο το upload στην 2μεγαμπιτη.
θα πουλαγαν ας πουμε 8mbit ενω συνολικα σε ολοκληρο το dslam θα εδιναν 4mbit,ο οτε ειναι ικανος για ολα.
θα γραψω ενα βιντεακι με δοκιμες ταχυτητας,ping,πακετων και θα το ανεβασω καπου να γελασει ο κοσμος
με το δεινοσαυρο.
200kbit download (απο ftp παρακαλω)
220kbit upload
22pps
ping με www.ote.gr >1000ms

δυο χρονια ετσι ρε παιδια,(λαθος,καθε περσυ και καλυτερα ηταν),γι αυτο συγχωρειστε μου τη γκρινια καμμια φορα,ειναι για να ξεσκαω..
και οι αλλοι ασχολουνται με τις 24αρες!!!!,μα ειμαστε σε αλλη χωρα;που στην αφρικη ζω και δεν το ξερω;;

Πύρρος
15-03-08, 01:05
3) Λόγο απόστασης του συνδρομητή από το εκάστοτε DSLAM, οποτε δε μπορεί να σηκώσει πάνω από 2mbit χωρίς να φτάσει το Attenuation στα 40-45db όπου και ξεκινάν τα προβλήματα.

Αν φτάσει εκεί πάνω το attenuation, και το adsl2 και το 2+ συμπεριφέρονται λίγο-πολύ όπως το απλό, οπότε δεν υπάρχει διαφορά.

emeliss
15-03-08, 09:47
Αν φτάσει εκεί πάνω το attenuation, και το adsl2 και το 2+ συμπεριφέρονται λίγο-πολύ όπως το απλό, οπότε δεν υπάρχει διαφορά.

Οι περισσότεροι δεν θα συγχρόνιζαν ποτέ και κάποιοι (τυχεροί) θα είχαν μόνιμο πρόβλημα με αποσυνδέσεις. Όταν βγάζεις ένα προϊόν είναι αδύνατον να βάλεις ειδική κατηγορία για το 1% των πελατών σου.
Το πρότυπο υποστηρίζει μέχρι 8 αλλά στην πράξη τα προβλήματα είναι πολλά. Σε ένα εργαστήριο θα δούλευε μια χαρά, αλλά θα είχαν ενδιαφέρον οι μετρήσεις αφού παρεμβάλουμε ένα προσομοιωτή γραμμής και παίζαμε με τα χαρακτηριστικά της γραμμής μεταφοράς.
Για τα 24 του adsl2+ τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά. Πάλι είναι το όριο και σίγουρα δεν είναι η καλύτερη περιοχή λειτουργίας για οποιαδήποτε συσκευή. Όταν καθιερώθηκε, η τεχνολογία του dsl είχε πλέον ωριμάσει. Έτσι ναι μεν υπάρχουν προβλήματα με τα 24 σε 2+, αλλά είναι πολύ λιγότερα σε σχέση με τα 8 του adsl.

Κάποιες φορές αναρωτιέμαι, όσοι (δεν μιλάω για τον Πύρρο) μιλάνε για καθαρά τεχνικά θέματα, έχουν περάσει ποτέ από εργαστήριο μετρήσεων ή απλά λένε ότι τους κατέβει;

yiapap
15-03-08, 14:19
Κάποιες φορές αναρωτιέμαι, όσοι (δεν μιλάω για τον Πύρρο) μιλάνε για καθαρά τεχνικά θέματα, έχουν περάσει ποτέ από εργαστήριο μετρήσεων ή απλά λένε ότι τους κατέβει;Θες να πεις ότι κάποιος με λογικό attenuation στον "πραγματικό κόσμο" δεν θα έπιανε τα 8 του ADSL αλλά θα έπιανε τα 24 του 2+;
Θες να πεις ότι στην εταιρεία μου π.χ. που έχουμε 2Μbps και 20dB δεν θα μπορούσαμε άνετα τα έχουμε 6Mbps;
Όμως μάντεψε: Δεν μπορούμε!
Γιατί ακόμη και τώρα που υπάρχει 2+ κέντρο ο ΟΤΕ μας είπε ότι θα μείνουμε εκτός σύνδεσης για "άγνωστο αριθμό ημερών"! Και φυσικά καμμιά ετιαρεία που η εργασία της εξαρτάται από τη χρήση του διαδικτύου δεν πρόκειται να μπει σε τέτοια περιπέτεια!
Αν όμως δίνανε πακέτα των 4 & 8 Mbps (που εννοείται ότι αφού δεν αλλάζει DSLAM δεν υπάρχει downtime) σαφώς και θα προχωρούσαμε σε αναβάθμιση.

Και αυτό είναι ένα μόνο παράδειγμα. Είναι αυτονόητο ότι υπάρχουν άπειρα.

MNP-10
15-03-08, 14:42
Είναι ο ίδιος λόγος για τον οποίο 2Mbps δώσανε 2 (ή 3; ) χρόνια ΜΕΤΑ την πρώτη διάθεση το καλοκαίρι του 2003.

Αν θυμαμαι καλα η 2αρα ηταν μετα την εποχη των διπλασιασμων οπου τα 384,512,1024 γινανε 768,1024 & 2048. Αρα 3 χρονια.




Όπως είναι γνωστό, σε κάποιες περιοχές/κέντρα ο ΟΤΕ δεν διαθέτει συνδέσεις ADSL πάνω από 2mbps. Η απορία μου βασίζεται στην εξής παραδοχή: Εφόσον τα DSLAM είναι συμβατά με το ADSL1 πρότυπο (τουλάχιστον), θα πρέπει να υποστηρίζουν τα αντίστοιχα modulations και ότι άλλο χρειάζεται προκειμένου να συγχρονίζουν τα μόντεμ μέχρι και 8 mbps (τουλάχιστον). Συνεπώς:

1) Η μη διάθεση ταχυτήτων πάνω από 2 mbps είναι απλά πολιτική και όχι τεχνικής φύσης περιορισμός; (ενδεχομένως γιατί το backbone δεν θα μπορούσε να υποστηρίξει χρήστες πάνω των 2mbps).


Ειναι σχεδον νομος της αγορας οτι δε δινεις παραπανω εφοσον ο πελατης ουτως ή αλλως ειναι αναγκασμενος να πληρωνει. Ειδικα οπου δεν υπαρχουν εναλλακτικοι, το κινητρο αναβαθμισεων ειναι ανυπαρκτο.

Ο ΟΤΕ, ως επιχειρηση με ιδιωτικο-οικονομικα κριτηρια λειτουργιας θελει κερδη, εσεις θελετε γρηγορο internet και ισως θεωρειτε οτι ο ΟΤΕ θα "πρεπει να τα παρεχει", ομως αυτα τα 2 ερχονται σε ρηξη. Ο ΟΤΕ θελει να παρει credit για την προωθηση της Ευρυζωνικοτητας αλλα η μονη παγια πολιτική του ειναι το "bandwidth με το σταγονομετρο". Μονο οταν πλεον οι εξελιξεις τον προσπερασαν, εκανε κινησεις.

Περα απ'το στενο ζητημα του ποσα mbps μπαινουν που, γινεται σαφες οτι η χωρα δε μπορει να συναρτα την προοδο της απο εταιριες που οι στοχοι τους (μεγιστοποιηση του κερδους) δεν συναδουν με την τεχνολογικη προοδο της κοινωνιας.

Πχ η πρωτη αντιδραση του CEO του ΟΤΕ μολις ακουσε για FTTH ήταν το πως αυτο θα ανταγωνιζεται το δικτυο του χαλκου του ΟΤΕ. Αυτο τους νοιαζει. Μη χασουν τον παρα. Τι να τους νοιαξει? Πως εγω και εσυ θα εκσυγχρονιστουμε?

Το ιδιο ισχυει και για τους λεγομενους εναλλακτικους. Γιατι να ερθουν στο Χ χωριο αφου η επενδυση ειναι αμφιβολλη απο αποψη κερδοφοριας? Αυτοματως λοιπον υπαρχει και ελλειψη ανταγωνιστικου κινητρου για τον ΟΤΕ που λεει "ανταγωνισμο εχουμε - αμα θετε ελατε να δωσετε περισσοτερα" οποτε τελικα αυτος ο ανταγωνισμος που υποθετικα θα βοηθουσε το χρηστη, τελικως λειτουργει εις βαρος του σε αυτες τις περιπτωσεις.

Και φυσικα ολες οι εταιριες, για τετοιες περιπτωσεις, ειναι 100% συμφωνες να τα πληρωσει ο πολιτης διπλά (και ως υπηρεσια και ως φορο που θα παει σε επιδοτησεις των επενδυσεων τους).

spappis
15-03-08, 22:55
Από τεχνικά δεν γνωρίζω πολλά, αλλά και να ισχύει αυτό που λες με τα modulation, όπως λέει και ο ΜΝΡ-10, ο ΟΤΕ λειτουργεί με ιδιωτικο-οικονομικά κριτήρια, ώπερ:

Τα νέα modules στοιχίζουν
Τα παλιά δεν έχουν ακόμα αποσβεστεί
ο ανταγωνισμός δεν υπάρχει
και ακόμα πουλάνε!!!


Επίσης ξέρω πως ένα "παράπονο" του ΟΤΕ είναι ότι στις περισσότερες περιοχές, οι ανταγωνιστές περιμένουν από αυτόν να επενδύσει τα "ωραία του λεφτά" και μετά να πάνε οι τελευταίοι και να δουλέψουν χονδρικής. Ενώ όνειρό του (υποθέτω) είναι: να επενδύσει κάποιος πάροχος σε μία περιοχή που δεν έχει DSLAM ο ΟΤΕ και μετά οι πελάτες να επιλέγουν ΟΤΕ πάνω από κυκλώματα του παρόχου (ανάποδο ΑΡΥΣ :)).
Αυτό και αν είναι όνειρο θερινής νυκτός.

μάκης
15-03-08, 23:36
Θες να πεις ότι κάποιος με λογικό attenuation στον "πραγματικό κόσμο" δεν θα έπιανε τα 8 του ADSL αλλά θα έπιανε τα 24 του 2+;
Θες να πεις ότι στην εταιρεία μου π.χ. που έχουμε 2Μbps και 20dB δεν θα μπορούσαμε άνετα τα έχουμε 6Mbps;
Όμως μάντεψε: Δεν μπορούμε!
Γιατί ακόμη και τώρα που υπάρχει 2+ κέντρο ο ΟΤΕ μας είπε ότι θα μείνουμε εκτός σύνδεσης για "άγνωστο αριθμό ημερών"! Και φυσικά καμμιά ετιαρεία που η εργασία της εξαρτάται από τη χρήση του διαδικτύου δεν πρόκειται να μπει σε τέτοια περιπέτεια!
Αν όμως δίνανε πακέτα των 4 & 8 Mbps (που εννοείται ότι αφού δεν αλλάζει DSLAM δεν υπάρχει downtime) σαφώς και θα προχωρούσαμε σε αναβάθμιση.

Και αυτό είναι ένα μόνο παράδειγμα. Είναι αυτονόητο ότι υπάρχουν άπειρα.

Διάθεση πάνω απο 2 ΔΕΝ δίνει ο Οτε εδώ και μιλάμε για την πρωτέυουσα του Νομού και όχι κάποιο απομακρυσμένο dslam.
Αρχές Μαρτίου ήρθε το ιδιόκτητο της FORTH στην περιοχή και δίνει όχι 4 αλλά 24
( θεωρητικά πάντα ).Πρίν 4 -5 μέρες ρωτάω στο τοπικό οτεσοπ/οτέ πότε θα έχουμε διαθέσιμες 24 mbps συνδέσεις και απαντάνε ''τέλος Μαρτίου''
Τί περιμέναν τόσα χρόνια ?
Μάλλον την εμφάνιση ανταγωνιστή.
Εδώ και 1 μήνα σέρνεται το σύμπαν εδώ ( ας μήν μιλήσουμε για το παρελθόν)

hel
16-03-08, 00:09
Μάλλον την εμφάνιση ανταγωνιστή.

Αυτός είναι ένας παράγοντας ικανός να επιταχύνει τα χρονοδιαγράμματα:)

emeliss
16-03-08, 02:38
Μην μπερδευόμαστε, είναι άλλο το γιατί δεν μπαίνουν παντού μηχανακια adsl2+ και άλλο το γιατί δεν δίνουν πάνω από 2 στο απλό adsl.

Αυτό που σου λέω yiapap είναι πως τα μηχανάκια adsl είναι απαράδεκτα στα 8mbps. Με att. 20dB στα 2mbps δεν θα μπορούσες να έχεις άνετα 8mbps (6 δεν γίνεται γιατί ο ΟΤΕ δεν δίνει ενδιάμεσες ταχύτητες). Οπότε αντί να βάλει όλους τους τεχνικούς να παίζουν μέχρι που μπορεί να παίξει ο καθένας, βάζεις μια ταχύτητα που παίζει στο 80% των περιπτώσεων και τελειώνεις.
Αν σε ενοχλεί το downtime, βάζεις μια καινούρια τηλεφωνική σύνδεση (που θα είναι και χωρίς πάγιο) και κάνεις εκεί αίτηση για 8mps. Έχεις την παλιά μέχρι να ενεργοποιηθεί η καινούρια.

Από την άλλη, τα λεγόμενα του MNP-10 είναι, κατά την γνώμη μου, απόλυτα αληθή.

Dim(GR)
16-03-08, 03:12
Downstream Rate: 2048 kbps
Upstream Rate: 256 kbps
Downstream Margin: 11 db
Upstream Margin: 25 db
Downstream Line Attenuation: 52 db
Upstream Line Attenuation: 12.5 db

andreasermones
16-03-08, 03:19
χεχε και γω συναδελφος απο κερκυρα οπου εκει που μενω καλοκαιρι πηχτρα και χειμωνα μονο το σπιτι μου...ο ποτε εκει δινει 2 μβιτ εδω και δυο χρονια.....μαλλον 24 δεν θα δω ποτε εγω......αρα τι να πω?????

hel
16-03-08, 12:29
Μην μπερδευόμαστε, είναι άλλο το γιατί δεν μπαίνουν παντού μηχανακια adsl2+ και άλλο το γιατί δεν δίνουν πάνω από 2 στο απλό adsl.

Αυτό που σου λέω yiapap είναι πως τα μηχανάκια adsl είναι απαράδεκτα στα 8mbps. Με att. 20dB στα 2mbps δεν θα μπορούσες να έχεις άνετα 8mbps (6 δεν γίνεται γιατί ο ΟΤΕ δεν δίνει ενδιάμεσες ταχύτητες). Οπότε αντί να βάλει όλους τους τεχνικούς να παίζουν μέχρι που μπορεί να παίξει ο καθένας, βάζεις μια ταχύτητα που παίζει στο 80% των περιπτώσεων και τελειώνεις.
Αν σε ενοχλεί το downtime, βάζεις μια καινούρια τηλεφωνική σύνδεση (που θα είναι και χωρίς πάγιο) και κάνεις εκεί αίτηση για 8mps. Έχεις την παλιά μέχρι να ενεργοποιηθεί η καινούρια.


Αφού η μέγιστη ταχύτητα με att 20 είναι κοντά στα 20 Mbit, γιατί να μην έχει άνετα 8 Mbit?

........Auto merged post: hel added 2 Minutes and 2 Seconds later........


χεχε και γω συναδελφος απο κερκυρα οπου εκει που μενω καλοκαιρι πηχτρα και χειμωνα μονο το σπιτι μου...ο ποτε εκει δινει 2 μβιτ εδω και δυο χρονια.....μαλλον 24 δεν θα δω ποτε εγω......αρα τι να πω?????

Κέρκυρα υπάρχει διαθεσιμότητα ιδιόκτητου forthnet. Θα δείτε έως 24 τελικά.;)

emeliss
16-03-08, 15:04
Αφού η μέγιστη ταχύτητα με att 20 είναι κοντά στα 20 Mbit, γιατί να μην έχει άνετα 8 Mbit?

Ποια 20Mbps; Διάβασε καλύτερα

yiapap
16-03-08, 15:59
@emeliss
Γιατί δεν θα μπορούσα να έχω 6;
Σήμερα πως έχω ~1600 από 2048 στο σπίτι;
Αν η γραμμή δεν το σήκωνε απλά ο router θα συγχρόνιζε χαμηλώτερα!
Και σε κάθε περίπτωση άλλο 2, άλλο 6!

emeliss
16-03-08, 16:22
Θα έπρεπε να δώσουν εμπορικά ταχύτητα 8Mbps σε απλό adsl και να ρύθμιζαν κλείδωμα σε βέλτιστο ρυθμό συγχρονισμού. Θα έβγαινες δηλαδή έξω από το dslam προς το ATM με την κλάση των 8mbps ακόμα και αν το ρούτερ σου συγχρόνιζε στα 3mbps.Εμπορικά μια τέτοια κίνηση θα ήταν αποτυχία. Φαντάζεσαι πόσες βλάβες θα έπεφταν γιατί όλοι θα έλεγαν "πληρώνω 8, γιατί συγχρονίζω στα 4;" Πίστεψε με, θα προτιμούσα να παντρευτώ από το να παλέψω συνδέσεις 8mbps σε απλό adsl dslam.
Αν το πρόβλημα σου είναι η διακοπή μέχρι την αναβάθμιση, δες αυτό που σου λέω με την νέα γραμμή.

sotos65
16-03-08, 16:58
Με τα παρακάτω χαρακτηριστικά (όπως τα αναφέρει το wag200g), λες να μην μπορούσα να έχω 8Mbps αν έδινε ο ΟΤΕ στην περιοχή μου αυτή τη δυνατότητα στο απλό adsl; Γιατί εγώ νομίζω ότι δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα!


Downstream Rate: 2048 kbps
Upstream Rate: 256 kbps
Downstream Margin: 31 db
Upstream Margin: 25 db
Downstream Line Attenuation: 7 db
Upstream Line Attenuation: 0 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 7 db

emeliss
16-03-08, 17:18
Τα χαρακτηριστικά αυτά είναι για τα 2Mbps. Στα 8 τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά.

Κάπου στο forum (και αλλού) θα βρεις το πως δουλεύει το adsl και τα διακριτά κανάλια που χρησιμοποιεί σε διάφορους ρυθμούς μεταφοράς. Στην πραγματικότητα μπορείς να πάρεις μετρήσεις για κάθε κανάλι ξεχωριστά. Το σύνολο των καναλιών πχ του downstream, σου δίνει συνολικό ρυθμό μετάδοσης πχ 2Mbps και παίρνεις ένα συγκεντρωτικό αποτέλεσμα για τα χαρακτηριστικά της γραμμής μεταφοράς. Η γραμμή μεταφοράς έχει διαφορετικά (χειρότερα) χαρακτηριστικά στα επόμενα κανάλια που απαιτούνται για να έχεις επιπλέον εύρος ζώνης και μεγαλύτερες ταχύτητες. Έτσι τα χαρακτηριστικά του συνολικού καναλιού είναι πολύ χειρότερα από αυτά που είχες πριν.

Η γραμμή μεταφοράς, δηλαδή το χάλκινο ζευγάρι στην περίπτωσή μας δεν αλλάζει. Έχει όμως διαφορετική συμπεριφορά ανάλογα με το σήμα (στην πράξη ανάλογα με την συχνότητα του σήματος) που την διαπερνάει. Δυστυχώς αυτοί είναι νόμοι της φυσικής. Για αυτό ψάχνουμε άλλους τρόπους για την καλύτερη αξιοποίηση μιας υπάρχουσας γραμμής με την βοήθεια πρωτόκολλων και κωδικών γραμμής, ή ψάχνουμε για καλύτερες γραμμές μεταφοράς (οπτικές ίνες).

sotos65
16-03-08, 17:34
Έλα βρε φίλε τώρα! Τι μας λες, ότι από τα 2 στα 8 θα είχα ξαφνικά από 7dB εξασθένιση, 60 μήπως! Γιατί, τα 500 μέτρα που με συνδέουν με το dslam θα αυξάνονταν; Δηλαδή για ποιους είναι τα 8Mbps σε απλό adsl, σε όσους είναι σε απόσταση 5 μέτρων από το dslam;!

andreasermones
16-03-08, 17:39
Αφού η μέγιστη ταχύτητα με att 20 είναι κοντά στα 20 Mbit, γιατί να μην έχει άνετα 8 Mbit?

........Auto merged post: hel added 2 Minutes and 2 Seconds later........



Κέρκυρα υπάρχει διαθεσιμότητα ιδιόκτητου forthnet. Θα δείτε έως 24 τελικά.;)

μπααα φιλε ειμαι πολυ μακρια15 km:down: απο την πολη της κερκυρας και γυρω στα 3.5+ km αρα χλωμο....αν εχει διαθεσιμοτητα η 4νετ γιατι στον οδηγο του adsl gr δεν δειχνει????:down:

sexrazat
16-03-08, 17:47
Έλα βρε φίλε τώρα! Τι μας λες, ότι από τα 2 στα 8 θα είχα ξαφνικά από 7dB εξασθένιση, 60 μήπως! Γιατί, τα 500 μέτρα που με συνδέουν με το dslam θα αυξάνονταν; Δηλαδή για ποιους είναι τα 8Mbps σε απλό adsl, σε όσους είναι σε απόσταση 5 μέτρων από το dslam;!

Δεν είμαι τεχνικός αλλά νομίζω ότι ο φίλος λέει το εξής. Με τα παλιά dslam ενώ στα χαρτιά μπορώ να πάω πάνω από τα δύο και μέχρι τα 8, στην πράξη αυτό θα αφορά πολύ μικρό ποσοστό συνδρομητών και θα μου δημιουργήσει τόσα πολλά προβλήματα και παράπονα που κρίνω ότι δεν αξίζει ούτε εμπορικά ούτε τεχνικά.

emeliss
16-03-08, 18:46
Δεν είμαι τεχνικός αλλά νομίζω ότι ο φίλος λέει το εξής. Με τα παλιά dslam ενώ στα χαρτιά μπορώ να πάω πάνω από τα δύο και μέχρι τα 8, στην πράξη αυτό θα αφορά πολύ μικρό ποσοστό συνδρομητών και θα μου δημιουργήσει τόσα πολλά προβλήματα και παράπονα που κρίνω ότι δεν αξίζει ούτε εμπορικά ούτε τεχνικά.

Ακριβώς αυτό. Τώρα γιατί είναι έτσι τεχνικά, επειδή μάλλον δεν μπορώ να το πω απλά, λεπτομέρειες θα βρείτε σε βιβλία τηλεπικοινωνιών που γράφουν για μέσα μετάδοσης.

yiapap
17-03-08, 11:04
Θα έπρεπε να δώσουν εμπορικά ταχύτητα 8Mbps σε απλό adsl και να ρύθμιζαν κλείδωμα σε βέλτιστο ρυθμό συγχρονισμού. Θα έβγαινες δηλαδή έξω από το dslam προς το ATM με την κλάση των 8mbps ακόμα και αν το ρούτερ σου συγχρόνιζε στα 3mbps.Εμπορικά μια τέτοια κίνηση θα ήταν αποτυχία. Φαντάζεσαι πόσες βλάβες θα έπεφταν γιατί όλοι θα έλεγαν "πληρώνω 8, γιατί συγχρονίζω στα 4;" Πίστεψε με, θα προτιμούσα να παντρευτώ από το να παλέψω συνδέσεις 8mbps σε απλό adsl dslam.
Αν το πρόβλημα σου είναι η διακοπή μέχρι την αναβάθμιση, δες αυτό που σου λέω με την νέα γραμμή.Μα ΗΔΗ σου λέω κλειδώνουν ακόμη και τα 2Mbps σε negotiated ρυθμό. Δεν θα χρειαζόταν να κάνουν τίποτε άλλο παρά να "ανοίξουν" αυτές τις κλάσεις!

Όσο για την εμπορική αποτυχία, να σου θυμίσω ότι σήμερα δίνουν 24 και οι περισσότεροι δεν κλειδώνουν πάνω από τα 11-12! Δεν καταλαβαίνω ποια είναι η διαφορά! Αντίθετα σήμερα είναι ακόμη χειρότερα τα πράγματα γιατί μεταξύ 8 και 24Mbps δεν υπάρχει καν βαθμίδα (στον ΟΤΕ). Ενώ αν δίναν 4 & 8 θα υπήρχε!

emeliss
17-03-08, 16:10
Όσο για την εμπορική αποτυχία, να σου θυμίσω ότι σήμερα δίνουν 24 και οι περισσότεροι δεν κλειδώνουν πάνω από τα 11-12! Δεν καταλαβαίνω ποια είναι η διαφορά! Αντίθετα σήμερα είναι ακόμη χειρότερα τα πράγματα γιατί μεταξύ 8 και 24Mbps δεν υπάρχει καν βαθμίδα (στον ΟΤΕ). Ενώ αν δίναν 4 & 8 θα υπήρχε!

Γιατί νομίζεις πως τα 8 έχουν σχεδόν την ίδια τιμή με τα 24; Για αυτό ακριβώς τον λόγο. Για να το έκάναν το ίδιο σε απλό adsl θα έπρεπε τα 2 να είχαν περίπου την ίδια τιμή με τα 8. Αυτό δεν γίνεται. Ειδικά αφού υπάρχει μεγάλη εγκατεστημένη βάση adsl2+ που δίνει τα 8 χωρίς πρόβλημα.

sotos65
17-03-08, 16:33
Εγ ώ εξακολουθώ και δεν καταλαβαίνω τη λογική σου πάντως. Αυτή τη στιγμή στη Forthnet πληρώνω 19.5€ το μήνα για τα 2Mbps. Ακριβώς το ίδιο ποσό θα πλήρωνα και για τα 24Mbps αν είχε ιδιόκτητο εδώ. Στον ΟΤΕ τα 2Mbps κάνουν, αν δεν κάνω λάθος, 19.5€, και τα 8 γύρω στα 25€. Ε δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα να έδινα και 25! Μέχρι πριν δύο μήνες έδινα 29€ για τα 2Mbps...

yiapap
17-03-08, 16:48
@emeliss
Σου εξήγησα που/πως υπάρχει σκοπιμότητα (0 Downtime). Τώρα για τις τιμές που λες η διαφορά όπως σωστά επισημαίνει και ο sotos είναι τόσο μικρή που είναι αμελητέα, είτε στα 2 είτε στα 8 είτε στα 24!

emeliss
17-03-08, 16:57
Ε όχι και αμελητέα. Μην κρίνεις με γνώμονα τι θα έκανες εσύ. Υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό που θέλει internet 24/7, δεν τον ενδιαφέρει η ταχύτητα και θέλει να πληρώνει όσο το δυνατόν λιγότερο.

yiapap
17-03-08, 16:58
Ε όχι και αμελητέα. Μην κρίνεις με γνώμονα τι θα έκανες εσύ. Υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό που θέλει internet 24/7, δεν τον ενδιαφέρει η ταχύτητα και θέλει να πληρώνει όσο το δυνατόν λιγότερο.Υπάρχει και ένα άλλο ποσοστό που δεν ενδιαφέρεται να πληρώνει +3€ αλλά θέλει 0 downtime!
Εγώ δεν είπα να μη δίνει ADSL2+ ή να προτιμά το απλό. Είπα να υπάρχει η δυνατότητα!

hel
18-03-08, 01:43
Ε όχι και αμελητέα. Μην κρίνεις με γνώμονα τι θα έκανες εσύ. Υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό που θέλει internet 24/7, δεν τον ενδιαφέρει η ταχύτητα και θέλει να πληρώνει όσο το δυνατόν λιγότερο.

Αυτό πάντως πιστεύω ότι είναι μεγάλο πρόβλημα που μου θυμίζει την τραγική κατάσταση στην κινητή τηλεφωνία.
Δηλαδή ότι τα ελάχιστα πάγια σε adsl δεν έχουν πέσει αισθητά. Εγώ θα περίμενα να υπάρχει και adsl με 10Ε το μήνα σε χαμηλή ταχύτητα γι αυτούς που δεν είναι "heavy users" και το θέλουν μόνο για browsing και mail. Aυτό υπάρχει μόνο στο ΔΙΟΔΟΣ για φοιτητές, αν και οι περισσότεροι πάροχοι δίνουν με περισσότερα λεφτά από πριν διπλάσιες+ ταχύτητες.

voithostyrempora2
18-03-08, 03:41
Οι περισσότεροι δεν θα συγχρόνιζαν ποτέ και κάποιοι (τυχεροί) θα είχαν μόνιμο πρόβλημα με αποσυνδέσεις. Όταν βγάζεις ένα προϊόν είναι αδύνατον να βάλεις ειδική κατηγορία για το 1% των πελατών σου.
Το πρότυπο υποστηρίζει μέχρι 8 αλλά στην πράξη τα προβλήματα είναι πολλά. Σε ένα εργαστήριο θα δούλευε μια χαρά, αλλά θα είχαν ενδιαφέρον οι μετρήσεις αφού παρεμβάλουμε ένα προσομοιωτή γραμμής και παίζαμε με τα χαρακτηριστικά της γραμμής μεταφοράς.
Για τα 24 του adsl2+ τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά. Πάλι είναι το όριο και σίγουρα δεν είναι η καλύτερη περιοχή λειτουργίας για οποιαδήποτε συσκευή. Όταν καθιερώθηκε, η τεχνολογία του dsl είχε πλέον ωριμάσει. Έτσι ναι μεν υπάρχουν προβλήματα με τα 24 σε 2+, αλλά είναι πολύ λιγότερα σε σχέση με τα 8 του adsl.

Κάποιες φορές αναρωτιέμαι, όσοι (δεν μιλάω για τον Πύρρο) μιλάνε για καθαρά τεχνικά θέματα, έχουν περάσει ποτέ από εργαστήριο μετρήσεων ή απλά λένε ότι τους κατέβει;


Οκ , δεκτό αυτό για τα 8. Γιατί να μην προσφέρει έστω 4 σε απλά aDSL Dslams ?

Σχεδόν όλοι δε θα τα έπιαναν τα 4 μβιτ ? :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.