PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΛΟΣ - ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ADSL



Teo072
13-03-08, 14:03
Χωρίς τηλέφωνο και ιντερνετ έμεινα από χθές το μεσημέρι 13:28 (12-03-08) μέχρι τώρα 12:16 (13-03-08) στο ιδιόκτητο δίκτυο της HOL με DoublePlay εως 24mbps.
Το λαμπάκι INFO έσβησε ξαφνικά χθές το μεσημέρι και στο Fritz.box στο Overview έβγαζε το μήνυμα PPPoE Error.
Και οι ταχύτητες στο Internet αίσχος, ενώ συγχρονίζω αρκετά καλά με 18196/1022 kbit/s
Ντροπή τους ! που κοροιδεύουν τον κόσμο και κάνουν τα πειραματά τους τώρα.
:evil:

nikoslykos
13-03-08, 14:42
το PPPoE error ειναι λογω των διακοπων της ΔΕΗ..

Το λαμπάκι INFO έσβησε ξαφνικά χθές το μεσημέρι και στο Fritz.box στο Overview έβγαζε το μήνυμα PPPoE Error.
Και οι ταχύτητες στο Internet αίσχος, ενώ συγχρονίζω αρκετά καλά με 18196/1022 kbit/s
το λαμπακι info ειναι ρυθμισμενο απο default να αναβει μονο σε firmware update τωρα αν το εχεις αλλαξει τι να σου πω..το 18196/1022 kbit/s ειναι αρκετα καλά?:hmm:

nmavro73
13-03-08, 14:46
Χθες υπήρχε τρελό πρόβλημα λόγω του ότι έπεσε μια οπτική ίνα. Δεν ήταν της hol. Forthnet είχαμε νετ αλλά ήταν σαν να μην είχαμε. Τώρα πρέπει να πηγαίνεις καλά

gadg3takias
13-03-08, 15:11
Ούτε στα Τρίκαλα είχαμε χθες internet από ιδιόκτητο. Αλλά μου φαίνεται πως είχε βγάλει ανακοίνωση η HOL πως για την Θεσσαλία (Τρίκαλα, Βόλος, Λάρισα, Καρδίτσα) πως θα γίνονταν εργασίες στο δίκτυο. Σήμερα όλα καλά. @nikoslykos μόνο καλό; 18196 είναι από τα καλύτερα που έχω δει. Ας έπιανα και εγώ τόσο :(...

c0nfuser
13-03-08, 18:20
ρε Τεο τι 18kbps συγχρονιζεις? εγω πανω απο 12 με τπτ και την τελευταια βδομαδα οχι πανω απο 8400 kbps!τους πηρα τηλ πριν ποσο καιρο τους εστειλα mail πριν απο μηνα με αποτελεσματα download αλλα ακομα να μου απαντησουν τι φταιει! η καλωδιωση στην οικοδομη σου ειναι καινουργια? ρωταω γιατι μου ειπαν οτι παιζει και αυτο ρολο...

aa144
13-03-08, 18:35
Παίζει ρόλο η απόσταση από το DSLAM, η ποιότητα των καλωδίων γενικά, και μέσα στην οικοδομή και έξω, οι συνδέσεις στα καλώδια, κυρίως οι μηχανικές συνδέσεις, και επίσης παίζει ρόλο το πόσοι άλλοι έχουν ίδια υπηρεσία (από όποιον πάροχο) στο ίδιο καλώδιο, αφού παρεμβάλλουν ο ένας τον άλλο.

manos_ir
14-03-08, 19:46
και εμενα τα ιδια μου λεγανε !
για κομμενη οπτικη ινα !

απο χθες το μεσημερι επεστρεψε....
εγω τωρα εχω συγχρωνισει στα 16703 Kbps.
και εχω το net fast και οχι το fritz !

alestros
16-03-08, 15:20
Μια απ'τα ίδια. Μου είπα για κομμένη οπτική ίνα και απ'τη διακοπή και μετά ενώ έχω καλά νούμερα στο θόρυβο από 16.000 που συγχρόνιζα με ρίξαν στα 13.000
Από τότε η γραμμή σέρνεται κάπως......

Noise Margin Up: 29dB down: 11dB
Attenuation Up: 5dB down: 14db

και
Down Stream 13129 (Kbps.)

Να τους πάρω να τους πω να συγχρονίζω ψηλότερα?

player74
16-03-08, 15:25
ζητα ενα σχετικο ελεγχο κανοντας κι αναφορα που ησουν πριν

aa144
16-03-08, 15:37
Καλύτερα να μην παραπληροφορούμε εδώ μέσα, δεν υπάρχει "να τους πω να συγχρονίζω παραπάνω" ούτε υπάρχει "με έριξαν" εκτός και αν έχεις στοιχεία με βάση το τι λέει το ρούτερ σου.

Βέβαια και οι θεωρίες συνομωσίας είναι ένα υπαρκτό χόμπυ για όποιον θέλει να τα βλέπει όλα έτσι.

georgep138
16-03-08, 15:50
Εχει δίκαιο ο aa144. Κάθε φορά που συχρονίζει ο router κλειδώνει σε μία συγκεκριμένη ταχύτητα, ανάλογα με την κατάσταση που είναι η γραμμή εκείνη την στιγμή.
Αλλη φορά μπορεί να συγχρονίσει χαμηλότερα ή ψηλότερα.
Δεν επιδρά κανένας ανθρώπινος παράγοντας , αλλά η κατάσταση του δικτύου.

player74
16-03-08, 15:59
παραπληροφορηση δεν υπαρχει. ουτε συνομοσιες. απροθυμια κι αδυναμια εξυπηρετησης απο τις εκαστοτε εταιρειες οχι παντα αλλα σταδιακα αυξανομενα.
και μη κατανοηση ορων και ειδικα απο νεοεισερχομενους, που οφειλουμε να εξειγουμε κι οχι να εμπεζουμε για να αποδειξουμε κατι για μας.
πχ δεν υπαρχει και δεν λεμε να τους πω να συγχρονισω παραπανω. υπαρχει το ζητω να μου ανεβασετε το προφιλ κι αυτο εφοσον ηταν κατεβασμενο για συγκεκριμενο λογο ή το κατεβασαν για καπιο λογο και παντο αφου γνωριζουμε οτι ειναι εφικτο για την γραμμη μας.

alestros
16-03-08, 19:31
Ρε παιδιά το θέμα είναι ότι απ την διακοπή για τις εργασιές και μετά εγώ έχω αισθητά πιο αργή σύνδεση σε σχέση με πριν.... Ακόμα και στο browsing κολλάει και δεν ανοίγει σφαίρα τις σελιδές όπως πριν.. Και τα νούμερα θόρύβου είναι ίδια με παλιά..

Τους πήρα ένα τηλ και μου είπαν ότι θα κάνουν έναν έλεγχο γραμμής....

LiveTVRadio
16-03-08, 19:37
ρε Τεο τι 18kbps συγχρονιζεις? εγω πανω απο 12 με τπτ και την τελευταια βδομαδα οχι πανω απο 8400 kbps!τους πηρα τηλ πριν ποσο καιρο τους εστειλα mail πριν απο μηνα με αποτελεσματα download αλλα ακομα να μου απαντησουν τι φταιει! η καλωδιωση στην οικοδομη σου ειναι καινουργια? ρωταω γιατι μου ειπαν οτι παιζει και αυτο ρολο...

Κι αυτοι που συγχρονιζουν στα 18000 κατεβαζουν με μονο 300kilobytes/sec, αρα η συνδεση τους παιζει σαν να ειναι 3mbit. ( Ειδα ο ιδιος το παραπανω που αναφερω , οταν εκανα εγκατασταση hol σε εναν εδω στη λαρισα)

@ ADSLgr.com All rights reserved.