PDA

Επιστροφή στο Forum : Λαμπτήρες εξοικονόμησης ενέργειας. Κίνδυνος?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8]

MNP-10
14-10-18, 17:16
Σχετικο και ασχετο...γιατι θελουμε πχ lumen, αλλα τι μας μενει στο τελος... Δεν ξερω αν το σκεφτομαι μονο εγω, ή και άλλοι...πιθανως να εχει περασει η σκεψη και απο αλλα μυαλα. Αλλα ρε παιδια... σχεδον οτι φωτιστικο κι αν εχω βαλει, μου κοβει φως/φωτεινοτητα, πειτε το οπως θελετε. Ειναι μεν κριμα να εχεις ενα ωραιο δωματιο, και να κρεμεται ενα ντουι, και γι'αυτο η αισθητικη λεει οτι πρεπει να μπει ενα ομορφο φωτιστικο εκει(δεν ξερω αν υπαρχουν κι αλλοι λογοι). Αλλα ομως, τι να την κανω την αισθητικη, αν το τελικο παραγομενο αποτελεσμα (φως), ειναι πιο περιορισμενο; Ωρες ωρες μου 'ρχεται να βγαλω τα φωτιστικα, και να αφησε γυμνες λαμπες πανω στα ντουι! Το ανθρωπινο ματι δε φτιαχτηκε για να βλεπει τη κυρια πηγη φωτος (πχ τον ηλιο), αλλα τον φωτισμο οπως αυτος ανακλαται πανω σε αντικειμενα. Το φωτιστικο χρησιμευει αρκετες φορες στο να "κοβει" ενα εντονο φως απ'το να χτυπαει κατευθειαν στο ματι. Ειδικα με εντονες πηγες φωτισμου. Ας πεσουν και λιγο τα lumens, δε πειραζει.

cool11
14-10-18, 21:06
https://www.kafkas.gr/proionta/lamptires-led/lamptires-led-e27/philips-lamba-led-klasiki-20w-2500lm-e27-230v-150-6500k-193373_193373/

1 λεπτό στο Google.

Την αγορασα, και ειναι πραγματικα απιστευτη! thanks again.
Δεν καταλαβα βεβαια, γιατι δεν την στοκαρουν αυτη την λαμπα, λοιπα καταστηματα που πουλανε λαμπες led. Φαινεται εχει να κανει με τα δικτυα πωλησεων, συμφωνιες κλπ.
Δεν ηθελα μεν τη συγκεκριμενη, οταν ρωτουσα, αλλα ηθελα να μου δωσουν κατι σε λογικη τιμη και μεγεθος, με αυτα τα lumen, και ψυχρο, και οχι μεγαλο μεγεθος.
Ε....δεν ειχαν! Ο αλλος ηθελα να μου πασαρει γλομπο μεγαλο, ο αλλος δεν ειχε καν (μονο λιγοτερα lumen) κλπ
Ευτυχως που υπαρχουν και καταστηματα σαν τον Καυκα και εχει κανεις επιλογες που διαφοροι της πιατσας δεν προσφερουν.

- - - Updated - - -


Το ανθρωπινο ματι δε φτιαχτηκε για να βλεπει τη κυρια πηγη φωτος (πχ τον ηλιο), αλλα τον φωτισμο οπως αυτος ανακλαται πανω σε αντικειμενα. Το φωτιστικο χρησιμευει αρκετες φορες στο να "κοβει" ενα εντονο φως απ'το να χτυπαει κατευθειαν στο ματι. Ειδικα με εντονες πηγες φωτισμου. Ας πεσουν και λιγο τα lumens, δε πειραζει.

Ε δεν ειπα οτι θελω να κοιταζω καταματα το φως. Ειπα οτι ειναι κριμα, lumens φωτισμου να χανονται εξαιτιας του φωτιστικου.

MNP-10
14-10-18, 22:25
Ειπα οτι ειναι κριμα, lumens φωτισμου να χανονται εξαιτιας του φωτιστικου. Ισχυει. Απλα το καθε φωτιστικο εχει το δικο του ρολο. Αλλο πχ ειναι για να δινει πιο ατμοσφαιρικο effect, θυσιαζοντας lumens, αλλο ειναι για πιο απλες φασεις οπου δε χανονται τοσα, αλλο μπορει να ειναι για να κοβει το φως προς συγκεκριμενες οπτικες γωνιες αλλα οχι αλλες οπου καποιος θελει να φωτιζονται. Ο καθενας αγοραζει αναλογα με αυτο που θελει βασικα και τις αναγκες που εχει. Αν θες απλη διαχυση φωτος απο μια λαμπα σε ενα δωματιο τοτε ακομα και το χωρις φωτιστικο ειναι acceptable λυση.

cool11
21-11-18, 12:26
Εγω παντως προτιμω το ψυχρο φως. all the way!
Θελω αυτο που βλεπω, να ειναι οσο πιο 'αντικειμενικο' σε χρωμα, οσο αν το εβλεπα σε φως ημερας. Περα απο το οτι γινονται και περιστασιακα διαβασματα με φως δωματιου, οποτε εχω λαμπες με πολλα lumen, πχ 2600 και ανω.
Φιλος ηλεκτρολογος, σχεδον επεμενε στο 'κιτρινο', οχι με την αιτιολογια οτι ειναι πιο 'ζεστο', αλλα οτι το ψυχρο κουραζει τα ματια!!!!
Εχει καμια βαση αυτος ο ισχυρισμος;

kerkiss
21-11-18, 12:37
Εγω παντως προτιμω το ψυχρο φως. all the way!
Θελω αυτο που βλεπω, να ειναι οσο πιο 'αντικειμενικο' σε χρωμα, οσο αν το εβλεπα σε φως ημερας. Περα απο το οτι γινονται και περιστασιακα διαβασματα με φως δωματιου, οποτε εχω λαμπες με πολλα lumen, πχ 2600 και ανω.
Φιλος ηλεκτρολογος, σχεδον επεμενε στο 'κιτρινο', οχι με την αιτιολογια οτι ειναι πιο 'ζεστο', αλλα οτι το ψυχρο κουραζει τα ματια!!!!
Εχει καμια βαση αυτος ο ισχυρισμος;
Σου ήρθε "φλάς" μετά από ενάμιση μήνα ; :p

Nassos83
21-11-18, 12:54
Εγω παντως προτιμω το ψυχρο φως. all the way!
Θελω αυτο που βλεπω, να ειναι οσο πιο 'αντικειμενικο' σε χρωμα, οσο αν το εβλεπα σε φως ημερας. Περα απο το οτι γινονται και περιστασιακα διαβασματα με φως δωματιου, οποτε εχω λαμπες με πολλα lumen, πχ 2600 και ανω.
Φιλος ηλεκτρολογος, σχεδον επεμενε στο 'κιτρινο', οχι με την αιτιολογια οτι ειναι πιο 'ζεστο', αλλα οτι το ψυχρο κουραζει τα ματια!!!!
Εχει καμια βαση αυτος ο ισχυρισμος;

Φυσικά και έχει. Ψυχρό φώς βάζεις σε εξωτερικούς χώρους ή, αν πρόκειται για εσωτερικό, οι τοίχοι και τα ταβάνια θα πρέπει να είναι βαμμένοι σε σκούρο χρώμα. Αν οι τοίχοι σου είναι άσπροι εννοείται βάζεις με το "κίτρινο", αν είναι μπεζ πας στο ουδέτερο. Συνήθως με το ουδέτερο έχουν και οι λάμπες διαβάσματος.

Έβαλα προ εβδομάδος επιτραπέζιο φωτιστικό στο σαλόνι με 2 λάμπες led σε ουδέτερο χρώμα και ήταν λες και άναψα προβολέα του ΟΑΚΑ. Εννοείται τις έβγαλα αμέσως και έβαλα 2 αντίστοιχες Philips Fillament.

vasilimertzani
21-11-18, 15:38
Εγω παντως προτιμω το ψυχρο φως. all the way!
Θελω αυτο που βλεπω, να ειναι οσο πιο 'αντικειμενικο' σε χρωμα, οσο αν το εβλεπα σε φως ημερας. Περα απο το οτι γινονται και περιστασιακα διαβασματα με φως δωματιου, οποτε εχω λαμπες με πολλα lumen, πχ 2600 και ανω.
Φιλος ηλεκτρολογος, σχεδον επεμενε στο 'κιτρινο', οχι με την αιτιολογια οτι ειναι πιο 'ζεστο', αλλα οτι το ψυχρο κουραζει τα ματια!!!!
Εχει καμια βαση αυτος ο ισχυρισμος;

χμμ
Το μεγεθος που κοιτας ειναι το cri το οποιο 100(τελεια πιστοτητα) εχουν οι λαμπες πυρακτωσεως.
Το ψυχρο συμφωνα με μελετες κουραζει τα ματια .

@ ADSLgr.com All rights reserved.