PDA

Επιστροφή στο Forum : 2play και πρόβλημα με Siemens 110



UnHaCkAbLe
13-03-08, 19:25
Γειά χαρά σε όλους.

Εδώ και σχεδόν ένα μήνα έχω ενεργοποιήσει Forthnet 2play στα 24Μbit. Μέχρι προχτές έπαιζε απροβλημάτιστα και κατέβαζα με ταχύτητες κοντά στα 13 Mbit, αλλά ξαφνικά προχτές το πρωί το routerακι σταμάτησε να συγχρονίζει και από τότε δεν έχει επανέλθει. Το routerακι είναι το Siemens 110 (annex A) που δίνει η forthnet. Mετά από τηλεφωνική επικοινωνία με το helpdesk τους και αφού δοκιμάσαμε με τη γραμμή κατευθείαν πάνω στο router το πρόβλημα συνεχίζει. Το τηλέφωνο πάντως λειτουργεί κανονικά.

Υπάρχει κάποιος άλλος που είχε παρόμοιο πρόβλημα? Μπορεί να βοηθήσει κάποιος? Προς το παρόν η μόνη μου υποψία είναι ότι μπορεί να τα έχει φτύσει το siemens οπότε και ψάχνω να βρώ άλλο router για να δοκιμάσω.

Στο μεταξύ και επειδή πριν από την ενεργοποίηση του 2play είχα πάλι forthnet στα 768 μου έχει ξεμείνει και ένα Linksys το οποίο και χρησιμοποιώ για wireless. Έχω δηλαδή να παίζουν μαζί και Linksys και Siemens. Μπορέί να προτείνει κάποιος το καλύτερο router που μπορώ να αγοράσω για να αντικαταστήσω αυτά τα 2? Από λίγο που το έψαξα είμαι μεταξύ Linksys WAG200G και Zyxel Prestige 660HW.

Ευχαριστώ όποιον μπορεί να βοηθήσει εκ των προτέρων.

agelos
13-03-08, 19:40
Thomson speedtouch 585 V6

Πύρρος
13-03-08, 19:51
Μήπως απλά πέθανε το siemens;

Κάντου ένα reset από το κουμπάκι πίσω, και αν μπορείς δοκίμασέ το και σε άλλη γραμμή.

29gk
13-03-08, 19:53
Αν το προβλημα ειναι στην γραμμη adsl και οχι στην παροχη, δοκιμασε να ορισεις το ρουτερ να συγχρονιζει μονον σε g.dmt εχοντας ξετσεκαρει τις αλλες επιλογες και ειδικα τις ADSL2, ADSL2+. Αν μετα το ρεσταρτ το ρουτερ συγχρονισει, τους το αναφερεις και αργοτερα δοκιμαζεις παλι να γυρισεις σε ADSL2, ADSL2+.

Lagman
13-03-08, 20:21
Γειά χαρά σε όλους.

Εδώ και σχεδόν ένα μήνα έχω ενεργοποιήσει Forthnet 2play στα 24Μbit. Μέχρι προχτές έπαιζε απροβλημάτιστα και κατέβαζα με ταχύτητες κοντά στα 13 Mbit, αλλά ξαφνικά προχτές το πρωί το routerακι σταμάτησε να συγχρονίζει και από τότε δεν έχει επανέλθει. Το routerακι είναι το Siemens 110 (annex A) που δίνει η forthnet. Mετά από τηλεφωνική επικοινωνία με το helpdesk τους και αφού δοκιμάσαμε με τη γραμμή κατευθείαν πάνω στο router το πρόβλημα συνεχίζει. Το τηλέφωνο πάντως λειτουργεί κανονικά.

Υπάρχει κάποιος άλλος που είχε παρόμοιο πρόβλημα? Μπορεί να βοηθήσει κάποιος? Προς το παρόν η μόνη μου υποψία είναι ότι μπορεί να τα έχει φτύσει το siemens οπότε και ψάχνω να βρώ άλλο router για να δοκιμάσω.

Στο μεταξύ και επειδή πριν από την ενεργοποίηση του 2play είχα πάλι forthnet στα 768 μου έχει ξεμείνει και ένα Linksys το οποίο και χρησιμοποιώ για wireless. Έχω δηλαδή να παίζουν μαζί και Linksys και Siemens. Μπορέί να προτείνει κάποιος το καλύτερο router που μπορώ να αγοράσω για να αντικαταστήσω αυτά τα 2? Από λίγο που το έψαξα είμαι μεταξύ Linksys WAG200G και Zyxel Prestige 660HW.

Ευχαριστώ όποιον μπορεί να βοηθήσει εκ των προτέρων.

Προς θεού μην πάρεις Zyxelέχουν πάρα πολλοί χρηστές του adslgrπρόβλημα με adsl2+ γραμμές πολλά dcΚλπ κλπ τα zyxelείχαν αποδειχθεί ότι σηκώνουν πολλά connectionπαλιά όταν είχαμε adsl, βέβαια υπάρχουν και χρηστές που δεν έχουν προβλήματα αλλά εγώ προσωπικά έχω δοκιμάσει p662hw-63 p662hw-d3 p660h-d1 με όλα είχα πρόβλημα ... από θέμα ταχύτητας συγχρονισμού και disconnectΠοιο καλά βγήκαν τα Siemensc110 και cryptof360 …
Δοκίμασε το Siemensσε κάποιο φίλο σου αν μπορείς να δεις αν έχει τα ίδια προβλήματα.

hel
13-03-08, 23:28
Ή πήγαινε το siemens στη forthnet να το ελέγξουνε.

UnHaCkAbLe
14-03-08, 14:12
Παιδιά ευχαριστώ. Θα πάρω το ρουτερακι και θα το δοκιμάσω σε ένα φίλο και θα πάρω και το δικο του το ρουτερακι και θα το δοκιμασω στη δικη μου γραμμη. Προσωπικά πιστεύω ότι απλά τα έχει φτύσει το siemens.

Το θέμα βέβαια είναι τι γίνεται σε περίπτωση που δεν φταίει το ρουτεράκι, δηλαδή αν βάλω άλλο στη γραμμή και δεν παίζει ούτε και αυτό.

Για το Linksys έχει κανείς άποψη?

Πύρρος
14-03-08, 14:32
Να το αποφύγεις, και αυτό και το zyxel. Το chipset που έχουν δεν είναι ότι καλύτερο για μεγάλες ταχύτητες, ειδικά στη forthnet.


edit: το "να το αποφύγεις" πάει στο linksys όχι στο siemens.

tasoss
14-03-08, 14:43
δωσε καποιο msn αν θες να το κοιταξουμε γιατι τα παω καλα με το συγκεκριμενο,αυτο χρησιμοποιω.

Patha
14-03-08, 17:14
Αυτό που ξέρω είναι ότι από τότε που έβαλα το Siemens ησύχασα από τα dc, πριν είχα το Wag354g. Το αστείο μάλιστα είναι ότι το SNR τις τελευταίες ημέρες φτάνει μέχρι και τα 13db στο Down από εκεί που με το Linksys το μεγαλύτερο που είχα δει ήταν 4!!!! Μου ρίχνει βέβαια λίγο τον συγχρονισμό, αλλά δεν παραπονιέμαι... αν αρχίσει να με ζορίζει μπορεί να ζητήσω να το κατεβάσουν ή να το κατεβάσω από telnet.

Εγώ θα σου συνιστούσα να ξαναπάρεις το ίδιο αν τα έφτυσε, με το Linksys για wireless...

nnik
14-03-08, 17:22
Συγγνωμη αλλά αφού είναι καινούριο έχει εγγύηση.Δοκιμασέ το σε μια άλλη γραμή και αν δεν δουλεύει να το πας σε ένα φορθνετ shop να το αλλάξουνε.

nnn
16-03-08, 20:13
Συγγνωμη αλλά αφού είναι καινούριο έχει εγγύηση.Δοκιμασέ το σε μια άλλη γραμή και αν δεν δουλεύει να το πας σε ένα φορθνετ shop να το αλλάξουνε.
Ακριβώς, τώρα αν έχει βλάβη η γραμμή πάλι στην Forthnet θα ζητήσεις την επισκευή της.

UnHaCkAbLe
17-03-08, 11:52
Αγόρασα τελικά το Linksys. Συνεχίζω να έχω το ίδιο πρόβλημα άρα δεν φταίει το Siemens. Μετά από επικοινωνία που είχα με forthnet μου είπαν ότι η γραμμή δεν έχει πρόβλημα από τη δική μου πλευρά και ότι πρέπει να υπάρχει κάποιο "βραχυκύκλωμα" στο δικό τους άκρο. Έχει αντιμετωπίσει κανείς από εσάς παρόμοιο πρόβλημα?

29gk
17-03-08, 13:24
Δοκιμασε να κλειδωσεις σε g.dmt. Ξετσεκαρε τις επιλογες ADSL και ADSL2+, κανε ενα restart και δες αν κλειδωνεις σταθερα και σε διαρκεια. Aν η γραμμη δειχνει να ειναι ενταξει , μετα απο κανα δεκαλεπτο ξαναδοκιμασε να γυρισεις σε ADSL2+.

hel
17-03-08, 13:59
Αγόρασα τελικά το Linksys. Συνεχίζω να έχω το ίδιο πρόβλημα άρα δεν φταίει το Siemens. Μετά από επικοινωνία που είχα με forthnet μου είπαν ότι η γραμμή δεν έχει πρόβλημα από τη δική μου πλευρά και ότι πρέπει να υπάρχει κάποιο "βραχυκύκλωμα" στο δικό τους άκρο. Έχει αντιμετωπίσει κανείς από εσάς παρόμοιο πρόβλημα?

Δεν συγχρονίζει καθόλου το ρουτερ; (χωρίς τηλέφωνα φίλτρα και σπλιτερ)

UnHaCkAbLe
17-03-08, 14:30
Δεν συγχρονίζει καθόλου το ρουτερ; (χωρίς τηλέφωνα φίλτρα και σπλιτερ)

Ακριβώς! Ενώ έπαιζε μια χαρά για ένα μήνα. Τώρα δεν συγχρονιζει όυτε με το Linksys ούτε με το Siemens, ακόμα και αν τα ρίξω απευθείας πάνω στη γραμμή (χωρίς τηλέφωνα, splitter κλπ)

hel
18-03-08, 00:46
Υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει βραχυκύκλωμα ή κάτι άλλο από την πλευρά τους.
Πες τους να στο φτιάξουν και να σου φέρουν τεχνικό αν είναι.

UnHaCkAbLe
18-03-08, 12:07
Περιμένω τεχνικό στο σπίτι να έρθει να το δει. Αντε να δούμε ....

UnHaCkAbLe
21-03-08, 14:50
Τελικά ήρθε τεχνικός στο σπίτι την Τρίτη επιβεβαίωσε ότι υπάρχει βραχυκύκλωμα κάπου προς τη δική τους πλευρά και μου είπε ότι θα το διορθώσουν. Εχτές πήρα πάλι τηλέφωνο για να δω μήπως έχουν κάνει κάτι ή τουλάχιστον να μου δώσουν μια χρονική εκτίμηση για το πότε θα το διορθώσουν και μου διευκρίνησαν ότι υπάρχει βραχυκύκλωμα στα 2200 μέτρα από το σπίτι και ότι έχουν δώσει βλάβη στον ΟΤΕ.

Μου είπαν ότι ο ΟΤΕ πρέπει να το φτιάξει μέσα σε 3 ημέρες οπότε λογικά το απόγευμα που θα επιστρέψω σπίτι θα έχω πάλι internet (καλό ε!)

Αντε να δούμε ... αν και με βλέπω πάλι ΣΚ χωρίς internet ...

hel
21-03-08, 22:59
Δεν το βλέπω να το φτιάχνει ο ΟΤΕ.
Απλά ένα προαίσθημα.

UnHaCkAbLe
22-03-08, 15:22
Και έχεις απόλυτο δίκιο!!! Προς το παρόν λοιπόν στο μπαλκόνι με δανεικό internet από τον απέναντι :-(.

Τώρα βέβαια εγώ γιατί πιστεύω ότι με κοροιδεύουν από τη forthnet είναι άλλη ιστορία! Αν δουλεύει κανονικά το τηλέφωνο αλλά όχι και το dsl σημαίνει ότι το πρόβλημα είναι από το σπλιτεράκι στη δική τους πλευρά και προς το dslam τους. Τι δουλειά έχει ο ΟΤΕ με αυτό το σημείο δεν καταλαβαίνω ...

Απο Δευτέρα θα έχουμε θέμα!

hel
22-03-08, 21:31
Υπάρχει περίπτωση να μην έχει γίνει καλή σύνδεση στο ΚΑΦΑΟ.
Για να ξέρεις ποιος λέει την αλήθεια και ποιος όχι, ζήτα γραπτή αναφορά της βλάβης.

UnHaCkAbLe
24-03-08, 13:27
Λοιπόν, Σάββατο μεσημέρι μίλησα πάλι με Forthnet. Δώσανε κανονικά τη βλάβη λέει στον ΟΤΕ, από τον οποίο τους είπανε την Παρασκευή ότι όλα είναι οκ και ότι το πρόβλημα πρέπει να είναι στον πελάτη τους δηλαδή σε εμένα ! Με διαβεβαίωσαν ότι θα ξαναδώσουν την βλάβη στον ΟΤΕ για να δουν τι θα γίνει και ότι πρέπει την Τετάρτη να τους ξαναπάρω τηλέφωνο. Και ρωτάω ... τι γίνεται σε περίπτωση που ούτε την Τετάρτη δεν παίξει? Τι κάνω με 2 εβδομάδες κομμένο το internet και τη στιγμή που μου έχουν στείλει ήδη λογαριασμό τον οποίο και πρέπει να πληρώσω και 1 μήνα προκαταβολικά ?!?

hel
25-03-08, 15:15
Ζητάς να σου αφαιρέσουν τα λεφτά (το προβλέπει το συμβόλαιο) και κάνεις καταγγελία σε ΕΕΤΤ.

UnHaCkAbLe
27-03-08, 14:55
Εχτές τους ξαναπήρα τηλέφωνο. Μετά ένα μονόλογο δικό μου (σε έντονο πλεόν ύφος) μου απάντησαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι από τη στιγμή που έχουν δώσει τη βλάβη στον ΟΤΕ και ότι πλέον πρέπει να πάρω από Δευτέρα αφού ο ΟΤΕ έχει ... απεργία!!! Στην (με επιμονή) ερώτηση μου να μάθω τι γίνεται σε περίπτωση που πάλι τους απαντήσουν από τον ΟΤΕ ότι το πρόβλημα δεν είναι δικό τους, απάντηση δεν πήρα.

Από Δευτέρα βλέπουμε πλέον λοιπόν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.