PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόρριψη αίτησης HOL από τον ΟΤΕ "λόγω λάθος στοιχείων"



agal
13-03-08, 20:23
Λοιπόν: έχω OTENET (χιλιάρα) εδώ και μερικά χρόνια. Είπα να το αλλάξω σε 24 της HOL. Εστειλα λοιπόν την αίτηση αρχείς Δεκεμβρίου !!! Ναι ξέρετε πριν από 3 μήνες.

Στο μήνα πάνω με παίρνουν ότι γύρισε πίσω η αίτηση γιατί ήταν λάθος τα στοιχεία. Τα επαληθεύουμε [ήταν όλα σωστά] και ξαναφεύγει η αίτηση. Και ξαναγυρνάει με την ίδια αιτιολογία. Αυτό γίνεται κάθε 10 ημέρες από τότε μέχρι σήμερα που αφού έστειλα ένα μήνυμα στην HOL ρωτώντας τί γίνεται, με πήραν τηλέφωνο λίγο απεγνωσμένοι ότι δεν μπορούν να καταλάβουν τί γίνεται και επιστρέφει συνεχώς η αίτηση αφού τα στοιχεία είναι σωστά!
Σκεφτείται ότι μου πρότειναν να ακυρώσω την αίτηση, γυρίσω τον εξοπλισμό και μου επιστρέψουν τα χρήματα. Αυτό πάλι πρώτη φορά το άκουσα , να σου προτείνουν να φύγεις από πελάτης τους.

Το θέμα όμως είναι εγώ τί κάνω; Μένω κολλημένος με τον ΟΤΕ γιατί δε θέλει να με αφήσει. Η αλήθεια είναι ότι με ΟΤΕΝΕΤ δεν είχα κανένα πρόβλημα αλλά δεν είναι δικαίωμα μου όποτε θέλω να αλλάζω εφόσον βέβαια δεν δεσμεύομαι και είμαι αορίστου χρόνου;
Εχει κανένας καμία ιδέα πως θα πρέπει να κινηθώ;

theopan
13-03-08, 20:57
Εχει κανένας καμία ιδέα πως θα πρέπει να κινηθώ;

Να ακούσεις την προτροπή τους και να σηκωθείς να φύγεις. Παραδέχτηκαν ότι δεν ξέρουν τη δουλειά τους και ούτε τους ενδιαφέρει να τη μάθουν. Τι άλλο θέλεις;

tb220
13-03-08, 21:00
Να επαληθεύσεις τα στοιχεία με τον ΟΤΕ, όχι μόνο με την HOL.

Πάρε το 134 και ό,τι έχεις γράψει πάνω στην αίτησή σου, διαστάυρωσέ το.

MNP-10
13-03-08, 21:17
Το θέμα όμως είναι εγώ τί κάνω; Μένω κολλημένος με τον ΟΤΕ γιατί δε θέλει να με αφήσει. Η αλήθεια είναι ότι με ΟΤΕΝΕΤ δεν είχα κανένα πρόβλημα αλλά δεν είναι δικαίωμα μου όποτε θέλω να αλλάζω εφόσον βέβαια δεν δεσμεύομαι και είμαι αορίστου χρόνου;


Θεωρητικως ναι. Στην πραξη, ο ΟΤΕ εχει απορριψει δεκαδες χιλιαδες αιτησεις για παρομοιο λογο. Αν βρουν και ενα γραμμα λαθος, θα το απορριψουν συνολικα ως λαθος.

Εννοειται οτι αμα κανεις αιτηση ΟΤΕ δε προκειται ποτε να απορριφθεις λογω λαθος στοιχειων. :whistle:

Τωρα για το τι σου προτεινουμε.. τι να σου πω.. κανε μια καταγγελια στην ΕΕΤΤ και ρωτα να μαθεις το λογο απορριψης. Απο κει θα στειλουν καποιες επιστολες προς την HOL και τον ΟΤΕ, ο ΟΤΕ θα πει "η hol μου γραφε στην αιτηση αυτα και αυτα και ειναι λαθος αρα δε μπορουσα να τη δεχτω", οποτε τουλαχιστον θα μαθεις ποια ειναι τα λαθος στοιχεια για να ξαναπροσπαθησεις στο μελλον με αλλο παροχο. Δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο.



Σκεφτείται ότι μου πρότειναν να ακυρώσω την αίτηση, γυρίσω τον εξοπλισμό και μου επιστρέψουν τα χρήματα. Αυτό πάλι πρώτη φορά το άκουσα , να σου προτείνουν να φύγεις από πελάτης τους.


Αμα δε μπορουν καν να σε μεταφερουν στο δικτυο τους, σου λεει "προκειμενου να με κραζει ο χρηστης ας του εξηγησω την κατασταση πως εχει και ας τον αποδεσμευσω για να μην εχει πικρη εμπειρια με την εταιρια πολυμηνων αναμονων".

player74
13-03-08, 21:19
περνεις τον λογαριασμο του οτε και αντιγραφεις αυτουσια τα στοιχεια του κατοχου της γραμμης.
το παραμικρο λαθος συνεπαγετε απορριψη.
θα περασεις κι αφμ αυτο που γραφει ο λογαριασμος.
κανε κι εγραφη στο site της hol για να παρακολουθεις μονος σου την πορεια της αιτησης και να διασταυρωνεις αυτα που σου λενε.
ειναι περιεργο να εχουν στα χερια τους αιτηση να εχουν αποριψη για λαθος στοιχεια και να μην παρουν απο μονοι τους να κανουν επιβεβαιωση,
η προταση για ακυρωση μου κανει ως μη διαθεσημοτητα. εχει ενδιαφερον να δεις ποτε προωθηθηκε στον οτε πρωτη φορα.

lsavvaid
13-03-08, 23:37
Είπα να το αλλάξω σε 24 της HOL.

Εγώ θα σου πρότεινα επειδή έχεις υψηλό σχετικά attenuation να πας σε πακέτο 6/1 και αν δεις ότι τραβάει η γραμμή σου κάνεις αναβάθμιση σε 24/1 δωρεάν.

No-Name
13-03-08, 23:42
Η απόρριψη λόγω λάθους στοιχείων αίτησης έχει να κάνει κυρίως με λάθος μετάβαση στην υπηρεσία ή με λάθος στοιχεία πελάτη

agal
14-03-08, 10:26
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Οσον αφορά τα στοιχεία [γνωρίζοντας τον ΟΤΕ] ήμουν εξ αρχής πολύ προσεκτικός στη συμπλήρωση της αίτησης. ΟΛΑ τα στοιχεία είναι σωστά.Το τσέκαρα εγώ αλλά και όσες φορές γυρνά η αίτηση και μιλάω με τη HOL.
Σαφώς συμπληρώθηκε και το ΑΦΜ.
Δε ξέρω τι να πώ ή τί να κάνω. Φοβάμαι ότι εάν πχ ακυρώσω την αίτηση και πάω σε κανένα άλλο θα έχω το ίδιο πρόβλημα. Αναρωτιέμαι εάν ακυρώσω την ΟΤΕΝΕΤ και μετά κάνω την αίτηση θα υπάρχει κάποια αλλαγή;

prfpaka
14-03-08, 11:04
Φιλε μου ειχα το ιδιο προβλημα με σενα το φθινοπωρο.
Ειχα κανει αιτηση τον αυγουστο για dp στη hol και ο OTE απεριψε την αιτηση μου 2 φορες.
(Ειχα τηλεφωνια απο ΟΤΕ και internet shared απο την vivodi).
Τελος Οκτωβρη και αφου ειχα εκνευριστει, τα μαζεψα και πηγα στα κεντρικα του ΟΤΕ (ανηκω στους αμπελοκηπους) ρωτωντας να μαθω τα αιτια.
Εκει διαπιστωσα τα εξης :
Για την ταλαιπωρια μου εφταιγε η hol διοτι υπαρχουν διαφορετικου τυπου αιτησεις αναλογα με το status του καθε πελατη.
Η hol λοιπον στις αιτησεις που εκανε τα στοιχεια που εδινε ηταν λανθασμενα απο μ@@λ@κι@ της.
πχ οσον αφορα εμενα εστελνε αιτηση για dp με σωστα τα στοιχεια της τηλεφωνιας ξεχνουσε ομως να σημειωσει το shared της vivodi οποτε η αιτηση αποριπτοταν.
Ο υπαλληλος του οτε που μιλουσα προς τιμην του συμληρωσε την αιτηση και μου εδωσε το υποδειγμα το οποιο πηγα στη hol.
Μετα απο 10 μερες ειχα dp απο τη hol.

sunrise
14-03-08, 11:35
Καλημερα φιλε...επι 2 μηνες το ιδιο λεγανε και σε μενα οι ανθρωποι της ΤΥ...μεσω γνωστου ομως στον οτε ανακαλυψα οτι ΔΕΝ υπηρχε κανενα λαθος στοιχειο μου,αλλα οι ανθρωποι της hol ΔΕΝ στελνανε την αιτηση στο προβλεπομενο απο τον οτε,χρονικο διαστημα που τους εχει ορισει τα χαρτια..(λογω φορτου εργασιας...λογω αμελειας....λογω..λογω...)
Θα σου προτεινα να πιεσεις λιγο την hol και τον οτε φυσικα ωστε να συννενοηθουν επιτελους ΑΝ θελουν να λεγονται σοβαρες εταιριες

ATG
14-03-08, 12:16
Να ακούσεις την προτροπή τους και να σηκωθείς να φύγεις. Παραδέχτηκαν ότι δεν ξέρουν τη δουλειά τους και ούτε τους ενδιαφέρει να τη μάθουν. Τι άλλο θέλεις;

Φιλος κανεια αλλαγη στοιχειων στον ΟΤΕ.
Κανει αιτηση στην Forthnet, οπου τον ενημερωνουν τελικα για τις απορριψεις του ΟΤΕ.

Πηγαινει στον ΟΤΕ. "Εχεται δικιο, δεν ενημερωνονται ολα τα συστηματα. Θα τα ενημερωσω τωρα οποτε δεν θα εχετε προβλημα".

dimstog
14-03-08, 13:42
Το θεωρώ εξαιρετικά αστείο - τραγικό δηλαδή - να απορρίπτει κάποιος μία αίτηση χωρίς να λέει ακριβώς ποιος είναι ο λόγος απόρριψης.

Δεν κατάλαβα, διαγώνισμα γράφουμε; Στο κάτω κάτω ακόμα και εκεί, ήταν με σημειωμένο κόκκινο που ήταν το λάθος.

JohnDro
14-03-08, 14:08
Τα ίδια ακριβώς έλεγαν και σε μένα 2,5 μήνες. Έκανα λοιπόν το εξής: Ακύρωσα την αίτηση που υπέβαλα τηλεφωνικά (αυτή που απέρριπτε ο ΟΤΕ) και κατέβασα απο το site την αντίστοιχη αίτηση για να τη συμπληρώσω εγώ. Την έστειλα με FAX και σε 25 μέρες εργάσιμες ενεργοποιήθηκα.

alexnir
14-03-08, 14:17
για τον ιδιο λογο μου ειχε αποριψη την αιτηση ο οτε (αιτηση απο νετονε)
το καλυτερο που εχεις να κανεις (αυτο που εκανα εγω τουλαχιστον) ειναι εναν λογαριασμο του οτε παραμασχαλα και γραμμη για τα γραφεια τους.
ξερω πως ισως δεν εχεις την δυνατοτητα να χασεις ενα ημερομισθιο, αλλα απο την αλλη και ο οτε κανει ο,τι μπορει για να μην χασει πελατες, συνηθως με αστειες δικαιολογιες.

player74
14-03-08, 15:00
εαν εισε 100% σιγουρος οτι τα στοιχεια ειναι οκ, οτι εχεις συμπληρωσει σωστα την αιτηση της hol, και τους εχεις αποστειλει και φοτωτυπια λογαριασμο οτε, τοτε
ειναι 100% λαθος της hol στη συμπληρωση της αιτησης που αποστελετε στον οτε ηλεκτρονικα. στειλε τους ενα εμαιλ διαμαρτυριας και κοινοποιησετο και σε εεττ.

agal
14-03-08, 15:35
εαν εισε 100% σιγουρος οτι τα στοιχεια ειναι οκ, οτι εχεις συμπληρωσει σωστα την αιτηση της hol, και τους εχεις αποστειλει και φοτωτυπια λογαριασμο οτε, τοτε
ειναι 100% λαθος της hol στη συμπληρωση της αιτησης που αποστελετε στον οτε ηλεκτρονικα. στειλε τους ενα εμαιλ διαμαρτυριας και κοινοποιησετο και σε εεττ.

Είμαι σίγουρος γιατί εξ αρχής ήξερα ότι μπορεί να προκύψει το πρόβλημα. Και σαφώς βέβαια είχα συμπληρώσει την αίτηση με στείλει μαζί με αντίγραφο του λογαριασμού του ΟΤΕ όπου μπορούσαν να επιβεβαιώσουν ότι τα στοιχεία ήταν σωστά.

........Auto merged post: agal added 2 Minutes and 36 Seconds later........


Τα ίδια ακριβώς έλεγαν και σε μένα 2,5 μήνες. Έκανα λοιπόν το εξής: Ακύρωσα την αίτηση που υπέβαλα τηλεφωνικά (αυτή που απέρριπτε ο ΟΤΕ) και κατέβασα απο το site την αντίστοιχη αίτηση για να τη συμπληρώσω εγώ. Την έστειλα με FAX και σε 25 μέρες εργάσιμες ενεργοποιήθηκα.

Εγώ συμπλήρωσα την αίτηση που κατέβασα από το site και την έστειλα με courrier.
Φοβάμαιότι η όλη η ιστορία κολλάει στο γεγονός ότι μάλλον η Hol έχει κάνει κάποιο λάθος....

gargy
14-03-08, 17:36
Στο μήνα πάνω με παίρνουν ότι γύρισε πίσω η αίτηση γιατί ήταν λάθος τα στοιχεία.

Υπάρχει περίπτωση να έχεις μεταφέρει το τηλέφωνο σου από κάποια περιοχή σε κάποια άλλη (εσωτερική φορητότητα αριθμού ΟΤΕ)?

Αντίστοιχο πρόβλημα είχα και εγώ λόγο μεταφοράς. Υποθέτω ότι μετα την μεταφορά δεν ήξεραν σε πιο κέντρο ανήκα. Το πρόβλημα λύθηκε την επόμενη ημέρα (μετά από 3-4 απορρίψης) έπειτα από καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

ΜΦΧ,
Γιώργος

lsavvaid
14-03-08, 18:20
Από την εμπειρία μου στην βιβόντι πολλές αιτήσεις ακυρόνονταν επειδή ο λογαριασμός του ΟΤΕ είχε ΑΦΜ άλλου και στον έλεγχο κοβόταν ή έγραφε αντί για ΑΦΜ αριθμό ταυτότητας και ο πελάτης έδινε το ΑΦΜ οπότε και πάλι ακύρωση της αίτησης. Θέλουν πάντα ότι αναγράφεται και είναι προτιμότερο ο λογαριασμός να είναι στο όνομα μας. Αν θες στείλε μου πμ μήπως μπορέσω να σε βοηθήσω

agal
14-03-08, 19:40
Υπάρχει περίπτωση να έχεις μεταφέρει το τηλέφωνο σου από κάποια περιοχή σε κάποια άλλη (εσωτερική φορητότητα αριθμού ΟΤΕ)?

Αντίστοιχο πρόβλημα είχα και εγώ λόγο μεταφοράς. Υποθέτω ότι μετα την μεταφορά δεν ήξεραν σε πιο κέντρο ανήκα. Το πρόβλημα λύθηκε την επόμενη ημέρα (μετά από 3-4 απορρίψης) έπειτα από καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

ΜΦΧ,
Γιώργος

Οχι, το τηλέφωνο είναι εκεί που είναι, από πάντα. Δεν έγινε ποτέ μεταφορά του.

........Auto merged post: agal added 1 Minutes and 34 Seconds later........


Από την εμπειρία μου στην βιβόντι πολλές αιτήσεις ακυρόνονταν επειδή ο λογαριασμός του ΟΤΕ είχε ΑΦΜ άλλου και στον έλεγχο κοβόταν ή έγραφε αντί για ΑΦΜ αριθμό ταυτότητας και ο πελάτης έδινε το ΑΦΜ οπότε και πάλι ακύρωση της αίτησης. Θέλουν πάντα ότι αναγράφεται και είναι προτιμότερο ο λογαριασμός να είναι στο όνομα μας. Αν θες στείλε μου πμ μήπως μπορέσω να σε βοηθήσω

Μα τα έχω χιλιοκοιτάξει και είναι σωστά. Και το λέω ότι επειδή ήξερα ότι θα προκύψει πρόβλημα για ένα λάθος ακόμα σε μια τελεία, ήμουν ιδιαίτερα προσεκτικός...

@ ADSLgr.com All rights reserved.