PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με σύνδεση 24 Mbps



pskouridis
13-03-08, 20:48
Λοιπόν κύριοι έχω το εξής πρόβλημα εδώ και 1 μήνα που με έχει τρελλάνει. Από τότε που έκανα αναβάθμιση την γραμμή ADSL από 1 σε 24 Mbps έχω τα εξής πρόβληματα :

1 ) Όταν με παίρνουν τηλέφωνο πέφτει η γραμμή του Internet.

2 ) Δεν μπορώ να κατεβάσω χρησιμοποιώντας Utorrent 1.8 beta με ταχύτητα άνω των 100
kb/s

Να τονίσω ότι είχα ένα Speedtouch 530 το οποίο το άλλαξα με ένα USR 9108 κατόπιν παρότρινσης του τεχνικού του ΟΤΕ που με επισκέφθηκε για να λύσει το πρόβλημα λέγοντας μου πως φταίει 90% το μόντεμ(που ούτως ή άλλως θα το άλλαζα καθώς δεν υποστήριζε τέτοια σύνδεση και 10% ίσως έφταιγε που είμουν στα 24 και έπρεπε να ρήξω την σύνδεση στα 8 για να είναι πιο σταθερή).

Τελικά μέχρι ώρας φως δεν είδα και για να μην κάνω άλλους πειραμστισμούς, πχ ρίχνωντας την σύνδεση στα 8 Mbps, αν έχει να μου προτείνει κανείς λύση θα του είμουν ευγνωμων.

pnikolo
13-03-08, 21:34
Λοιπόν κύριοι έχω το εξής πρόβλημα εδώ και 1 μήνα που με έχει τρελλάνει. Από τότε που έκανα αναβάθμιση την γραμμή ADSL από 1 σε 24 Mbps έχω τα εξής πρόβληματα :

1 ) Όταν με παίρνουν τηλέφωνο πέφτει η γραμμή του Internet.

2 ) Δεν μπορώ να κατεβάσω χρησιμοποιώντας Utorrent 1.8 beta με ταχύτητα άνω των 100
kb/s

Να τονίσω ότι είχα ένα Speedtouch 530 το οποίο το άλλαξα με ένα USR 9108 κατόπιν παρότρινσης του τεχνικού του ΟΤΕ που με επισκέφθηκε για να λύσει το πρόβλημα λέγοντας μου πως φταίει 90% το μόντεμ(που ούτως ή άλλως θα το άλλαζα καθώς δεν υποστήριζε τέτοια σύνδεση και 10% ίσως έφταιγε που είμουν στα 24 και έπρεπε να ρήξω την σύνδεση στα 8 για να είναι πιο σταθερή).

Τελικά μέχρι ώρας φως δεν είδα και για να μην κάνω άλλους πειραμστισμούς, πχ ρίχνωντας την σύνδεση στα 8 Mbps, αν έχει να μου προτείνει κανείς λύση θα του είμουν ευγνωμων.

Εχεις βαλει φιλτρο στο/στα τηλεφωνο/α, συναγερμο, τηλεφωνητη? :hmm:

pskouridis
13-03-08, 22:07
Ναι έχει φίλτρο. Να φανταστείς το εξήσ. Τισ αποσυνδέσεις άρχισε να τις κάνει όταν έκανα την αναβάθμιση σε 24 Mbps. Όσο είμουν στο 1 δεν είχα κανένα πρόβλημα.

sdikr
13-03-08, 22:18
Ναι έχει φίλτρο. Να φανταστείς το εξήσ. Τισ αποσυνδέσεις άρχισε να τις κάνει όταν έκανα την αναβάθμιση σε 24 Mbps. Όσο είμουν στο 1 δεν είχα κανένα πρόβλημα.

δοκίμασε να αλλάξεις φίλτρο, αν μπορείς

pskouridis
14-03-08, 01:06
Εάν δεν φταίει το splitter έχεις ιδέα τι άλλο μπορεί να παίζει?

vaggoulas
14-03-08, 01:20
Εάν δεν φταίει το splitter έχεις ιδέα τι άλλο μπορεί να παίζει?
Ίσως η γραμμή σου να μην μπορεί να παίξει στα 24 Mbit και αναγκαστικά θα κάνεις υποβάθμιση :(

pskouridis
18-03-08, 21:52
Και φίλτρο άλλαξα παιδιά αλλά φως δεν είδα. Καμιά άλλη ιδέα?

pnikolo
18-03-08, 22:25
Και φίλτρο άλλαξα παιδιά αλλά φως δεν είδα. Καμιά άλλη ιδέα?

Αποσύνδεσε ολα τα τφ απο τη γραμμη σου. Καλεσε με το κινητο το σταθερο σου να μου πεις αν στο κανει παλι. Δε μου απαντησες εχεις στη γραμμη συναγιερμο? :hmm:

janis100
18-03-08, 23:17
Αποσύνδεσε ολα τα τφ απο τη γραμμη σου. Καλεσε με το κινητο το σταθερο σου να μου πεις αν στο κανει παλι. Δε μου απαντησες εχεις στη γραμμη συναγιερμο? :hmm:

καλησπερα,την παρασκευη παω σε ενα φιλο για μια 8αρα,εχει συναγερμο,θα υπαρξουν προβληματα η ειναι θεωρητικο,πρεπει να κανω κατι για να προλαβω τυχον προβληματα?

striants
18-03-08, 23:30
Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με σένα αντιμετώπισα αλλά έφταιγε το ότι δεν είχα φίλτρο στο συναγερμό. Όσο ήμουν στα 2 Mbps (και για λίγες μέρες που ήμουν δοκιμαστικά στα 8) δεν είχα κανένα πρόβλημα αποσυνδέσεων όταν χρησιμοποιούσα το τηλέφωνο κι ας είχα φίλτρο μόνο στο τηλέφωνο και όχι στο συναγερμό. Με το που αναβαθμίστηκα στα 24 άρχισε το πρόβλημα. Όταν τοποθετήθηκε το φίλτρο στο συναγερμό όλα καλά!

janis100
18-03-08, 23:40
Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με σένα αντιμετώπισα αλλά έφταιγε το ότι δεν είχα φίλτρο στο συναγερμό. Όσο ήμουν στα 2 Mbps (και για λίγες μέρες που ήμουν δοκιμαστικά στα 8) δεν είχα κανένα πρόβλημα αποσυνδέσεων όταν χρησιμοποιούσα το τηλέφωνο κι ας είχα φίλτρο μόνο στο τηλέφωνο και όχι στο συναγερμό. Με το που αναβαθμίστηκα στα 24 άρχισε το πρόβλημα. Όταν τοποθετήθηκε το φίλτρο στο συναγερμό όλα καλά!
δηλαδη,θελει το φιλτρο που βαζουμε στο τηλ το ιδιο φιλτρο και στον συναγερμο?την παρασκευη θα γινει ενεργοποιηση προληπτθκα ρωταω

pnikolo
18-03-08, 23:43
δηλαδη,θελει το φιλτρο που βαζουμε στο τηλ το ιδιο φιλτρο και στον συναγερμο?την παρασκευη θα γινει ενεργοποιηση προληπτθκα ρωταω

Φυσικα φιλτρο :oneup: Ο τηλεφωνητης του συν/μου ειναι ουσιαστικα ενα τηλεφωνο ;)

pskouridis
19-03-08, 20:15
Δεν έχω συναγερμό. Έχω όμως σκύλο στην αυλή :p

pnikolo
19-03-08, 21:20
Δεν έχω συναγερμό. Έχω όμως σκύλο στην αυλή :p

Αυτος φταιει που σου εφαγε το καλωδιο και βραχυκυκλωνει :rofl:
Ασε που τον εχω δει να σου κατουραει το καλωδιο και να το γεμιζει υγρασια ;)
Λοιπον παρε το 121 εξηγησε τους τα συμπτωματα της βλαβης σου και πες τους επι λεξη να μετρησουν τη γραμμη σου "ως προς γη και επαφη". Αυτοι ξερουν! :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.