PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑΣ ΜΗΝΑΣ ΧΩΡΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ



verzevoul
14-03-08, 00:23
Καλησπέρα σε όλους.
Φαντάζομαι πως δεν είμαι ο μόνος που έχει πρόβλημα, διάβασα και από άλλους χρήστες παρόμοια θέματα, αλλά σαν το δικό μου δεν έχω δει.
Έχω 2 θέματα.
1. Πριν μιση ώρα από άλλον υπολογιστή προσπάθησα να ξαναγράψω, αλλά με το που έκανα post δε με άφηνε να ξαναμπώ στην σελίδα και όποτε προσπαθούσα να μπω με έβαζε στο site της HOL . Και μιλάω πολύ σοβαρά. Εχεις κανείς κάτι υπ΄όψιν?
2.΄Ήμουν στον ΟΤΕ και έκανα Ηοl Double play.
Αυτή τη στιγμή κλείνω σχεδον μήνα χωρίς τηλέφωνο.
Η Hol μου βάζει να πάρω τον ΟΤΕ . Ο ΟΤΕ λέει ντροπή στη HOL που βάζει τον πελάτη να
πάρει ενώ πρέπει να έχει ειδικό τμημά γι αυτό το θέμα. Η Hol μου λέει, οτι ο ΟΤΕ εχει ξεκρε
μασει το καλωδιο από το dslam και το εχει παρατησει. ΚΙ ΕΓΩ ΜΠΑΛΑΚΙ...

Τελικά καταλήγω να πάρω την επιτροπή τηλεποικινωνιών η οποία υποτίθεται πως ελέγχει αυτά τα χρονικά που μένει ξεκρέμαστος ο πελάτης, μου πε κάνω κάποιες κινήσεις και τώρα περιμένω.
Ελλάδα το ΜΕΓΑΛΕΊΟ ΣΟΥ!!!:(

........Auto merged post: verzevoul added 21 Minutes and 50 Seconds later........

κάποια συμβουλη??

kinggreece
14-03-08, 01:21
www.eett.gr

aa144
14-03-08, 02:05
Πήγαινε στον ΟΤΕ της περιοχής σου, στο τεχνικό τμήμα και ζήτα επίμονα να σου δείξουν το καλώδιό σου αν είναι στον αέρα ή όχι.

lsavvaid
14-03-08, 19:01
Κάνε καταγγελία και γνωστοποίησε τους το με φάξ και μην σταθείς μόνο εδώ. Πέστους ότι θα προβείς σε αγωγή για αποζημίωση και αν χρειαστεί κάντο και θα δεις που όλα θα πάρουν το δρόμο τους. ΄Νομίζω ένας μήνας χωρίς τηλέφωνο είναι πολύ μεγάλη ανευθυνότητα εκ μέρους της εταιρίας (ΟΤΕ ή hol, όποιος ευθύνεται τέλος πάντων) και κακώς το άφησες.

mad_max
17-03-08, 18:35
Παίδες καλησπέρα, έχω και εγω παρόμοιο πρόβλημα. Τετάρτη στέλνω αίτηση με φαξ, Πέμπτη μνμ στο κινητό ότι έγινε παραλαβή και την Παρασκευή άλλο ένα ότι είναι σε διαδικασία ενεργοποίησης. Μέχρι εδώ καλά.

Το Σάββατο όμως το τηλέφωνο νεκρό μέχρι και σήμερα Δευτέρα. Ντάξει, δεν είναι και μήνας αλλά η ασχετοσύνη ή ανοργανωσιά ή και τα δύο της ΧΟΛ δεν περιγράφεται... Παίρνω Σάββατο απόγευμα να ρωτήσω τί παίζει (άσχετο: περίμενα κανά μισάωρο minimum αλλά οκ, Σάββατο είναι, έχουν και καφεδάκι να πιούνε τα πουλάκια μου, με μας θ'ασχολούνται?), μια κοπέλα εκεί βρίσκει τα στοιχεία της αίτησης και την "καρτέλα" μου και μου λέει ότι έχει προγραμματιστεί παράδοση από τον πΟΤΕ 28/3, μιλήστε με αυτούς.

Εγώ μίλησα με τον πΟΤε και μου είπαν ότι θα το κοιτάξουν (... αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) αλλά καλού κακού ξαναπαίρνω στην ΧΟΛ σήμερα. Πρώτο τηλ αναμονή 8-10 mins και με τα πολλά μου λέει ότι δεν βρίσκει την καρτέλα μου. Τη ρωτάω αν τους έχει κανει κανείς παρόμοια παράπονα ότι δηλ κόπηκε το τηλ μόλις 2 μέρες μετά την αίτηση. Μου απαντάει φυσικά όχι, μόνο ολιγόωρες το πολύ 1 μέρα και λίγο πριν γίνει ενεργοποίηση... Σε συνδέω λέει με τμήμα πωλήσεων. Μιλάω με πωλήσεις, βρίσκει την καρτέλα μου όλα κομπλέ, μου λέει ονόματα και τέτοια άρα το βρήκε στάνταρ. Σε συνδέω λέει με Τ.Υ. πάλι... Ξαναμιλάω με Τ.Υ., εξηγώ τί έχει γίνει, λέω τον αριθμό και .... δεν βρίσκει την καρτέλα!! Με τα πολλά με ρωτάει και αυτή όπως η προγούμενη αν έχω παραλάβει εξοπλισμό. Μετά από 5λεπτο και αφού της είχα ΗΔΗ εξηγήσει μία φορά και είχα πάει στο μισάωρο+, αντιλαμβάνεται ότι μόλις πριν μία εβδομάδα είχα κάνει αίτηση και αυτό με το τηλ δεν πρέπει να συμβαίνει. Την ρωτάω αν την έχουν πάρει άλλοι με αυτό το πρόβλημα και σφαλώς απαντάει το ίδιο με την προηγούμενη...

Το θέμα είναι ότι κράζω την ΧΟΛ και αφήνω τον πΟΤΕ ασχολίαστο (που μάλλον αυτοί φταίνε), γιατί απλά από την ΧΟΛ και από τις ιδιωτικές έχω προσδοκίες και απαιτήσεις. Η νοοτροπία της πλειοψηφείας του πΟΤΕ απλά είναι η προσωποποίηση του γιατί η χώρα πάει κατά :evil:. Τίποτα περισσότερο...

andreasermones
17-03-08, 18:40
ε ρε παιδια αυτοι πανε απο το κακο στο χειροτερο....κανε καταγγελια στην εεττ και επεμενε οτι θες αποζημιωση για τον καιρο που δεν ειχες τηλεφωνο....

and64
17-03-08, 18:53
Επίσης μπορείς να περάσεις από τα γραφεία και να ζητήσεις επίμονα να σου κάνουν την φορητότητα σε ένα νούμερο vodafone το οποίο σου παραχωρούν μέχρι να φτιαχτεί η γραμμή σου;) (νομίζω με δωρεάν κλησεις αλλά δεν είμαι και σίγουρος)

Έχω διαβάσει εδώ από κάποιους ότι με λίγη φασαρία παραπάνω στο κάνουν...:evil:

mad_max
17-03-08, 18:54
Το ζήτημα είναι να μην πρέπει να φτάσω μέχρι εκεί γιατί δεν θέλω. Θέλω απλά να τελειώνω όπως το θέλουν όλοι. Ξεκίνησα αυτή τη διαδικασία καλόπιστα αλλά μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσω για άλλη μία φορά...

Στο κάτω-κάτω είναι τόσο ανεύθυνοι αυτοί του πΟΤΕ που ξεσυνδέουν καλώδια όποτε γουστάρουν όπως πιθανολογεί το παλικάρι παραπάνω?? Και αυτοί της ΧΟΛ ας ενημερώσουν λίγο τις τηλεφωνήτριες τους που μου κοτσάρανε την κάθε κοπελίτσα στο τεχνικό τμήμα... Δεν φταίνε αυτές αλλά δεν μπορούν να λειτουργήσουν PC και να συννενοηθούν στα βασικά...

Edit: and64, φοβάμαι ότι ειναι από τον Οτε. Απλώς δηλ με ξεκούμπωσαν γενικώς!!! (Σαν τις ρόμπες τις ξεκούμπωτες ένα πράγμα...) Αν ισχύει αυτό δεν ξέρω τί δυνατότητες έχει η ΧΟΛ... Ευχαριστώ για την πληροφορία πάντως

dikal
17-03-08, 19:06
Όταν καλείς το τηλέφωνό σου, ακούς το γνωστό "η τηλεφωνική σύνδεση που καλείτε δε λειτουργεί προσωρινά για τεχνικούς λόγους";

and64
17-03-08, 19:08
Επειδή και εγώ αυτό φοβάμαι στο λέω για να μην πάθεις τα ίδια με μένα:

με αίτηση από τέλος Ιουλίου, γίνεται ενεργοποίηση αρχές Σεπτέμβρη, σε 3 μέρες με κόβουν τελείως (δεν συγχρόνιζα) επειδή ο οτε ακύρωσε όλες τις αιτήσεις της hol για φορητότητα λόγω μπερδέματος που έγινε με την εξαγορά τότε των Αττικών Τηλεπικοινωνιών από την hol. Το αποτέλεσμα ήταν να μείνω σχεδόν 3 μήνες χωρίς γραμμή (δεν είχα καν τηλέφωνο, ήταν νεκρό) και να φτάσω αρχές Δεκέμβρη για να δουλέψει και η τηλεφωνία!!!:down::mad: Δηλαδή είναι μην σου κάτσει...

Αν το ήξερα τότε για το κόλπο με την voda τουλάχιστον θα είχα τηλέφωνο όλο αυτό το διάστημα που επικοινωνούσα με κινητά και...σήματα καπνού :rofl:

mad_max
17-03-08, 19:24
dikal: Όχι, απλά το σηκώνω και δεν ακούγεται τίποτα. Όταν με καλούν τους δείχνει ότι χτυπάει αλλά τζίφος. Και άμα το σηκώσεις και πάλι το απόλυτο κενό!!! Γιατί, τί έχεις υπόψη σου?

and64: και μετά λέω ότι εγώ είμαι άτυχος... Δηλ όταν μου λειτουργήσει να τους πω ευχαριστώ, να τους κεράσω γλυκά και να παίξω ΛΟΤΤΟ??

panozz
17-03-08, 19:38
Κουράγιο υπάρχουν και χειρότερα ένα μήνα είπες?χμμμμμ!!! για κοίτα εδώ!!! http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=167752
Μέχρι αυτή την στιγμή που σας γράφω δεν έχω τηλέφωνο!!!!

dikal
17-03-08, 19:47
Αν άκουγες το μήνυμα που έγραψα, θα ήταν σίγουρα βλάβη ΟΤΕ. Αφού όσοι σε καλούν ακούν να χτυπά, υποθέτω ότι o OTE σε γύρισε σε hol χωρίς να ειδοποιήσει, και χρειάζεσαι το ρούτερ της hol για να λειτουργήσει η γραμμή σου. Στη θέση σου θα πήγαινα μια βόλτα από hol, αν δε μπορούσα να βγάλω άκρη από το τηλέφωνο, για να μην περνάνε κι οι μέρες.

mad_max
17-03-08, 20:06
Κοίτα, η αίτηση ήταν 12/3 και το τηλ κόπηκε 15/3. Ημερομηνία είχα συμπληρώσει 7/3 γιατί ήθελα να τη στείλω αλλά έφυγα τριήμερο και το ξέχασα... :p Αν δεχτούμε ότι ενήργησαν με βάση αυτή την ημερομηνία είναι 8 μέρες μόλις στην καλύτερη... Ενεργοποιήθηκα τόσο γρήγορα που δεν προλάβαν να συννενοηθούν?? Μου είχαν πει επίσης και από τον Οτε ημ/νία παράδοσης της γραμμής ή κάτι τέτοιο την 28/3. Τί σημαίνει αυτό, ότι τότε θα είναι έτοιμη η γραμμή ΜΟΝΟ από τον Οτε και θα περιμένω και άλλο την ΧΟΛ??

Πάντως η μία κοπέλα μου είπε ότι το δέμα είναι στην ACS και μου έδωσε και τον αριθμό του. Ξέρει κανείς αν μπορώ να πάω από κάπου να το πάρω γρηγορότερα ή δεν αργεί συνήθως?

Πάντως στο ότι πρέπει να πάω από εκεί έχεις απόλυτο. Σκέφτομαι να πάω και μια βόλτα από τον πΟτε της γειτονιάς... Δυστυχώς πρέπει να χάνουμε τηλεφωνοώρες (sic) αλλά και εργατοώρες επιπλέον

and64
17-03-08, 20:07
Αν δεν πας από την hol ο ίδιος να δείς τι γίνεται δεν μπορείς να συμπεράνεις αν είσαι άτυχος ή όχι!! Εγώ πάντως μόνο έτσι έκανα δουλειά. Από το τηλέφωνο είναι πολύ πιο δύσκολο

Πάντως αν σε έχει ο οτε στον αέρα και δεν σε έχει συνδέσει η hol μάλλον θα έχεις το ίδιο πρόβλημα με εμένα: γραμμή νεκρή και το router δεν συγχρονίζει, οπότε είτε το έχεις είτε όχι δώρο άδωρο

Τα γραφεία της hol είναι κοντά στην συμβολή Κατεχάκη με Κηφισίας, για την ακρίβεια δεξιά στο πρώτο στενό μετά το βενζινάδικο όπως στρίψεις από Κηφισίας στην Κατεχάκη (δεν θυμάμαι αν μπαίνει το στενό ή όχι)

mad_max
17-03-08, 20:17
Ναι, αλλά σε αυτή την περίπτωση με ψόφια γραμμή θα είναι δυνατό να γίνει αυτό με την Voda? Θα ρωτήσω και εκεί γιατί δεν βγάζω άκρη

Edit: Συμφωνούμε όλοι στο ότι πρέπει να τους κάνω μία επίσκεψη...

and64
17-03-08, 20:20
Ναι, αλλά σε αυτή την περίπτωση θα είναι δυνατό να γίνει αυτό με την Voda?

Με λίγη πίεση από μέρους σου γίνεται (σου δίνουν μια sim στην ουσία στην οποία κάνουν προσωρινά φορητότητα τον αριθμό σου σαν να είχες πάρει το πακέτο της voda) όμως δεν το ξέρουν πολλοί ότι γίνεται και μην περιμένεις να στο προτείνουν αυτοί πρώτα. Δες στο προηγούμενο post μου για το πως θα πας εκεί.;)

mad_max
17-03-08, 20:26
Χίλια ευχαριστώ!! :oneup: Βγήκε και κάτι θετικό από αυτή την ιστορία του χαλασμένου τηλεφώνου (κυριολεκτικά και μεταφορικά). Ελπίζω να βγάλω άκρη και με οπλίσατε όλοι με χρήσιμες πληροφορίες και παραπάνω υπομονή. Το μόνο που λείπει είναι να οπλιστώ κανονικά και "σκάσω" στα γραφεία τους :cool:



Edit: Για να συνδεθώ εδώ και 3 μέρες έχω πετάξει καλώδιο από τον 2ο στον 1ο όροφο από το πίσω παράθυρο και το καλώδιο από τον Η/Υ μέχρι την πρίζα του τηλεφώνου φτάνει για 5 πόντους!!! Για να συνδεθώ με την απαράδεκτη PSTN (που θα πληρώσω και χρυσάφι το ΕΠΑΚ) δεν κλείνω το παράθυρο γιατί δεν φτάνει το καλώδιο άμα δεν είναι ανοικτό. Είναι ίσα-ίσα λέμε και ευτυχώς δεν κάνει πολύ κρύο!!! Αν μη τι άλλο τέτοιες καταστάσεις οδηγούν τον ανθρώπινο νου σε άλλο επίπεδο εφευρετικότητας!!! Ευχαριστώ Οτε, ΧΟΛ κλπ που κάνετε τη ζωή μου ενδιαφέρουσα

lsavvaid
19-03-08, 04:59
Ευχαριστώ Οτε, ΧΟΛ κλπ που κάνετε τη ζωή μου ενδιαφέρουσα

Είμαστε όλοι (στην HOL) μια ευτυχισμένη οικογένεια:p

Stefanos83
19-03-08, 18:04
Αν δεν πας από την hol ο ίδιος να δείς τι γίνεται δεν μπορείς να συμπεράνεις αν είσαι άτυχος ή όχι!! Εγώ πάντως μόνο έτσι έκανα δουλειά. Από το τηλέφωνο είναι πολύ πιο δύσκολο

Πάντως αν σε έχει ο οτε στον αέρα και δεν σε έχει συνδέσει η hol μάλλον θα έχεις το ίδιο πρόβλημα με εμένα: γραμμή νεκρή και το router δεν συγχρονίζει, οπότε είτε το έχεις είτε όχι δώρο άδωρο

Τα γραφεία της hol είναι κοντά στην συμβολή Κατεχάκη με Κηφισίας, για την ακρίβεια δεξιά στο πρώτο στενό μετά το βενζινάδικο όπως στρίψεις από Κηφισίας στην Κατεχάκη (δεν θυμάμαι αν μπαίνει το στενό ή όχι)

Δεν μπαίνει . Μπές στο πιο κάτω και κάνε το τετράγωνο . Επίσης σχετικά με το πρόβλημα , μεσα στην βδομάδα έπρεπε να φύγει καταγγελια . Το σωστό να λέγετε . Γιατι και ο ΟΤΕ να φταίει πρέπει η HOL να μιλήσει μαζί του .

and64
19-03-08, 21:20
Δεν μπαίνει . Μπές στο πιο κάτω και κάνε το τετράγωνο . Επίσης σχετικά με το πρόβλημα , μεσα στην βδομάδα έπρεπε να φύγει καταγγελια . Το σωστό να λέγετε . Γιατι και ο ΟΤΕ να φταίει πρέπει η HOL να μιλήσει μαζί του .

Πράγματι Στέφανε, τώρα που το σκέφτομαι καλά όντως δεν μπαίνει το στενό (απλά επειδή πήγαινα με παπί δεν με απασχολούσε!!:rofl:)

GOOFY86
20-03-08, 15:19
Για σε ολους ..Δυστυχως εχω κι εγω αυτο το προβλημα ειμαι περιπου ενα μηνα χωρις τελ οταν αποφασισα απο το δικτυo του Ote nα κανω συνδεση Double της HOL ....Axxx τι να κανω βαριεμαι τις διαδικασιες¨(((

and64
20-03-08, 15:46
Για σε ολους ..Δυστυχως εχω κι εγω αυτο το προβλημα ειμαι περιπου ενα μηνα χωρις τελ οταν αποφασισα απο το δικτυo του Ote nα κανω συνδεση Double της HOL ....Axxx τι να κανω βαριεμαι τις διαδικασιες¨(((

Αν είσαι Αθήνα καλό θα ήταν να πέρναγες από τα γραφεία ο ίδιος. Είναι πιο εύκολο να λύσεις το πρόβλημά σου έτσι...;)

mad_max
20-03-08, 17:54
Λοιπόν, εμένα λύθηκε το πρόβλημα τελικά. Το αναφέρω για να μη δημιουργούνται και λανθασμένες εντυπώσεις... Από Σάββατο κομμένο, έκανα από 2-3 τηλέφωνα σε ΟΤΕ και HOL μέχρι και Δευτέρα, και την Τρίτη όλα οκ. Και όχι μόνο αυτό αλλά το απόγευμα μου έστειλαν και το NetFaster. Πλήρης ανατροπή στο 90' λέμε!! Ήμουν έτοιμος την επόμενη μέρα να πήγαινα από ΟΤΕ και HOL αν δε δούλευε...

Τί να πω, μάλλον ήμουν τυχερός... Παιδιά κουράγιο!! :drunk: Και να θυμάστε ότι εσείς έχετε δίκιο

and64
20-03-08, 18:13
Λοιπόν, εμένα λύθηκε το πρόβλημα τελικά. Το αναφέρω για να μη δημιουργούνται και λανθασμένες εντυπώσεις... Από Σάββατο κομμένο, έκανα από 2-3 τηλέφωνα σε ΟΤΕ και HOL μέχρι και Δευτέρα, και την Τρίτη όλα οκ. Και όχι μόνο αυτό αλλά το απόγευμα μου έστειλαν και το NetFaster. Πλήρης ανατροπή στο 90' λέμε!! Ήμουν έτοιμος την επόμενη μέρα να πήγαινα από ΟΤΕ και HOL αν δε δούλευε...

Τί να πω, μάλλον ήμουν τυχερός... Παιδιά κουράγιο!! :drunk: Και να θυμάστε ότι εσείς έχετε δίκιο

Ωραίος!! (τώρα μπορέις να αλλάξεις και το προφίλ σου....;))

verzevoul
21-03-08, 01:37
Xαιρομαι πολυ παιδες που ανοιξε ενα θεμα απο την πρωτη μου κουβεντα γιατι εχει φτασει στο να μας κοροιδευουν κανονικα.
Ακομα χωρισ τηλεφωνο.. ετσι να εξηγουμαστε .
Δεν πτοουντσι ουτε απο απειλεσ ουτε φωνες ουτε και μυνησεις μην τρελενεστε το εχω δει το εργο.
Ο εττε (αυτή η επιτροπη τηλεποικινωνιων και ταχυδρομιων) ειναι λες και ειναι παραρτημα του ΟΤΕ. Στα παλια τους τα παπουτσια δηλαδη.

ΚΑΝΤΕ Δ Υ Σ Φ Η Μ Ι Σ Η
ΚΑΝΤΕ Δ Υ Σ Φ Η Μ Ι Σ Η
ΚΑΝΤΕ Δ Υ Σ Φ Η Μ Ι Σ Η

Είναι το μονο που φοβούνται σε καθε forum ενα τετοιο topic Είναι απώλεια 100 τουλάχιστον συμβολαιων.
Τσουζει. Μονο έτσι.
Να λετε την αληθεια να μη φοβαστε και να μην σας χρυσωνουν το χαπι. Αυτο μας κανει το κεφαλαιο απο παντου,

Εγω σημερα εμαθα απο καποιο δικο μου ανθρωπο πως έχει συνδεθει κανονικα απο τον οτε . Πηρα Ηοl , αλλα τωρα δεν εχουν ελευθερα ports. Και τι να κανεισ? Χεσε μεσα ..

dikal
21-03-08, 10:21
Λοιπόν, εμένα λύθηκε το πρόβλημα τελικά. Το αναφέρω για να μη δημιουργούνται και λανθασμένες εντυπώσεις... Από Σάββατο κομμένο, έκανα από 2-3 τηλέφωνα σε ΟΤΕ και HOL μέχρι και Δευτέρα, και την Τρίτη όλα οκ. Και όχι μόνο αυτό αλλά το απόγευμα μου έστειλαν και το NetFaster. Πλήρης ανατροπή στο 90' λέμε!! Ήμουν έτοιμος την επόμενη μέρα να πήγαινα από ΟΤΕ και HOL αν δε δούλευε...

Τί να πω, μάλλον ήμουν τυχερός... Παιδιά κουράγιο!! :drunk: Και να θυμάστε ότι εσείς έχετε δίκιο

Σε άλλο θέμα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1900251&postcount=36) γράφεις ότι περιμένεις ενεργοποίηση. Τελικά τι βλάβη είχες; Δεν ενεργοποιήθηκες σε hol;

mad_max
21-03-08, 18:30
Μα η αίτηση όπως γράφω και παραπάνω ήταν στις 12/3 και εκτιμώμενη ημερομηνία 28/3. Ακόμα και τώρα είμαι σε αναμονή και ελπίζω να μην τραβήξει πολύ παραπάνω. Sorry αν σας μπέρδεψα...;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.