PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet ADSL - Έχω άδικο;



jotz
14-03-08, 00:17
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με μια συνομιλία που είχα με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της Forthnet.
Tα πράγματα έχουν ως εξής: Πριν από ένα μήνα περίπου αποφάσισα να φύγω από τη Forthnet, της οποίας ήμουν πελάτης DSL για περίπου 2 χρόνια (ADSL in a box και κατόπιν 1 bill). Αφού έγινε η σύνδεση με τη νέα εταιρεία (8/2/2008) ζήτησα από τη Forthnet να μου εκδόσει εκκαθαριστικό λογαριασμό. Στο μεταξύ είχε έρθει ο λογαριασμός της Forthnet 23,99€ για 2 μήνες από 8/1/2008 μέχρι 7/3/2008. Δηλαδή έπρεπε να πληρώσω ένα επιπλέον μήνα χωρίς να χρησιμοποιήσω τη σύνδεση. Επέλεξα να μην τον πληρώσω και να ενημερώσω τη Forthnet γι' αυτό ώστε να εκδόσει νέο λογαριασμό, εκκαθαριστικό ή πιστωτικό και να μην έχουμε πάρε δώσε.
Η απάντηση ήταν εντάξει θα το δούμε. Επικοινώνησα ξανά 10 μέρες μετά και μου είπαν ότι ο λογαριασμός είναι έτοιμος και θα έρθει σε 3-4 μέρες. Μέχρι την Τρίτη 11/3 δεν είχε έρθει τίποτα. Οπότε τηλεφωνώ ξανά. Ενημερώνω την υπάλληλο σχετικά και της εξηγώ ότι δεν πλήρωσα το λογαριασμό που μου έστειλαν. Η απάντησή της ήταν ότι ναι, το αίτημα για διακοπή έχει έρθει από τις 8/2/2008, ημέρα Παρασκευή και ότι η όλη διαδικασία για τη διακοπή διαρκεί 15 ημέρες. Εντάξει της λέω και τη ρωτάω τι έγινε με τον εκκαθαριστικό. Για να μην πλατειάζω να σας πω ότι μου είπε πως δεν μπορούν να ακυρώσουν τον προηγούμενο και να εκδόσουν εκκαθαριστικό (ως εδώ καλά) και ότι ο τελευτίος λογαριασμός είναι πιστωτικος 0,40€!!! Κι αυτό γιατί λέει ότι η διαδικασία διακοπής παίρνει 20 (πριν είχε πει 15) μέρες και μάλιστα ότι μέχρι τις 6/3/2008 συνέχισαν να μου παρέχουν την υπηρεσία και ότι μου πιστώνουν 40 λεπτά του ευρώ για μία μέρα, δηλαδή τη 7/3/2008. (Επειδή ο λογαριασμός ήταν για την περίοδο 8/1/2008-7/3/2008).
Της λέω ότι με αυτά που λέει αναιρεί τον ίδιο της τον εαυτό, ότι δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με τα 5€, ότι χάρηκα που διέκοψα τη συνεργασία μαζί τους, την καλημέρισα και το έκλεισα.
Α ναι, ξεχασα να αναφέρω ότι στο μεταξύ ανέβασε τον τόνο της φωνής της και προσπάθησε να με ειρωνευτεί.
Και σας ρωτώ έχω κάπου άδικο; Δεν κατάλαβα κάτι σωστά; Γιατί αυτή η συμπεριφορά και η κοροϊδία;

notios7
14-03-08, 00:30
εχουν παρει τον κατηφορο μου φαινεται.με τους λογαριασμους δεν εχω βγαλει ακρη ακομα ουτε και εγω!

hel
15-03-08, 23:59
Η νέα εταιρία δεν έστειλε αίτημα διακοπής στη forthnet?

andreasp
16-03-08, 12:49
Γιατι απλά η Forthnet , δεν έχει λογιστήριο!
Εδω θα είμαστε! Να μας ενημερώνεις για πόσους μήνες ακόμα θα έρχετε λογαριασμός.
Θεωρώ σχεδόν βέβαιο ότι θα σε ξαναπιάσει ο Χειμώνας! :)

notios7
16-03-08, 12:55
εγω θα ανεβω ατθιδων με τους λογαριασμους ανα χειρας.τι θα κανουν?θα τα φτιαξουν ολα μια χαρα.με τηλεφωνα δεν βρισκεις ακρη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.