PDA

Επιστροφή στο Forum : ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ



Σελίδες : [1] 2

ANONYMOS
14-03-08, 00:39
Καλησπερα θα ηθελα λιγη βοηθεια για να καταλαβω τι γινεται με τη συνδεση μου.Λοιπον εδω και δυο εβδομαδες συυνδεθηκα στην χολ με πακετο DP 24/1 και με ρουτερ το νετφαστερ σας παραθετω τα σταστιστικα μου
speed up: γυρω στα 900 - 1000kbs
speed down:γυρω στα 9-10 mbps
snr up:19 db
snr down:απο 11 εως -2 db
att up:11 db
att down:40 db
οπως βλεπεται εχω συνεχεις αποσυνδεσεις τηλεφωνο και ιντερνετ καθε 20 -30 λεπτα οταν πεφτει το snr -1 και μενει εκει χωρις να κανει μονο του ρεσταρτ και πρεπει να του κανω εγω.ηθελα να ρωτησω λοιπον με αυτο το attenuation επρεπε να εχω τχυτητα γυρω στα 10 mbps?το snr πεφτει γιατι η γραμη μου δεν σηκωνει 24 αν ειχα καποιο πακετο στα 10 σε αλλη εταιρια θα ειχα προβληματα με το snr αφου η γραμμη μου συμφωνα με τον υπολογισμο μου με το attenuation σηκωνει 10 mbps?ρωταω επειδη η χολ το επομενο πακετο της ειναι 6/1 οποτε αν σηκωνει η γραμμη μου 10 να αλλαξω εταιρια

michaliszintilis
14-03-08, 00:57
Το ότι έχεις αποσυνδέσεις σίγουρα είναι το Snr down όταν είναι κάτω απο 9 τότε έχεις αποσυνδέσεις. Έχεις ασύρματο τηλέφωνο μήπως στο ρούτερ; Χρησιμοποιείς spliter; Πάντος με 40 db att δεν μπορείς να συγχρονίσεις πάνω απο 10 mbit κοίτα και στην αρχική του Adsl.gr που έχει υπολογισμό μέγιστης ταχύτητας και θα κατάλαβεις....

ANONYMOS
14-03-08, 01:34
εχω κανει ολες τις δοκιμες με σπλιτερ και χωρις,αλλαξα μπριζες μεχρι και που πηρα το λαπτοπ-ρουτερ και το συνδεσα στη γραμμη μου στο κουτι της πολυκατοικιας καμια αλλαγη.παντως απο οσο εχω ψαξει με το 40 att πρεπει να εχω γυρω στα 10 συνδεση και τοτε δεν πρεπει να εχω προβλημα με το snr ετσι δεν ειναι?στη χολ μου λενε οτι με αυτο to att θα πιανω γυρω στα 6 ταχυτητα ποιο ειναι σωστο τελικα?

aa144
14-03-08, 02:30
Το σωστό είναι να πας σε πακέτο 6/1 και θα ησυχάσεις από όλα. Θα πληρώνεις και λιγότερο.

ANONYMOS
14-03-08, 22:43
θελω να μαθω ποια ειναι η μεγιστη δυνατη ταχυτητα για τη γραμμη μου αν ειναι πανω απο 6/1 της χολ να αλλαξω εταιρια τοτε.αυτο το ρωταω γιατι την ταχυτητα την μοιραζομαι με τον υπολογιστη του αδερφου μου οποτε παει δια δυο γιαυτο θελω την μεγιστη δυνατη και ας αλλαξω εταιρια.επισης να προσθεσω οτι μετα απο δυο βδομαδες αποσυνδεσεων καθε μια ωρα περιπου και πολλων τηλεφωνων στην τεχνικη υποστηριξη εμαθα χθες οτι δηθεν η βλαβη μου αποκατασταθηκε και εκλεισαν την καρτελα μου και πως το καταλαβαν οτι αποκατασταθηκε λετε?πηραν τηλεφωνο το πρωι χθες σπιτι μου και ρωτησαν τη μανα μου αν τους ακουει τους ειπε ναι και αυτο ηταν η επαληθευση για τη διορθωση της βλαβης μου το ειπαν το βραδυ χθες που τους πηρα για να τους χεσω γιατι εννοειται οτι τιποτα δεν εφτιαξαν και αυτη τη στιγμη τις τελευταιες δυο ωρες ειχα 4 αποσυνδεσεις.επισης αν τους παρεις τηλ και ζητησεις τον υπευθυνο βαρδιας σου λενε συνεχεια καποιον XXXXXX ονοματι δεν ειναι βεβαια διαθεσιμος και θα επικοινωνησει αυτος μαζι μου ακομα περιμενω απο χθες αλλα τη δευτερα που θα παω εκει θα γινει τσαμπουκας τρελος γιατι ειναι για τα μπαζα. οτε και παλι οτε

aa144
14-03-08, 22:50
Όταν έχεις δυο υπολογιστές το εύρος δεν είναι δια δύο, εκτός και αν χρησιμοποιείς κάποιο ειδικό πρόγραμμα για αυτό, δεν γίνεται από μόνο του.

Η γραμμή σου για να είναι σταθερή, πρέπει να λειτουργεί κάτω από το 100%, σαν να λέμε το αμάξι για να μην χαλάσει δεν το πάμε συνέχεια τέρμα γκάζι.

Με τη γραμμή που έχεις και ήδη είναι ασταθής, εσύ θέλεις να την κάνεις χειρότερη; Είσαι σίγουρος ότι αυτό θέλεις; Ή θέλεις μια καλή και σταθερή λειτουργία;

Τι ακριβώς κάνεις και δεν σου φτάνουν τα 6 Mbps;

Δεν χρειάζεται να πας να δείρεις κανέναν, απλά να καταλάβεις λίγο καλύτερα πως λειτουργεί αυτή η τεχνολογία και αν πας στα 6 θα είσαι και σταθερός και ευχαριστημένος.

ANONYMOS
14-03-08, 23:11
ενταξει με τα 40 db att ποσο ειναι το 100% της γραμης μου?ειμαι τορεντακιας και γιαυτο θελω καλη ταχυτητα.επισης ναι θελω μια καλη και σταθερη λειτουργια αλλα και στο 1 mbps παλι θα εχω σταθερη λειτουργια αυτο ρωταω ποια ειναι η μεγιστη ταχυτητα που μπορω να εχω για να το πετυχω αυτο?επισης αν αλλαξω στο ρουτερ απο ads2+ se g.dmt και οι ταχτητες ειναι 7,5/0.8 mbps παλι τα ιδια προβληματα εχω peftei to snr στο -1.ετσι το ειχα και πριν που σας περιεγραψα.και απο την αλλη γιατι να μην κανω τσαμπουκα οταν εδω και δυο βδομαδες με κοροιδευουν σαν να ειμαι βλακας?ηταν απαντηση αυτη που μου εδωσαν για την αποκατασταση του προβληματος?πριν μια βδομαδα την δευτερα που ειχα παρει ξανα το σηκωνει καποια και της λεω το προβλημα μου και μου λεει θα μου στειλει e-mail με καποια φορμα που θα γραφω τα στοιχεια του ρουτερ για να τα εκτιμησουν οι τεχνικοι και η τυπισα μου εστειλε ενα λινκ για να κανω speedtest δεν ειναι να τρελενεσαι απο τη στιγμη που τους πληρωνω ζητησα τιποτα δωρεαν πληρωνω κυριε και απαιτω εξυπηρετηση και οχι κοροιδια αλλα κανουν μεγαλο λαθος ο σωκρατης αν νομιζει οτι θα παρει φραγκο απο μενα.

aa144
14-03-08, 23:40
Με βάση τα υπαρκτά πακέτα στην Ελληνική αγορά σήμερα, θα έλεγα να πας στα 6. Και όπως λες και εσύ, και στο 1 θα είσαι σταθερός, αλλά αφού έχεις αυτή τη γραμμή, μπορείς και 6.

Αν θέλεις να αλλάξεις εταιρία, ίσως και στο 8 του ΟΤΕ να είσαι σταθερός, αλλά θα πληρώνεις πολλά περισσότερα από τώρα. Εσύ αποφασίζεις.

Εξάλλου, δεν σου είναι τίποτε να πάρεις ένα τηλ, να σε βάλουν στα 6 να δεις μερικές μέρες πως θα πάει και μετά αποφασίζεις οριστικά.

Επιμένω να μην δείρεις κανέναν εκεί, δεν είναι σωστό. Καλύτερα να φτιάξεις τη σύνδεσή σου να λειτουργεί καλά, άσε τις φασαρίες να τις κάνεις για κανένα πραγματικά σοβαρό θέμα.

michaliszintilis
15-03-08, 00:33
Στα 6mbit πας αμέσως αν ξέρεις;;

aa144
15-03-08, 01:11
Μπορείς να ζητήσεις να στο φτιάξουν εκείνη τη στιγμή που μιλάς στο τηλέφωνο μαζί τους, ή έστω σε λίγη ώρα, μετά πρέπει να κάνεις επανεκκίνηση στο ρούτερ για να καταλάβεις τη διαφορά.

player74
15-03-08, 01:47
αφου θες την μεγιστη ταχυτητα που μπορεις να πιασεις εχοντας σταθεροτητα μπορεις αντι να πας στα 6/1 να πεις να σε κατεβαζουν προφιλ λιγο λιγο μεχρι να δεις που εισε καλα.
βεβαια στα 6/1 πληρωνεις καπια ευρω λιγοτερα....
αν δεν σε ενοχλει αυτη η διαφορα (3€ δεν ειναι?) θα ελεγα να ζητησεις κατ αρχην να ζητησεις να σε βαλουν στα 9mbps και να δεις πως παει.

το μεγιστο att 40 μπορει να δεινει ως 12 περιπου mbps αλλα στις πιο ιδανικοτερες συνθηκες.
ειναι αρκετοι οι παραγοντες που καθοριζουν την πραγματικη τελικη ταχυτητα.
το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να σε κατεβασουν σε χαμηλοτερο προφιλ για να εχεις σταθεροτητα.

ANONYMOS
15-03-08, 03:15
τους το ζητησα αυτο να μου κατεβασουν λιγο την ταχυτητα και μου ειπαν οτι αυτο δε γινεται μονο να μου αλλαξουν πακετο στα 6/1. εισαι σιγουρος οτι γινεται, για να ξερω τι θα τους πω?

MNP-10
15-03-08, 04:13
Παρε το 6/1 να βρεις την υγεια σου.

player74
15-03-08, 10:00
τους το ζητησα αυτο να μου κατεβασουν λιγο την ταχυτητα και μου ειπαν οτι αυτο δε γινεται μονο να μου αλλαξουν πακετο στα 6/1. εισαι σιγουρος οτι γινεται, για να ξερω τι θα τους πω?

φυσικα και γινετε, οπως επισεις και να καταγγηλεις αζημιως την συμβαση σου.
για τριξτους λιγο τα δοντια.
αλωστε θα τους πληρωνεις σαν να εχεις 24αρα.
στειλε τους e-mail με κοινοποιηση σε εεττ, με ενδειξη επειγοντος και αιτηματος αποδεικτικου αναγνωσης.
βαλε θεμα προβληματικη συνδεση-βλαβη.
γραψε το ιστορικο, και την προταση σου, και προσθεσε την προταση οτι "επιφυλασομαι για χρηση της παραγραφου 5.10 των ορων συμβασης που υπεργαψα"
ζητα γραπτη ενημερωση σχετικα.

aa144
15-03-08, 12:21
Εφόσον δεν διατίθεται εμπορικό πακέτο ενδιάμεσης ταχύτητας, είναι στην ευχέρειά τους να το κάνουν ή όχι, ειδικά αν λέμε για περίπτωση "βάλτο στα 9", "ά, δεν είναι καλό, βάλτο στα 8.5", "μήπως να το πάμε στα 8 καλύτερα ή στα 8.2;" κτλ.

Πήγαινε στα 6 και άσε τις καταγγελίες για κανένα σοβαρό θέμα.

player74
15-03-08, 12:48
μπορει να μην υπαρχει διαθεσιμο εμπορικο πακετο αλλα στην πραξη ειναι απολυτος εφικτο, και πολλες φορες αντι να προτeινουν οι ιδιοι οι isp χαμηλοτερο πακετο αποφασιζουν να κατεβασουν το προφιλ μονοι τους προκειμενου να εχει σταθεροτητα ο χρηστης-πελατης τους.
δεν επιβαλουμε βεβαια αλλα ζηταμε.
η κοινοποιηση σε εεττ αποσκοπει στο να εξεταστει ενα προβλημα περισσοτερο απο μια απλη απαντηση κι ενα πρωτο απλο ελεγχο απο τον παροχο.

μαθετε επιτελους να απαιτητε και το παραμικρο που σας αναλογει κι οχι να λετε αστο μωρε ειναι απλο θεμα πιος θα ασχοληθει με τοσα που συμβαινουν.
μαθετε να πεζετε στα δαχτυλα σας τους παροχους αντι να σας κανουν αυτοι μπαλακι στα προβληματα σας απο τον ενα στον αλλον.
η εεττ και καθε παρομοιος φορεας εκτος απο καταγγελιες δεχονται και παρατηρησεις κι αναφορες που απαραιτητα πρεπει να ειναι γνώστες.
καθε αλλη παροτρυνση ειναι προς οφελος των isp.

aa144
15-03-08, 14:33
Καλά, σε όλη αυτή την υπόθεση, εσύ το πρόβλημα το διαπίστωσες στο ότι δεν απαιτούμε αρκετά να έχουμε προφίλ σε όση ταχύτητα θέλουμε κάθε μέρα που θα αλλάζουμε γνώμη; Τη σύμβαση που έχεις υπογράψει τη διάβασες; Τι λέει μέσα; Δεν συμφώνησες και υπέγραψες;

Για τους τσαμπουκάδες έχεις να πεις κάτι, ή είναι και αυτά αποδεκτά για να παίζουμε τους παρόχους στα δάχτυλα; Κι εσύ τα ίδια κάνεις;

Πραγματικά, αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος για να πάει μπροστά η κατάσταση στην Ελλάδα. Την ενημέρωση των χρηστών για το πως λειτουργεί αυτή η τεχνολογία θα την αφήσουμε στην επιφοίτηση του Αγίου Πνεύματος ή το πολύ πολύ να κάνουμε και μια καταγγελία ακόμα επειδή αυτό κάνει καλό στους παρόχους.

Μετά δεν είναι να απορείς που τα πράγματα πάνε έτσι όπως πάνε. Αν οι εταιρίες ασχολούνται με τέτοια θέματα, πως να έχουν χρόνο να λύσουν τα σοβαρά.

Λίγο μέτρο παιδιά δεν κάνει κακό, είναι γνωστό αυτό από παλιά.

player74
15-03-08, 15:11
η τεχνολογια ειναι δεδομενη. η κατασταση επισεις.
υπογραφω συμβαση για 24 ή εστω εως 24. απαιτω απο αυτην την υπηρεσια να λειτουργει σταθερα ακομα και στο 1mbps αν πρεπει να πεσει κι ας ειμαι μαζοχας κι επιλεξω να πληρονα για 24. δεν απαιτω να μου φερουν καινουργια γραμμη ουτε να μου διωξουν το θορυβο κι αλλα τετοια που δεν ειναι στο χερι τους. ειναι υποχρεωση τους να καταβαλουν καθε προσπαθεια για την απροσκοπτη λειτουργεια οσο περνα απο το χερι τους, κι αυτο ειναι κατι που περναει.
αυτο δεν λενε οι οροι ή κανω λαθος?
και δεν υπεργαψα καπου που να τους δεινει το δικαιωμα να με μεταφερουν σε αλλο πακετο.
εχει την παραγραφο 5.10 που λεει για ταχυτητα κατωτερη απο αυτη που ζητησα.
καταγγελω ή συνεχειζω. διαλεγω να συνεχισω. εχουν την υποχρεωση να κανουν αυτο που πρεπει εφοσον μαλιστα βρισκετε στην ευκαιρεια (εστω και στην διακριτικη) τους αν θελουν να ειναι ενταξει απεναντι στον πελατη τους.
αν ηθελαν κατι αλλο ας το συμπεριλαμβαναν στους ορους τους οπως εχει κανει και η vf, η οποια στο full llu δεν το προεβλεψε και γι αυτο αναγκαστικα ρυθμιζει το προφιλ.

οσο για το πως πεζω εγω στα δαχτυλα μου τους παροχους ενα εχω να πω.
η vf μεχρι και υπερπολιτελη καλαθο-δωρο μου εστειλε χριστουγιενιατικα για την ταλεπωρια που υπεστει. αν δεν την εχω πεταξει θα σας ανεβασω την επιστολη την την δειτε.
ασε και το αλλο πως με παρακαλαγε να ξαναστειλω επιστολη με αποδεκτη και την εεττ που να λεει οτι λυθηκε το προβλημα κι οτι ειμαι ικανοποιημενος!
αυτα...

ANONYMOS
16-03-08, 01:03
Kαλησπερα σημερα ξαναπηρα τη χολ τηλεφωνο για να μαθω τι γινεται φυσικα δεν ξερουν το εχουν αναθεσει δηθεν στους μηχανικους αλλα το θεμα ειναι οτι τελικα γινεται να μου αλλαξουν προφιλ και να μου χαμηλωσουν την ταχυτητα για να δουν πως θα παει οχι να μου αλλαξουν πακετο μονο χαμηλωμα ταχυτητας και ρωταω εγω τωρα αυτοι θα μου χαμηλωσουν ταχυτητα για να ανεβει το snr ποια ταχυτητα ομως?αυτη των 9mbps που πιανω τωρα η κατι αλλο στο δικο τους κυκλωμα και μηχανηματα δηλαδη την ταχυτητα των 24 που μου στελνουν?δηλαδη αν με ρυθμισουν στα 12 θα πιανω παλι 9?μπορει να ειναι και τελειως βλακεια αυτο που ρωταω

aa144
16-03-08, 13:45
Για να είσαι σταθερός θα πρέπει να έχεις ένα περιθώριο ασφαλείας από την οροφή της γραμμής σου που ας πούμε είναι τα 9. Σε ασταθείς γραμμές το περιθώριο πρέπει να είναι μεγαλύτερο, ενώ σε πολύ σταθερές γραμμές μπορεί να είναι έως και μηδενικό.

Η μέθοδος που θα ακολουθούσα προσωπικά είναι να βρω για αρχή ένα σημείο όπου η γραμμή είναι σίγουρα σταθερή και μετά να προχωρήσω προς τα πάνω. Αυτό επειδή θέλει αρκετό καιρό, μια δυο βδομάδες ας πούμε, για να έχεις πλήρη εκτίμηση της κατάστασης και της συμπεριφοράς της γραμμής, στη δική σου γραμμή θα το έκανα με το πακέτο 6/1.

Αν τώρα στο 6/1 μετά από αρκετές μέρες και πλήρη χρήση τηλεφώνων κτλ, σε όλες τις πιθανές συνθήκες λειτουργεί τέλεια, τότε θα κρίνεις αν αξίζει να το πειράξεις πάλι και να το πας ας πούμε στα 7. Και έτσι θα το προχωρούσα, αν και σε περίπτωση που θα λειτουργούσε τέλεια στα 6, κυρίως η τηλεφωνία που θέλει σταθερότητα, θα το άφηνα εκεί μόνιμα.

Επειδή, κάτι που λειτουργεί καλά, δεν θέλω να το πειράζω, έχω αρκετά άλλα να πειράξω που δεν λειτουργούν καλά και θέλουν φτιάξιμο, οπότε αυτά που είναι εντάξει τα αφήνω στην ησυχία τους.

........Auto merged post: aa144 added 16 Minutes and 47 Seconds later........

Σχετικά τώρα με τις συμβάσεις Vodafone και τι ακριβώς προβλέπουν κτλ, δεν μπορώ να απαντήσω γιατί δεν γνωρίζω σχετικά, είμαι πελάτης άλλης εταιρίας κινητής τηλεφωνίας. Όμως επειδή τα πακέτα DSL της Vodafone περιλαμβάνουν και τέλη κινητής τηλεφωνίας και κυρίως αφορούν προϋπάρχοντες πελάτες, ενδεχομένως και πολύ καλούς πελάτες χρόνων, με ακριβά πακέτα κτλ, μου φαίνεται φυσιολογικό να έχουν άλλη διαχείριση σε τέτοια θέματα, όπως επίσης το να τους απασχολεί πολύ περισσότερο η καλή εικόνα της εταιρίας τους αφού πρόκειται για πολυεθνική. Ειδικά όσο αφορά υφιστάμενες έγγραφες καταγγελίες πελατών για κακές υπηρεσίες, και επειδή ενδέχεται να υπάρχουν τακτικές διαδικασίες Εσωτερικού Ελέγχου της εδώ εταιρίας που να αναφέρουν όλα τα σχετικά εκκρεμή ζητήματα στην μητρική εταιρία, σύμφωνα και με τις διαδικασίες εταιρικής διακυβέρνησης, οπωσδήποτε μπορεί να καταβάλλεται κάθε δυνατή προσπάθεια να κλείσει το θέμα και εγγράφως.

Στο θέμα της Hol τώρα, που είναι Ελληνική εταιρία, και σαν τέτοια συμπεριφέρεται, δεν βρίσκω βάσιμο το να γίνει καταγγελία σχετικά με μη παροχή υπηρεσιών που παρέχονται από ανταγωνιστή, το θέμα δεν χρήζει καταγγελίας αφού δεν προβλέπεται στη σύμβαση που συνομολογούν και συνυπογράφουν οι συμβαλλόμενοι, ούτε και αποτελεί παράγοντα βελτίωσης της εταιρίας η σχετιική καταγγελία αφού θα απορριφθεί ως αβάσιμη από την πρώτη στιγμή, ενώ θα αποτελεί και παράγοντα γραφειοκρατικής επιβάρυνσης της ΕΕΤΤ αφού ακόμα και για μια αβάσιμη καταγγελία θα δημιουργηθεί σχετική υπηρεσιακή αλληλογραφία.

Εκτός αυτού, η μέθοδος των άκριτων καταγγελιών για κάθε πιθανό και απίθανο θέμα, δημιουργεί την εντύπωση στους λιγότερο ενημερωμένους, ότι όλα τα θέματα που θα σκεφτεί κάποιος, είτε λόγω γνώσης, είτε λόγω άγνοιας, πρέπει να αντιμετωπίζονται με καταγγελία (ή ακόμα χειρότερα και με απειλές για τσαμπουκά στα γραφεία της εταιρίας) και όχι με καταρχήν προσπάθεια ενημέρωσης και προσπάθεια απόκτησης γνώσης πάνω στην τεχνολογία που χρησιμοποιούμε, ή που φιλοδοξούμε να χρησιμοποιήσουμε.

player74
16-03-08, 14:39
1. δεν ημουν πελατης vf
2. το adsl δεν περιλαμβανει τελη κινητης, μονο σε οτι αφορα την τηλεφωνια (σταθερη ή κινητη) και οτι πακετο την περιλαμβανει.
3. για ενημερωση, υπαρχει ορος οτι αν δεν ειναι εφικτη η αιτηθησα ταχυτητα υποβιβασμος στο κατωτερο πακετο. αυτο δεν μπορει να συμβει ομως στην περιπτωση full llu που εχει μια κι μονο υπηρεσια στα 24mbps, οποτε αφου δεν εχουν κανει προβλεψη σε προβληματικες συνδεσεις και σε αμεση συνενοηση με το χρηστη υποβιβαζουν σταδιακα το προφιλ.
τετοιο ορο η hol δεν εχει, αρα οφειλει να πραξει τα δεοντα για την σταθεροποιηση του χρηστη σε οποια υπηρεσια κι αν εχει επιλεξει. μπορει να προτινει να παει σε αλλη υπηρεσια αν ουτος η αλλος στα πλαισια αυτης κυμενετε αλλα οχι να αναγκασει.

η vf σιγουρα ειναι μια σοβαρη εταιρεια που μπορει να εχει κι εσωτερικο ελεγχο λογο της θεσης της.
αυτο ομως δεν αλλαζει κατι. δηλαδη αν μια εταιρεια δεν μεριμνει για την αμεση λυση των προβληματων εστω και τα απλα, το αφεινουμε στην διακριτικη της ευχερεια δηλαδη στο αμεσο μακρινο μελλον?
εγω πολυ απλα δεν επετρεψα να με κοροιδεψουν κι απο την πρωτη στιγμη τους εδειξα οτι γνωριζω πολυ καλα την διαδικασια και τι πεζεται. και στην vivodi και στην vf και στην hol.

και δεν καταλαβα οταν λεμε κανε μια κοινοποιηση σε εεττ πρεπει να το λεμε καταγγελεια.
εχει προσωπικο που κρινει την σοβαροτητα ή οχι μιας επιστολης καπιου χρηστη.
μια απλη αναφορα μπορει να κριθει πολυ σοβαρη και μια καταγγελια μπορει να κριθει απο αβασιμη ως αστεια. αυτη τη δουλεια κανει το προσωπικο αυτο και γι αυτο βρισκετε εκει.
και πως νομιζεις οτι βγαινει η εεττ και περνει μια αποφαση.
μπορει να εχει καπιος το πιο σοβαρο προβλημα και απλα να αρκεστει στην ζητηση εξηγησεων.
ομως οταν εχει συνεχες αναφορες και απο πολους χρηστες χτυπα καμπανακι.

η συμβαση οριζει δικαιωματα και υποχρεωσεις.
απο την πλευρα της εταιρειας ρητα οριζετε οτι εχει την υποχρεωση να καταβαλει καθε δυνατη προσπαθεια, σε ευλογο χρονικο διαστημα, για την λυση ενος προβληματος που θα αναφερει ο χρηστης, στα πλαισια παντα της δυνατοτητας της και σε οτι αφορα το δυκτιο της.
επισκεψεις με τσαμπουκα και υστεριες δεν προτεινω αλλα
κοινοποιηση στην εεττ του καθε προβληματος ναι ειδικα αν σε μια πρωτη επαφη δεν υπαρχει δειγμα ικανοποιησης μας.
και θα το πρωτινω και προοθω οσο μπορω.
ειναι αποριας αξιο πως χρηστες που φενετε να εχετε γνωση, ενεργητε σαν να ειστε εντεταλμενοι της καθε εταιρειας σε καποια νηματα.
εχετε συμφερον? γιατι χωρις να παρεξηγουμε με μια απλη σκεψη αυτο μου ερχετε.

στο θεμα μας τωρα κι επειδη ο συγκεκριμενος χρηστης εχει αναγκη και το 1kbps παραπανω που μπορει να πιασει προτινω την σχετικη επιστολη πρωτα απο ολα για να εχει βαση κι επισημο ιστορικο σε μελλοντικη ρηξη με την hol.
θα ελεγα να ζητηση να παει στα 9mbps για να δει πως συμπεριφερετε η γραμμη.
αν ειναι οκ μπορει αργοτερα να δοκιμασει στα 12 κι αν δεν ειναι να κατεβει πιο κατω.
προσωπικα σε δοκιμη σε ταχυτητα 6/1 οπου υπαρχει εμπορικο πακετο δε θα πειγενα γιατι ειναι δεδομενη η προτιμισει να ριχνονται οι χρηστες σε αυτη για εξυκονομιση ευρους.

aa144
16-03-08, 14:53
Εντάξει, δεν θα διαφωνήσω στο ότι ο συγκεκριμένος έχει μεγάλη ανάγκη την ταχύτητα μήπως και αργήσει κανένα λεπτό να κατέβει το torrent.

Ούτε για το ότι έχω συμφέρον θα διαφωνήσω, εξάλλου το λένε και άλλοι αυτό, κάτι θα ξέρουν καλύτερα.

Και βέβαια δεν θα διαφωνήσω να πάει και στα 12 αφού είναι ασταθής στα 9, πολύ καλή ιδέα, να το εφαρμόσουν και άλλοι με τέτοια προβλήματα.

Για το θέμα περί το όφελος ενός παρόχου από ένα χρήστη με πακέτο 6 ή 7 ή όσο, το contention ratio στα πακέτα ADSL της πλάκας των 20 Ευρώ και τις μισθωμένες γραμμές, θα αφήσω να απαντήσει κανένας ειδικός.

Απλά δεν θέλω να συγχέεται η γενικότερη χρήση Internet και τηλεφωνίας σε ένα πακέτο 2play με τα torrents, αλλά φυσικά και από αυτό κάποιο συμφέρον θα έχω, είναι σίγουρο.

player74
16-03-08, 15:22
ο υποβιβασμος απο προφιλ 24 σε κατωτερα βελτιωνει την κατασταση.. απο κει και περα στη πραξη ειναι η ουσια

dikal
16-03-08, 15:47
Υπάρχουν κάποιοι σ' αυτό το forum, που με τη γνώση που έχουν βοηθούν εκείνους που έχουν πρόβλημα. Υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που όταν οι απαντήσεις δεν τους αρέσουν, διότι διαβάζουν ότι δε θα μπορέσουν να κατεβάσουν ποτέ με 3000KB/sec, εξ' αιτίας της κατάστασης των γραμμών που οι περισσότεροι έχουμε, κατηγορούν αυτόν που προσπάθησε να τους ανοίξει τα μάτια, ως υπάλληλο, υποστηρικτή και διάφορα άλλα φαιδρά.
Δε θέλω να κάνω το δικηγόρο κανενός, αλλά ειδικά ο φίλος aa144 έχει σύρει ουκ ολίγα στη hol εδώ μέσα. Και δε νομίζω ότι θα ζημιωθεί αν σταματήσει να γράφει αυτά που γράφει. Εμείς οι υπόλοιποι θα ζημιωθούμε.

CORDOBAN
16-03-08, 18:40
Εντάξει, δεν θα διαφωνήσω στο ότι ο συγκεκριμένος έχει μεγάλη ανάγκη την ταχύτητα μήπως και αργήσει κανένα λεπτό να κατέβει το torrent.

Ούτε για το ότι έχω συμφέρον θα διαφωνήσω, εξάλλου το λένε και άλλοι αυτό, κάτι θα ξέρουν καλύτερα.

Και βέβαια δεν θα διαφωνήσω να πάει και στα 12 αφού είναι ασταθής στα 9, πολύ καλή ιδέα, να το εφαρμόσουν και άλλοι με τέτοια προβλήματα.

Για το θέμα περί το όφελος ενός παρόχου από ένα χρήστη με πακέτο 6 ή 7 ή όσο, το contention ratio στα πακέτα ADSL της πλάκας των 20 Ευρώ και τις μισθωμένες γραμμές, θα αφήσω να απαντήσει κανένας ειδικός.

Απλά δεν θέλω να συγχέεται η γενικότερη χρήση Internet και τηλεφωνίας σε ένα πακέτο 2play με τα torrents, αλλά φυσικά και από αυτό κάποιο συμφέρον θα έχω, είναι σίγουρο.

Ισως είσαι και εσύ υπάλληλος τις hol όπως έχει πεί και για μένα :p,το θέμα είναι να βοηθάμε όταν ξέρουμε η υποψιαζόμαστε κάποιο λάθος έτσι ώστε να κάνουμε την ζωή μας πιό εύκολη.

Υ.Γ όταν κάποιος μπεί στον κόπο να διαβάσει την σύμβαση που υπογράφει δεν καταλαβαίνει τι διαβάζει? ή είναι τις άποψης "θα τους παίρνω τηλ. μέχρι να τους πρήξω και να μου στείλουν οπτική ίνα από τον main server για να με ξεφοτωθουν?
Υ.Γ2 εγώ στο πακέτο 6/1 κατεβαζω τορεντ με 600κβ/δευτ.
Προτείνω οποιος συμφωνει με τον aa να μαστιγωθει δημόσια καθώς και αφου βρούμε που μένει να ΄πάμε να του σκάσουμε τα λάστιχα και μετά να τον μαστιγώσουμε.:p

player74
16-03-08, 22:13
ο καθενας βαζει ιντερνετ για να δικο του σκοπο κι αναλογος δεινει βαση και σημασια.
αυτο που για καπιον το 1 kbps εχτρα ειναι απαραιτητο για καποιον αλλο μπορει να ειναι αμελητεο. αλλος μπορει να εβαλε 24mbps και να τα πιανει αλλα να χρισημοποιει αμελητεα το νετ. κι αλλος να ειναι χαμηλα και να προσπαθει να πιασει πιασει οσο περισσοτερο μπορει μιας που ειδη πληρωνει.
οφειλουμε να καταλαβουμε τον καθενα. δεν ειμαστε εξυπηρετηση της hol να λεμε μονο τα απλα-γνωστα πραγματα καθε φορα, την στιγμη που γνωριζουμε περισσοτερα.
η τεχνολογια και τεχνογνωσια εξελησετε και η εμπειρια του καθενος επισεις
και πρεπει να εξελησετε, κι οχι οτι μας τυχενει να το περναμε στο ντουκου.
τωρα σε οτι με αφορα πως αυτα που λεω και προτινω αντικεινται στην υπογραφησα συμβαση απορω που ακριβως αντικειντε.
κι ενα ακομα που εχω να αναφερω ειναι : www.eett.gr (http://www.eett.gr)

kinggreece
16-03-08, 23:46
ζουμε στην εποχη του ωχ αδερφε........πληρωνουμε 24αρες και καταληγουμε με 6αρες διοτι η καθε εταιρεια πεταει το τυρι των 24 η το εως 24 και η φακα κλεινει οταν υπογραψεις την συμβαση.Τελικα ειναι κακο καποιος να θελει να εχει αυτα που πληρωνει?βλεπω τον φιλο μου τον Α144 ο οποιος ειναι υπεραριστος συνομιλητης και γνωστης ,συχνα πυκνα προτρεπει τους φιλους με προβληματα να πεσουν σε πακετο 6/1, και λεω τωρα εγω ο αφελης γιατι η hol ειναι η μονη εταιρεια που ζητα λεφτα για υποβιβασμο και οχι για αναβαθμιση ταχυτητας? γιατι δηλαδη εγω που εφυγα απο τελλας με 12αρα καθαρη πρεπει να υποστω τις βλακειες της χολ και να παιζω στα 7 στα 8 η στα 9 ? γιατι οταν τους λες οτι με 28 atteun επρεπε να ειμαι τουλαχιστον 17 με 18 σου λενε που τα ειδατε αυτο γραμμενο? γιατι το φορουμ μας το θεωρουν εως ενα μερος πικραμενων και οχι εως ενα φορουμ που τους βγαζει τα απλυτα και τισ κακορυθμισεις τους? ξερω οτι και αυτο το ποστ θα υποστει λογοκρισια . οπως λοιπον καποιος φιλος ξεκινησε ενα ΘΕΜΑ :ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΠΡΟΣ HOL πρεπει να γινει ενα θεμα ακομα που να προτρεπει και να εχει φορμες καταγγελιας προς EETT. Οταν η κυρια χολ θα αποφασισει να λυσει την ομηρια των χρηστων της τοτε θα υπαρχει ο νομος περι καταγραφης κατεβασματος (βλεπε γερμανια) και τοτε ολοι θα γυρισουμε στον ΟΤΕ με 1mbps διοτι τα 6 τα 12 τα 24 και τα 100 θα ειναι αχρηστα....και ο νοων νοειτο .............

MNP-10
17-03-08, 00:35
"Λογοκρισια" (ή αλλιως διαγραφη ποστς / editing) γινεται οταν τα μελη του forum βγαινουν εκτος των ορων χρησης (http://adslgr.com/forum/faq.php?faq=adslgr_rules_content) τους οποιους συνηθως αυτοι που ποσταρουν, μαλλον ουτε καν μπηκαν στον κοπο να διαβασουν. Υπ'οψην οτι η αναφορα σε moderation action δημοσιως (πχ "θα λογοκριθει και αυτο") πρεπει να σβηνεται και αυτη.

Απο κει και περα καποια πραγματα ειναι αποτελεσμα να κατανοουμε τι ακριβως αγοραζουμε και τι υπογραφουμε. Το adsl ειναι εως 24 και δεν πληρωνεις 24αρα. Πληρωνεις ΕΩΣ 24. Εχει τρομακτικη διαφορα. Επισης το attenuation δεν ειναι ο μονος παραγοντας που καθοριζει την ταχυτητα. Υπαρχει και ο θορυβος απο διπλα γραμμες πχ, το υψηλο SNR για σταθεροτητα αλλα ακομα-ακομα και ο εξοπλισμος. Πχ απ'τις διακοπες ρευματος αποσυγχρονιζουν οι αλλοι και ξαφνικα βλεπεις +5 mbps λογω μειωμενων παρεμβολων στη γραμμη σου. Οταν οι χρηστες ΔΕΝ καταλαβαινουν ολα τα παραπανω (απ'τη φυση της adsl γραμμης μεχρι τους παραγοντες για τους οποιους οι ταχυτητες ειναι μειωμενες), τοτε μπαινει εδω μεσα ο "καθε πικραμμενος" και αρχιζει "ααα..ουυυυυ.. απατεεεωωωωνεεες.. πληρωσα 24 και παιρνω 10" και αλλα τετοια ωραια.

Ειναι αυτοι οι χρηστες που υποβιβαζουν την ποιοτητα του forum, το οποιο ξεκινησε με εναν σχετικα υψηλο βαθμο τεχνογνωσιας απο τα μελη, και τωρα φιλοξενει τον καθε παραπονουμενο ο οποιος νομιζει οτι αμα γραψει 3 σελιδες με βρισιες ή κακα σχολια για τον Χ ISP, θα καταφερει κατι (παραπονιεται μετα επειδη του σβηνονται και τα ποστς). Οταν γινεται αυτο μια, δυο, εκατο, τοτε λογικο ειναι ο ISP να λεει οτι το forum ειναι μερος παραπονουμενων και γκρινιαρηδων. Για ριξε μια ματια στα subforums των παροχων και θα δεις οτι ο καθενας ανοιγει θεμα να κλαφτει ή να κατηγορησει οντας σε μεγαλο ποσοστο λαθος.

Οσο για το θεμα προτασεις προς HOL, το ανοιξα εγω με το σκεπτικο οτι περα απ'τη γκρινια μπορουμε να δωσουμε και λιγο creative input, πραγμα που εγινε και τα θεματα προωθηθηκαν. Απο κει και επειτα, μια προσπαθεια συλλογικης διαμαρτυριας προς την ΕΕΤΤ ελαβε την καταλληλη στηριξη απ'την συντονιστικη ομαδα, εγινε sticky, αλλα τελικα μεινανε 3-4 ατομα για να κανουν την "μαζικη καταγγελια" - γεγονος που δειχνει οτι δεν υπηρχε μαζικοτητα και ατροφησε. Εδω κολλαει αυτο που λες για το ωχ αδερφε + οτι δεν υπηρχε ομοιομορφια στα αιτηματα οπως πχ σε αλλες αντιστοιχες κινησεις με σαφεις στοχους. Κατα συνεπεια το θεμα υποβληθηκε παλι ως απλο θεμα αντι για sticky και η υποθεση δεν προχωρησε.

Προτροπη απ'το adslgr για καταγγελια δεν νομιζω οτι προκειται να γινει για καποιον παροχο εκτος αν συντρεχει καποιος πραγματικα σοβαρος λογος. Ο λογος ειναι οτι ο ρολος του Ρυθμιστη (ΕΕΤΤ) δεν ειναι να λυνει με λογικη micromanagement τα προβληματα του καταναλωτη αλλα να θεσει ενα σωστο πλαισιο οπου ΟΤΕ, αλλοι παροχοι και χρηστες θα εχουν μια σχετικη ομαλοτητα στη συνεργασια τους. Η ΕΕΤΤ ουσιαστικα αυτο παρατηρει, την ευρυθμια της αγορας*. Οχι τα παραπονα των καταναλωτων. Αυτα πρεπει να απευθυνονται

α) στη Γ.Γ. καταναλωτη και
β) στον Συνηγορο του Καταναλωτη.

* Σ'αυτο το πλαισιο πιθανοτατα στο προσεχες μελλον θα μπει καποιο disclaimer για το εως 24, να ξερει ο καταναλωτης τι ειναι αυτο το εως 24.

vaggoulas
17-03-08, 00:48
Από την στιγμή που η εταιρία δίνει 2 μόνο πάκετα (6&24 Mbit) για αυτούς δεν υπάρχουν ενδιάμεσες ταχύτητες.Το ίδιο κάνει και ο ΟΤΕ αν πχ πάρεις 24άρα και δεν παίζει καλά.Σε κατεβάζει στο αμέσως προηγούμενο πακέτο.Δεν βλέπει σε τι ταχύτητα θα ήταν σταθερή η γραμμή.Σε κατεβάζει στα 8 και τέλος.

kinggreece
17-03-08, 00:50
οσο αφορα περι του ποστ που ειχατε για ΕΕΤΤ εχεις δικιο απο τα λεγομενα σου διοτι και εγω σε αλλα ποστ οταν αναφερω την ΕΕΤΤ υπαρχουν απαντησεις του τυπου ΤΩΡΑ ΣΩΘΗΚΕΣ η ΑΠΑΝΤΑΝΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΕΩΣ 3 ΜΗΝΕΣ ......λες και η ζωη μας ειναι μοωο 3 μηνες και στο μελλον δεν θα εχουμε προβληματα.Επαναλαμβανω και λεω οτι ολες οι εταιριες θα επρεπε με αστερισκο να λενε το τι σημαινει το ΕΩΣ και μαλιστα με μεγαλα γραμματα και οχι να λενε οτι τα 24 ειναι στο ιδιοκτητο , και ο αλλος να λεει ....α ωραια παω ιδιοκτητο να εχω 24 και μετα τρωει πορτα.

MNP-10
17-03-08, 01:02
Συμφωνουμε.. εδω και αρκετο καιρο εχουμε ανοιξει ενα θρεντ για να συζητησουμε την συνταξη μιας επιστολης που θα απευθυνεται σε ΕΕΤΤ ή Υπουργεια και θα εχει ως στοχο την προστασια του χρηστη / καταναλωτη.. αλλα σε παρακαλω δες τι συμμετοχη εχει (http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=158235)... αν ολοι αυτοι που γκρινιαζουν (και μας βγαινει το ονομα ως forum γκρινιαρηδων) ειχαν ξοδεψει το 1% της ενεργειας τους δημιουργικα, θα ειχαμε αλλαξει πολλα.

kinggreece
17-03-08, 02:20
ΣΩΣΤΟΣ......ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ ΤΟΤΕ.......μας αξιζει η ταλαιπωρια

ANONYMOS
17-03-08, 11:15
αφου διαβασα τα προγουμενα ποστ ρωταω εγω ο ασχετος που γκρινιαζω χωρις να ξερω τιποτα απο adsl και ιντερνετ και υποβιβαζω και την ποιοτητα του φορουμ οι μεγαλες και σοβαρες εταιριες (παροχοι) αφου για το att και την αποσταση απο τα dslam δεν μπορουν να κανουν τιποτα για ολα τα αλλα προβληματα γιατι δεν μπορουν να κανουν τιποτα το χαμηλο snr που δεν οφειλεται sto att π.χ, οπως και κατι αλλο σοβαρο αφου εγω θελω να υπογραψω ενα συμβολαιο με μια χ εταιρια γιατι αυτη η εταιρια να μην ερχεται σπιτι μου με τα μηχανηματα της και ναμου ελεγχει την γραμμμη και σαν σοβαρη εταιρια που ειναι να μου λεει κυριε η γραμμη σας σηκωνει π.χ 10mbps για να μην εχετε προβληματα, θελεται το πακετο 24/1 και να πιανεται 10 η θελετε το πακετο 6/1? και να καταργηθει το παραμυθι εως 24.και απο την αλλη γιατι να τους βγαλω δικιο οταν επι τρεις βδομαδες με κοροιδεουν οτι θα φτιαξουν το προβλημα μου και μου λενε οτι αποκατασταθηκε επειδη με πηραν σπιτι τηλ. και τους ακουγα?ζητησα να εχω ταχυτητα 24?οχι γιατι δεν γινεται, ζητησα μου αποκαταστησουν το προβλημα και αυτοι τι κανουν με κοροιδευουν και οι γκρινιαρηδες που λετε γιαυτο ερχονται εδω στο φορουμ για να μαθουν γιατι δεν εχουν 24 εγω τωρα γιατι να μην γκρινιαξω για την περιπτωση μου?αυτοι που περιμενουν 30-40 λεπτα αναμονης για να τους μιλησουν στο τηλεφωνο,αυτοι που ακουνε χαζες απαντησεις απο την Τ.Υ και δεν εχουν τηλεφωνο και ιντερνετ για καποιο διαστημα γιατι να μην γκρινιαξουν?τους πληρωνω κυριοι και δεν ζητησα τιποτα τζαμπα και εχουν υποχρεωση να μου το προσφερουν και να κανουν οτι ανθρωπινος δυνατο γιαυτο.

kinggreece
17-03-08, 11:24
αφου διαβασα τα προγουμενα ποστ ρωταω εγω ο ασχετος που γκρινιαζω χωρις να ξερω τιποτα απο adsl και ιντερνετ και υποβιβαζω και την ποιοτητα του φορουμ οι μεγαλες και σοβαρες εταιριες (παροχοι) αφου για το att και την αποσταση απο τα dslam δεν μπορουν να κανουν τιποτα για ολα τα αλλα προβληματα γιατι δεν μπορουν να κανουν τιποτα το χαμηλο snr που δεν οφειλεται sto att π.χ, οπως και κατι αλλο σοβαρο αφου εγω θελω να υπογραψω ενα συμβολαιο με μια χ εταιρια γιατι αυτη η εταιρια να μην ερχεται σπιτι μου με τα μηχανηματα της και ναμου ελεγχει την γραμμμη και σαν σοβαρη εταιρια που ειναι να μου λεει κυριε η γραμμη σας σηκωνει π.χ 10mbps για να μην εχετε προβληματα, θελεται το πακετο 24/1 και να πιανεται 10 η θελετε το πακετο 6/1? και να καταργηθει το παραμυθι εως 24.και απο την αλλη γιατι να τους βγαλω δικιο οταν επι τρεις βδομαδες με κοροιδεουν οτι θα φτιαξουν το προβλημα μου και μου λενε οτι αποκατασταθηκε επειδη με πηραν σπιτι τηλ. και τους ακουγα?ζητησα να εχω ταχυτητα 24?οχι γιατι δεν γινεται, ζητησα μου αποκαταστησουν το προβλημα και αυτοι τι κανουν με κοροιδευουν και οι γκρινιαρηδες που λετε γιαυτο ερχονται εδω στο φορουμ για να μαθουν γιατι δεν εχουν 24 εγω τωρα γιατι να μην γκρινιαξω για την περιπτωση μου?αυτοι που περιμενουν 30-40 λεπτα αναμονης για να τους μιλησουν στο τηλεφωνο,αυτοι που ακουνε χαζες απαντησεις απο την Τ.Υ και δεν εχουν τηλεφωνο και ιντερνετ για καποιο διαστημα γιατι να μην γκρινιαξουν?τους πληρωνω κυριοι και δεν ζητησα τιποτα τζαμπα και εχουν υποχρεωση να μου το προσφερουν και να κανουν οτι ανθρωπινος δυνατο γιαυτο.

σωστος.....συν οτι παιρνουν και τηλεφωνα στα σπιτια και ταζουν λαγους με πετραχειλια οταν ειναι να σε βαλουν στο κλουβι. και πριν καποιοι πουν διαβαστε τι υπογραφετε να σας θυμησω οτι καποιες εταιριες θεωρουν την κληση και την καταγραφη αυτης ως υπογραφη-εξουσιοδοτηση, ο αδερφος μου την πατησε ετσι και εδωσε 35 ευρω στον οτε ως επαναφορα στο δυκτιο διοτι η οντελεκομς χρησημοποιησε με το τεχνασμα οτι θα εστελνε με φαξ τους ορους να τους διαβασει και τον εβαλε στο δικτιο της.το κακο ειναι οτι ο ΟΤΕ αποδεχτηκε την μεταφορα με αυτο τον τροπο.

player74
17-03-08, 11:35
συμφωνω σε οσα ειπωθηκαν,
ναι οντος η εεττ στην πραξη παρακολουθει την ευρυθμη λειτουργεια ολων, και
δεν ασχολειτε με το καθε παραπονο του καθε χρηστη. αρκειτε μονο στην ζητηση εξηγεισεων βαση του διαιωματος-υποχρεωσης ελεγχου που εχει.
λαμβανει γνωση ομως και πρεπει να συνεχισει να λαμβανει γνωση του καθε προβληματος ετσι ωστε αν αυτα
ειναι διαδεδομενα σε μεγαλο βαθμο να προχωρει σε συνολικη ρυθμιση ή να τιμωρισει αν προκειτε για κατι που δεν τειρειτε.
απο προσωπικη εμπειρια οποτε απευθυνθηκα σε αυτη ειχα αμεσοτατη εξυπηρετηση ενω πριν
ειτε με αγνοουσαν ειτε μου εδειναν μια τυπικη απαντιση ειτε κολυσιεργουσαν. εχω ξεχωριστο αρχειο απο επιστολες, που ασχετα αν πειρα ή οχι τις ζητουμενες εξηγησεις η ουσια ειναι οτι εξυπηρετηθηκα σωστα.
απο κει και περα ναι υπαρχουν και οι φορεις που αναφερθηκαν, τους προτινει και η ιδια η εεττ αλωστε για να βρει καθε χρηστης μεμονομενα το δικιο του και ισος και να αποζημιωθει.
ουτος η αλλος η ιδια δεν μπορει να επιδικασει κατι προς οφελος καπιου χρηστη, μονο να ελεξει μπορει αφου δεν υπαρχει καμια ρητρα υπερ του καταναλωτη, ειναι υπερ του καθε παροχου εναντι στο οτε κτλ.

τωρα οσον αφορα τα πακετα κτλ.
υσχιει οτι υπογραφουμε. ας διαβασει ο καθενας μας την συμβαση του.
το σιγουρο ειναι οτι καποιοι οροι δεν τηρουντε. αλλες φορες ειναι προς οφελος μας κι αλλες οχι.
το να σε υποβιβασει σε αλλο εμπορικο πακετο την στιγμη που δεν υπαρχει τετοιος ορος ειναι αντιθετο στη συμβαση. να σου προτινει ναι. να σου εχει ορο οτι αν δεν πιασει ενα minimum σταθεροτητας και ταχυτητας
να εχει δικαιωμα να σου πει ή πανε παρακατω ή δεν μπορω να σε εξυπηρετησω ναι.
οταν ομως στην περιπτωση της hol εχει δυο ανεξαρτητα πακετα που δεν τα συνδεει με καπιον ορο στην συμβαση ωστε να μπορει να σου κανει υποβιβαση ΤΟΤΕ δεν μπορει να σου κανει αν δε το επιλεξεις.
σου εχει μεν ορο αν δεν ικανοποιηθεις απο την τελικη ταχυτητα με βαση αυτη που αιτηθηκες να φυγεις αζημιως αλλα ως εκει.
κι επισεις εχει τον ορο οτι υποχρεουτε να καταβαλει καθε προσπαθεια ευρυθμης λειτουργειας και λυσης προβληματων που αναφερει ο χρηστης κι εφοσον παντα εναποκειτε σ αυτην.

εδω διαφονουμε τωρα τελευταια κι εχει γινει ολο το σουσουρο.



.......το χαμηλο snr ειναι στην πλειοψηφεια των περιπτωσεων προβλημα εξω απο την ευθυνη του παροχου.
για την αποσταση att και το θορυβο snr στην πραξη πολυ λιγα πραγματα μπορουν να κανουν.

ANONYMOS
17-03-08, 16:21
εγω λεω να αλλαξει το σλογκαν της χολ: (εως 24 αν εισαι κ....φαρδος)

nik_bel
17-03-08, 17:22
Αρχικά καλησπέρα σας,

Έχω καιρό να ποστάρω κάτι...αλλά η κουβέντα σας είναι πολύ ενδιαφέρουσα και θα ήθελα να παράθέσω και εγώ το σχόλιό μου.
Είμαι και εγώ από τους πελάτες της hol στο 24/1. Τα προβλήματα τα οποία αντιμετωπίζω είναι αρκετά και συνεχή...
Το θέμα μας όταν μας ζητάνε "λίγη βοήθεια", θεωρώ, οτι δεν είναι αν όλοι μπορούμε, πρέπει ή θέλουμε να μάθουμε το τι σημαίνει adsl, θέμα το οποίο άλλοι χρήστες όπως πχ ο aa144 κατέχουν αρκετά καλά. Το οτι πίνω γάλα δεν σημαίνει οτι πρέπει να μάθω να αρμέγω αγελάδες...έτσι? ΘΕΛΩ όμως το γάλα μου να μην είναι ληγμένο όταν το πίνω, ΘΕΛΩ να έχει όλα τα θρεπτικά συστατικά τα οποία αναγράφονται ΚΑΙ διαφημίζονται στο κουτί του...σωστά? Κατά τον ίδιο τρόπο θα ήθελα να μπορώ αν όχι να αξιοποιώ στο μέγιστο δυνατό την ταχύτητα της σύνδεσής μου, τουλάχιστον να έχω μια σταθερή και αξιόπιστη παροχή. Θεωρώ οτι αυτό δεν είναι και δεν πρέπει να είναι δικό μου πρόβλημα να καταλάβω γιατί δεν παίζει η σύνδεσή μου...να κόψουν τον λαιμό τους να παίξει, δουλειά τους είναι...δεν πληρώνομαι για να ασχολούμαι με την hol.
Όπως και να χει, απλά αναφέρω οτι αντιμετωπίζω πολλές και διαρκείς αποσυνδέσεις από το fritz το οποίο το λειτουργώ σαν router σε 2 Pc με ασύρματες κάρτες linksys. Τα παλικάρια στην hol είναι πολύ εξυπηρετικά και μου πρότειναν αν συνεχιστούν τα προβλήματα να μου αντικαταστήσουν το fritz μου...είδομεν

Τέλος θα ήθελα να θέσω ένα θέμα το οποίο αφορά τις απαντήσεις οι οποίες κατά καιρούς παίζουν στο forum...καλό είναι να απαντάμε σε αυτό το οποίο μας ρωτάνε υπό τις δεδομένες συνθήκες...
Το παλικάρι θέλει να παίξει η 24 του, ΔΕΝ θέλει να του πούμε "βάλε 6αρα","άλλαξε πάροχο",
"άλλαξε κούρεμα" και τα συναφή...αν ήθελε να βάλει 6αρα θα ρώταγε "πως να βάλω 6αρα":p

χαίρετε

MNP-10
17-03-08, 18:25
Το παλικάρι θέλει να παίξει η 24 του, ΔΕΝ θέλει να του πούμε "βάλε 6αρα","άλλαξε πάροχο",
"άλλαξε κούρεμα" και τα συναφή...αν ήθελε να βάλει 6αρα θα ρώταγε "πως να βάλω 6αρα":p


Ας μετακομισει διπλα στον ΟΤΕ. Ετσι δουλευει το ADSL. Αν δεν το ξερε, ας προσεχε. Αυτη ειναι η απλη, κρυα, καταναλωτικη λογικη. Αμα δεν ξερεις τι αγοραζεις και τα ποιοτικα χαρακτηριστικα του, τοτε κακως διαμαρτυρεσαι. Αυτο ισχυει για ολες τις αγορες και προϊοντα - συμπεριλαμβανομενου του γαλατος. Καποιος μπορει να βολευεται με "απλο γαλα" στο οποιο δεν κοιταει ουτε την ημερομηνια ληξης (ευελπιστει ο μαγαζατορας να μην εχει στο ραφι το ληγμενο), αλλος να κοιταει απ'τα τα λιπαρα, τη χωρα παραγωγης εως το βαθμο παστεριωσης κτλ. Οπως καταλαβαινεις οταν εχεις καταναλωτες τοσο διαφορετικων ταχυτητων, υπαρχει ενα θεμα.

Θα σου δωσω ενα παραδειγμα.. παλαιοτερα ειχαμε dialup γραμμες. Και εκει το bandwidth ηταν πραγματικα κρισιμο γιατι οι σελιδες κανανε ωρες να φορτωσουν (3-5 kbyte/sec σε σχεση με 100-2500 σήμερα). Ολοι πουλαγανε dialup συνδεσεις 56Κbps.. Εχεις αναρωτηθει ποτε, αφου κανενας δεν τα επιανε, γιατι δεν υπηρχε μαζικο προβλημα σε στυλ "ααααα...ουυυυυ... με εξαπααατηηησαααααν... πιανω μονο 40 kbps" ???

Εχουν βρει ολοι και γκρινιαζουν, και γκρινιαζουν. Αν δεν ξερουν τι αγοραζουν, να μαθουν. Ειναι το ελαχιστο χρεος που εχουν πρωτα ως προς τον εαυτο τους και την τσεπη τους για καθε αγορα στην οποια προβαινουν. Αν πουνε "ααα δεν εχω χρονο να το ψαξω", ας ρωτησουν τουλαχιστον καποιον αλλο που ξερει. Ή εστω ας διαβασουν τις συμβασεις που υπογραφουν ωστε να ρωτησουν "γιατι εδω λεει ετσι?". Αν δε κανουν ουτε αυτα τα βασικα, τοτε η αγορα μετατρεπεται σε τζογος και η εκκληση σε βοηθεια προς αλλα ατομα μετατρεπεται σε εκμεταλλευση. Σε στυλ "εγω δεν εχω χρονο ουτε καν να κοιταξω τι αγοραζω, αλλα ζηταω / απαιτω απ'τους αλλους να το κανουν για μενα" - κατοπιν εορτης, και με attitude ανεπιδεκτου μαθησεως. Αυτο ειναι καφριλα. Δλδ να καθεσαι να εξηγεις στον αλλο και να επιμενει πχ "με ριξανε, μου κανανε με ρανανε - θα τους ξεσκισω, λες βλακειες" και τετοια - ενω οι ιδιοι εχουν αμελησει τα καταναλωτικα τους καθηκοντα (εξεταση αγορας, προϊοντος, ενημερωση, αγορα, ελεγχος συμβασης κτλ) σε πρωτο σταδιο.

player74
17-03-08, 19:23
Το παλικάρι θέλει να παίξει η 24 του, ΔΕΝ θέλει να του πούμε "βάλε 6αρα","άλλαξε πάροχο",
"άλλαξε κούρεμα" και τα συναφή...αν ήθελε να βάλει 6αρα θα ρώταγε "πως να βάλω 6αρα":p

χαίρετε

δεν υπαρχει θελει να πεξει η 24αρα του, για να την πιασεις πρεπει αν εισε πολυ τυχερος.
υπαρχει θελει να πεξει το μεγιστο που μπορει να πιασει εχοντας σταθεροτητα.
το θεμα ειναι οτι προσπαθουν να σε πανε στο χαμηλο πακετο πολυ ευκολα αντι να κοιταξουν με λγη προσπαθεια και συνεργασια μηπως μπορουν να βελτιωσουν την κατασταση κανοντας καποιες ρυθμισεις και δινοντας χρησιμες στην κυριολεξια συμβουλες.

CORDOBAN
17-03-08, 19:56
Ας μετακομισει διπλα στον ΟΤΕ. Ετσι δουλευει το ADSL. Αν δεν το ξερε, ας προσεχε. Αυτη ειναι η απλη, κρυα, καταναλωτικη λογικη. Αμα δεν ξερεις τι αγοραζεις και τα ποιοτικα χαρακτηριστικα του, τοτε κακως διαμαρτυρεσαι. Αυτο ισχυει για ολες τις αγορες και προϊοντα - συμπεριλαμβανομενου του γαλατος. Καποιος μπορει να βολευεται με "απλο γαλα" στο οποιο δεν κοιταει ουτε την ημερομηνια ληξης (ευελπιστει ο μαγαζατορας να μην εχει στο ραφι το ληγμενο), αλλος να κοιταει απ'τα τα λιπαρα, τη χωρα παραγωγης εως το βαθμο παστεριωσης κτλ. Οπως καταλαβαινεις οταν εχεις καταναλωτες τοσο διαφορετικων ταχυτητων, υπαρχει ενα θεμα.

Θα σου δωσω ενα παραδειγμα.. παλαιοτερα ειχαμε dialup γραμμες. Και εκει το bandwidth ηταν πραγματικα κρισιμο γιατι οι σελιδες κανανε ωρες να φορτωσουν (3-5 kbyte/sec σε σχεση με 100-2500 σήμερα). Ολοι πουλαγανε dialup συνδεσεις 56Κbps.. Εχεις αναρωτηθει ποτε, αφου κανενας δεν τα επιανε, γιατι δεν υπηρχε μαζικο προβλημα σε στυλ "ααααα...ουυυυυ... με εξαπααατηηησαααααν... πιανω μονο 40 kbps" ???

Εχουν βρει ολοι και γκρινιαζουν, και γκρινιαζουν. Αν δεν ξερουν τι αγοραζουν, να μαθουν. Ειναι το ελαχιστο χρεος που εχουν πρωτα ως προς τον εαυτο τους και την τσεπη τους για καθε αγορα στην οποια προβαινουν. Αν πουνε "ααα δεν εχω χρονο να το ψαξω", ας ρωτησουν τουλαχιστον καποιον αλλο που ξερει. Ή εστω ας διαβασουν τις συμβασεις που υπογραφουν ωστε να ρωτησουν "γιατι εδω λεει ετσι?". Αν δε κανουν ουτε αυτα τα βασικα, τοτε η αγορα μετατρεπεται σε τζογος και η εκκληση σε βοηθεια προς αλλα ατομα μετατρεπεται σε εκμεταλλευση. Σε στυλ "εγω δεν εχω χρονο ουτε καν να κοιταξω τι αγοραζω, αλλα ζηταω / απαιτω απ'τους αλλους να το κανουν για μενα" - κατοπιν εορτης, και με attitude ανεπιδεκτου μαθησεως. Αυτο ειναι καφριλα. Δλδ να καθεσαι να εξηγεις στον αλλο και να επιμενει πχ "με ριξανε, μου κανανε με ρανανε - θα τους ξεσκισω, λες βλακειες" και τετοια - ενω οι ιδιοι εχουν αμελησει τα καταναλωτικα τους καθηκοντα (εξεταση αγορας, προϊοντος, ενημερωση, αγορα, ελεγχος συμβασης κτλ) σε πρωτο σταδιο.

:oneup:Aπλα να συμπηρώσω ότι όλοι όσοι γράφουμε εδώ μέσα το κάνουμε από χόμπι και όχι γιατί μας πληρώνει ο ενας και ο άλλος πάροχος.;)

ANONYMOS
17-03-08, 20:11
KAI ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΦΙΛΕ ΜΟΝΤΕΡΑΤΟΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΑΓΟΡΑΖΑ?ξερεις ποσο καιρο πριν εκατσα και εψαξα να μαθω τι ειναι adsl πριν βαλω τη χολ?ξερεις ποσο καιρο πριν ενεργοποιηθω περιπλανιομου στα διαφορα ποστ του εδω φορουμ χωρις να ειμαι μελος για να καταλαβω τι ειναι attenuation,snr,adsl,db και διαφορα αλλα γυρω απο τη τεχνολογια adsl?ειναι ανηθικο και προσβλητικο να λες οτι αυτοι εδω μεσα που μενουν χωρις τηλεφωνο και ιντερνετ για χ διαστημα και χωρις να ξερουν ποτε θα εχουν αυτα που πληρωνουν ειναι γκρινιαρηδες και ανιδεοι.γιατι?επειδη ετσι μπορει να μας ειπαν καποιοι ειδημονες απο καποιες εταιριουλες?τι αλλο θα ελεγαν αυτοι οτι εχουμε δικιο?εγω π.χ που ειμαι τρεις βδομαδες σχεδον χωρις τηλεφωνο μαλλον θα πρεπει να τους ζητησω και συγνωμη .και τι σχεση εχουν τα ποιοτικα χαρακτηριστικα του adsl με την κοροοιδια και την αδιαφορια προς ΚΑΘΕ ΚΑΗΜΕΝΟ απο καθε εταιριουλα που μονος σκοπος της ειναι να τα παρει και ας τους να γκρινιαζουν σε οποιο φορουμ γουσταρουν?μηπως εσυ εισαι ενας απο το μικρο ποσοστο των τυχερων που δε τη συναντησε αυτη την κοροιδια,εμεις παλι οχι.40 λεπτα περιμενα στο κινητο για να τους πω οτι δεν εχω τηλεφωνο και ξερεις τι μου απαντησαν πριν προλαβω να πω τιποτε?λογω υπερβολικου φορτου εργασιας δεν προλαβαινουμε να σας εξυπηρετησουμε και μου το εκλεισαν.ΑΛΗΤΕΙΑ.

player74
17-03-08, 20:59
μη πεζουμε τωρα. αν πραγματικα ειχες ψαξει θα ειχες βρει την απαντηση και δεν θα ειχες ποσταρει ανηγοντας αυτο το νημα.
γιατι εχει χιλιοειπωθει κι απαντηθειντο θεμα snr, att, συγρονισμου, ταχυτητας και ολα τα σχετικα.
κανεις απο τους νεοφερμενους δεν κοιτα ουτε ψαχνει και καθε τρεις και λιγο ανοιγει νεο νημα για το ιδιο πραγμα. και σε ολα τα γενικα νηματα των isp οχι μονο στης hol.
το att εχει να κανει με την αποσταση σου απο το dslam, κοινος το αστικο κεντρο οτε που συνδεει εσενα με τον παροχο σου. η δε αποσταση δεν μετριετε σε ευθεια γραμμη αλλα στην πραγματικη αποσταση που εχουν τα καλωδια, κατω και πανω απο το εδαφος

το snr εχει να κανει με το θορυβο της γραμμης σου. καθε γραμμη την επιρεαζουν διαφορετικοι παραγοντες. ακομα και να ειναι οι ιδιοι δεν ειναι στον ιδιο βαθμο.
μπορει φευγοντας απο μια εταιρεια που πιανεις 10 να πας σε αλλη που πιανει 18 ή και 4-6.

ολα αυτα καθως και αλλα αναλυονται κι αν οντος ειχες διαβασει θα ειχες λυσει αρκετες αποριες σου.
γιατι δεν ξεφυτρωσαν τωρα αλλα υπαρχουν εδς και αρκετο καιρο.
τωρα η καθε εξυπηρετηση σε καθε εταιρεια ειναι αλλη ιστορια

ANONYMOS
17-03-08, 21:54
Καλησπερα θα ηθελα λιγη βοηθεια για να καταλαβω τι γινεται με τη συνδεση μου.Λοιπον εδω και δυο εβδομαδες συυνδεθηκα στην χολ με πακετο DP 24/1 και με ρουτερ το νετφαστερ σας παραθετω τα σταστιστικα μου
speed up: γυρω στα 900 - 1000kbs
speed down:γυρω στα 9-10 mbps
snr up:19 db
snr down:απο 11 εως -2 db
att up:11 db
att down:40 db
οπως βλεπεται εχω συνεχεις αποσυνδεσεις τηλεφωνο και ιντερνετ καθε 20 -30 λεπτα οταν πεφτει το snr -1 και μενει εκει χωρις να κανει μονο του ρεσταρτ και πρεπει να του κανω εγω.ηθελα να ρωτησω λοιπον με αυτο το attenuation επρεπε να εχω τχυτητα γυρω στα 10 mbps?το snr πεφτει γιατι η γραμη μου δεν σηκωνει 24 αν ειχα καποιο πακετο στα 10 σε αλλη εταιρια θα ειχα προβληματα με το snr αφου η γραμμη μου συμφωνα με τον υπολογισμο μου με το attenuation σηκωνει 10 mbps?ρωταω επειδη η χολ το επομενο πακετο της ειναι 6/1 οποτε αν σηκωνει η γραμμη μου 10 να αλλαξω εταιρια

αυτο ειναι το αρχικο μου ποστ που βλεπεις οτι δεν ξερω?λεω οτι με αυτο το αττ επρεπε να εχω γυρω στα 10 ταχυτητα αλλα απο τη χολ μου ειπαν οτι επρεπε να εχω 6.επισης ξερω οτι λογω του μεγαλου αττ ισως να εχω και αυτο αρνητικο snr.απλα δεν ειμαι ειδικος τα στοιχειωδη και ισως λιγο παραπανω τα ξερω ομως ζηταω μια καλυτερη γνωμη απο καποιον που ξερει καλυτερα.και δεν ειμαι νεοφερμενος εχω απο τον οκτωμβριο που το ψαχνω τοπραγμα απλα δεν ειχα γινει μελος.και σε διαβεβαιω οτι δεν εχω καμια ορεξη να παιξω και να κανω χαβαλε για να περναει η ωρα επειδη ομως απο τη χολ μου λεγαν διαφορετικα απο οτι μαθαινα εδω μεσα ειπα να ρωτησω για να ειμαι σιγουρος.:closed:

player74
17-03-08, 22:45
εγω βλεπω οτι δεν ξερεις που παν τα τεσσερα σχετικα με το ζητημα. εντελος δηλαδη (μονο την επεξηγηση των ορων αν ξερεις). κι ενω παρολο που προσπαθουμε να εξηγεισουμε (και παρολο που η απαντηση υπαρχει σε πολλα σημεια μεσα στο φορουμ,) τι παιζει τι μπορεις να κανεις κτλ προσπαθεις να βγεις κι εξυπνος απο πανω.
ηταν αστοχα τα τελευτεα που εγραψες για μια γενικος ορθη παρατηρηση. λιγο σεβασμος και σεμνοτητα δεν βλαπτει αντι να εισε επιθετικος.

nik_bel
17-03-08, 23:40
Ας μετακομισει διπλα στον ΟΤΕ. Ετσι δουλευει το ADSL. Αν δεν το ξερε, ας προσεχε. Αυτη ειναι η απλη, κρυα, καταναλωτικη λογικη. Αμα δεν ξερεις τι αγοραζεις και τα ποιοτικα χαρακτηριστικα του, τοτε κακως διαμαρτυρεσαι. Αυτο ισχυει για ολες τις αγορες και προϊοντα - συμπεριλαμβανομενου του γαλατος. Καποιος μπορει να βολευεται με "απλο γαλα" στο οποιο δεν κοιταει ουτε την ημερομηνια ληξης (ευελπιστει ο μαγαζατορας να μην εχει στο ραφι το ληγμενο), αλλος να κοιταει απ'τα τα λιπαρα, τη χωρα παραγωγης εως το βαθμο παστεριωσης κτλ. Οπως καταλαβαινεις οταν εχεις καταναλωτες τοσο διαφορετικων ταχυτητων, υπαρχει ενα θεμα.

Θα σου δωσω ενα παραδειγμα.. παλαιοτερα ειχαμε dialup γραμμες. Και εκει το bandwidth ηταν πραγματικα κρισιμο γιατι οι σελιδες κανανε ωρες να φορτωσουν (3-5 kbyte/sec σε σχεση με 100-2500 σήμερα). Ολοι πουλαγανε dialup συνδεσεις 56Κbps.. Εχεις αναρωτηθει ποτε, αφου κανενας δεν τα επιανε, γιατι δεν υπηρχε μαζικο προβλημα σε στυλ "ααααα...ουυυυυ... με εξαπααατηηησαααααν... πιανω μονο 40 kbps" ???

Εχουν βρει ολοι και γκρινιαζουν, και γκρινιαζουν. Αν δεν ξερουν τι αγοραζουν, να μαθουν. Ειναι το ελαχιστο χρεος που εχουν πρωτα ως προς τον εαυτο τους και την τσεπη τους για καθε αγορα στην οποια προβαινουν. Αν πουνε "ααα δεν εχω χρονο να το ψαξω", ας ρωτησουν τουλαχιστον καποιον αλλο που ξερει. Ή εστω ας διαβασουν τις συμβασεις που υπογραφουν ωστε να ρωτησουν "γιατι εδω λεει ετσι?". Αν δε κανουν ουτε αυτα τα βασικα, τοτε η αγορα μετατρεπεται σε τζογος και η εκκληση σε βοηθεια προς αλλα ατομα μετατρεπεται σε εκμεταλλευση. Σε στυλ "εγω δεν εχω χρονο ουτε καν να κοιταξω τι αγοραζω, αλλα ζηταω / απαιτω απ'τους αλλους να το κανουν για μενα" - κατοπιν εορτης, και με attitude ανεπιδεκτου μαθησεως. Αυτο ειναι καφριλα. Δλδ να καθεσαι να εξηγεις στον αλλο και να επιμενει πχ "με ριξανε, μου κανανε με ρανανε - θα τους ξεσκισω, λες βλακειες" και τετοια - ενω οι ιδιοι εχουν αμελησει τα καταναλωτικα τους καθηκοντα (εξεταση αγορας, προϊοντος, ενημερωση, αγορα, ελεγχος συμβασης κτλ) σε πρωτο σταδιο.

καλησπέρα και πάλι,

Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο η άποψή σου πως θα πρέπει να ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ τι αγοράζουμε για να μπορούμε στη συνέχεια να ζητάμε τα ρέστα...πίστεψέ με εργάζομαι εδώ και χρόνια σε τομέα του retail banking και γνωρίζω πολύ καλά την καταναλωτική συμπεριφορά των Ελλήνων (με συγχωρείτε για την γενίκευση).
Από την άλλη όμως φίλε μου οφείλω να παρατηρήσω οτι έχεις κάνει ένα λάθος το οποίο μου κάνει εντύπωση.
Το παράδειγμά σου με τις dial up είναι μάλλον ατυχές...όντως το ζόρι που τραβάγαμε ήταν απίστευτο (είχα σύνδεση μέσω .ntua και το να συνδεθώ και μόνο ήταν θέμα ζαριάς :p), αλλά δεν θεωρώ οτι το καταναλωτικό κοινό έκανε κάτι διαφορετικό τότε...μια χαρά γκρίνιαζε και τότε...απλά τώρα έχει βρει πολύ πιο πρόσφορο έδαφος και το εξωτερικεύει...υπάρχουν πολλαπλάσιοι χρήστες, πολλαπλάσια fora αλλά και φορείς και φυσικά το adslgr το οποίο καλώς ή κακώς (εγώ περάστικός είμαι δεν θα το κρίνω) έχει όντως αναλάβει τον ρόλο του Αγίου Παντελεήμονα.
Οκ, συμφωνώ...να είμαστε λογικοί στις απαιτήσεις μας αλλά αυτό δεν απαλλάσει τις εταιρίες από την ευθύνη την οποία έχουν για την παραπλανητική τους τακτική σε θέματα προώθησης των προϊόντων τους και φυσικά σε θέματα after sales support.

Όσον αφορά στις συμβάσεις...άστο είναι πονεμένη ιστορία...θα πω μόνο το εξής
Just because it's written...doesn't make it so :oneup:

χαίρεται

MNP-10
17-03-08, 23:45
ειναι ανηθικο και προσβλητικο να λες οτι αυτοι εδω μεσα που μενουν χωρις τηλεφωνο και ιντερνετ για χ διαστημα και χωρις να ξερουν ποτε θα εχουν αυτα που πληρωνουν ειναι γκρινιαρηδες και ανιδεοι.γιατι?


Επετρεψε μου να θεσω λιγο το θεμα παλι "εντος πλαισιου" στο οποιο γραφτηκε η πρωτη απαντηση. Πριν καποια ποστ γραφτηκε το εξης απο αλλο μελος:



γιατι δηλαδη εγω που εφυγα απο τελλας με 12αρα καθαρη πρεπει να υποστω τις βλακειες της χολ και να παιζω στα 7 στα 8 η στα 9 ? γιατι οταν τους λες οτι με 28 atteun επρεπε να ειμαι τουλαχιστον 17 με 18 σου λενε που τα ειδατε αυτο γραμμενο? γιατι το φορουμ μας το θεωρουν εως ενα μερος πικραμενων και οχι εως ενα φορουμ που τους βγαζει τα απλυτα και τισ κακορυθμισεις τους?


Και με βαση το παραπανω κυριως, απαντησα. Με την εννοια οτι οταν οι χρηστες δεν ξερουν πως δουλευει το adsl, και ζητανε "κουφα πραγματα", ειναι φυσικο καποιος που ξερει (πχ προσωπικο παρόχων) να απαξιωσει συνολικα τη φωνη του φορουμ με βαση τις περιπτωσεις των λιγων και γκρινιαρηδων οπως τους περιεγραψα. Εφοσον εσυ καθησες και εψαξες, τοτε δεν ανηκεις σε αυτην την κατηγορια και κακως το παιρνεις προσωπικα. Το να σε αφησει η HOL χωρις τηλεφωνο και internet, επισης δεν εντασσεται στο πλαισιο των ταχυτητων κλειδωματος το οποιο θιγω. (Αν και οι καθυστερησεις ενεργοποιησης, αν κανεις μια ερευνα στο forum, καταλαβαινεις οτι για αμεση ενεργοποιηση πας ΟΤΕ και οι εναλλακτικοι, επειδη εξαρτονται απ'τον ΟΤΕ και υπαρχουν απορριψεις αιτησεων κτλ κτλ, χανουν τα φαξ των πελατων και γενικως εχουν αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα, πρεπει να εχεις αρκετη τυχη για να ενεργοποιηθεις σωστα και εγκαιρως.. )



και τι σχεση εχουν τα ποιοτικα χαρακτηριστικα του adsl με την κοροοιδια και την αδιαφορια προς ΚΑΘΕ ΚΑΗΜΕΝΟ απο καθε εταιριουλα που μονος σκοπος της ειναι να τα παρει και ας τους να γκρινιαζουν σε οποιο φορουμ γουσταρουν?


Καμμια σχεση - ισχυει αυτο που γραφω απο πανω. Εδω ισχυουν τα ποιοτικα χαρακτηριστικα των εναλλακτικων (συνολικοτερα) και το χαος της αγορας.



μηπως εσυ εισαι ενας απο το μικρο ποσοστο των τυχερων που δε τη συναντησε αυτη την κοροιδια,εμεις παλι οχι.40 λεπτα περιμενα στο κινητο για να τους πω οτι δεν εχω τηλεφωνο και ξερεις τι μου απαντησαν πριν προλαβω να πω τιποτε?λογω υπερβολικου φορτου εργασιας δεν προλαβαινουμε να σας εξυπηρετησουμε και μου το εκλεισαν.ΑΛΗΤΕΙΑ.

Δεν διαφωνουμε σε κατι.



αυτο ειναι το αρχικο μου ποστ που βλεπεις οτι δεν ξερω?λεω οτι με αυτο το αττ επρεπε να εχω γυρω στα 10 ταχυτητα αλλα απο τη χολ μου ειπαν οτι επρεπε να εχω 6.επισης ξερω οτι λογω του μεγαλου αττ ισως να εχω και αυτο αρνητικο snr.απλα δεν ειμαι ειδικος τα στοιχειωδη και ισως λιγο παραπανω τα ξερω ομως ζηταω μια καλυτερη γνωμη απο καποιον που ξερει καλυτερα.


Οκ.. προσεξε.. Εσυ εχεις att 40 και θες να κλειδωσεις 10+.. οκ?

Εγω εχω att 36, και κανονικα πρεπει να κλειδωνω παραπανω. οκ?

Δες τωρα τα γραφηματα και το maximum attainable - και μετα συνυπολογισε το γεγονος οτι δε θα βρεις πουθενα ουτε 1 ποστ να γκρινιαζω γιατι δεν πιανω 10+. Γιατι? Γιατι κατανοω οτι περα απ'το attenuation υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που με επηρεαζουν. Πχ πριν καποιους μηνες, το max attainable, ηταν 7-8.. μετα πρεπει να μπηκαν και αλλοι, οποτε απ'τη συνακροαση (παρεμβολες απ'τη μια ενεργοποιημενη γραμμη στην αλλη) "εκατσε" στα 4.5.

Θα κατσω να σκασω ή να γκρινιαζω οτι η HOL ειναι απατεωνες κτλ? Οχι. Αν μου κανει ομως τσατσια το λογιστηριο πχ ή μου φερθουν λαθος, τοτε ναι - θα τους καταγγειλω για την αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα τους. Αλλο το ενα (ταχυτητες κλειδωματος), αλλο το αλλο (απο καθυστερησεις μεχρι ευρυτερη αντιμετωπιση).

MNP-10
17-03-08, 23:58
Από την άλλη όμως φίλε μου οφείλω να παρατηρήσω οτι έχεις κάνει ένα λάθος το οποίο μου κάνει εντύπωση.
Το παράδειγμά σου με τις dial up είναι μάλλον ατυχές...όντως το ζόρι που τραβάγαμε ήταν απίστευτο (είχα σύνδεση μέσω .ntua και το να συνδεθώ και μόνο ήταν θέμα ζαριάς :p), αλλά δεν θεωρώ οτι το καταναλωτικό κοινό έκανε κάτι διαφορετικό τότε...
μια χαρά γκρίνιαζε και τότε...απλά τώρα έχει βρει πολύ πιο πρόσφορο έδαφος και το εξωτερικεύει...υπάρχουν πολλαπλάσιοι χρήστες, πολλαπλάσια fora αλλά και φορείς και φυσικά το adslgr το οποίο καλώς ή κακώς (εγώ περάστικός είμαι δεν θα το κρίνω) έχει όντως αναλάβει τον ρόλο του Αγίου Παντελεήμονα.


Εχεις απολυτο δικιο στο οτι δεν υπηρχε προσφορο εδαφος να το εξωτερικευει, αλλα οι χρηστες σιγουρα διεθεταν το τηλ. υποστηριξης του παροχου. Και σε αυτο, σπανια τηλεφωνουσαν για να πουν "με ριξατε, γιατι η συνδεση εγραφε 56kbps" - στο βαθμο που γινεται σημερα προς τους παροχους ή προς αλλες, εξωτερικευμενες κατευθυνσεις (οπως τα fora). Οποτε για τη συγκριση, προσωπικα χρησιμοποιω τη μονη σταθερα που ισχυε τοτε και τωρα (τηλ. υποστηριξης παροχου). Νομιζω οτι αμα το συνυπολογισεις ετσι, θα δεις οτι τελικα ειναι σωστο το επιχειρημα.

Τοτε το πολυ πολυ να ακουγαν το οτι "ευθυνεται η ποιοτητα της τηλεφωνικης γραμμης" και να λεγανε "οκ, ετσι θα ναι". Σημερα, η γκρινια εχει παρει πολλαπλασιαστικο effect γιατι βλεπει ο ενας τον αλλο που εχει μεγαλυτερη ταχυτητα ή βλεπει και αλλους "ομοιοπαθεις" και λεει "θελω και εγω" ή "μας ριξανε - κουνηθειτε αδελφια - στα οπλα!"




Οκ, συμφωνώ...να είμαστε λογικοί στις απαιτήσεις μας αλλά αυτό δεν απαλλάσει τις εταιρίες από την ευθύνη την οποία έχουν για την παραπλανητική τους τακτική σε θέματα προώθησης των προϊόντων τους και φυσικά σε θέματα after sales support.


Πιστεψε με, η εταιρια εχει μεγαλυτερο κοστος με το να την παιρνουν ολοι τηλ και να την γονατιζουν στην τηλ. και τεχν. υποστηριξη, παρα με το να πουλαει συνδεσεις "24" που δεν τα πιανει κανεις.



Όσον αφορά στις συμβάσεις...άστο είναι πονεμένη ιστορία...θα πω μόνο το εξής
Just because it's written...doesn't make it so :oneup:


Έτσι.. Διαβαζα σε γειτονικο θρεντ (νομιζω forthnet πρεπει να ταν ο παροχος) απο χρηστη ή χρηστρια (αν θυμαμαι καλα) που πρωτα διεγραψε ορο απ'τα terms και μετα υπεγραψε. Την πηραν καποια τηλεφωνα αλλα στο τελος το δεχτηκαν απ'τον ISP. ;)

Και φυσικα υπαρχει η ΕΚΠΟΙΖΩ που θελει να προσβαλλει αρκετους απ'τους ορους ως καταχρηστικους.

psybases
18-03-08, 00:28
Μην ξεχνάτε όμως ότι ΔΕΝ είναι δυνατόν ο μέσος καταναλωτής να ξέρει όλα αυτά τα τεχνικά που μόνο αν έχεις σπουδάσει ή έχεις ασχοληθεί πολύ με το άθλημα θα κατέχεις. Αυτήν την στιγμή όλα τα τεχνικά (εξασθένιση γραμμής, θόρυβος, ποιότητα καλωδίωσης, απόσταση από DSLAM) δεν αναφέρονται σχεδόν καθόλου στις συμβάσεις (οι οποίες φυσικά είναι κομμένες και ραμμένες στα μέτρα του ISP).

Πριν γίνεις πελάτης τους όλα είναι ρόδινα και το ΕΩΣ 24 στο κάνουν 24 (βάζουν το ΕΩΣ κάτω από το χαλί).
Δεν λέω έτσι είναι το μάρκετινγκ και η διαφήμιση, σου προβάλει μόνο την μία πλευρά, αλλά μην ρίχνουμε και το φταίξιμο στον καταναλωτή επειδή δεν ήξερε πώς δουλεύει το ADSL ...

MNP-10
18-03-08, 01:15
Ο μεσος καταναλωτης πρεπει απλοϊκα να γνωριζει ότι το ΕΩΣ 24 ειναι μια ιδεατη κατασταση για οσους εχουν καταπληκτικη ποιοτητα γραμμης.

Απο κει και περα αμα δε τα πιασει, επειδη η "καταπληκτοποιηση" της γραμμης ειναι μια διαδικασια ανεφικτη σε καποιον που μενει πχ 2 χιλιομετρα απ'το αστικο κεντρο ή εχει θορυβο για αλλο λογο, παει σε οποιο πακετο τον βολευει καλυτερα. (αν εχει αυτη τη δυνατοτητα - γιατι ορισμενοι παροχοι δινουν 24 εννοποιημενο σε ολους, και οποιος τα πιασει).



Δεν λέω έτσι είναι το μάρκετινγκ και η διαφήμιση, σου προβάλει μόνο την μία πλευρά, αλλά μην ρίχνουμε και το φταίξιμο στον καταναλωτή επειδή δεν ήξερε πώς δουλεύει το ADSL ...


Μα δεν ειναι μονο η διαφημιση.. ειναι και η συμβαση για τη μη εγγυημενη ταχυτητα (δε το γραφει τεχνικα).. ειναι και τα bail-out clauses αμα δεν εισαι ικανοποιημενος. Δεν ειναι ολο το φταιξιμο ουτε στους μεν, ουτε στους δε. Και οι δυο πλευρες* εχουν μεριδιο συνυπευθυνοτητας.

*+ μια τριτη το κρατος / η ΕΕΤΤ.

nik_bel
18-03-08, 01:26
Τοτε το πολυ πολυ να ακουγαν το οτι "ευθυνεται η ποιοτητα της τηλεφωνικης γραμμης" και να λεγανε "οκ, ετσι θα ναι". Σημερα, η γκρινια εχει παρει πολλαπλασιαστικο effect γιατι βλεπει ο ενας τον αλλο που εχει μεγαλυτερη ταχυτητα ή βλεπει και αλλους "ομοιοπαθεις" και λεει "θελω και εγω" ή "μας ριξανε - κουνηθειτε αδελφια - στα οπλα!"

ok μαζί σου...αλλά και οι καταναλωτές μαθαίνουν με τον καιρό...μην αγνοείς και θα έλεγα και μην υποτιμάς την γνώση την οποία αποκτά ο καταναλωτής. Σωστά τα πρώτα αυτά χρόνια των dial up σίγουρα αρκούσε στον μέσο καταναλωτή να ακούσει οτι φταίει η γραμμή. Στην συνέχεια όμως ο κατανάλωτής κάπου διάβασε, κάπου άκουσε και σιγά σιγά ξεψάρωσε...έφτασε το "φταίει ο ΟΤΕ" να γίνει καλαμπούρι, μια σαφέστατη και πολύ εύστοχη θα έλεγα διαπίστωση οτι οι απλές και φτηνές δικαιολογίες αρχίζουν και στερεύουν.
Οπότε έχουμε 2 τινά...το πρώτο είναι οτι οι εταιρίες θα κάνουν ουσιαστικά βήματα στο να τηρήσουν τουλάχιστον μια πιο ειλικρινή στάση απέναντι στον καταναλωτη (κατά τη γνώμη μου είναι το προσφορότερο, δεδομένων των συνθηκών)...το δεύτερο είναι οτι ο καταναλωτής μην βλέποντας καμία πρόοδο θα αρχίσει να υιοθετεί πιο επιθετικές τακτικές για να διεκδικήσει τα καλώς ή κακώς εννοούμενα δικαιώματά του...hence γκρίνια, παράπονα, ίσως κ καμιά ψιλή στις ακραίες περιπτώσεις.
Θέλω να πιστεύω όμως οτι η πολλαπλασιαστική ισχύ όπως πολύ ωραία το έθεσες της περιφερόμενης γκρίνιας είναι αποτέλεσμα όχι μόνο των διαθέσιμων μέσων και της σύγκρισης(που και αυτά δεκτά είναι όπως τα θέτεις) αλλά και του μηνύματος. Ο καταναλωτής σωστά πράττει και έχει υψηλές απαιτήσεις, δεν του είπε κανείς οτι πρέπει να κάνει κάτι διαφορετικό αν δεν απατώμαι. Τώρα αν οι isps δεν βγαίνουν και προσπαθούν να καλύψουν με μια μισθωμένη γραμμή τον κάθε πικραμένο...ας μην βάζανε τις τιμές εκεί που τις έχουνε βάλει...δεν φταίει ο καταναλωτής για αυτό.
Όπως και να χει πάντως η αλήθεια είναι οτι η κατάσταση με τους isps είναι αυτή και πιστεύω οτι είναι και σχετικά γνωστή λίγο πολύ σε όλους...δυστυχώς υπάρχουν προβλήματα αρκετά και δεν αφορούν όλα την ταχύτητα...υπομονή...οι γερμανοί ξανάρχονται:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.