PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με Netfaster



chris01
14-03-08, 09:04
Καλημέρα σε όλους

Στο πατρικό μου στην Καρδίτσα υποτίθεται ότι ενεργοποίησαν το double play.
Όμως το router (Netfaster) δε συγχρονίζει. Αυτό που παρατήρησαν οι δικοί μου είναι ότι ενώ πριν την ενεργοποίηση το λαμπάκι ADSL άναβε μια στο τόσο και έσβηνε, τώρα αναβοσβήνει συνεχώς. Όμως το status λέει ότι δεν υπάρχει physical link.

Επειδή η εμπειρία μου περιορίζεται στο Fritz, τι λέτε ότι μπορεί να συμβαίνει;

aa144
14-03-08, 15:05
Κανονικά με physical down δεν έπρεπε να ανάβει καθόλου, κάντου μια επαναφορά στις αρχικές ρυθμίσεις (με το κουμπάκι πίσω, μέσα στην τρύπα που έχει), και μετά όλα από την αρχή. Και δοκίμασε και με ένα άλλο ρούτερ.

Τα τηλέφωνα τα έβγαλες από τις πρίζες του σπιτιού; Σπλίτερ έχεις; Βγάλτο και δώσε τη γραμμή απευθείας στο ADSL και στο LINE μην βάζεις τίποτε.

Στείλε όλα τα στοιχεία που δίνει το ρούτερ για τη σύνδεση, όπως ακριβώς στα δίνει.

chris01
14-03-08, 15:19
Κανονικά με physical down δεν έπρεπε να ανάβει καθόλου, κάντου μια επαναφορά στις αρχικές ρυθμίσεις (με το κουμπάκι πίσω, μέσα στην τρύπα που έχει), και μετά όλα από την αρχή. Και δοκίμασε και με ένα άλλο ρούτερ.

Τα τηλέφωνα τα έβγαλες από τις πρίζες του σπιτιού; Σπλίτερ έχεις; Βγάλτο και δώσε τη γραμμή απευθείας στο ADSL και στο LINE μην βάζεις τίποτε.

Στείλε όλα τα στοιχεία που δίνει το ρούτερ για τη σύνδεση, όπως ακριβώς στα δίνει.

Δυστυχώς είμαι μακριά από το πατρικό. Κάποιος τεχνικός επικοινώνησε με τον αδερφό μου και έκαναν επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων χωρίς αποτέλεσμα. Υποψιάζομαι ότι το καλώδιο του ζεύγους μου έχει μείνει ξεκρέμαστο από τον ΟΤΕ ή έχει μπει σε καμένη πόρτα στο DSLAM.

Μπορείς να καταλάβεις χωρίς όργανα αν η γραμμή έχει ρεύμα (είναι συνδεδεμένη) ;

Όταν πάω στην Καρδίτσα θα βάλω πάνω ένα Fritz να δω τι γίνεται.

aa144
14-03-08, 15:20
Πρέπει να πας επιτόπου, αλλιώς δεν θα βγει εύκολα συμπέρασμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.