PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ το μεγαλειο σου!!!



odin81982
14-03-08, 17:17
Λοιπον,1 γεναρη μου ενεργοποιησαν την 24αρα γραμμη για την οιποια ειχα κανει αιτηση.
Εχω αρκετα μεγαλο attenuation 34 και η γραμμη κλειδωνε το πολυ μεχρι 11mbit αλλα τα υπολοιπα ηταν ενταξει snr απο 9,5 εως 11,5 και κλειδωμα upload 1023 ολα δοκιμασμενα αν ειναι πλασματικα η πραγματικα, με το speedtouch 585v6.

Ελα ομως που ειχα πολλες αποσυνδεσεις και ειδικα μεσημερι με απογευμα!
Τις πρωτες 5 βλαβες που δηλωσα ολοι μου εκαναν ψηφιακο ελεγχο,εβλεπαν την γραμμη φυσικα ενταξει απο στατιστικα και μου ελεγαν οτι ολα ειναι οκ.Την 6η φορα που δηλωσα βλαβη φιλοτιμηθηκε ενας υπευθυνος συνεργειου να με παρει τηλεφωνο να με ρωτησει τι συμβαινει.
Του λεω λοιπον ολα μου τα στατιστικα ,και μου απανταει οτι ειναι περιεργο αυτο που συμβαινει και δεν ξερει τι μπορει να παιζει,μου λεει λοιπον να μου αλλαξει πορτα και οριο που λειτουργει η γραμμη μου και να δουμε πως θα παει.
Το αποτελεσμα ηταν,καμια διορθωση στο προβλημα,το attenuation μου και down και up μια μοναδα πανω και συνεχεια στο ιδιο μοτιβο.

Λογω και οτι εχω σπουδασει ηλεκτρολογος αρχισα να την ψαχνω και μονος μου την δουλεια,και η μονη λογικη εξηγηση που βρηκα ειναι η επαγωγη,δηλαδη το ζευγος καλωδιων της γραμμης μου στο καφαο ειναι πολυ κοντα η ακουμπαει σε μια γραμμη αλλου και οταν ο αλλος χρησιμοποιει την γραμμη του περνανε παρασιτα στην δικια μου γραμμη και πεφτει.
Αυτο βασιζεται και στο οτι τα πρωινα και το βραδυ μετα τις 11 αποσυνδεση 0,εκεινες τις ωρες δεν λειτουργει η αλλη γραμμη μαλλον.

Λοιπον Δηλωνω ξανα βλαβη και περιμενω ποτε θα με παρουν τηλεφωνο,με περνει ενας τεχνικος και με ρωταει τι συμβαινει του λεω παλι τα ιδια και του λεω να ερθει καποιος εδω να δει την γραμμμη μου και τα καλωδια στο καφαο.Ολα αυτα εγιναν σημερα οποτε μου λεει οκ θα στειλω καποιον αυριο η την Δευτερα να δει την γραμμη στο καφαο,το αποτελεσμα ηταν 2 ωρες αργοτερα εγω δεν εχω τηλεφωνο,το attenuation της γραμμης μου εχει ανεβει 5 μοναδες και down και up ,το speedtouch δεν παιρνει ip και κλειδωνει το πολυ μεχρι 8,5mbit down kai 655 up,α ναι και το SNR του upload ειναι μονιμα στο 7-8,ι το μονο που λειτουργει για λιγο με πολυ χειροτερες επιδοσεις βεβαια ειναι to bautec που μου ειχε δωσει ο Οτε!!!

Πειτε μου τωρα τι να κανω που με καθε βλαβη που δηλωνω μου γ^%#$νε την γραμμη περισσοτερο??!!!!!

alekalo
14-03-08, 19:21
και εμενα παλιοτερα μου ειχε συμβει το ευτραπελο να μην κλειδωνει γραμμη το zyxel p660 που εχω και να κλειδωνει το sagem fast 800 που μου ειχαν δωσει απο το κιτ...
τελικα μετα απο 3 ελεγχους το προβλημα ηταν οτι ειχαν μπει νερα στο κουτι το εξωτερικο και τελικα δεν εφταιγαν εκεινοι αλλα εγω ( η καλωδιωση του σπιτιου μου)!!!
κανε εναν ελεγχο της καλωδιωσης σου για καλο και για κακο, αλλα εννοειται συνεχισε να τους ενοχλεις...
το περιεργο και στις δυο περιπτωσεις ειναι πως γινεται καλα και αξιοπιστα ρουτερ να μην συγχρονιζουν και να συγχρονιζουν τα αστεια μοντεμακια και ρουτερακια του οτε που τα αγοραζει με το κιλο.....:hmm:

toulge
15-03-08, 01:19
Λοιπον,1 γεναρη μου ενεργοποιησαν την 24αρα γραμμη για την οιποια ειχα κανει αιτηση.
Εχω αρκετα μεγαλο attenuation 34 και η γραμμη κλειδωνε το πολυ μεχρι 11mbit αλλα τα υπολοιπα ηταν ενταξει snr απο 9,5 εως 11,5 και κλειδωμα upload 1023 ολα δοκιμασμενα αν ειναι πλασματικα η πραγματικα, με το speedtouch 585v6.

Ελα ομως που ειχα πολλες αποσυνδεσεις και ειδικα μεσημερι με απογευμα!
Τις πρωτες 5 βλαβες που δηλωσα ολοι μου εκαναν ψηφιακο ελεγχο,εβλεπαν την γραμμη φυσικα ενταξει απο στατιστικα και μου ελεγαν οτι ολα ειναι οκ.Την 6η φορα που δηλωσα βλαβη φιλοτιμηθηκε ενας υπευθυνος συνεργειου να με παρει τηλεφωνο να με ρωτησει τι συμβαινει.
Του λεω λοιπον ολα μου τα στατιστικα ,και μου απανταει οτι ειναι περιεργο αυτο που συμβαινει και δεν ξερει τι μπορει να παιζει,μου λεει λοιπον να μου αλλαξει πορτα και οριο που λειτουργει η γραμμη μου και να δουμε πως θα παει.
Το αποτελεσμα ηταν,καμια διορθωση στο προβλημα,το attenuation μου και down και up μια μοναδα πανω και συνεχεια στο ιδιο μοτιβο.

Λογω και οτι εχω σπουδασει ηλεκτρολογος αρχισα να την ψαχνω και μονος μου την δουλεια,και η μονη λογικη εξηγηση που βρηκα ειναι η επαγωγη,δηλαδη το ζευγος καλωδιων της γραμμης μου στο καφαο ειναι πολυ κοντα η ακουμπαει σε μια γραμμη αλλου και οταν ο αλλος χρησιμοποιει την γραμμη του περνανε παρασιτα στην δικια μου γραμμη και πεφτει.
Αυτο βασιζεται και στο οτι τα πρωινα και το βραδυ μετα τις 11 αποσυνδεση 0,εκεινες τις ωρες δεν λειτουργει η αλλη γραμμη μαλλον.

Λοιπον Δηλωνω ξανα βλαβη και περιμενω ποτε θα με παρουν τηλεφωνο,με περνει ενας τεχνικος και με ρωταει τι συμβαινει του λεω παλι τα ιδια και του λεω να ερθει καποιος εδω να δει την γραμμμη μου και τα καλωδια στο καφαο.Ολα αυτα εγιναν σημερα οποτε μου λεει οκ θα στειλω καποιον αυριο η την Δευτερα να δει την γραμμη στο καφαο,το αποτελεσμα ηταν 2 ωρες αργοτερα εγω δεν εχω τηλεφωνο,το attenuation της γραμμης μου εχει ανεβει 5 μοναδες και down και up ,το speedtouch δεν παιρνει ip και κλειδωνει το πολυ μεχρι 8,5mbit down kai 655 up,α ναι και το SNR του upload ειναι μονιμα στο 7-8,ι το μονο που λειτουργει για λιγο με πολυ χειροτερες επιδοσεις βεβαια ειναι to bautec που μου ειχε δωσει ο Οτε!!!

Πειτε μου τωρα τι να κανω που με καθε βλαβη που δηλωνω μου γ^%#$νε την γραμμη περισσοτερο??!!!!!
Φιλε μου και σε μενα το ιδιο συμβαινει.Μενω στο κεντρο του Πειραια και μεχρι πριν λιγο διαστημα ημουν στην Τελλας. Ειχα καλεσει το τηλεφωνικο κεντρο της Τελλας απειρες φορες ενημερωνοντας τους οτι απο συγκεκριμενη ωρα και μετα ( απο 17:00 εως 23:30 ) ειχα προβλημα με συνεχεις αποσυνδεσεις και αποσυγχρονισμους. Φυσικα κανεις δεν με ακουγε , η Τελλας με εγραψε και εγω πολυ απλα κατειγγειλα την συμβαση στο Υπουργειο Αναπτυξης στη Διευθυνση Καταναλωτη και στη ΕΕΤΤ και εφυγα.

Εκανα νεο συμβολαιο στην Νετονε γιατι ειχα ακουσει πολυ καλα λογια για την εταιρεια και ειχα δει και με τα ματια μου απο φιλο-συνδρομητη της Νετονε πολυ καλα στατιστικα και αριστες εντυπωσεις.Ενεργοποιηθηκα στις 20/02/08 και απο τοτε εχω τρομερα προβληματα αποσυγχρονισμων και αποσυνδεσεων.Το προβλημα ηταν οτι στη Νετονε οι αποσυνδεσεις ξεκιναγαν απο το πρωι αλλα το απογευμα κορυφονονταν. Αποφασισαν να μου αλλαξουν router και φυσικα αποτελεσμα δεν υπηρχε.Ηρθε τεχνικος της Νετονε στο σπιτι μου , εκανε ελενχο στον κατανεμητη στο υποχειο της πολυκατοικιας και ειδε οτι το προβλημα ηταν οτι η γραμμη σε 4 μετρησεις που εκανε , συγχρονισε 2 φορες στα 16μβιτ και 2 στα 6μβιτ. Το snr ειχε αποτομα βυθισματα και ειδε με τα ιδια του τα ματια τις αποσυνδεσεις και τα προβληματα που ειχα ( ως γνωστων η τηλεφωνια στην Νετονε ειναι voip και εκει τα πραγματα χειροτερευουν καθως με καθε αποσυγχρονισμο ειχα και διακοπη στο τηλεφωνο...).

Αποφασισαν να δηλωσουν βλαβη στον ΟΤΕ με την αιτιολογια ...(Προβληματικος βροχος , ελεγχος ).Τον ρωτησα τον τεχνικο τη σημαινει αυτο και αν πρεπει να γινει αλλαγη βροχου και μου ειπε οτι μαλλον θα αλλαχτει ο βροχος μιας και το προβλημα ερχεται απ'εξω και δεν εχει να κανει με την καλωδιωση του σπιτιου μου. Τελικα μετα απο 5 μερες η βλαβη εκλεισε και μου ειπαν οτι το προβλημα λυθηκε.Το αποτελεσμα?Ερχομαι σπιτι ανοιγω το pc και παρατηρω uptime 1 ωρα...Σημειωτεον οτι απο τοτε που ενεργοποιηθηκα στην Νετονε ποτε δεν εχω κλεισει 1 μερα ολοκληρη uptime.Παντα ειμαι καποιες ωρες ή στα μεγαλα προβληματα 1 ωρα max.Σημερα τους ξαναπηρα τηλεφωνο και τους λεω....Ρε παιδια ενταξει δεν εχω καθε 5 λεπτα αποσυγχρονισμο οπως πριν αλλα εχω και παλι 5-6 την ημερα..Τι γινετε?τοσο ανοιατη ειναι η ασθενεια της γραμμης μου και δεν υπαρχει γιατρια??Μου απανταει ο τεχνικος που παραλληλα βλεπει και τα στατιστικα της γραμμης μου...Φιλε κοιτα , υπαρχουν πολλα που επηρεαζουν τον χαλκο..Ακομα και η προχθεσινη βροχη ας πουμε , μπορει να επηρεασει περνωντας η υγρασια στο καφαο...Μα του απανταω ρε φιλε θα τρελλαθουμε?Μονο σε μενα συμβαινει αυτο?Ο διπλανος μου εχει και αυτος Νετονε , στο ιδιο καφαο ανοικουμε , με μενα τα εχει βαλει η υγρασια??Ε λεει σας ειπα μια πιθανη αιτια , αλλη που σκεφτομαι τωρα ετσι οπως μου τα λετε και λογο του γεγονοτος οτι τις περισσοτερες φορες οι αποσυγχρονισμοι και οι αποσυνδεσεις γινονται απογευματινες ωρες , ισως να ειναι και θεμα παρεμβολων.Οταν τον ρωτησα τι εννοει, μου απαντησε οτι καποια γραμμη ξεκιναει να δουλευει εκεινη την ωρα και προκαλει τα προβληματα στη δικη μου.Του λεω και πως λυνεται αυτο?Μου απανταει οτι δεν ξερει , δεν μπορουν να το ξαναδηλωσουν βλαβη στον ΟΤΕ και κατι τετοια μυστηρια..Του λεω οτι καλα αμα δεν μπορειται να το ξαναδηλωσετε βλαβη , εγω τι θα κανω?Θα συνεχισω να εχω προβληματα ?Και τελικα μου κλειδωσε το προφιλ στα 750/11.900 να δω πως θα παει η γραμμη Σαβ/κο και θα τους πω την Δευτερα.Τα errors που δειχνει τα στατιστικα του router μου ειναι παρα πολλα.Συγκεκριμενα ειναι FEC 800.000 CRC 90.000 και HTC 650.000 ολα για το upload. Στο down load ειναι κατα πολυ λιγοτερα FEC 91.000 CRC 913 HTC 853. Το περιεργο ειναι οτι τα περισσοτερα εμφανιζονται οταν κανω reset στο router και κανω refresh στην σελιδα με τα στατιστικα εμφανιζονται το 95% των λαθων και μετα αυξανονται πολυ λιγο.Μου ειπε ο τεχνικος οτι αυτα ειναι τα λαθη που εχει συσσωρευση το router και δεν ειναι ανυσηχητικα αλλα δεν καταλαβαινω πως δεν ειναι ανυσηχητικα τι στιγμη που στο router 2 γνωστων με Netone τα error σε καθε περιπτωση και σε up και σε down δεν ξεπερνουν τα 100.Τον ενημερωσα οτι ειμαι διαθετιμενος να αλλαξω και νουμερο τηλεφωνου (αρα και βροχο) αν με αυτο το τροπο λυθει το προβλημα και μου απαντησε οτι δεν με εξασφαλιζει κανεις οτι με αλλαγη βροχου (που συνεπαγεται οτι θα χασω και το νουμερο του τηλεφωνου) θα εχω καλυτερο αποτελεσμα και ισως η γραμμη που θα ερθει να εχει και χειροτερα χαρακτηριστικα απο αυτη που εχω τωρα.....

Λοιπον καταλαβες?Σαν να μου λενε οτι γιατρεια δεν εχει το προβλημα μου. Η ασθενεια της γραμμης ειναι ανοιατη!!!Να αλλαξω βροχο δεν το προτεινουν γιατι δεν εξασφαλιζομαι η καινουργια γραμμη θα ειναι καλυτερη , στον ΟΤΕ δεν μπορουν να ξαναδηλωσουν βλαβη παρολο που τα σημαδια δειχνουν οτι ισως να ειναι προβλημα παρεμβολων στο καφαο , τα disconnect συνεχιζονται αμειωτα αλλα τα περισσοτερα απογευματινες ωρες και εγω μενω με σταυρωμενα τα χερια και δεν ξερω σε ποιον να φωναξω και τι να κανω..

Ειναι να μην σαλταρης?Λυση δηλαδη δεν υπαρχει?Ελεος

pnikolo
15-03-08, 01:58
Αυτα ειναι για Τελλας και Νetοηe! Τι δουλεια εχει στο νημα "ΟΤΕ το μεγαλειο σου!!!" ? :hmm:
ΕΜΠΛΕΞΕΣ :rtfm:

MNP-10
15-03-08, 02:09
Μα και η Τελλας και η ΝΕΤΟΝΕ, βροχους του ΟΤΕ χρησιμοποιουν. Ολοι υποκεινται στους ιδιους περιορισμους που εχει το δικτυο χαλκου.

tp!
15-03-08, 03:59
Αυτα ειναι για Τελλας και Νetοηe! Τι δουλεια εχει στο νημα "ΟΤΕ το μεγαλειο σου!!!" ? :hmm:
ΕΜΠΛΕΞΕΣ :rtfm:

Εγώ δεν κατάλαβα ακριβώς για ποιον λόγο λες, την λέξη “έμπλεξες”

pnikolo
15-03-08, 04:11
Εγώ δεν κατάλαβα ακριβώς για ποιον λόγο λες, την λέξη “έμπλεξες”

Με τις βλαβες που δε μπορει να βρει ακρη, δε διαβασες το κειμενο του? :down:

LiveTVRadio
15-03-08, 08:29
Σε προβληματικη γραμμη tellas που δεν συγχρονιζε, έβαλα siemens cl-110
Αντι για το speedstream 4200 που ειχε.

H γραμμη ειχε snr 6 και ATT 38 και προσπαθουσε να συγχρονισει σε 9900

και απο msdos εδωσα τα εξης:

cmd
telnet 192.168.1.1
login: admin
pass: admin
adsl configure --snr 150
save
logout
exit

και ανεβηκε το snr απο 6 σε 9 - 11
ανέβηκε το Att σε 42,5

και συγχρονισε κανονικα στα 9500 χωρις διακοπες.
------------------------

( Το παραπανω κολπο για telnet το ειχα διαβασει σε άλλο αρθρο εδω στο adslgr )

odin81982
15-03-08, 23:08
Το προβλημα μου φιλε μου δεν οφειλοταν σε χαμηλο SNR παντα ειχα απο 9,5 μεχρι 11,5,παντα ομως ,το θεμα ηταν οτι απο το πουθενα επεφτε η συνδεση μου ειδικα σε ωρες αιχμης και ακομα και αυτες τις ωρες αυτα ηταν τα νουμερα μου,απλα το speedtouch για να κρατησει το SNR σε αυτα τα επιπεδα εριχνε λιγο την ταχυτητα συγχρονισμου.

Το θεμα ειναι οτι καποιος απο τους "τεχνικους" εκει μεσα εβαλε χερι στην γραμμη μου μετα απο βλαβη που δηλωσα και τους ειπα συγκεκριμενα οτι πρεπει να ερθει ανθρωπος στο σπιτι μου,και ειμαι τωρα 2 μερες χωρις τηλεφωνο ,τα στατιστικα μου στην adsl εχουν γινει τραγικα απο πολυ καλα που ηταν και φυσικα εξακολουθει το προβλημα με τα disconnect!!

Να πως θα ξεμπερδεψω χωρις να παω φυλακη γιατι δεν παιζει καποιον θα βαρεσω ,καμια βομβα θα τους βαλω δεν ξερω τι θα γινει.....

hel
16-03-08, 00:14
Το προβλημα μου φιλε μου δεν οφειλοταν σε χαμηλο SNR παντα ειχα απο 9,5 μεχρι 11,5,παντα ομως ,το θεμα ηταν οτι απο το πουθενα επεφτε η συνδεση μου ειδικα σε ωρες αιχμης και ακομα και αυτες τις ωρες αυτα ηταν τα νουμερα μου,απλα το speedtouch για να κρατησει το SNR σε αυτα τα επιπεδα εριχνε λιγο την ταχυτητα συγχρονισμου.

Το θεμα ειναι οτι καποιος απο τους "τεχνικους" εκει μεσα εβαλε χερι στην γραμμη μου μετα απο βλαβη που δηλωσα και τους ειπα συγκεκριμενα οτι πρεπει να ερθει ανθρωπος στο σπιτι μου,και ειμαι τωρα 2 μερες χωρις τηλεφωνο ,τα στατιστικα μου στην adsl εχουν γινει τραγικα απο πολυ καλα που ηταν και φυσικα εξακολουθει το προβλημα με τα disconnect!!

Να πως θα ξεμπερδεψω χωρις να παω φυλακη γιατι δεν παιζει καποιον θα βαρεσω ,καμια βομβα θα τους βαλω δεν ξερω τι θα γινει.....

Δώσε διάγραμμα snr από το dmt.
Πάντως λίγοι δουλεύουν κανονικά σε ΟΤΕ με att κοντά στο 35 και 24 Mbit.

@ ADSLgr.com All rights reserved.