PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet Ιδιόκτητο Νέα Σμύρνη - Συχνές Αποσυνδέσεις



Kyaner
14-03-08, 17:43
Γεια σε όλους

Τις τελευταίες 2 εβδομάδες έχω συχνές αποσυνδέσεις, δηλαδή το modem παραμένει συγχρονισμένο αλλα πευτει η σύνδεση με το server της Forthnet και δε περνώ IP.
Τα στατιστικά μου δεν είναι και τα καλλίτερα, αλλα δούλευε μια χαρά από τον Αυγουστο που μπήκα στο δίκτυο της Forthnet.

Μίλησα με ένα φίλο μου ο οποιος μπήκε πρόσφατα στο ιδιόκτητο και μένει 2 τετράγωνα ποιο κάτω, με λίγο καλλίτερα στατιστικά από τα δικά μου και μου είπε ότι έχει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και μάλιστα συγκρίναμε και ώρες/μέρες που γίνονται αυτά τα disconnects, όπου και καταλάβαμε ότι συμπίπτουν, οποτε αποκλείεται να είναι σφάλμα γραμμής...

Με κάλεσαν σήμερα από το τεχνικό τμήμα της Forthnet, μίλησα με μια ευγενέστατη κυρια η οποια ξεκίνησε το γνωστό κατάλογο ερωτήσεων και εν τέλη το μονο που είχε να μου προτείνει ήταν να κατεβάσουμε το συγχρονισμό.
Όταν όμως της είπα ότι συμβαίνει το ίδιο ακριβώς πράγμα στον φίλο μου και τις ίδιες ώρες, δεν μπόρεσε να μου δώσει μια ικανοποιητική απάντηση.

Ζήτησα έλεγχο γραμμής μιας και μιλάμε για 3-4 αποσυνδέσεις την ημερα αλλα της επεσήμανα ότι δεν θέλω να προχωρήσουν σε υποβάθμιση του συγχρονισμού εκτος αν τους πάρω εγώ τηλέφωνο και το ζητήσω.

Και τώρα η ερώτηση μου προς εσάς και συγκεκριμένα προς συν φορουμιτες οι οποιοι είναι στο Ιδιόκτητο και κατοικούν μεταξύ Νέας Σμύρνης και Παλιού Φαλήρου.
Έχετε παρατηρήσει τέτοιο φαινόμενο τις τελευταίες 2 εβδομάδες ?

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

Γιάννης

vasilis21
14-03-08, 20:33
Που μενεις περιπου? Εγω που μενω κοντα στην Αγια Παρασκευη δεν εχω κανενα προβλημα παντως! Μηπως λογω απεργιων η ταση του ρευματος παιζει και χανει το συχγρονισμο του το ρουτερ, γιατι κατι τετοιο το επαθα κανα δυο φορες, δηλαδη εγινει κατι σαν μικροδιακοπη χωρις να σβησει το pc αλλα το ρουτερ αποσυγχρονιστικε και επρεπε να του κανω ρεσταρτ, ασε που εχασε και τους κωδικους και εψαχνα να τους βρω μετα! Παντως προβλημα απο Forthnet δεν ειχα καποιο προβλημα!!

Kyaner
14-03-08, 20:35
Εγώ μένω κάτω από το γήπεδο αλλα όπως είπα δεν έχω απώλεια συγχρονισμού, ούτος η άλλως το router κάθεται πάνω σε ups.

Τελικά το μυστήριο λύθηκε, το τηλέφωνο προκαλεί βραχυκύκλωμα οποτε πάμε για άλλη συσκευή.
Το παράξενο είναι ότι όπως είπα οι αποσυνδέσεις μου συμβαδίζουν με του φίλου μου που μένει σύνορα με παλιό φάληρο.

Tελοσπάντων αλλάζω συσκευή και βλέπουμε.

Avesael
15-03-08, 21:40
Έχω πάνω 2 συνδέσεις με Forthnet και On, και τις τελευταίες ημέρες σέρνεται η Forth ενώ η Οn πάει καλύτερα.
Γενικά έχω ακούσει πολλά προβλήματα με Ν.Σμύρνη τώρα τελευταία...

hel
15-03-08, 22:46
Εγώ μένω κάτω από το γήπεδο αλλα όπως είπα δεν έχω απώλεια συγχρονισμού, ούτος η άλλως το router κάθεται πάνω σε ups.

Τελικά το μυστήριο λύθηκε, το τηλέφωνο προκαλεί βραχυκύκλωμα οποτε πάμε για άλλη συσκευή.
Το παράξενο είναι ότι όπως είπα οι αποσυνδέσεις μου συμβαδίζουν με του φίλου μου που μένει σύνορα με παλιό φάληρο.

Tελοσπάντων αλλάζω συσκευή και βλέπουμε.

Έχεις πολλά τηλέφωνα απάνω στη γραμμή;
Είναι παλιά η συσκευή;

runner3
16-03-08, 02:36
Εγώ που είμαι Πλατεία δεν έχω κανένα πρόβλημα.Από της 16/12 που έχω συνδεθεί ζήτημα είναι να έχουν γίνει 4-5 αποσυνδέσεις!Οι ταχύτητες είναι άψογες και στην τηλεφωνία όλα ΟΚ!Τα ίδια και ένας φίλος μου που μένει Αγ. Σοφίας (στο ύψος της Ομήρου).

Kyaner
16-03-08, 14:24
Ότι άλλαξα τηλεφωνα σπίτι, πήρα δυο καινούργια της General Electrics και φαίνεται να λύθηκε το πρόβλημα.

Avesael
17-03-08, 00:04
Σήμερα πετάει η 4net!
1650kb/sec από premium rapidshare...

........Auto merged post: UltraCG7 added 9 Minutes and 44 Seconds later........

http://www.speedtest.net/result/247222654.png (http://www.speedtest.net)

hel
17-03-08, 00:08
Noμίζω ότι μπορεί να κλειδωθεί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.