PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL Γλυκά Νερά



waterprofen
26-06-05, 12:35
Θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που έχουν ενεργοποιήσει ADSL στα Γλυκά Νερά (τηλ. 604xxxx) :

α) Πόσο καιρό έκανε η ενεργοποίηση (εγώ βέβαια ακόμα περιμένω το τηλέφωνο ISDN γιατί λέει δεν έχουν modem!! Κάθε μέρα παίρνω τηλέφωνο εδώ και ένα μήνα....έχω κάνει την αίτηση από 15 Απριλίου!!!!!)

β) Από ότι έχω δεί στο γνωστό excel είμαι σε DSLAM Siemens (Κωλέτη Ι). Αυτό σημαίνει κάτι; Έχω ακούσει για τα Siemens ότι μερικά συγχρονίζονται σε 440.Ισχύει στα Γλυκά Νερά αυτό;

γ) Ξέρει κανείς που είναι το DSLAM (για να υπολογίσω περίπου την απόσταση...)

δ) Από ταχύτητες τι παίζει...?


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Υ.Γ Είχα ενάμιση χρόνο adsl στο Γαλάτσι με Intracom DSLAM (~40KBps ταχύτητες) αλλά λόγω μετακόμισης πρέπει να γίνουν όλα από την αρχη!

TheCondor
27-06-05, 13:32
Καλημερα φιλε :D

Εγω φαινεται ειμαι απο τα λιγα ( εχουν και κατι αλλοι γνωστοι μου ) με συνδεση στα Γλυκα Νερα. Λοιπον οσον αφορα στη ενεργοποιηση της γραμμης σε dsl μου πηρε καμια βδομαδα με δεκα μερες αν θυμαμαι καλα. Μεσω του 134 δεν την εκανες? Παιρνε τηλεφωνο και πιεζε τους για την ενεργοποιηση, μονο ετσι θα βγαλεις ακρη γιατι αν αργουν τοσο πολυ τοτε καποιο προβλημα θα υπαρχει ( η μπορει να κ@λ@βαρανε ως συνηθως :D )

Εμενα στα 440/160 συγχρονιζει το μοντεμ παντως. Σε Siemens ειμαι και εγω αν θυμαμαι καλα, αν και δεν ειμαι σιγουρος. Απο ταχυτητες ( vivodi ) ημουν τελεια ( 48 για την πλακα της ) αλλα τωρα τελευταια παλι αρχισε να ψιλομπουκωνει.

Χωρις να ειμαι σιγουρος ειχα ακουσει οτι τα DSLAM ειναι στο Κωρωπι. Τωρα κατα ποσο αυτο ισχυει δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω.

Υ.Γ. Ποιος εισαι ?? ( πες μου σε pm αν δεν θες εδω ) ( μπορει να γνωριζομαστε :D )

waterprofen
27-06-05, 15:01
Ευχαριστώ φίλε για την γρήγορη απάντησή σου.
Δεν νομίζω όμως να με ξέρεις γιατί μένω Κάντζα. Απλά από το τηλέφωνο που είναι στο κάτω σπίτι (604ΧΧΧΧ) συμπέρανα ότι θα είμαι στο DSLAM Γλυκών Νερών!)
Είναι πολύ καλό που συγχρονίζει στα 440/160!
Τα μπουκώματα που έχεις παρατηρήσει είναι λόγω vivodi ή λογω DSLAM?
Το έχεις τσεκάρει με καμία καρτούλα;


Ευχαριστώ πολύ.

Y.Γ Δεν έχω κάνει ακόμα την αίτηση. Την Τετάρτη έρχεται το τηλέφωνο. Απλά ήθελα να ξέρω τι παίζει...

TheCondor
27-06-05, 16:37
Μα ειμαι περισσοτερο στην Καντζα παρα στα Γλυκα Νερα! :D Τα μπουκωματα οφειλονται κατα 99% στη Vivodi και οχι λογω του DSLAM. Μεχρι τωρα δεν ειχα ποτε σοβαρα προβληματα παρα μονο οταν η Vivodi εκανε την πρωτη της αναβαθμιση που πηρε κατι μηνες ( και παλι δεν σερνομουν οπως καποιοι αλλοι ) και τωρα πριν λιγες μερες ειδα μια σχετικη μειωση στην αποδοση ( αν και τωρα που το ψιλοπροσεχω εχει φτιαξει - πριν καμια βδομαδα ειχε πατωσει εντελως αν και ευτυχως οπως βλεπω δεν κρατησε για πολυ :D )

Δεν εχω δοκιμασει ακομα με καμια καρτα γιατι να σου πω την αληθεια το ξεχναω καθε φορα. Και μιας και οι ταχυτητες εφτιαξαν σχετικα, δεν υπαρχει λογος να δοκιμασω με καρτα ( αν και θα το κανω να δω διαφορες )

@ ADSLgr.com All rights reserved.