PDA

Επιστροφή στο Forum : Fritz!Box + Netgear WGR614! Γινετε?



valsam
15-03-08, 01:53
Mια βοηθεια ρε παιδια!
Εχω ενα μοντεμ-ρουτερ Fritz!Box ενσυρματο στο οποιο θελω να συνδεσω ενα ρουτερ αυτο εδω http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...product=552321 για να μπορω να εχω και στο υπολοιπο σπιτι ιντερνετ και να μου βγει οικονομικα.
Και σας ρωταω αν γινετε?
Δηλ. να συνδεσω το Fritz!Box με το τηλ. και μετα να συνδεσω το Fritz!Box με το Α)LAN στον σταθερο υπολογιστη και μετα να συνδεσω το netgear ρουτερ με την αλλη εξοδο Β)LAN του Fritz!Box και να στελνει το netgear στο υπολοιπο σπιτι ασυρματα και να την βγαλουμε με 22 ευρωπουλα!
Στο πλαισιο που πηγα σημερα ο ενας πωλητης μου ελεγε πως γινετε και ο αλλος μου ειπε πως δεν γινετε!
Αν μπορει καποιος να βοηθησει θα ημουν ευγνομων γιατι ειναι κριμα να το αλλαξω το Fritz γιατι τωρα με την 24αρα ειναι πολυ σταθερο!

alala321
15-03-08, 09:02
Φυσικά και γίνεται!

Θα σου πρότεινα μάλιστα να πάρεις και ένα φθηνό switch ώστε από το fritz να φεύγει μόνο ένα καλώδιο ethernet. Δηλαδή το ασύρματο και οποιοδήποτε ενσύρματο pc θα παίρνουν καλώδιο ethernet από το switch (Αυτό στο προτείνω γιατί όλα τα μικρά ρουτεράκια πολλαπλών χρήσεων (πχ adsl) που έχω δει ψιλοσέρνονται όταν δουλεύουν με πολλά ethernet, πχ όταν μεταφέρεις αρχεία απο pc σε pc είναι πιο γρήγορο όταν τα pc ειναι συνδεδεμένα σε switch)

valsam
17-03-08, 21:07
Πηγα σημερα στο πλαισιο για να παρω τελικα αυτο το Netgear WGR614 και με ξενερωσε ο υπαληλος λεγοντας μου οτι δεν γινετε να πιασει στον πανω οροφο της μεζονετας ουτε καλα-καλα στα 3-4 μετρα στο ιδιο επιπεδο δεν πιανει μου ειπε!

alala321
18-03-08, 23:43
Εμμμ, δεν μας είπες και συ ότι έχεις διώροφη μεζονέτα :p, οπότε μπορείς να ανέβεις σε κόστος...
Κοιτα τι μπορεις να κάνεις:
α) Καλώδιο ethernet μέχρι τον πάνω όροφο (χλωμό...)
β) καλώδιο ethernet απο το fritz μεχρι το μέσο της σκάλας και εκεί ένα Level-one 0006 (http://www.mgmanager.gr/view.asp?ID=10938) με την πρόσθετη κεραία της Level-one (20€)
γ) ένα Level-one 0006 στον κάτω όροφο και άλλο ένα Level-one 0006 στον πάνω όροφο (κοντά στη σκάλα). Το δεύτερο level-one λειτουργεί σαν repeater του πρώτου.

(προφανώς και άλλα access-points σου κάνουν, απλά εγώ με level-one εφάρμοσα το σενάριο-(γ) με επιτυχία σε 2 ορόφους κάπου, και μάλιστα με WPA. Αν παίξεις με repeater, τα υπόλοιπα repeaters του εμπορίου είναι πολύ ακριβότερα και ίσως και χειρότερα από το Level1 0006, ενώ καλό θα ήταν αν συνδέσεις 2 ασύρματα να είναι της ίδιας μάρκας.)

Aν εφαρμόσεις το σενάριο (β) τότε βάλε ότι access point θέλεις, αρκεί να παίρνει εξωτερική κεραία σαν αυτή που σου είπα (εδώ (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616424), έχει και καλώδιο 1μ)

valsam
19-03-08, 02:03
Λοιπον μου εδωσε ενας φιλος ενα SAGEM 1540WG μοντεμ ρουτερ που ειναι isdn και εγω εχω psdn συνδεση και ειπα να δοκιμασω σαν ρουτερ (για να στειλω στον πανω οροφο internet) και το συνδεσα με lan με το fritz!
ανεβηκα επανω και ειδα οτι εκανε δυκτιο,μου ζητησε κωδικο πρωσβασης το οποιο εβαλα αυτο που εχει γραμενο απο κατω το SAGEM και λεει οτι εγινε το δυκτιο!
Τωρα τι κανω?
Γιατι δεν μοπαινει στο internet το πανω pc?
Πως θα βλεπω τους φακελους που εχω στο κατω pc?
Μου δειχνει στην καρτελα δικτιου αυτο..Κατω pc ok-----πανω pc ok--------internet X

alala321
19-03-08, 08:31
Καταρχας έχει το SAGEM 1540WG επιλογή " Internet connection via LAN" όπως το fritz??? Αν όχι, τότε δεν σου κάνει. Αν ναι, τότε δώσε στο sagem να έχει IP διεύθυνση στο subnet του fritz (δηλαδή αν πχ fritz=192.168.1.1 τότε sagem=192.168.1.2). Eπείσης δώσε στο sagem να έχει Gateway = ΙP του fritz.

Για ρώτα και στο φορουμ του sagem αν δεν βγαλεις άκρη...

valsam
19-03-08, 12:06
Ευχαριστω δουλεψε!
Εβαλα την IP του fritz στο sagem με αλαγμενο το τελευταιο ψηφιο και ολα οκ!
Τωρα πρωσπαθω να μπω με το nokia N95 και μου ζηταει WEP KEY και βαζω αυτο που εχει το sagem απο κατω (οπως ειχα κανει με το fritz )το βρισκει το δυκτιο αλλα μου λεει "καμια αποκριση πυλης"
Και κατι τελευταιο,πως θα γινει να βλεπω τους φακελους απο το ενα pc στο αλλο?

@ ADSLgr.com All rights reserved.