PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα γραμμης ή κατι αλλο?



stardust07
15-03-08, 04:44
καλημερα σε ολους και καλος σας βρηκα!αν και παρακολουθω πολυ καιρο το forum,ειναι η πρωτη φορα που γραφω και δυστυχως οχι για καλο....το προβλημα μου ειναι η μεγιστη ταχυτητα που πιανω(2702/943 εως 4712/1024)ενω τα χαρακτηριστικα της γραμμης μου(noise margin,line attenuation)μεταβαλονται συνεχως(το line attenuation παιζει απο 34.1db εως 41.5db)καθως και πολλες αποσυνδεσεις.....

το rooter μου ειναι το siemens cl110. εχω δοκιμασει πανω απο 3 διαφορετικα rooters,ολες τις πριζες του σπιτιου μου,ολους τους συνδιασμους με spliters/filters(βαση οδηγιων απο την εταιρια)

εχω καλεσει πανω απο 50 φορες το τμημα εξυπηρετησης τους τελευταιους 5 μηνες,χωρις οστοσο να μου δινουν καποια λογικη εξηγηση.εχει δηλωθει στον οτε βλαβη γραμμης πανω απο 6 φορες τοσο απο μενα,οσο και απο την εταιρια χωρις αποτελεσμα.
η δικαιολογια που μου λενε ολους αυτους τους μηνες,ειναι η κακη ποιοτητα γραμμης απο τον κομβο προς το σπιτι μου.να σημειωσω σε αυτο το σημειο,οτι ο ακριβως διπλα γειτονας μου πιανει 20mbs με ote,ενω σε αποσταση λιγοτερο απο 100 μετρα υπαρχουν 2 internet cafe(περιοχη Ταυρος)

δεν ζηταω να πιασω τα 24 mbs,αλλα βαση χαρακτηριστικων γνωριζω οτι μπορω να κλειδωσω απο 11 ως 16.ειναι κατι αλλο που μπορω να κανω απο μερους μου,γιατι δεν βλεπω ανταποκριση απο την εταιρια.....?

ευχαριστω προκαταβολικα

nmavro73
15-03-08, 10:07
Να πάς στα γραφεία τους Μητροπόλεως να μιλήσεις με τους τεχνικούς.Μήπως κάτι βγει

hel
15-03-08, 23:38
καλημερα σε ολους και καλος σας βρηκα!αν και παρακολουθω πολυ καιρο το forum,ειναι η πρωτη φορα που γραφω και δυστυχως οχι για καλο....το προβλημα μου ειναι η μεγιστη ταχυτητα που πιανω(2702/943 εως 4712/1024)ενω τα χαρακτηριστικα της γραμμης μου(noise margin,line attenuation)μεταβαλονται συνεχως(το line attenuation παιζει απο 34.1db εως 41.5db)καθως και πολλες αποσυνδεσεις.....


Σύνδεσε το ρουτερ σου στον κατανεμητή σου, αν μπορείς.
Πες στη forthnet να σου στείλουν τεχνικό.

nmavro73
16-03-08, 00:40
Οταν είχα πάει κάτω παντως μου είπε ο τεχνικός τους οτι το attenuation δεν πρέπει να μεταβάλλεται. Αν μεταβάλλεται και ειδικά τόσο πολύ εχει πρόβλημα η γραμμή

stardust07
16-03-08, 03:29
γεια σας και παλι και ευχαριστω για τις απαντησεις σας.η γραμμη μου σιγουρα εχει προβλημα,το εχει παραδεχτει και η forthnet,αλλα μεχρι τωρα δεν εχει κανει τιποτα απο μερους της,και ριχνει το φτεξιμο στον οτε.ο οτε μετα απο τηλεφωνημα μου ειπε οτι φταιει ο παροχος.....ειμαι στην μεση,και με εχουν κανει μπαλακι ο ενας στον αλλον.αυτη η κατασταση γινεται εδω και πολλους μηνες.εχω βαρεθει πια:mad:την Δευτερα θα παω απο Καλλιθεα μερια να τους κραξω....

stardust07
18-03-08, 14:34
γεια σας και παλι..μετα απο επισκεψη στα κεντρικα γραφεια της forthnet,και το αναλογο κραξιμο,εγινε ελεγχος γραμμης,οπου διαπιστωθηκε βλαβη της γραμμης μου.εχει δηλωθει ηδη τρεις φορες στον οτε,και η τελευταια απαντηση τους ηταν η ιδια....οτι φταιει ο παροχος μου.απο μερια forthnet,μου ειπαν οτι δυστυχως πλεον δεν μπορουν να κανουν κατι αλλο και πρεπει να συμβιβαστω με τα υπαρχον χαρακτηριστικα.παραδεχτηκαν οστοσο,οτι βαση χαρακτηριστικων επρεπε να κλειδωνω απο 13 εως 16mbs:nono:....

παραθετω τα χαρακτηριστικα της γραμμης μου....

Line Mode ADSL2 Line State Show Time
Line Power State L0 Line Up Time 00:00:37:33
Line Coding Trellis On Line Up Count 3

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 2430 Kbps 909 Kbps
Attainable Line Rate 2996 Kbps 917 Kbps
Noise Margin 7.5 dB 8.2 dB
Line Attenuation 37.5 dB 18.6 dB
Output Power 12.4 dBm 18.2 dBm

τι αλλο μπορω να κανω απο μερους μου?νιωθω θυμα,μιας και πληρωνω τσαμπα λεφτα,αφου πληρωνω για υπηρεσιες που δεν ανταποκρινονται σε αυτα που πρεπει να εχω.δεν εχω απαιτηση για τα 24mps,αφου γνωριζω τις δυνατοτητες της γραμμης μου,αλλα τουλαχιστον τα 13mbs....τα σχολια δικα σας.....

theopan
18-03-08, 15:59
γεια σας και παλι..μετα απο επισκεψη στα κεντρικα γραφεια της forthnet,και το αναλογο κραξιμο,εγινε ελεγχος γραμμης,οπου διαπιστωθηκε βλαβη της γραμμης μου.εχει δηλωθει ηδη τρεις φορες στον οτε,και η τελευταια απαντηση τους ηταν η ιδια....οτι φταιει ο παροχος μου.απο μερια forthnet,μου ειπαν οτι δυστυχως πλεον δεν μπορουν να κανουν κατι αλλο και πρεπει να συμβιβαστω με τα υπαρχον χαρακτηριστικα.παραδεχτηκαν οστοσο,οτι βαση χαρακτηριστικων επρεπε να κλειδωνω απο 13 εως 16mbs:nono:....

παραθετω τα χαρακτηριστικα της γραμμης μου....

Line Mode ADSL2 Line State Show Time
Line Power State L0 Line Up Time 00:00:37:33
Line Coding Trellis On Line Up Count 3

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 2430 Kbps 909 Kbps
Attainable Line Rate 2996 Kbps 917 Kbps
Noise Margin 7.5 dB 8.2 dB
Line Attenuation 37.5 dB 18.6 dB
Output Power 12.4 dBm 18.2 dBm

τι αλλο μπορω να κανω απο μερους μου?νιωθω θυμα,μιας και πληρωνω τσαμπα λεφτα,αφου πληρωνω για υπηρεσιες που δεν ανταποκρινονται σε αυτα που πρεπει να εχω.δεν εχω απαιτηση για τα 24mps,αφου γνωριζω τις δυνατοτητες της γραμμης μου,αλλα τουλαχιστον τα 13mbs....τα σχολια δικα σας.....

Αν το 37,5 στο attenuation είναι "πραγματικό" (δεν πιστεύω τίποτα πλέον από νούμερα καθώς χθες είδα με άλλο βρόχο σε άλλη εταιρία στο ίδιο το σπίτι μου όμως, να κατεβαίνει 4dB το attenuation), τότε θα πρέπει μάλλον να περιμένεις 7-9Mbps. 13 και 16 είναι αδύνατο να πιάσεις στη forthnet με τέτοιο att. Για μια ακόμα φορά λένε χαζομάρες λοιπόν.
Από εκεί και πέρα, είτε συμβιβάζεσαι ότι έτσι θα είναι τα πράγματα, και θα έχεις 2Mbps, και δεδομένου ότι βαριέσαι τις μετακινήσεις, ή παίρνεις το καπελάκι σου ...και δοκιμάζεις την τύχη σου σε άλλο πάροχο.
Μη θεωρείς απλά, τίποτα ως δεδομένο. ("Μου είπαν έτσι είναι η γραμμή μου άρα έτσι θα είμαι παντού").

stardust07
22-03-08, 13:43
φιλε theopan εχεις δικιο σε αυτο που λες.δεν περνω κατι σαν δεδομενο.το μονο που ζητησα ειναι ταχυτητες ανταξιες των χαρακτηριστικων της γραμμης μου,που σε καμια περιπτωση ομως δεν ειναι τα 2 mbs.ειναι 7?8?9?δεν με ενδιαφερει,αλλα σιγουρα οχι αυτο το χαλι....

εγω προσωπικα δεν ανεχομαι να με κοροιδευουν και να μου βρισκουν δικαιολογιες για τον οτε...εχω σταματησει να πληρωνω τον οτε απο το καλοκαιρι που μας περασε...ουτε να ακουω λυσεις του τυπου "κανατε port forward
"???????:rofl:,(????????????????????????που τους βρισκουν) λες και ευθυνεται αυτο για την χαμηλη ταχυτητα μου(δεν τους ανεφερα ποτε μου το θεμα downloading:rofl:)

ξαναπηγα απο τα κεντρικα προχθες παλι για να ακουσω την τελευταια τους κουβεντα και παλι τα ιδια....ναι εχετε προβλημα αλλα εμεις δεν...
εχω ηδη κανει καταγγελια στην εεττ,στοχευοντας τοσο στον οτε ,οσο και στην forthnet για την κατασταση "μπαλακι",καθως και σε 2 περιοδικα του χωρου.για να μην νομιζουν οτι μασαμε κουτοχορτο ολον αυτον τον καιρο.......

hel
22-03-08, 13:50
φιλε theopan εχεις δικιο σε αυτο που λες.δεν περνω κατι σαν δεδομενο.το μονο που ζητησα ειναι ταχυτητες ανταξιες των χαρακτηριστικων της γραμμης μου,που σε καμια περιπτωση ομως δεν ειναι τα 2 mbs.ειναι 7?8?9?δεν με ενδιαφερει,αλλα σιγουρα οχι αυτο το χαλι....

εγω προσωπικα δεν ανεχομαι να με κοροιδευουν και να μου βρισκουν δικαιολογιες για τον οτε...εχω σταματησει να πληρωνω τον οτε απο το καλοκαιρι που μας περασε...ουτε να ακουω λυσεις του τυπου "κανατε port forward
"???????:rofl:,(????????????????????????που τους βρισκουν) λες και ευθυνεται αυτο για την χαμηλη ταχυτητα μου(δεν τους ανεφερα ποτε μου το θεμα downloading:rofl:)

ξαναπηγα απο τα κεντρικα προχθες παλι για να ακουσω την τελευταια τους κουβεντα και παλι τα ιδια....ναι εχετε προβλημα αλλα εμεις δεν...
εχω ηδη κανει καταγγελια στην εεττ,στοχευοντας τοσο στον οτε ,οσο και στην forthnet για την κατασταση "μπαλακι",καθως και σε 2 περιοδικα του χωρου.για να μην νομιζουν οτι μασαμε κουτοχορτο ολον αυτον τον καιρο.......

Σύνδεσε το ρουτερ στον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου.

tolis13
22-03-08, 14:03
κ εγω φιλε μου με 23 θορυβο γραμμης κλειδωνω απο 6 μεχρι 13

stardust07
22-03-08, 15:57
Σύνδεσε το ρουτερ στον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου.

μπορει να εχεις και δικιο φιλε hel.δεν ειμαι γνωστης.αφου η εταιρια ειδε οτι υπαρχει το προβλημα,δεν επρεπε να εχει κανει ηδη αυτην την κινηση?δεν μου το εχει αναφαιρει καν

hel
22-03-08, 21:27
μπορει να εχεις και δικιο φιλε hel.δεν ειμαι γνωστης.αφου η εταιρια ειδε οτι υπαρχει το προβλημα,δεν επρεπε να εχει κανει ηδη αυτην την κινηση?δεν μου το εχει αναφαιρει καν

Είναι δική μας ευθύνη η σωστή λειτουργία του εσωτερικού μας δικτύου (πολυκατοικία-σπίτι). Δεν είναι σίγουρο βέβαια τι γίνεται στην περίπτωσή σου αλλά από εκεί ξεκινάμε.
Γι αυτό και σε forthnet και σε ΟΤΕ αν έρθει τεχνικός και βρει ότι έχει πρόβλημα το εσωτερικό δίκτυο πληρώνεις, αλλιώς τζάμπα.

rodor
11-06-08, 03:44
εχω παρομοιο προβλημα

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 5986 Kbps 1021 Kbps
Attainable Line Rate 6844 Kbps 1157 Kbps
Noise Margin 5.7 dB 9.6 dB
Line Attenuation 43.5 dB 23.4 dB
Output Power 12.4 dBm 19.4 dBm

τελικα τι εγινε με την περίπτωσή σου;

hel
11-06-08, 10:02
Έχεις αποσυνδέσεις;
Γιατί φαίνεται κανονικό το κλείδωμα σε σχέση με το att.

@ ADSLgr.com All rights reserved.