PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με εξωτερικο Δίσκο



yiali31
15-03-08, 12:54
Καλή σας μέρα. Έχω έναν εξωτερικό WD στα 320 GB και έχω γεμίσει τον μισό. Προσπαθώ
να μεταφέρω ένα αρχείο 6 GB και γράφει να κάνω clean up γιατί δεν έχει άλλο χώρο.
καποια ιδέα?

ZackNV
15-03-08, 12:57
Πιθανότατα να έχει κάποιο προβληματάκι με το NTFS του. Κάνε ένα check disk να δεις τι τρέχει και ξαναδοκίμασε.

miltmaster3
15-03-08, 13:30
wd απο οσο ξερω ειναι σε fat και οχι ntfs κανε ενα τεστ με το WD Diagnostics που εχεις
αν μπορεις να μας δοσεις λεπτομεριες ( το τυπο αρχειου? απο που το μεταφερεις που?εχεις κανει καθολου
Defragment ? )

atheos71
15-03-08, 17:05
Πιθανό να μην υπάρχει πρόβλημα.Κάνε υπομονετικά τη μεταφορά των δεδομένων ,και
φορματάρισέ τον σε NTFS από FAT.

........Auto merged post: atheos71 added 0 Minutes and 57 Seconds later........


wd απο οσο ξερω ειναι σε fat και οχι ntfs κανε ενα τεστ με το WD Diagnostics που εχεις
αν μπορεις να μας δοσεις λεπτομεριες ( το τυπο αρχειου? απο που το μεταφερεις που?εχεις κανει καθολου
Defragment ? )

Αρχικά ναι,είναι σε FAT.

tsavman
15-03-08, 17:11
6GB είναι πάνω από το όριο του FAT (4GB) για ένα αρχείο. Πιθανώς θα πρέπει να μετατρέψεις το filesystem σε ΝTFS. Έχω κ εγώ έναν εξωτερικό mybook και έκανα ακριβώς το ίδιο. Δε χρειάζεται φορμάτ, απλά πήγαινε:
Start
Run
Command
convert drive_letter: /fs:ntfs

όπου drive_letter το γράμμα του δίσκου.

atheos71
15-03-08, 17:22
Kανονικά ,μ' αυτήν την εντολή που είπες δε χρειάζεται format, αλλά έχω δει περίπτωση που
"κλώτσησε" και χάθηκαν τα δεδομένα.Θα μου πεις ,έτυχε ή έφταιγε κάτι άλλο ...

tsavman
15-03-08, 18:19
Εκτός αν κάτσει καμιά διακοπή ρεύματος πάλι, δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα. Εγώ το έκανα σε ένα μισογεμάτο 500άρη κανα μήνα μετά την αγορά του (το FAT δε μου άφηνε να γράψω σε αυτόν dvd isos και μεγάλα mkv από HD rips) νόμιζα πως γινόταν μόνο από φορμάτ και ξενέρωνα, μέχρι που "ρίσκαρα" και πάτησα την παραπάνω εντολή.. κανένα πρόβλημα!!

atheos71
15-03-08, 18:31
DVD & games isos μεγαλύτερα από 4 gb δε γράφονται σε δίσκο με FAT system.Σ' ένα 320άρη WD
είχα βάλει δεδομένα και τον είχα "ξεχασμένο" σε FAT(δεν τον μετέτρεψα σε NTFS όταν τον αγόρασα)
κι όταν ήθελα να κάνω αντιγραφές ,μεταφορές κλπ ,μού 'βγαζε το λάδι.
Τον έκανα ΝTFS τελικά και ησύχασα.

yiali31
16-03-08, 17:31
Θα δοκιμάσω την μετατροπή του fat και ελπίζω να μην τύχω στην περίπτωση
που είδε ο φίλος atheos πιο πάνω. Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν!!!

atheos71
16-03-08, 17:42
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1887876#top
Aυτό είναι το σύνηθες.Τώρα ,αν τύχει το σπάνιο ... είναι συγκυριακό
το θέμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.