PDA

Επιστροφή στο Forum : hol voip password decrypt



kostassite
15-03-08, 14:12
Έχω dp apo hol και θέλω να κάνω ένα πείραμα να χρησιμοποιώ μέσω του κινητού το voip αφου ειναι τσαμπα.Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να αποκρυπτογραφήσω τους κωδικούς για το line1 και 2. Η κωδικοποιημένη μορφή ξεκινα με $$$$ και μετα έχει καμιά 30αρια αριθμούς κ γράμματα. Αυτά τα βρίσκω μέσα στο export που κάνει το fritz fon wlan 7140 που έχω

lyk
15-03-08, 14:25
Και πως θα καταφέρεις να συνδεθείς μέσω του κινητού σου με τον σταθμό βάσης GSM της vodafone για παράδειγμα, με τους κωδικούς voip της ΗΟΛ? :crazy:

player74
15-03-08, 14:32
εχεις πολυ φαντασια...:rofl:

........Auto merged post: player74 added 6 Minutes and 46 Seconds later........


Και πως θα καταφέρεις να συνδεθείς μέσω του κινητού σου με τον σταθμό βάσης GSM της vodafone για παράδειγμα, με τους κωδικούς voip της ΗΟΛ? :crazy:

μεσω εφαρμογων voip για smartphones κινητα θα θελει, χρησιμοποιωντας πιθανος δυνατοτα wi-fi συνδεσης που θα εχει το κινητο του.
η εξαγωγη ομως των ρυθμισεων hol προφανως δεν ειναι εφικτη

aa144
15-03-08, 14:41
Οι κωδικοί της τηλεφωνίας στο 2play είναι πλέον γνωστοί. Υπάρχει σχετικό πρόγραμμα που τους διαβάζει από το ΦΡΙΤΣ.

player74
15-03-08, 14:54
more info? :whistle:

ή θα χαρακτηριστει ως οδηγιες hacking?

kostassite
15-03-08, 15:40
ήμουν σχεδόν σιγουρος οτι θα ρωτάγατε πως θα συνδεθω στη hol μέσω vodafoe klp. Λοιπόν μέσω vpn kai κάποιες ρυθμίσεις στο pc είναι σαν να μπαίνεις απο το router ιντερνετ αρα λογικά θα μπορώ να χρησιμοποιώ και το voip.Εχω ενα ppc και έχω βρει το πρόγραμμα που χρειάζετε αλλά δε ξέρω το κωδικό. Για να βρείς τη κωδικοποιημένη μορφή κάνεις export τις ρυθμίσεις κ αν ξέρεις λίγο προγραμματισμό(ελάχιστο, περισσότερο λογική ειναι) το βρίσκεις εκεί.
Το πρόγραμμα που αναφέρθηκε ποιο είναι?

player74
15-03-08, 15:55
εχω την εντυπωση οτι αυτο το export εχει κοινες ρυθμισεις για ολους.
αν δεν εχεις τις ρυθμισεις που πρεπει για την τηλεφωνια στο ρουτερ κατεβαζεις ή σου στελνει η hol ενα τετοιο export που ειναι διαφορετικο μονο απο anex σε anex κι οχι απο χρηστη σε χρηστη.

kostassite
15-03-08, 16:07
εχω την εντυπωση οτι αυτο το export εχει κοινες ρυθμισεις για ολους.
αν δεν εχεις τις ρυθμισεις που πρεπει για την τηλεφωνια στο ρουτερ κατεβαζεις ή σου στελνει η hol ενα τετοιο export που ειναι διαφορετικο μονο απο anex σε anex κι οχι απο χρηστη σε χρηστη.

To export εχει τις προσωπικές σου ρυθμίσεις.Σίγουρο γιατί μόλις κάνεις restore έχεις έτοιμα τα password.

player74
15-03-08, 16:18
επιδει εκανα reset και αναβαθμιση στο firmware δεν ειχα ρυθμισεις τηλεφωνιας.
line 1 - line 2 δηλαδη.
κατεβασα ενα export της hol το περασα και ολα οκ, χωρις αλλη ρυθμιση.
οι κωδικοι που λες πρεπει να ειναι για την συνδεση στο δυκτιο. κι οχι για το line 1 - line 2

edit: απο οσα εψαξα και διαβασα: user line1 pass line1, user line2 pass line2
πρεπει να υσχιει κατι σαν μερικους isp οπως η vf που δεν μπορεις να στειλεις μαιλ αν δεν εισε συνδεμενος με το δικο τους δυκτιο

jacobgr
15-03-08, 17:22
Δες και αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1837032&postcount=8), δεν το δοκιμασα αλλά λένε ότι παίζει.

kostassite
15-03-08, 18:00
επιδει εκανα reset και αναβαθμιση στο firmware δεν ειχα ρυθμισεις τηλεφωνιας.
line 1 - line 2 δηλαδη.
κατεβασα ενα export της hol το περασα και ολα οκ, χωρις αλλη ρυθμιση.
οι κωδικοι που λες πρεπει να ειναι για την συνδεση στο δυκτιο. κι οχι για το line 1 - line 2

edit: απο οσα εψαξα και διαβασα: user line1 pass line1, user line2 pass line2
πρεπει να υσχιει κατι σαν μερικους isp οπως η vf που δεν μπορεις να στειλεις μαιλ αν δεν εισε συνδεμενος με το δικο τους δυκτιο

Οι κωδικοί ειναι ίδιοι για όλους αλλα το username k to password που χρησιμοποιείς για να συνδεθείς dsl σε καταλαβαίνει και σου δίνει τα σωστα τηλέφωνα. Το user kai to pass δεν ειναι τα ιδια γιατί η κωδικοποιημένη μορφή αποτελείται απο διαφορετικούς χαρακτηρες.

player74
15-03-08, 18:11
username = "line1";
authname = "";
passwd = "1111";
registrar = "fixed.voice";
username = "line2";
authname = "";
passwd = "2222";
registrar = "fixed.voice";

alala321
15-03-08, 18:12
Λοιπόν μέσω vpn kai κάποιες ρυθμίσεις στο pc είναι σαν να μπαίνεις απο το router ιντερνετ αρα λογικά θα μπορώ να χρησιμοποιώ και το voip.Εχω ενα ppc και έχω βρει το πρόγραμμα που χρειάζετε αλλά δε ξέρω το κωδικό.

Έστω ότι βρήκες τον κωδικό... :p
Με ποιον ακριβώς τρόπο πιστεύεις ότι θα συνδεθείς με το κινητό μέσω VPN στο 2ο PVC atm κύκλωμα που ανοίγει ο ρουτερ για την τηλεφωνία (με IP 10.x.x.x)???. Χλωμό ακούγεται, έτσι δεν είναι?
Αυτό που θες να κάνεις ίσως γίνεται αλλά με τελείως διαφορετική τεχνοτροπία (*)

johnnyy
01-12-10, 02:07
Τελικα βρεθηκε η λυση για τους κωδικους της voip τηλεφωνιας ;
Εχω στο σπιτι μου HOL double play και επισης εχω ρυθμισμενο το elastix. Αν ηξερα τους voιp κωδικους
θα μπορουσα να κανω ενα sip trunk και να καλω απο οπουδηποτε μπορω να συνδεθω στο νετ μεσω του ελαστιξ δωρεαν.

Φυσικα υπαρχει και το θεμα του 2ου PVC (και των ip του),,,

pRieStaKoS
07-12-10, 11:35
Η VOIP τηλεφωνία της hol είναι MAC Encapsulating.

Δηλ. δίνει access σε συγκεκριμένες MAC (δηλ μόνο τις δικές της). Γι'αυτο και θέλει +8h συνδεδεμένο το router της hol για να πάρει IP όταν γίνει αντικατάσταση εξοπλισμού.

Καλή τύχη....:p:lol:

jkoukos
07-12-10, 16:45
Τελικα βρεθηκε η λυση για τους κωδικους της voip τηλεφωνιας ;
Εχω στο σπιτι μου HOL double play και επισης εχω ρυθμισμενο το elastix. Αν ηξερα τους voιp κωδικους
θα μπορουσα να κανω ενα sip trunk και να καλω απο οπουδηποτε μπορω να συνδεθω στο νετ μεσω του ελαστιξ δωρεαν.

Φυσικα υπαρχει και το θεμα του 2ου PVC (και των ip του),,,
Δεν έχω καταλάβει σε τι θα σε βοηθήσει η γνώση των κωδικών της voip τηλεφωνίας στη HOL.
Αν κατάλαβα σωστά, αυτό που θέλεις μπορείς να το κάνεις φτιάχνοντας ένα remote extension στο Elastix κι ένα λογαριασμό στο Dyndns.org, ώστε να μπορείς να συνδέεσαι στο τηλεφωνικό σου κέντρο μέσω του διαδικτύου από οποιοδήποτε σήμειο.

gcf
07-12-10, 17:06
1oν, γιατι παιδεύεσαι με το voip της hol και δεν πας σε καποιο voip provider που δίνει δωρεάν ή σχεδόν δωρεάν κλήσεις σε αστικά στην Ελλάδα;
2ον, έχεις σκεφτεί τη λύση call through μέσω του fritz;

@ ADSLgr.com All rights reserved.