PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλή ταχύτητα...



donzone
15-03-08, 21:04
Έχω 2mbit σύνδεση conn-x, και κατεβάζω σχετικά αργά.. (απο rapidshare με rapid ccount)
max 140kb/s και min 50kb/s...
Είμαι έξω απο την Ηγουμενίτσα....

http://i212.photobucket.com/albums/cc107/Don_Kal/adsl.jpg

Αυτά είναι τα στοιχεία του router μου όσο αφορά την ποιότητα συγχρονισμού της γραμμής...
Τι λέτε να φταίει??

l_satsok
15-03-08, 22:31
η γραμμη σου ειναι μια χαρα.


max 140kb/s και min 50kb/s...
και αυτο το λες αργα;;
τι θα ελεγες τοτε για 4-5kb/sec?

υπομονη,σε 4-5 χρονια θα πανε ολα καλυτερα

hel
16-03-08, 00:18
Έχω 2mbit σύνδεση conn-x, και κατεβάζω σχετικά αργά.. (απο rapidshare με rapid ccount)
max 140kb/s και min 50kb/s...
Είμαι έξω απο την Ηγουμενίτσα....

http://i212.photobucket.com/albums/cc107/Don_Kal/adsl.jpg

Αυτά είναι τα στοιχεία του router μου όσο αφορά την ποιότητα συγχρονισμού της γραμμής...
Τι λέτε να φταίει??

Όλες τις ώρες;

donzone
16-03-08, 01:48
Ναι.. σχεδόν όλες της ώρες... τώρα η ώρα είναι 12:45 p.m. και κατεβάζω με 75kb/s... που υποτίθεται το βράδυ είναι πιό καλές οι ταχύτητες.. και ούτε δίκτυα είναι φορτωμένα...

έκανα αναβάθμιση απο 1mbit για να πιάνω τουλάχιστων 180 και ουσιαστικά τζάμπα την έκανα...

christos79
16-03-08, 03:22
1ον.Aν κατεβάζεις ως free τότε μην περιμένεις ταχύτητες γιατί και γω με 8 που δοκίμασα τόσο πήγε γι αυτό πήρα Premium.Αν τώρα από παντού κατεβάζεις τόσο είναι επειδή τον τελευταίο καιρό λόγω της OTEnet αναβάθμισης απο 768 σε 2 υπάρχει μεγάλος φόρτος στα dslam.Εγώ θα σου έλεγα να πας σε καμια 8αρα η και 24αρα.Με το att που έχεις θα πιάνεις καμια 15αρα 16

hel
16-03-08, 12:32
1ον.Aν κατεβάζεις ως free τότε μην περιμένεις ταχύτητες γιατί και γω με 8 που δοκίμασα τόσο πήγε γι αυτό πήρα Premium.Αν τώρα από παντού κατεβάζεις τόσο είναι επειδή τον τελευταίο καιρό λόγω της OTEnet αναβάθμισης απο 768 σε 2 υπάρχει μεγάλος φόρτος στα dslam.Εγώ θα σου έλεγα να πας σε καμια 8αρα η και 24αρα.Με το att που έχεις θα πιάνεις καμια 15αρα 16

Είναι σκανδαλώδες όμως όσοι θέλουν μία απλή σύνδεση και να μην πληρώνουν πάνω από 20Ε το μήνα για dsl στην επαρχία, να είναι μόνιμα μπουκωμένοι. Πρέπει όλοι να πληρώνουν 4άρες και πάνω;

arisgrc
16-03-08, 12:35
Έχω 2mbit σύνδεση conn-x, και κατεβάζω σχετικά αργά.. (απο rapidshare με rapid ccount)
max 140kb/s και min 50kb/s...
Είμαι έξω απο την Ηγουμενίτσα....

http://i212.photobucket.com/albums/cc107/Don_Kal/adsl.jpg

Αυτά είναι τα στοιχεία του router μου όσο αφορά την ποιότητα συγχρονισμού της γραμμής...
Τι λέτε να φταίει??

Βαλε Firefox κατεβασε το Downloadthemall(addon) πανε στα preferences και βαλε στο max chunks 10 :oneup:

soularav
16-03-08, 12:58
Είναι σκανδαλώδες όμως όσοι θέλουν μία απλή σύνδεση και να μην πληρώνουν πάνω από 20Ε το μήνα για dsl στην επαρχία, να είναι μόνιμα μπουκωμένοι. Πρέπει όλοι να πληρώνουν 4άρες και πάνω;

θα συμφωνήσω και να προσθέσω οτι τι γίνεται οταν δεν μπορείς να πας παραπάνω απο 2αρα? γιατί στην επαρχια ειτε ακόμη δεν παρέχεται μεγαλύτερη ταχύτητα είτε γιατι λόγω απόστασης εισαι αναγκασμένος να "ζήσεις" με μια μπουκωμένη -πλέον- 2άρα. Να χεις και τον ΟΤΕ να σου λέει οτι παλι καλά που έχουμε και αυτά εδώ...... Κοινός πάρε το αβγό και κούρευτο!!! :whistle:

christos79
16-03-08, 15:02
Εγώ το έλεγα,το λέω και θα το λέω.Όλα μια απάτη είναι για να τρώνε λεφτά...

l_satsok
17-03-08, 11:33
εγω ρε παιδια σκοπευα να στησω παλι τα ασυρματα μου για να παρω απο φιλο μου που εχει 24αρα,βαρεθηκα το χαλι της διμεγαμπιτης.
λογαριαζα χωρις τον ξενοδοχο ομως,ξενοδοχος ο οτε.
ο φιλος μου λογω των συχνων αποσυνδεσεων(σημειωστε οτι τον πρωτο μηνα δεν ειχε καθολου αποσυνδεσεις!)
κατεβηκε στα 8mbit,αλλα η ουσια ειναι οτι κατεβαζει παντα με 60-90kb/sec,οπως δηλαδη η παλια καλη 768.
οποτε τι να βαλω;;;

μια αθλιοτητα παντου,bandwidth με το σταγονομετρο οπου δεν υπαρχει ανταγωνισμος και μια μονιμη κοροιδια με τις βαρυγδουπες διαφημησεις που δυστυχως τις χαφτει ο κοσμος και δεν αντιδρα κανενας πλεον και σε τιποτα.
και φυσικα ειναι ολα μια απατη,μια χαρα ειμαστε με τις χιλιαρες μας τοτε που δουλευαν καλα.

το θεμα ειναι οτι οσοι light users και να μπουν ο οτε θα φροντιζει παντα να κραταει το bandwidth σε τετοιο σημειο ωστε ολη η επαρχια να σερνεται,εχει
παει το contention ratio απο 1:20 που ηταν καποτε πανω απο 1:100 για να μη πω 1:1000...

donzone
18-03-08, 01:08
Συγνώμη που δεν απάντησα εδώ και 2 μέρες.. ήμουν εκτός...

Έχω premium rapid account και πάει χαμηλά.. δεν είμαι τζαμπατζής...
επίσης... στην επαρχία που είμαι, δεν έχει πάνω απο 2mbit συνδέσεις... ΄
το θέμα είναι οτι έβαλα την 2048 απο την 1024 με σκοπό να πηγαίνουν πιό γρήγορα τα πράγματα και είναι μιά και το ίδιο λές και έχω ακόμη την 1024....

Χθές ήμουν αθήνα και με τα ίδια χρήματα ένας γνωστός μου κατέβαζε με 550kb/s .. αδικία είναι...

τι μπορώ εγώ σαν χρήστης για να βελτιόσω την ταχύτητα μου? μπορώ να ζιτήσω κάτι απο τον οτε?

@ ADSLgr.com All rights reserved.