PDA

Επιστροφή στο Forum : Σηκώνω τα χέρια ψηλά!



diabibas
15-03-08, 21:14
Καλησπέρα, αν μπορείτε κοιτάξτε λίγο το παρακάτω πρόβλημα. (ο υπολογιστής είναι φίλου)
Οτιδήποτε κατεβάζω από από το Ίντερνετ (ακόμη και τον firefox), Και πολύ περισσότερο από rapidshare (premium account) όλα τα αρχεία είναι ολικώς ή μερικώς CORRUPT. Ιδιαίτερα τα rar όπου αποσυμπιέζει μερικά μόνο. Χρησιμοποιεί Download Manager, και ο υπολογιστής προέρχεται από πολύ πρόσφατο φορματ (Windows XP original)

Διαβάζοντας εδώ στο φόρουμ, έχω κάνει τα παρακάτω:

1. Απενεργοποίησα των Download Manager
2. Έλεγξα με memtest τις μνήμες (έπειτα έβαλα και του δικού μου υπολογιστή επάνω)
3. Έκανα εκτενή έλεγχο σκληρού δίσκου
4. Χρησιμοποίησα τελευταία έκδοση του winrar, αλλά και το PowerArchiver
5. Αποθήκευσα σε άλλο αποθηκευτικό μέσο

Τι άλλο μπορεί να φταίει, παρακαλώ οποιαδήποτε γνώμη είναι επιθυμητή.

(Σημ. Κατεβάζοντας το ίδιο αρχείο με τον ίδιο τρόπο στον δικό μου υπολογιστή, κανένα πρόβλημα)

Ευχαριστώ

grgz
15-03-08, 21:30
Έχω πάθει το ίδιο σε δικό μου υπολογιστή κι έκανα τρία format για να διαπιστώσω τελικά ότι έφταιγε το ολοκαίνουριο DVD drive μάρκας Optiarc που κάποιος με είχε καταραστεί να αγοράσω...:p

Το γ@@@@μένο δημιουργούσε προβληματικές εγκαταστάσεις.

Μήπως έχεις πάθει το ίδιο, διαφορετικά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

sdikr
15-03-08, 21:35
Δες πρώτα τι εκδόση rar έχεις, καθώς και αν έχεις κάποιο πρόβλημα με τις μνήμες σου

Ακόμα υπάρχει η πιθανότητα να φταίει η κάρτα δικτύου
Αν μπόρεις κατέβασε απο κάποιον αλλον υπολογιστή ενά τέτοιο rar Και πάντω με φλασάκι στον δικό σου

andreasermones
15-03-08, 21:41
ναι και δοκιμασε να δεις αν ολες οι συσκευες που εχεις εγκατεστημενες λειτουργουν καλα....οπως ειπε και ο φιλος παραπανω καποια συσκευη που δεν ηταν εγκαθεστημενη καλα του εκανε το ολο προβλημα....

diabibas
15-03-08, 21:54
Έχω πάθει το ίδιο σε δικό μου υπολογιστή κι έκανα τρία format για να διαπιστώσω τελικά ότι έφταιγε το ολοκαίνουριο DVD drive μάρκας Optiarc που κάποιος με είχε καταραστεί να αγοράσω...:p

Το γ@@@@μένο δημιουργούσε προβληματικές εγκαταστάσεις.

Μήπως έχεις πάθει το ίδιο, διαφορετικά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Η εγκατάσταση έγινε από ολοκαίνουργιο DVDRW nec


Δες πρώτα τι εκδόση rar έχεις, καθώς και αν έχεις κάποιο πρόβλημα με τις μνήμες σου

Ακόμα υπάρχει η πιθανότητα να φταίει η κάρτα δικτύου
Αν μπόρεις κατέβασε απο κάποιον αλλον υπολογιστή ενά τέτοιο rar Και πάντω με φλασάκι στον δικό σου

Από άλλον υπολογιστή τα RAR τα ανοίγει κανονικά.
Αν πάω σε άλλον υπολογιστή RAR που έχει κατεβάσει ο προβληματικός τότε πάλι corrupt βγάζει

Σίγουρα το πρόβλημα είναι στον download, το μόνο που δεν έχω testarei είναι η κάρτα δικτύου, έχω κανά 2-3 περισσευούμενες PCI θα τις δοκιμάσω τώρα κιόλας


ναι και δοκιμασε να δεις αν ολες οι συσκευες που εχεις εγκατεστημενες λειτουργουν καλα....οπως ειπε και ο φιλος παραπανω καποια συσκευη που δεν ηταν εγκαθεστημενη καλα του εκανε το ολο προβλημα....

Έχω κάνει σχεδόν όλα τα τεστ με το Hiren's boot, δηλαδή ΠΡΙΝ μπει στο λειτουργικό

evantigger
15-03-08, 22:04
Στην κάρτα ή στο router είναι το πρόβλημα. Για κάποιο λόγο ένα από τα δυο δεν κάνει σωστά επιβεβαίωση και επιδιόρθωση των πακέτων. Για δες στην κάρτα δικτύο αν είναι σωστά εγκατεστημένο το TCP/IP...

diabibas
15-03-08, 22:09
Στον router αποκλείεται, γιατί εκτός από ότι το κάνει και στο σπίτι του αλλά και στο σπίτι μου (όπου έχω τον υπολογιστή τώρα), στον δικό μου υπολογιστή (από τον ίδιο router Κατεβαίνει) δεν έχει τέτοιο πρόβλημα!!

Για τη κάρτα δικτύου τώρα ψάχνομαι

diabibas
16-03-08, 00:11
2 κάρτες 10/100 άλλαξα... τα ίδια!

thama
16-03-08, 01:34
Μερικά ακόμη πείραματα.
1) Μετέφερε αρχεία από άλλον υπολογιστή του τοπικού μεσω δικτύου. Αν τα αρχεία έρχονται σωστά, τότε μπορεί να υπάρχει μλκ στο κατεβαστήρι (αν και μου φαίνεται περίεργο)
2) Χαλασμένος σκληρός/controller. Δεν κάνεις κάνα checkdisk (thorough) ;

diabibas
16-03-08, 01:39
Μερικά ακόμη πείραματα.
1) Μετέφερε αρχεία από άλλον υπολογιστή του τοπικού μεσω δικτύου. Αν τα αρχεία έρχονται σωστά, τότε μπορεί να υπάρχει μλκ στο κατεβαστήρι (αν και μου φαίνεται περίεργο)
2) Χαλασμένος σκληρός/controller. Δεν κάνεις κάνα checkdisk (thorough) ;

1. To είχα κάνει... για άλλο λόγο βέβαια, αλλά δε φάνηκε να έχει πρόβλημα.
2. Ο σκληρός είναι IDE και του έχω αλλάξει θέση... όχι καλωδιοταινία... να το κάνω και αυτό. (αλλά δε νομίζω), εξάλλου δοκίμασα να αποθηκεύσω σε USB stick κατευθείαν!

Πείτε κάτι... ότι να' ναι, είναι εντελώς παράλογο αυτό.
Α! έκανα boot Και από live CD windows...αλλά δεν έβλεπε τη κάρτα δικτύου οπότε δε κατάφερα νο δοκιμάσω κάτι

grgz
16-03-08, 05:18
1.Μην βάζεις στην ίδια θύρα IDE σκληρό και dvd ως master και slave.

2.Κάνε format χρησιμοποιώντας άλλο DVD drive.

3.Κάνε format χρησιμοποιώντας άλλο cd των Windows.

4.Κάνε boot από Ubuntu live cd.

DSLaManiaC
16-03-08, 05:29
Κάποιο ram-test τρέξε για 2-3 ώρες να δείς αν πετάξει σφάλμα.

grgz
16-03-08, 14:25
Το πρόβλημα είναι software.

notios7
16-03-08, 15:08
αμα το κανει μετα απο καθαρη εγκατασταση μυριζομαι μνημες.τα ιδια μου εκανε και μετα απο λιγες μερες αρχισαν τα μπιπ στην εκκινηση.καπουτ.

[Insomniac]
16-03-08, 15:28
Nvidia chipset;

Αν ναι, τότε το πρόβλημα το δημιουργεί το Nvidia Network Access Manager, που έγινε εγκατάσταση όταν πέρασες τους drivers του chipset.

diabibas
16-03-08, 17:02
;1887610']Nvidia chipset;

Αν ναι, τότε το πρόβλημα το δημιουργεί το Nvidia Network Access Manager, που έγινε εγκατάσταση όταν πέρασες τους drivers του chipset.

Όχι, γιατί ποτέ δε περάστηκε. Σου έχει επιλογή να το περάσεις ή όχι.

diabibas
17-03-08, 18:59
1.Μην βάζεις στην ίδια θύρα IDE σκληρό και dvd ως master και slave.

2.Κάνε format χρησιμοποιώντας άλλο DVD drive.

3.Κάνε format χρησιμοποιώντας άλλο cd των Windows.

4.Κάνε boot από Ubuntu live cd.

1. Ήταν και είναι εξ'αρχής σε διαφορετική καλωδιοταινία

4. Το έκανα αλλά δε ξεκινούσε το σύστημα... στη πραγματικότητα μόνο καθαρή εγκατάσταση σε ububntu έχω καταφέρει να κάνω, τα Live cd δεν έχουν δουλέψει σε εμένα, και μάλιστα κατέβασα το 7.10 από την ιστοσελίδα

2-3. Τα έκανα και τα 2, και ναι διορθώθηκε το πρόβλημα. Ήταν θέμα sofware αλλά τι στο καλό... τα βασικά είχε επάνω το μηχάνημα.

grgz
17-03-08, 19:13
2-3. Τα έκανα και τα 2, και ναι διορθώθηκε το πρόβλημα. Ήταν θέμα sofware αλλά τι στο καλό... τα βασικά είχε επάνω το μηχάνημα.

Δεν είχε "κάτσει" καλά εξ'αρχής.

Απλά όταν υπάρχουν τέτοια προβλήματα έχουν πάντα σχέση με software και όχι με hardware.

Ήταν από απίθανο έως πάρα πολύ απίθανο να φταίει η κάρτα δικτύου σου...

diabibas
17-03-08, 21:55
Ευχαριστώ πάντως όλους για τις γνώμες σας.
Πέσαμε στη περίπτωση "και αν σου κάτσει!!" και όπως είπε και ο φίλος grgz ΔΕΝ έκατσε εξ'αρχής.

lstseries
24-03-08, 02:34
;1887610']Nvidia chipset;

Αν ναι, τότε το πρόβλημα το δημιουργεί το Nvidia Network Access Manager, που έγινε εγκατάσταση όταν πέρασες τους drivers του chipset.



PLEEEEEEEEEEEASE Help! Εχω το ιδιο προβλημα, αλλα εχω και το Nvidia Network Access Manager! Τι πρεπει να κανω?ΝΑ το απεγκατασησω??:(

[Insomniac]
24-03-08, 03:36
Ναι. .

diabibas
24-03-08, 11:10
Ναι *2

alter
25-03-08, 12:19
Μηπως φταιει το tcp για δοκιμασε μια επανεγκατασταση ολου του stack
http://support.microsoft.com/kb/299357

diabibas
25-03-08, 19:49
Μηπως φταιει το tcp για δοκιμασε μια επανεγκατασταση ολου του stack
http://support.microsoft.com/kb/299357

Στη περίπτωση του φίλου μου αυτό έφταιγε πάντως, γιατί όλα τα άλλα harware tests τα είχα κάνει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.