PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβουλή προς κατόχους JETSPEED 500



CRAzYMiLK
27-06-05, 01:58
Καλημέρα παίδες.
Λοιπόν θέλω να μοιραστώ μαζί σας κάτι που ανακάλυψα ξεκοιλιάζοντας το JETSPEED μου.
Μου συνέβαινε το εξής κουφό.
Μιας και καλοκαιράκι έχουμε θα αρχίσουνε και οι διακοπούλες απο την ΔΕΟΥΛΑ ΜΑΣ (ΔΕΗ)
και θα αρχίσουνε να αναβοσβήνουνε τα κομπουτεράκια μας και τα ρουτεράκια μας θα ηθελα να σας δώσω μια συμβουλή.
Το δικό μου JETSPEED μετα απο διακοπές της ΔΕΗ δεν ξανάναβε με τίποτα.Μιλάμε για απόλυτη νέκρα εντελώς.
Και είπα νομίζοντας ότι κάηκε να του κάνω μια νεκροψία και το ανοιξα λοιπόν
Και παρατήρησα ότι έχει δίπλα στο RESET Button και ένα κρυφό κουμπάκι το οποιο φυσικα δεν φαίνεται όταν το JETSPEED είναι με το καπάκι του.
Kαι λέω μέσα μου.
---Ρε συ τρελλαμένε δεν τα πατάς και τα δυο κουμπάκια μαζί να δεις τι θα γίνει?
και μετα λέω
---Ρε συ τρελλαμένε δεν το βάζεις και στο ρεύμα και να ξαναπατήσεις τα δυο κουμπάκια να δούμε τι θα γίνει?
Και το βαλα λοιπον στην πριζα και πάτησα και τα δυο κουμπάκια και ΞΑΦΝΙΚΑ το JETSPEED μου
ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΕ.
OYAOY λεω .Ι dont believe it
Λοιπον για να μην σας κουράζω το ζουμί ειναι¨

Oτι όποιου το JETSPEED 500 μετα απο μια ξαφνικη πτωση του ρευματος μουλαρώνει και νεκρώνει ΕΝΤΕΛΩΣ
απλά κάντε το κόλπο που προανέφερα . Kαι θα ζωντανέψει πάλι.

sdikr
27-06-05, 02:04
Και να πώ και εγώ,

Καλά ρε παιδιά ενα Ups δεν κοστίζει πλέον, πάρτε ένα, θα βρείτε την ηρεμία σας!

CRAzYMiLK
27-06-05, 02:34
Σωστή και η λύση του UPS skdir έχω κι απ αυτο το ρημάδι.
Αλλα καποια στιγμή σβήνει κι αυτό
Στην γειτονια μου εχουνε αρχισει εδω και δεκα μερες κατι διακοπες της ΔΕΗ διαρκειας μιαμισης ωρας οποτε το UPS θα σβησει.
Οποτε του ρουτερακι μου θα μουλαρωσει παλι.
Απλα κανω αυτο το κολπακι και ξεκολαει.
Το λεω γιατι δεν ξερω τι εγγυηση δινει η INTΡAKOM .
Με τετοια ακριβεια δεν ειναι κι ασχημο να λεμε και κανα κολπακι να μαζευουμε τα εξοδα μας λιγο απο δω και λιγο απο κει?

alatasst
27-06-05, 03:47
Με αυτά τα φθηνά UPSes που λές μόνο προβλήματα βάζεις στο κεφάλι σου και τίποτε παραπάνω. Αν θές να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου το λιγότερο που έχεις να κάνεις είναι να αγοράσεις το μικρότερο line interactive APC που κυκλοφορεί και κοστίζει γύρω στα 150€+Φάπα και σηκώνει με το ζόρι ένα PC (420VA). Αν έχεις λεφτά πάλι αγόρασε ένα APC line interactive να σωθείς μιά για πάντα απο την ΔΕΗ.
Δεν τα παίρνω απο την APC απλώς όλοι οι υπόλοιποι δεν ξέρουν να φτιάχνουν UPSes.

nnn
27-06-05, 19:57
Το 500 από κατασκευής κλείνει όταν πέσει το ρεύμα,για λόγους ασφαλείας λέει η Intracom.
Αρκεί να πατήσεις το κουμπί του μια φορά και ξανανάβει κανονικά,χωρίς να ανοίγεις καπάκια και τέτοια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.