PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με Sony DCR-DVD406E



cflour
16-03-08, 01:58
Εχω μια Sony DCR-DVD406E και εχω το εξης προβλημα..
Σε γραμμενα DVD-RW που εχω αλλα που δεν ειναι γεματα μολις εισαγω το dvd-rw στην καμερα μου βγαζει το εξης μηνυμα: Απενεργοποιηθηκε η εγγραφη ταινιων
Κ δεν μπορω ουτε να γραψω τιποτα παραπανω ουτε να κανω οριστικοποιηση...
Τι μπορω να κανω για να μην συμβαινει αυτο?

nnn
16-03-08, 12:45
Μήπως είναι finalised τα δισκάκια ?

psolord
16-03-08, 13:31
Η οριστικοποίηση που λέει ο φίλος, είναι το finalisation και για να λέει ότι δεν μπορεί να την κάνει, μάλλον το έχει ελέγξει. Θα πρότεινα να βάλει το δισκάκι σε κάνα pc και να το διαβάσει με κάνα Nero ή DVD Info Pro.;)

cflour
16-03-08, 17:05
Το σκεφτηκα κι εγω μηπως ειχα κανει την οριστικοποιηση κ γι αυτο προσπαθησα κ αναιρεση οριστικοποιησης αλλα δεν με αφηνει ουτε αυτο...Οταν το βαζω στο PC δεν μου το διαβαζει καθολου το drive...
Με το Νero πως να το κανω να το διαβασει κ αυτο σε τι θα με βοηθησει?
Η καμερα θα εξακολουθει να μην με αφηνει να γραψω ή να κανω οριστικοποιηση....

nnn
16-03-08, 19:52
Οταν το βαζω στο PC δεν μου το διαβαζει καθολου το drive...
σε όλα τα δισκάκια ή σε ένα συγκεκριμένα ?

cflour
16-03-08, 20:59
Το εχω δοκιμασει σε 5 δισκακια και στα 3 μου το κανει αυτο....
Το οτι δεν μου τα διαβαζει το PC μου φαινεται λογικο αφου δεν εχουν οριστικοποιηθει...

psolord
17-03-08, 16:43
Το εχω δοκιμασει σε 5 δισκακια και στα 3 μου το κανει αυτο....
Το οτι δεν μου τα διαβαζει το PC μου φαινεται λογικο αφου δεν εχουν οριστικοποιηθει...

Και βέβαια λογικό. Άρα στα δισκάκια που έχεις πρόβλημα δεν έχει γίνει οριστικοποίηση. Άρα έχουμε πρόβλημα!

Μην ξαναπάρεις αυτά τα δισκάκια! Άλλαξε μάρκα! :p

cflour
17-03-08, 19:32
Δηλαδη ειναι τα δισκακια?τα 2 ειναι Sony και το αλλο TDK....K απο αυτα που λειτουργουν παλι το ενα ιναι σονυ κ το αλλο ΤDK...

psolord
17-03-08, 23:51
Δηλαδη ειναι τα δισκακια?τα 2 ειναι Sony και το αλλο TDK....K απο αυτα που λειτουργουν παλι το ενα ιναι σονυ κ το αλλο ΤDK...

Χμμ....ήλπιζα να ήταν όλα ίδια μάρκα. Βασικά το πρόβλημα έχει παρουσιαστεί πρόσφατα ή το είχες απο πάντα? Πόσο καιρό έχεις την κάμερα?

Να σου πω την αλήθεια φίλε cflour δεν ξέρω τι ακριβώς παίζεται με τις κάμερες και δη, με αυτές που έχουν dvdακια. Πάντως απο την κάποια πείρα που έχω αποκτήσει με τα pc dvdrw drives, έχω παρατηρήσει ότι μερικές μάρκες dvdrw έχουν κάποια κόμπλεξ με κάποιες συγκεκριμένες μάρκες dvd media.

Αν το πρόβλημα σου παρουσιάστηκε τώρα τελευταία, μετά απο μία περίοδο καλής λειτουργείας, μάλλον πρέπει να απευθυνθείς στο service. Αν η κάμερα είναι καινούρια δοκίμασε διάφορα media. Αλλά να μη παίζουν τα sony σε sony μου φαίνεται λίγο ύποπτο και πολύ φοβάμαι ότι το πρόβλημα εντοπίζεται στην κάμερα.

Κάνε και ένα κόπο και καθάρισε το ματάκι (αν έχεις πρόσβαση) για καλό και για κακό!;)

cflour
25-03-08, 22:41
Μηπως υπαρχει τροπος να παρω το περιεχομενο των DVD (μιλαω για τα μικρα DVD που παιρνει η καμερα)χωρις να εχει γινει finalised?

@ ADSLgr.com All rights reserved.