PDA

Επιστροφή στο Forum : σκληρός δίσκος προκαλεί βραχυκύκλωμα (;!)



aeolist
27-06-05, 08:53
Και να θες να αγιάσεις δεν μπορείς. Φαίνεται ότι ένας σκληρός δίσκος μου σκότωσε 1-2 τροφοδοτικά και τώρα αρνείται και να δουλέψει. Ας τα πάρουμε από την αρχή. Το μεγάλο pc έκανε πριν αρκετές μέρες 2 ξαφνικά restart μέσα στην ίδια μέρα, και κατόπιν αρνιόταν πεισματικά να δουλέψει. το τροφοδοτικό (ακόμα και τώρα, χωρίς σκληρό δίσκο) φαίνεται να δίνει λίγο ρεύμα αλλά μετά το κόβει και το mobo ανάβει ένα κόκκινο φωτάκι (φαντάζομαι κάποια ασφάλεια, δεν έχω προλάβει να τσεκάρω το manual του motherboard). Δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ παραπάνω, έβαλα τον σκληρό στο δεύτερο pc, το οποίο λειτούργησε άψογα για 4 μέρες μέχρι που είχαμε παλι restart και μετά καπνούς από το καμμένο τροφοδοτικό. Αγόρασα καινούργιο τροφοδοτικό, με over V / over I protection, άμα συνδέσω και τον σκληρό στο mobo αρχικά το τροφοδοτικό δίνει λίγο ρεύμα (να πάρει στροφή το cooler της cpu) και μετά ακούγεται ένα κλικ (ασφάλεια φαντάζομαι) ακολουθούμενο από δεύτερο, όταν πια κλέισω το ανήμπορο pc. Αποτέλεσμα, δεν μπορώ να έχω τα δεδομένα του σκληρού δίσκου αυτού... Σημειώνω ότι ακόμα δεν έχω δοκιμάσει να το βάλω στο κουτί και να πάω μέσω usb, αλλά το φοβάμαι γιατί δεν υπάρχει ασφάλεια στην τροφοδοσία του. Φαίνεται πάντως να μην έχει πάθει ζημιά στα δεδομένα, τουλάχιστον την πρώτη φορά στο μεγάλο pc μετά δεν είχε πρόβλημα. Άμα έχετε καμιά ιδέα για το τι πρέπει να κάνω... ευχαριστώ!

Chris Valis
27-06-05, 10:06
Πολύμετρο έχεις;

mastermind
27-06-05, 10:18
Το βραχυκύλωμα μπορεί να δημιουργείται απο οτιδήποτε αλλα και στο 2 pc το ιδιο πρόβλημα μάλλον κάτι δεν πάει καλά. Τον σκληρό τον μεταφέρεις μόνο του ή παρέα με το καλώδιο? πολλες φορές αυτό είναι η αιτία του κακού. Αν και εγω θα συνιστούσα πολύμετρο να δεις τις τάσεις του τροφοδοτικού για να είσαι σίγουρος... Τι μάρκα τροφοδοτικό έχεις? Είναι πάνω σε ups?

aeolist
27-06-05, 10:51
what is πολύμετρο;
το μεταφέρω με το καλώδιο... χμ, όχι δεν το μεταφέρω με το καλώδιο, αλλά θα δοκιμάσω να το αλλάξω.
οι τάσεις του τροφοδοτικού (του καινούργιου) δεν μπορεί να είναι τόσο λάθος, καθώς ένας άλλος σκληρός που έχω δουλεύει κανονικά.
το καινούργιο τροφοδοτικό είναι το power innovator 400W από e-shop
και ναι, είναι πάνω σε ups, όπως ήταν και το πρώτο pc. το δεύτερο, του οποίου ψήθηκε το τροφοδοτικό, δεν ήταν πάνω στο ups

mastermind
27-06-05, 11:19
Πολύμετρο είναι ενα ηλεκτρονικό εξάρτημα που μετράς αντίσταση,τάση,ένταση κλπ! Μήπως έχει στραβώσει κανενα pin του σκληρού? Είναι IDE ή SATA? Δεν ξερω τι να πω,μου φαίνεται πολύ τρελό το πρόβλημα. Αν αρχίσουμε τις παρανοηκές υποθέσεις μπορει ακόμα να έχει διαρροή ρεύμματος κάποιο εξάρτημα και να μπλοκάρει στο σύστημα. Βγάλε τις κάρτες pci,agp,pci-ex και κάνε hard-reset το bios βγάζοντας την μπαταρια για μερικά second.

aeolist
27-06-05, 15:19
ο δίσκος είναι ide... αυτό που λές με τις διαρροές δεν λέει, τότε δεν θα δούλευε το σύστημα... άσε δλδ που αποκλείεται και στά δύο pc να είναι διαρροή... θα πάω να εξετάσω τα pins όταν φτάσω σπίτι....

Chris Valis
27-06-05, 15:25
Είναι πιθανόν να συμβαίνει μόνο όταν ο δίσκος έχει "δουλέψει" λίγο και είναι ζεστός... Ψάξε για κάποιο εξάρτημα πάνω στην πλακέτα του δίσκου που μετά απο μερικά λεπτά λειτουργείας να είναι τόσο ζεστό που να σου καίει το δάχτυλο...

aeolist
27-06-05, 18:46
ρε παιδί, καλό και άγιο αυτό που λες (και όντως ο σκληρός δίσκος έχει κάλυμα από χοντρό πλαστικό, που μπορεί να του ανεβάζει την θερμοκρασία), αλλά εδώ λέμε ότι δεν αρχινάει το κομπιούτερ!

sandman
27-06-05, 19:07
Το έπαθε και ένας φίλος μου αυτό. Η μόνη σου ελπίδα να μην χάσεις τα δεδομένα είναι να βρεις έναν πανομοιότυπο δίσκο, να πάρεις την πλακέτα από αυτόν και να την βάλεις στον χαλασμένο.

Εννοείται αυτά τα πράγματα δεν τα δοκιμάζεις μόνος σου, βρες κάποιον που ξέρει (και δες από κοντά για να μάθεις).

@ ADSLgr.com All rights reserved.