PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL 2Play 24mbps και downloading



geololj
16-03-08, 14:03
Καλημερα σας παιδια! Ειμαι νεο μελος στο adslgr και πριν απο λιγες μερες "ενεργοποιηθηκα" (επιτελους!) μετα απο 3 μηνες στο ιδιόκτητο δικτυο της Hellas Online.

Αυτο ειναι το status της γραμμης μου :


Up Stream === 1022 (Kbps.)
Down Stream === 14492 (Kbps.)

Noise Margin (downstream) === 11 dB
Attenuation (downstream) === 20 dB


Απο την στιγμη που ενεργοποιηθηκε η γραμμη, δεν εκανα εγω καμμια ρυθμιση. Μονο αυτες που εγραφε το βιβλιαρακι που ειχε το κουτι της HOL.

Απο rapidshare οταν κατεβαζω ενα αρχειο το maximum που εχω φτασει ειναι περιπου 800-900.

Απο nvidia δοκιμασα να κατεβασω drivers (57mb αρχειο) και το maximum που εφτασε ηταν 1400 περιπου...

Ειμαι σε καλα επιπεδα?

Χρειαζεται να κανω καποιες περαιτερο ρυ8μισεις?

Υ.Γ.: Χαλκιδα μενω

aa144
16-03-08, 14:10
Καλός είσαι, μην πειράξεις απολύτως τίποτε. Και φυσικά δεν χρειάζεσαι βοήθεια όπως γράφεις στον τίτλο του θέματος. Διάβασε εδώ μέσα για να ενημερωθείς γενικότερα, υπάρχουν πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

and64
16-03-08, 16:57
Κατεβάζοντας από explorer είναι αυτά τα νούμερα ή με download manager;

Γενικά καλές ταχύτητες πιάνεις μόνο με dl...

gtettis
16-03-08, 17:09
Κατι off topic εγινε κατι με τις γραμμες του οτε στην Γλυφαδα γιατι ξαφνικα συχρονιζω στα 17900 ενω παντα ειμουν κατω απο 17000.
Ισως ειναι οι διακοπες ρευματος?

MNP-10
16-03-08, 17:48
Οταν αποσυνδεονται οι αλλοι, μειωνονται οι παρεμβολες στη γραμμη σου. Ειναι προσωρινο φαινομενο (εκτος απ'τον Αυγουστο που ολοι θα λειπουν για διακοπες).

Αφαιρεθηκε και το "help plz" απ'τον τιτλο του θεματος αφου δεν υπαρχει στην ουσια καποιο προβλημα που απαιτει βοηθεια.

JohnDro
16-03-08, 18:29
Καλημερα σας παιδια! Ειμαι νεο μελος στο adslgr και πριν απο λιγες μερες "ενεργοποιηθηκα" (επιτελους!) μετα απο 3 μηνες στο ιδιόκτητο δικτυο της Hellas Online.

Αυτο ειναι το status της γραμμης μου :


Up Stream === 1022 (Kbps.)
Down Stream === 14492 (Kbps.)

Noise Margin (downstream) === 11 dB
Attenuation (downstream) === 20 dB


Απο την στιγμη που ενεργοποιηθηκε η γραμμη, δεν εκανα εγω καμμια ρυθμιση. Μονο αυτες που εγραφε το βιβλιαρακι που ειχε το κουτι της HOL.

Απο rapidshare οταν κατεβαζω ενα αρχειο το maximum που εχω φτασει ειναι περιπου 800-900.

Απο nvidia δοκιμασα να κατεβασω drivers (57mb αρχειο) και το maximum που εφτασε ηταν 1400 περιπου...

Ειμαι σε καλα επιπεδα?

Χρειαζεται να κανω καποιες περαιτερο ρυ8μισεις?

Υ.Γ.: Χαλκιδα μενω

στο rapidshare κατεβάζεις 800-900 με free ή premium account?

geololj
18-03-08, 02:40
Kalispera paidia kai pali. Sorry gia ta greeklish alla eimai se net aytin tin stigmi pou exei perasmeno to Astonshell pano gia desktop...kai gia kapoio logo de me afinei na allaxo glossa.

Proton euxaristo gia tis plirofories sas kai gia tin dior8osi tou titlou. :)

Apo rapidshare katevazw me premium account kai oi times sta download pou dino einai gia ena mono arxeio (sino8os 100mb) ante to polu duo. Episis katevazw apo to "downloader" tou firefox.

De xrisimopoiw kapoio manager ektos apo to flashget pou dokimasa xtes alla otan tou estelna kapoia links polles fores de mou ta emfanize ka8olou sto flashget. Simiosi oti exo valei stis ri8miseis tou to account apo rapid.

Exete na mou protinete kapoio manager?

Tin statheri tilefonia de tin exo dokimasei akoma giati den exo sundesei kammia suskevi tilefonoun akoma pano sto router. 8a tin dokimaso avrio mallon kai 8a sas po entuposeis :)
Enw den exo dokimasei akoma kai to WoW na do ti ms 8a exw :P


Pantos teleia douleia edw sto forum! Eutixos pou uparxete kai eseis re paidia :D
Siga siga pou diavazw ta ar8ra ma8aino polla pragmatakia :D

./respect :>

and64
18-03-08, 02:58
Kalispera paidia kai pali. Sorry gia ta greeklish alla eimai se net aytin tin stigmi pou exei perasmeno to Astonshell pano gia desktop...kai gia kapoio logo de me afinei na allaxo glossa.

Proton euxaristo gia tis plirofories sas kai gia tin dior8osi tou titlou. :)

Apo rapidshare katevazw me premium account kai oi times sta download pou dino einai gia ena mono arxeio (sino8os 100mb) ante to polu duo. Episis katevazw apo to "downloader" tou firefox.

De xrisimopoiw kapoio manager ektos apo to flashget pou dokimasa xtes alla otan tou estelna kapoia links polles fores de mou ta emfanize ka8olou sto flashget. Simiosi oti exo valei stis ri8miseis tou to account apo rapid.

Exete na mou protinete kapoio manager?

Tin statheri tilefonia de tin exo dokimasei akoma giati den exo sundesei kammia suskevi tilefonoun akoma pano sto router. 8a tin dokimaso avrio mallon kai 8a sas po entuposeis :)
Enw den exo dokimasei akoma kai to WoW na do ti ms 8a exw :P


Pantos teleia douleia edw sto forum! Eutixos pou uparxete kai eseis re paidia :D
Siga siga pou diavazw ta ar8ra ma8aino polla pragmatakia :D

./respect :>


Δοκίμασε τον Internet Download Manager. Εγώ τον χρησιμοποιώ σχεδόν 4 μήνες και είμαι ευχαριστημένος!!

Δοκίμασέ το και πες μου.

Έχεις pm;)

geololj
19-03-08, 14:52
And64 ευχαριστω πολυ ρε συ :D

Το δοκιμασα το IDM και ειναι super! Εκει που κατεβαζα με maximum 800-900 τωρα κατεβαζω με 1600-2200 :D

Το δοκιμασα με ενα αρχειο απο rapidshare (100mb) premium.

To κατεβασα 4 φορες απο τον ιδιο server σε διαφορετικες ωρες της μερας και ειχα σχεδον το ιδιο αποτελεσμα με αποκλιση μολις 100kb!

Εβαλα να κατεβαινουν και πολλα αρχεια μαζι... και κατεβηκα κατω απο τα 1000kb οταν πια ειχα βαλει να κατεβαινουν 6 μαζι :D

Μου θυμισε τις παλιες καλες εποχες του GetRight σε pstn/isdn :D

Ευχαριστω και παλι :D

and64
19-03-08, 17:22
And64 ευχαριστω πολυ ρε συ :D

Το δοκιμασα το IDM και ειναι super! Εκει που κατεβαζα με maximum 800-900 τωρα κατεβαζω με 1600-2200 :D

Το δοκιμασα με ενα αρχειο απο rapidshare (100mb) premium.

To κατεβασα 4 φορες απο τον ιδιο server σε διαφορετικες ωρες της μερας και ειχα σχεδον το ιδιο αποτελεσμα με αποκλιση μολις 100kb!

Εβαλα να κατεβαινουν και πολλα αρχεια μαζι... και κατεβηκα κατω απο τα 1000kb οταν πια ειχα βαλει να κατεβαινουν 6 μαζι :D

Μου θυμισε τις παλιες καλες εποχες του GetRight σε pstn/isdn :D

Ευχαριστω και παλι :D

Δεν κάνει τίποτα!! Είναι νόμος ότι μόνο με dm κατεβάζεις με max ταχύτητες!:oneup:

geololj
25-03-08, 17:58
Καλησπερα παιδες!

Μια ερωτηση εχω να κανω. Παιζω World of Warcraft. Παιζω με 200-300ms...
Με 24mbps γραμμη δεν ειναι πολυ ψηλα το ms? Μηπως πρεπει να κανω κανενα forward σε ports για να εχω καλυτερο (χαμηλοτερο) ms??

Καμμια ιδεα με το τι πρεπει να κανω? Ευχαριστω προκαταβολικα.

Υ.Γ.: Δεν "τρεχει" κανενα download απο πισω...

lsavvaid
25-03-08, 23:13
Μια ερωτηση εχω να κανω. Παιζω World of Warcraft. Παιζω με 200-300ms...
Με 24mbps γραμμη δεν ειναι πολυ ψηλα το ms? Μηπως πρεπει να κανω κανενα forward σε ports για να εχω καλυτερο (χαμηλοτερο) ms??

Καμμια ιδεα με το τι πρεπει να κανω? Ευχαριστω προκαταβολικα.

Υ.Γ.: Δεν "τρεχει" κανενα download απο πισω...


Δεν έχει σχεση αυτό. Τα δίκτυα είναι ''σκασμένα'' και έχεις μεγάλα ping

geololj
26-03-08, 10:19
Καλημέρα και πάλι :)

Τι εννοείς φίλε μου ότι τα δίκτυα είναι σκασμένα? Θα φτιάξει αυτό δηλαδή?

Stefanos83
26-03-08, 10:59
Καλημέρα και πάλι :)

Τι εννοείς φίλε μου ότι τα δίκτυα είναι σκασμένα? Θα φτιάξει αυτό δηλαδή?

Στον Kul Tiras που παίζω συνηθως το ping ειναι 100-150 . Χθες πρόσεξα οτι είχε παει ~250ms αλλα δεν κατάλαβα και καμια διαφορά για να είμαι ειλικρινης . Ισως έχει να κάνει κατι με το patch 2.4.0 που βάζουν σήμερα . Θα δείξει σήμερα μετα τις 12 :) .

lsavvaid
26-03-08, 16:04
εννόω ότι υπάρχει πολύ κόσμος και δεν έχουν αναβαθμίσει εδώ οι δικοί μας το δίκτυο τους

enen11
28-03-08, 16:07
Καλησπέρα παιδιά. Πριν τεσσερις μερες ενεργοποιήθηκε η σύνδεση μου 24Mbps 2play.
To modem κλείδωσε στα 14,5Mbps και όσα test έκανα το επιβεβαιωνουν. Ωστόσο στο μtorrent πιάνω ταχύτητες μέχρι 400Κbps, άντε στην καλύτερη 500. Δεν εχω δοκιμασει ακόμα απο rapidshare να δω τι ταχύτητες πιάνω, αλλά πιστεύω ότι και στο μtorrent 8α έπρεπε να πιάνω τουλάχιστον 1Μbps. Έχει ακούσει κανείς σας τίποτα παρόμοιο? Τις ρυθμίσεις του μtorrent τις έχω αλλάξει 100 φορές αλλά πάνω από 500Kbps δεν ανεβαίνω με τίποτα. Επίσης το port που χρησιμοποιώ το έχω κάνει forward οπως πρέπει. Ουτε peer guardian εχω ούτε τίποτα. Το μόνο που μπορει ισως να φταίει είναι το firewall των windows αλλα ακόμα και όταν το κλείνω οι ταχύτητες είναι ίδιες.
Αν έχετε καμιά ιδέα του τι μπορεί να φταίει pls πείτε την.

lsavvaid
28-03-08, 16:54
καταρχήν διάβασε πρώτα τα θέματα που εξηγούν τα περί ταχύτητας γιατί άλλο πράμα πόσα πιάνει το ρούτερ και άλλο το πόσο κατεβάζω. Και 24 να έπιανες κανείς δεν πρόκειται να σου επιτρέψει να κατεβάσεις με την μέγιστη ταχύτητα γιατί πολύ απλά πρέπει να εξυπηρετήσει πολύ κόσμο και δεν γίνεται στον καθένα να δίνει όσο ζητάει. Στο uTorrent που αναφέρεις η ταχύτητα εξαρτάται από των αριθμό αυτών που δίνουν το αρχειο, από την ταχύτητα upload που έχουν ρυθμίσει αλλά και από το πόσοι το παίρνουν. Όσο πιο μεγάλα είναι τα δύο πρώτα τόσο καλύτερα. Το να κατεβάζεις και με 0.1 K/sec από p2p δεν σημαίνει ότι υπάρχει πρόβλημα. Σε συμβουλεύω να διαβάσεις εδώ μέσα τα σχετιά για να καταλάβεις από τι επηρεάζεται η ταχύτητα . Είναι χιλιοειπωμένα αλλά πάντα επίκαιρα και χρήσιμα.


και πάντα μα πάντα κατεβάζουμε με download manager για να κατεβάζουμε με μεγάλες ταχύτητες (ευαγγέλιο)

enen11
28-03-08, 17:07
Αναφερόμουν σε δημοφιλή torrent με αρκετά μεγάλο αρι8μό peers για παραδειγμα πανω από 1000. Δεν είμαι χθεσινός στα torrents ούτε άσχετος σε θέματα ταχυτήτων. Για παράδειγμα στην παλιότερή μου σύνδεση εξασφάλιζα τη μέγιστη δυνατή ταχύτητα.
Ένας άλλος λόγος που θορυβήθηκα είναι ότι αν για παράδειγμα κατεβάζω δύο torrents και συνολικά πιάνω 400Kbps, αν σταματήσω το ενα, τότε το άλλο ανεβαίνει στα 400Kbps μόνο του, και μάλιστα χωρίς να αυξηθούν οι συνδεδεμένοι peers πάνω του.
Αυτό εμένα μου λέει οτι για κάποιο λόγο που δε μπορω να καταλάβω υπάρχει κάτι σαν όριο στα 400 - 600 Kbps.

lsavvaid
28-03-08, 18:34
λες να έχει TS και η HOL:p

and64
28-03-08, 18:57
Όπως πολύ σωστά λέει ο φίλος Λεωνίδας και γράφω κι εγω πιο πάνω, κατέβαζε με dowlnoad manager για να δείς τις πραγματικές max ταχύτητες της σύνδεσής σου. Αν θέλεις πές μου να σου δώσω link για dm...;)

Από την άλλη στα torrent είναι πολύ ρευστά τα πράγματα: ενώ κατεβάζω από rapid (με dm εννοείται, μην τα ξαναλέμε αυτά:lol:) 1.2 - 1.4 mb/sec, μόνο μια φορά εχω πετύχει αξιοπρεπή tracker που μου έδινε πάνω από 1 mb/sec download. Δεν παίζουν τόσο σημαντικό ρόλο οι peers (μάλιστα με είχε παραξενέψει ότι είχε μόνο 50 ή 60 συνδεδεμένους αλλά κατέβαζε αέρα)

dimstog
30-03-08, 13:28
Για τα torrents συγκεκριμένα, μόνο από private trackers θα δεις διαφορά. Από public σπάνια πιάνουν πάνω από 200-300 KB/s σύμφωνα με την εμπειρία μου. Από private, σχεδόν πάντα μου την τερματίζουν την γραμμή.

Τα firewall δεν επηρεάζουν καθόλου, μην τα κλείνεις και πάθεις και καμιά ζημιά.

lsavvaid
30-03-08, 17:59
μόνο από private trackers θα δεις διαφορά.


φίλε δήμο και από εκέι μπορεί να μην δεις τα αναμενόμενα πάντα. Θυμάσαι εκείνο που σου έιχα δώσει? άστα πολλές φορές με ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι.

σόρυ που δεν σε πηρα για το ρουτερ αλλά έλειπα εκτός

dimstog
04-04-08, 14:40
φίλε δήμο και από εκέι μπορεί να μην δεις τα αναμενόμενα πάντα. Θυμάσαι εκείνο που σου έιχα δώσει? άστα πολλές φορές με ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι.

σόρυ που δεν σε πηρα για το ρουτερ αλλά έλειπα εκτός

Α ναι, αυτό εννοείται. Στο μεταξύ, τον Fritz τον έδωσα πίσω μια και ανακαλύψαμε ότι δεν παίζει σε ADSL2 και πέρασε και η Ταχυδρομική από το ιατρείο για μια άλλη παράδοση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.