PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαδικασία ενεργοποίησης ανενεργού βρόγχου HOL



bored01
16-03-08, 23:07
Καλησπέρα. Επειδή έχω λίγo μπερδευτεί με τη διαδικασία ενεργοποίησης του HOL Double play όταν δεν υπάρχει ήδη τηλέφωνο από τον ΟΤΕ, ζητώ τη βοηθειά σας. Μετακόμισα πρόσφατα (περιοχή Νέα Σμύρνης) και έκανα αίτηση τηλεφωνικά, ο εξοπλισμός έχει έρθει κανονικά, έχουν λάβει την αίτηση και περιμένω... Αυτό που δεν μου έχει διευκρινιστεί και δυστυχώς με όλα όσα διαβάζω εδώ μέσα έχω λίγο μπερδευτεί είναι ποιό από τα τρια παρακάτω ισχύει:

α)Θα χρειαστεί να έρθει τεχνικός της HOL στο σπίτι για την ενεργοποίηση εφόσον πρόκειται για νέα γραμμή? Και αν ναι θα έχω ενημερωθεί για ημέρα και ώρα?

β)Θα έρθει τεχνικός της HOL μόνο στο κατανεμητή της πολυκατοικίας για να κάνει τη σύνδεση? Εάν ναι τότε πώς ξέρει ποιά γραμμή αντιστοιχεί στο διαμέρισμά μου όταν στην αίτηση δεν ζητήθηκε ούτε καν ο όροφος? Και επίσης θα έχω ενημερωθεί και θα είμαι παρών ή ισχύει κάτι άλλο?:hmm:

γ)Ισχύει κάτι άλλο από τα παραπάνω.

Και επειδή με την εξυπηρέτηση των εναλλακτικών δεν βγάζεις και πολύ άκρη, ελπίζω να μη γίνει καμιά στραβή όπως συμβαίνει σε πολλούς γιατι με τα 5GB της Vodafone Mobile Connect card δεν βγαίνω με τίποτα.:(

player74
16-03-08, 23:20
κανονικα θα πρεπει να κληστει ραντευου για να ερθει ο τεχνικος να κανει την συνδεση.
το πιο πιθανο ειναι να ενεργοπιηθεις να σου στειλουν sms και να ειναι η γραμμη σου μεχρι το κατανεμητη. μηλας με hol για να περασουν το αιτημα σε τεχνικη υπηρεσια, η οποια θα σε καλεσει για ραντευου.
αυτοι θα ξερουν καποια πιθανη ημερομηνια ενεργοποιησης που μπορεις να την μαθεις κι εσυ. μπορεις να θεσεις οσο μπορεις πιο επισημα θεμα οτι προκειτε για νεα εντελος γραμμη κι οτι οπωσδηποτε πρεπει να στειλουν τεχνικο για να κανει την συνδεση. ισος γλυτωσεις λιγο χρονο αναμονης ετσι...

lsavvaid
17-03-08, 19:08
Θα χρειαστεί να έρθει τεχνικός της HOL στο σπίτι για την ενεργοποίηση εφόσον πρόκειται για νέα γραμμή? Και αν ναι θα έχω ενημερωθεί για ημέρα και ώρα?

Είσαι νέος ακόμη μην ανυσηχείς θα προλάβεις τον τεχνικό:p:p

Να πας κανένα ταξιδάκι για κάνα δυο-τρεις μήνες πως θα σου φαινόταν?:p

Με συγχωρείς αλλά προτιμώ τα γέλια από τα κλάματα:)

PCSERVICE
17-03-08, 19:22
Καλησπέρα. Επειδή έχω λίγo μπερδευτεί με τη διαδικασία ενεργοποίησης του HOL Double play όταν δεν υπάρχει ήδη τηλέφωνο από τον ΟΤΕ, ζητώ τη βοηθειά σας. Μετακόμισα πρόσφατα (περιοχή Νέα Σμύρνης) και έκανα αίτηση τηλεφωνικά, ο εξοπλισμός έχει έρθει κανονικά, έχουν λάβει την αίτηση και περιμένω... Αυτό που δεν μου έχει διευκρινιστεί και δυστυχώς με όλα όσα διαβάζω εδώ μέσα έχω λίγο μπερδευτεί είναι ποιό από τα τρια παρακάτω ισχύει:

α)Θα χρειαστεί να έρθει τεχνικός της HOL στο σπίτι για την ενεργοποίηση εφόσον πρόκειται για νέα γραμμή? Και αν ναι θα έχω ενημερωθεί για ημέρα και ώρα?

β)Θα έρθει τεχνικός της HOL μόνο στο κατανεμητή της πολυκατοικίας για να κάνει τη σύνδεση? Εάν ναι τότε πώς ξέρει ποιά γραμμή αντιστοιχεί στο διαμέρισμά μου όταν στην αίτηση δεν ζητήθηκε ούτε καν ο όροφος? Και επίσης θα έχω ενημερωθεί και θα είμαι παρών ή ισχύει κάτι άλλο?:hmm:

γ)Ισχύει κάτι άλλο από τα παραπάνω.

Και επειδή με την εξυπηρέτηση των εναλλακτικών δεν βγάζεις και πολύ άκρη, ελπίζω να μη γίνει καμιά στραβή όπως συμβαίνει σε πολλούς γιατι με τα 5GB της Vodafone Mobile Connect card δεν βγαίνω με τίποτα.:(


Γίνεται ενεργοποίηση και πολύ πιθανόν να ενημερωθείς με sms.Μετά από καμιά βδομάδα θα σου τηλεφωνήσουν (εταιρία που είναι ανάμεσα σε ΟΤΕ και ενναλακτικούς) για να κλείσουν ραντεβού για έλεγχο της γραμμής στην πολυκατοικία -όχι μέσα στο σπίτι-. Αν εκεί είναι εντάξει τότε βρίσκεις έναν τεχνικό να σου συνδέσει την γραμμή μέχρι το σπίτι και μετά συνδέεις εξοπλισμό.
Τουλάχιστον σε 3 περιπτώσεις πελατών μου αυτό έγινε.:oneup:

player74
17-03-08, 19:31
Γίνεται ενεργοποίηση και πολύ πιθανόν να ενημερωθείς με sms.Μετά από καμιά βδομάδα θα σου τηλεφωνήσουν (εταιρία που είναι ανάμεσα σε ΟΤΕ και ενναλακτικούς) για να κλείσουν ραντεβού για έλεγχο της γραμμής στην πολυκατοικία -όχι μέσα στο σπίτι-. Αν εκεί είναι εντάξει τότε βρίσκεις έναν τεχνικό να σου συνδέσει την γραμμή μέχρι το σπίτι και μετά συνδέεις εξοπλισμό.
Τουλάχιστον σε 3 περιπτώσεις πελατών μου αυτό έγινε.:oneup:

δεν υπαρχει περιπτωση να πρεπει να καλεσεις εσυ κανενα τεχνικο. η γραμμη σου θα καταληξει στον κατανεμητη του κτηριου. θα πρεπει να ερθει τεχνικος απο αυτους να σου συνδεσει την γραμμη που καταληγη στο χορο σου. ειναι υποχρεωση τους κι οπου δεν γινετε κακος δεν γινετε.
κι οποιος καλεσε ειτε προφανος τον κοροιδεψαν οπως πειγαν να κανουν και σε μενα με αλλη συνδεση ειτε βιαστικαν και δεν ρωτησαν επακριβως.
η καθε παραδειδομενη γραμμη καταληγει και παραδειδετε στο εκαστοτε τερματικο εξοπλισμο του πελατη. ρητα και κατηγορηματικα.

theopan
17-03-08, 20:04
Είσαι νέος ακόμη μην ανυσηχείς θα προλάβεις τον τεχνικό:p:p

Να πας κανένα ταξιδάκι για κάνα δυο-τρεις μήνες πως θα σου φαινόταν?:p

Με συγχωρείς αλλά προτιμώ τα γέλια από τα κλάματα:)

Η υπογραφή μου δείχνει ποια είναι η πραγματικότητα. Δεν έχω λόγους να μην πιστέψω πλέον ότι οτιδήποτε διαφορετικό από αυτό είναι κάτι άλλο από προφάσεις εν αμαρτίαις κάποιων. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.