PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλή ταχύτητα



Lysimaxos
17-03-08, 10:06
Χαιρετώ τον κόσμο,
είμαι συνδρομητής της ΟN Telecoms από τις 16-11-2007,
πρέπει να έχω μιλήσει με τεχνικούς και μη, γύρω στις 3 ώρες από κινητό και δεν ξέρω πόσες
από το σταθερό,
τους έχω στείλει τέσσερα e-mails με πολιτισμένο υβριστικό περιεχόμενο εξηγώντας το πρόβλημα
αλλά το μόνο που κατάφερα είναι να βλέπω στο εικονίδιο της σύνδεσης από 6.9Mbit που ήταν
πριν 7.9Mbit χωρίς όμως ν' αλλάξει το παραμικρό.
Το πρόβλημα είναι το εξής: κατεβάζω με ταχύτητες τύπου 7-8 ΚΒ, (και δεν μιλάω για torrent)
μετράω ταχύτητα από διάφορα μέρη και δείχνουν 200Kb/s download, και περίπου 70Kb/s upload,
δεν δουλεύει κάτι άλλο π.χ. μTorrent, Azureus ή κάποιο anti virus στο background.
Τηλεόραση από την On δεν βλέπω με τίποτα κολλάει συνεχώς, τηλέφωνο 3 στις 5 κλήσεις δεν
με βρίσκουν (ναι είμαι σπίτι).
Δοκίμασα ασύρματα με το laptop τα ίδια. Με USB τα ίδια, με Ethernet και USB :) τίποτα,
τώρα είναι με Ethernet
Έκλεισα την ασύρματη επικοινωνία μπας κι έμπαινε κάποιο τσακάλι και δεν το έβλεπα τα ίδια.
Ήρθε τεχνικός μέτρησε την γραμμή και φυσικά δεν είχε τίποτα,(με conn-x 768 έδινε 550kb/s)
είδε με τι ταχύτητες κατέβαζα και δεν πίστευε την αργήτητά τους.
To αναβοσβήνω, το φυσάω, του αλλάζω θέση (που ξέρεις), τίποτα.
Εκτός του να φύγω από την OnTelecoms ή να χρησιμοποιήσω το router σαν προσάναμμα στο
τζάκι τι προτείνεται;
Υπάρχει κάποιο άλλο router ν' αγοράσω; κάποιο πρόγραμμα να κατεβάσω;
Ευχαριστώ όποιον γνωρίζει και απαντήσει.

amora
17-03-08, 11:35
:welcome:

Τι στατιστικά γραμμής έχεις;


...με πολιτισμένο υβριστικό περιεχόμενο... :rofl::rofl::rofl::lol::lol::lol:

Lysimaxos
17-03-08, 15:27
Operation Data Upstream Downstream

Noise Margin 19 dB 11 dB

Attenuation 24 dB 43db

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
Fast Path FEC Correction 0 0
Interleaved Path FEC Correction 0 579549
Fast Path CRC Error 0 0
Interleaved Path CRC Error 0 5836
Loss of Signal Defect 0 ---
Fast Path HEC Error 0 0
Interleaved Path HEC Error 0 0

amora
17-03-08, 15:47
Είσαι πολύ μακριά από το κέντρο (43dB attn). Γενικά σε τέτοιες αποστάσεις είναι λαχείο ειδικά η ΟΝ. Τα λάθη που φαίνονται σε πόση ώρα έγιναν τόσα μετά από reset στο router;

Lysimaxos
17-03-08, 15:59
Τα λάθη είναι σε μισή ώρα λειτουργίας

amora
17-03-08, 16:08
Είναι αρκετά. Κάνοντας διαδοχικά refresh ανεβαίνουν γρήγορα (100-200 τη φορά);

Lysimaxos
17-03-08, 16:50
πάνω από 150 ναι

amora
17-03-08, 17:14
Ξεκίνα με μια μείωση ταχύτητας συγχρονισμού σε συνεννόηση με το cc να δεις αν ο ρυθμός αύξησης λαθών μειωθεί. Δυστυχώς όπως φαίνεται έχεις πέσει κι εσύ θύμα της κάκιστης υλοποίησης του δικτύου της ΟΝ για γραμμές με μεγάλο attenuation.

Δες εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=123348

atheos71
17-03-08, 17:50
Ίδια περίπτωση με τη δική μου ... ως προς την απόσταση!
Μόνο που δεν έχουμε την ίδια τύχη.:whistle:

Evangelos
17-03-08, 19:19
Ξεκίνα με μια μείωση ταχύτητας συγχρονισμού σε συνεννόηση με το cc να δεις αν ο ρυθμός αύξησης λαθών μειωθεί. Δυστυχώς όπως φαίνεται έχεις πέσει κι εσύ θύμα της κάκιστης υλοποίησης του δικτύου της ΟΝ για γραμμές με μεγάλο attenuation.

Δες εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=123348

Όσον αφορά το Attenuation και την ποιότητα γραμμής, εγώ πιστεύω το πρόβλημα είναι καθαρά στον ΟΤΕ και στις γραμμές του, παρά στην On.

Εκτός και αν έχεις πέσει σε ελατωματικό Pirelli router. Έχεις κάποιον άλλον (οποιονδήποτε ADSL2 PSTN) να δοκιμάσεις τουλάχιστον να ελέγξεις το download (πάντα με Ethernet, και Download manager, κατέβασε ταυτόχρονα δύο Drivers απο site της Nvidia)?

@ ADSLgr.com All rights reserved.