PDA

Επιστροφή στο Forum : ο γειτονας 19 εγω εως 9



kinggreece
17-03-08, 11:13
ο διπλανος μου εβαλε φορθνετ , με 26,5 att,kai snr 12 εχει 19800mbps, εγω 28 αtt και 12 snr 9112mbps . ωρα για μεταφορα στην φορθνετ μου φενεται,τους δινω 85 ευρω και χαρισμα τους η κοροιδια.ειχε δει τα προβληματα που ειχα παλια με τελλας και μετα ειδε τα χειροτερα με χολ και ετσι την εκανε για φορθνετ και του βγηκε σε καλο,συνδεθηκε σε 12 εργασιμες με πληρη φορητοτητα απο ΟΤΕ σε φορθνετ!!!!! η στραβος ειναι ο γυαλος η στραβα αρμενιζουμε..............και να σκεφτητε οτι πηγα χολ γιατι δοκιμασα να παρω φορθνετ τηλεφωνο και στα 20 λεπτα δεν το ειχαν σηκωσει και πηρα την χολ και απαντησαν ποιο γρηγορα........το πεπρομενο φυγην αδυνατον!!!!;) :respekt:το εικονιδιο το οικονομισα απο την φορθνετ που εχω σαν ψηφιακη υπογραφη

dikal
17-03-08, 11:34
Απλά κράτα στην άκρη του μυαλού σου το ενδεχόμενο να συγχρονίζεις και στη 4net στην ίδια ταχύτητα. Ο δικός μου γείτονας με 4net συγχρονίζει πιο χαμηλά από μένα, γύρω στα 5-6MBps. Εγώ παίζω γύρω στα 8.5 - 9.5 σε ADSL2, χωρίς αποσυνδέσεις, ενώ μπορούσα να έχω και 12MBps χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.
Δεν είναι κανόνας ότι ο Α πάροχος έχει καλύτερες ταχύτητες από τον Β. Αλλιώς θα πηγαίναμε όλοι στον Α και θα ξεμπερδεύαμε.

kinggreece
17-03-08, 11:39
σωστο και αυτο , απλα το καλωδιο ερχεται στον γειτονα πρωτα και μετα σε μενα , ειναι επιτοιχα και φενεται η πορεια του, αλλα νομιζω οτι ειναι και θεμα εξοπλισμου, με το φριτζ ας πουμε εχω 28 att ενω με το speadstream της τελλασ που ειχα πριν και μου εμεινε ενθυμιο ειχα 25 . τεσπα θα δω τι θα κανω!!!!!!

player74
17-03-08, 11:46
εχε στην ακρη του μιαλου πολλα ενδεχομενα...
γιατι αλλο καλωδιο παει στο γειτονα κι αλλο ερχετε σε σενα, και με βαση αυτο δεν εξεταζεις την εκδοχη να ελεξεις
ή και να τραβηξεις καινουργια γραμμη ως το κατανεμητη?
εχεις ελεξει τι φτανει ως αυτον?

dikal
17-03-08, 11:50
σωστο και αυτο , απλα το καλωδιο ερχεται στον γειτονα πρωτα και μετα σε μενα , ειναι επιτοιχα και φενεται η πορεια του, αλλα νομιζω οτι ειναι και θεμα εξοπλισμου, με το φριτζ ας πουμε εχω 28 att ενω με το speadstream της τελλασ που ειχα πριν και μου εμεινε ενθυμιο ειχα 25 . τεσπα θα δω τι θα κανω!!!!!!

Τότε πάρε σκάλα, μπαλαντέζα και κολλητήρι και κάνε δουλειά στο κουτί του γείτονα, όπως θα έλεγε και κάποιος γνωστός και μη εξαιρετέος.

jacobgr
17-03-08, 11:53
Μπορεί απλά το δικό σου καλώδιο να μην έχει κουμπώσει καλά σε καποιο κατανεμητή ή καπου να έχει σπάσει και να παίρνει υγρασία δεν είναι σίγουρο ότι φταίει η ΗΟΛ (ούτε ότι δεν φταίει)....
Απλα στα λέω για να ελεγξεις όλα τα ενδεχόμενα πριν χάσεις λεφτά αλάζοντας παροχο...

kinggreece
17-03-08, 12:02
ειναι μονοκατοικια το σπιτι μου και το καλωδιο ερχετε απο το επιτοιχο κουτι κατευθειαν μεσα στο σπιτι.δεν παρεμβαλει κατανεμητης, δηλαδη απο το στρογγυλο κουτακι του οτε εξω απο το σπιτι βλεπεις ενα καλωδιο με 2 ζευγη και ερχετε μεσα στο σπιτι,απο το ενα ζευγος παιρνει το σταθερο που ειναι κλασσικα στον οτε και το χρησημοποιουν οι υπολοιποι και το αλλο ζευγος το εχω εγω το οποιο το ειχα βαλει επι εποχης dialup συνδεσεων για να μην ενοχλω την επικοινωνια αλλων,τα κλασσικα ξερεις. απο το ιδιο σημειο λοιπον μεσα στο σπιτι πλεον παιρνει το ενα τηλεφωνο και ακριβως διπλα εγω.στην ουσια η γραμμη μου ειναι μια αναμονη που ειχε αφησει ο ΟΤΕ καποτε φερνοντας ενα καλωδιο με 2 ζευγη.

........Auto merged post: kinggreece added 5 Minutes and 5 Seconds later........


Μπορεί απλά το δικό σου καλώδιο να μην έχει κουμπώσει καλά σε καποιο κατανεμητή ή καπου να έχει σπάσει και να παίρνει υγρασία δεν είναι σίγουρο ότι φταίει η ΗΟΛ (ούτε ότι δεν φταίει)....
Απλα στα λέω για να ελεγξεις όλα τα ενδεχόμενα πριν χάσεις λεφτά αλάζοντας παροχο...
αυτο που λες το εχω πει στην χολ και λεει οτι δεν μπορει να παρεμβει σε δημοσιο δικτιο,προς γκρεμος και πισω ρεμα. απαξ και φυγεις απο ΟΤΕ εισαι ξεκρεμαστος,πρεπει να παρακαλω να παρει φωτια το δικτιο στην γειτονια μου δηλαδη ωστε να κανει τσεκαρισμα ο ΟΤΕ? δεν πρεπει να υπαρχει μια διαδικασια που η χολ ή η οποιαδηποτε χολ να κανει μια αιτηση ρε αδερφε στον οτε για ενα ελεχο ? ειναι τοσο τραγικο αυτο το πραγμα?

jacobgr
17-03-08, 12:12
Παντως εγώ με τον διπλανό μου που έχει ΟΤΕΝΕΤ έχουμε το ίδιο attn αλλά εκείνος έχει λίγο παραπάνω attainable data rate που δικαιολογειται απο το ότι εγώ έχω ISDN και εκείνος PSTN.
Εντελώς φυσιολογικές καταστάσεις δλδ..

player74
17-03-08, 12:13
πεζει να υπαρχει παρεμβολη?
οπως και να εχει αν δεν εχει ζητηθει ως δωθει απο hol ενας ελεγχος γραμμης στον οτε. δεν χανεις κατι.

μετα τον κατανεμητη (το στρογγυλο αυτο κουτι) εισε σιγουρος οτι η γραμμη ειναι ενταξει? το κομματι αυτο ειναι στην δικια σου αρμοδιοτητα να ελεξεις (ο ηλεκτρολογος σου δηλαδη)

kinggreece
17-03-08, 12:31
πεζει να υπαρχει παρεμβολη?
οπως και να εχει αν δεν εχει ζητηθει ως δωθει απο hol ενας ελεγχος γραμμης στον οτε. δεν χανεις κατι.

μετα τον κατανεμητη (το στρογγυλο αυτο κουτι) εισε σιγουρος οτι η γραμμη ειναι ενταξει? το κομματι αυτο ειναι στην δικια σου αρμοδιοτητα να ελεξεις (ο ηλεκτρολογος σου δηλαδη)

δεν υπαρχει κομματι που να μπορει να δει ηλεκτρολογος. ειναι ενα κουτι απλα στιν φατσα του σπιτιου στρογγυλο εκει ερχετε εναερια το καλωδιο,κανει μια στροφη σε μια αντιριδα μπεινει στο κουτακι με το σημα του ΟΤΕ και απο κατω απο το κουτι βγεινει ενα καλωδιοστην αριστερη μερια οπου συνεχιζει εποιτοιχα πλεον στα αλλα σπιτια και απο κατω βγαινει το δικο μου και καταληγει χωρις ενδιαμεσο μεσα στο σπιτι στιν πριζα,φαντασου ενα κουτι διακλαδωσης που εχουμε στα σπιτια στην ηλεκτρολογικη εγκατασταση σε μεταλλικο βεβαια. ειναι εμφανες καθολη την διαδρομη διοτι ειναι μονοκατοικεια με αυλη και φενεται καθαρα.εχω συγγενη ηλεκτρολογο και τα εχουυμε συζητησει,δεν μπορει να παρεμβει στο κουτι αυτο,αν υπηρχε 10 εκατοστα ποιο μετα ενας κατανεμητης θα μπορουσαμε να αλλαξουμε το καλωδιο,τωρα δεν γινετε διοτι ερχεται ενιαιο απο το κουτι και θεωρηται παρεμβαση σε δημοσιο δυκτιο. θα το τραβηξω μια φωτο ετσι για την ιστορια και θα το ποσταρω.

jacobgr
17-03-08, 12:44
Αν κατέχεις το άθλημα άνοιξε το κουτί και κόλλα με κολητήρι την ένοση του καλωδίου σου θα είναι απλα στριμένα εκεί μέσα. Δες και αν έχει υγρασία και μονοσε τα με καινούρια μονωτική.
Αυτά για αρχή..

........Auto merged post: jacobgr added 7 Minutes and 22 Seconds later........

ααα διαβαζοντας καλκαλύτερα για πες λίγο το εξής: απο το κουτάκι φευγουν δυο ζευγάρια παραληλησμένα με το ιδιο σήμα και στο ένα συνδέεις το φριτζ και στο άλλο με φιλτρα τα τηλέφωνα?

player74
17-03-08, 12:44
το κοματι απο το κουτι του οτε, ο λεγομενος κατανεμητης του κτηριου,
και μετα δεν ανηκει σε δημοσιο δυκτιο.
στα χωρια εχει τετοια κουτακια συνηθως. και πολυ παλια ο οτε εκανε ολη την εγκατασταση ως το εσωτερικο του σπιτιου. δεν γνωριζω τωρα.
αυτο το κοματι καλωδιοσης (απο το στρογγυλο) αφορα εσενα αν ειναι ενταξη. αν ειναι ακεραιο οπως λες και εισε σιγουρος γι αυτο οκ. ας δωθει ελεγχος να δουμε τι θα απαντησει ο οτε, απο οσο εχω μαθει αλλαζει στανταρ τις ακρες.

kinggreece
17-03-08, 12:58
το κοματι απο το κουτι του οτε, ο λεγομενος κατανεμητης του κτηριου,
και μετα δεν ανηκει σε δημοσιο δυκτιο.
στα χωρια εχει τετοια κουτακια συνηθως. και πολυ παλια ο οτε εκανε ολη την εγκατασταση ως το εσωτερικο του σπιτιου. δεν γνωριζω τωρα.
αυτο το κοματι καλωδιοσης (απο το στρογγυλο) αφορα εσενα αν ειναι ενταξη. αν ειναι ακεραιο οπως λες και εισε σιγουρος γι αυτο οκ. ας δωθει ελεγχος να δουμε τι θα απαντησει ο οτε, απο οσο εχω μαθει αλλαζει στανταρ τις ακρες.

ετσι...ειναι παλια εγκατασταση. παω να παρω μια πριζα τωρα cat5 να την αλλαξω και να δουμε,ανοιχα πριν τιν πριζα η οποια ειναι τουλαχιστον 10 χρονια και εχει μεσα ολοκληρο κυκλωμα, δεν εχω να χασω τιποτα.:whistle:

jacobgr
17-03-08, 13:12
ααα αν έχει κύκλωμα είναι αυτο που σου κοβει τις υψηλές.
μην παίρνεις μπρίζα αν φτάνει το καλώδιο βάλε κατευθείαν εκεί ενα κλιπσακι και συνδεσε το στο φριτζ ή στον σπιτερ, όσες λιγότερες συνδέσεις τόσο καλύτερα

kinggreece
17-03-08, 14:06
τιποτα...τσαμπα τα 8 ευρω για την πριζα....ουτε υψηλες ουτε χαμηλες αδερφε.....τα γραφηματα που πηρα ηταν ολοιδια και με την αρχαια πριζα και με την νεα η οποια δεν ειχε ουτε πυκνωτες ουτε τιποτα.....και φυσικα αφησα την παλια ωστε να μην κανω μετατροπες στον τοιχο,την δοκιμασα στον αερα που λενε ;)

michaliszintilis
17-03-08, 14:39
Τι εννοείς με αυτο "αν έχει κύκλωμα είναι αυτο που σου κοβει τις υψηλές";;;;

kinggreece
17-03-08, 14:45
Αν κατέχεις το άθλημα άνοιξε το κουτί και κόλλα με κολητήρι την ένοση του καλωδίου σου θα είναι απλα στριμένα εκεί μέσα. Δες και αν έχει υγρασία και μονοσε τα με καινούρια μονωτική.
Αυτά για αρχή..

........Auto merged post: jacobgr added 7 Minutes and 22 Seconds later........

ααα διαβαζοντας καλκαλύτερα για πες λίγο το εξής: απο το κουτάκι φευγουν δυο ζευγάρια παραληλησμένα με το ιδιο σήμα και στο ένα συνδέεις το φριτζ και στο άλλο με φιλτρα τα τηλέφωνα?
οχι.... τα 2 ζευγη ειναι στην ουσια 2 γραμμες διαφορετικες,μια ΟΤΕ και μια ΧΟΛ δικια μου, απο την δικια μου βαζω απευθειας το φριτζ και τηλεφωνια παιρνω απο την fon1 του φριτζ.δεν παει πουθενα αλλου η πριζα γιατι η γραμμη ειναι για το ιντερνετ καθαρα απο την εποχη dialup.

@ ADSLgr.com All rights reserved.